pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Festival Film a architektura míří do Karlových Varů

KARLOVY VARY: 30. září zavítá do Karlových Varů festival Film a architektura s dokumentem L’Esprit Le Corbusier. Vstup na projekci je zdarma. Přehlídka se uskuteční v prvním říjnovém týdnu v sedmnácti městech. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.

od 30.09.2021 do 04.10.2021
Autor článku: 
Anna Mašátová/ika

„Výběr filmů je jako každý rok tím nejaktuálnějším, co za poslední rok vzniklo v zahraničí i u nás. Jedná se o výjimečné snímky, které budou promítány převážně poprvé a pro svou specializaci častokrát i naposledy, “ říká kurátorka programu Karolína Vacková.

L’Esprit Le Corbusier je vyprávěním režiséra Gillese Couderta o dospívání v největším souboru staveb Le Corbusiera v Evropě v takzvaném Unité d'Habitation ve Firminy. Dokument  kombinuje svědectví mnoha současných tvůrců a obyvatel, kteří si každý svým způsobem nárokují vliv a odkaz tohoto revolučního architekta. Film přibližuje tři hlavní urbanistická díla Le Corbusiera – architektonický celek ve Firminy, letní dům Cabanon de Roquebrune a známou bytovou jednotku Cité Radieuse v Marseille. Přináší výjimečné obrazy těchto míst i nepublikované archivní záběry každodenního života 70. let.

Festival Film a architektura probíhá v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jeseníku, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Nymburce, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze, Řevnicích, Vratislavicích nad Nisou, Vsetíně, Zlíně i slovenských Piešťanech paralelně se Dnem architektury. Ten láká od 1. do 7. října festival na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výlety vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy.

V rámci festivalu Den architektury v Karlových Varech můžete navštívit audiovizuální výstavu probíhajícího letošního a ukončeného loňského ročníku soutěžní přehlídky nejlepších architektonických realizací na území České republiky Česká cena za architekturu.

1. října proběhne druhá edice události Æntity.one.Default v prostorách bývalé Obřadní kaple v Drahovicích, 2. října můžete korzovat městem s výkladem památkáře Luboše Zemana z Národního památkového ústavu, zajít na představení  V hlubinách Sargasového moře, nebo se vydat 3. října na prohlídku Grandhotelu Pupp s jeho ředitel Jindřichem Krauszem.

Spolek Kruh, zakladatel festivalů Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.

Festival Film a architektura v Karlových Varech

30. 9.  L’Esprit Le Corbusier, Kino Drahomíra, vstup zdarma

YouTube: L’Esprit Le Corbusier https://youtu.be/H-Mc5ch1mtw

Odkazy:

filmarchitektura.cz

kruh.info

Pořádá: Kruh

Pod záštitou: Česká komora architektů

Příběhy našich sousedů zazní v sále Dřevník broumovského kláštera

BROUMOVA: Ve čtvrtek 30. září v 16 hodin v sále Dřevník v zahradě broumovského kláštera proběhne slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který každoročně pořádá organizace Post Bellum. Těmito příběhy jsou vzpomínky pěti pamětníků z Broumova, Police nad Metují a Teplic nad Metují, které zdokumentovali žáci a studenti místních škol. Ve spolupráci s Post Bellum projekt pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov letos již po čtvrté.

30.09.2021
16:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Do projektu Příběhy našich sousedů se letos zapojilo celkem pět žákovských týmů ze dvou základních škol, gymnázia a ZUŠ. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ a MŠ v Teplicích nad Metují, ZŠ Masarykovy v Broumově, Gymnázia v Broumově a ZUŠ v Polici nad Metují. V průběhu projektu týmy žáků a studentů nejprve natáčely vyprávění místních pamětníků a dohledávaly materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořily vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci 30. září.

Čtvrtý ročník projektu byl pro pedagogy i týmy velmi náročný, protože trval déle díky pandemii a probíhal za velmi přísných opatření vlády. Nešlo jen o opatření, která všichni dodržovali, ale především o ohleduplnost k pamětníkům. Vše plynulo pomalu, učili jsme se novým způsobům natáčení a komunikaci přes různé online platformy. Nakonec se podařilo celý projekt dotáhnout do zdárného konce, a to je obrovská radost. Velké poděkování patří všem pedagogům i pamětníkům, kteří se často učili pracovat s kamerou v počítačích a vyprávěli své příběhy dětem online,“ dodává regionální koordinátorka projektu Pavla Semeráková.

Žáci a studenti zpovídali například Jiřího Samka, zakladatele speciální grafické techniky „hlubotisk z lina“, jehož díla jsou zastoupena v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i v zahraničí. Dále Manfréda Koláčného, který se narodil do nejtěžších bojů 2. světové války a vyprávěl studentům o odsunu a těžkých poválečných letech. Své životní příběhy vyprávěli dětem také Alena Fiedlerová z Teplic nad Metují, Břetislav Středa nebo Kristýna Dostálová. 

Projekt prvním rokem nebude soutěžní. Na Broumovsku natáčí příběhy týmy z různých měst a mezi jednotlivými týmy jsou rozdíly věkové, ale liší se i zkušenostmi v zacházení s kamerou nebo střihem nahrávky. Prezentace toho, co týmy natočily a zpracovaly, je veřejná, přijít může každý, kdo chce malé reportéry povzbudit a zatleskat jim, a každý, koho zajímá historie a příběhy 20. století.

 

O PROJEKTU:

V roce 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 388 českých škol s více jak 2200 žáky a studenty, kteří pod vedením 442 učitelů zdokumentovali v 559 žákovských dokumentaristických týmech téměř 600 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

 

Projekt Příběhy našich sousedů na Broumovsku byl realizován za finanční podpory Města Teplice nad Metují, Města Broumov, Města Police nad Metují, MAS Broumovsko, MAS Stolové hory.

Bio Central čeká nabitý týden

HRADEC KRÁLOVÉ: Koncert britské kapely Oasis, obnovená premiéra filmu Až přijde kocour a dlouho očekávaná premiéra nové bondovky Není čas zemřít. To vše připravuje Bio Central pro své diváky v následujících dnech. S ochlazením se strávit večer v kině přímo nabízí.

od 23.09.2021 do 30.09.2021
Autor článku: 
Ilona Machová

Ve čtvrtek 23. září se diváci Bio Central dočkají hned dvou velkých akcí. Nejprve kino uvede obnovenou premiéru digitálně restaurovaného filmu s Janem Werichem a Emilií Vašáryovou Až přijde kocour. Projekce filmu, který natočil režisér Vojtěch Jasný v roce 1963, bude mimořádná tím, že nyní, na velkém plátně, s digitálně vyčištěným zvukem a hlavně obrazem nejlépe vynikne experimentální stránka filmu, hra s barvami a efekty a kamera, která činí snímek na svou dobu naprosto výjimečným. Promítání je určeno především studentům a je pro diváky zdarma. V rámci projektu Zpět do kina! ho podpořilo město Hradec Králové. Projekce začne v 17 hodin.

Večer od 20 hodin si přijdou na své posluchači britské kapely Oasis. Koncertní film Oasis Knebworth 1996 přináší mimořádný vhled do dění v Británii konce devadesátých let, která se tehdy pomalu vzpamatovávala z období hospodářské krize, a ve které zároveň vrcholila Oasis mánie. Sestřih dvou koncertů kapely v roce 1996 popisuje napojení kapely a jejích fanoušků, kterých se během dvou dnů v Knebworth parku sešlo kolem 250 tisíc. Chybět nebudou ani rozhovory s členy kapely a organizátory.

Na premiéru nové bondovky Není čas zemřít diváci čekali celé měsíce. Plánovanou premiéru několikrát posunula pandemie. Nyní pro trpělivce přichází mimořádná příležitost – Bio Central nachystal půlnoční předpremiéru 29. září od 23:59 hodin i premiérové uvedení 30. září ve dvou časech – v malém sále od 17:30 hodin i ve velkém sále od 22 hodin. V hlavní roli agenta 007 se i tentokrát představí Daniel Craig, sekundovat mu bude Rami Malek, Ana de Armas, Ralph Fiennes a Léa Seydoux.

Na programu kina jsou také stále oblíbené české tituly – Zátopek, Atlas ptáků, Láska pod kapotou nebo Hartlova komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel. V následujících dnech se diváci mohou těšit také na festival Febio Fest a vlnu podzimních filmových premiér. Užít si filmový maraton v Bio Central je ideální, protože nadcházejí chladné podzimní večery.

Kompletní program najdete na www.biocentral.cz

Hradecká Filharmonie čte Havla

HRADEC KRÁLOVÉ: V rámci mezinárodního projektu Total Peace připravila hradecká Filharmonie komorní čtení z textů Václava Havla. Akce, která se bude konat 22. září od 18 hodin v kavárně Filharmonie HK, bude zájemcům přístupná zdarma. Čtení se ujme dlouholetý člen souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

22.09.2021
18:00
Autor článku: 
Ilona Machová

Projekt Total Peace, do kterého se mimo Česka – v zastoupení hradecké Filharmonie – zapojily ještě Itálie, Portugalsko, Španělsko, Polsko a Nizozemí, si klade za cíl představit významné osobnosti, které se podílely na budování demokracie a boji za svobodnou zemi.

„Za Českou republiku byla volba jasná. Jako osobnost, kterou bude náš projekt prezentovat, byl jednoznačně vybrán první československý prezident po listopadu 1989, spisovatel a dramatik Václav Havel. V rámci projektu proběhne nejen čtení z jeho díla, ale také výstava fotografií i jeho básní ze sbírky Antikódy,“ zve na akci ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner.

Návštěvníci středečního čtení uslyší tři texty, které pro tuto příležitost vybrala Knihovna Václava Havla. Jejich interpretace se ujme člen hereckého souboru Klicperova divadla Josef Čepelka.

Po čtení v kavárně bude následovat koncert s názvem Labutí písně, který je prvním koncertem tzv. Žluté abonentní řady. Orchestrální skladby P. I. Čajkovského, E. Elgara a A. Pärta doprovodí violoncellista Jiří Bárta.

Filharmonie Hradec Králové v rámci projektu Total Peace připravuje také dvě výstavy. Venkovní Výstava fotografií Střípky revoluce na Eliščině nábřeží připomene události listopadu 1989 a potrvá od 15.10. do 17.11. Výstavu zapůjčila organizace Post Bellum.

Přímo v prostorách Filharmonie HK pak bude k vidění výstava grafické poezie Antikódy. Ta bude přístupná návštěvníkům akcí a koncertů 15.10 do 20.10. Výstava Antikódy byla pro tento účel zapůjčena Knihovnou Václava Havla a je sestavená z nejpůsobivějších Havlových vizuálních básní.

Sám Václav Havel sbírku Antikódy dříve charakterizoval takto: „Má sbírka se jmenuje provokativně ´Antikódy´ ne proto, že nevěřím ve smysl kódovacích aparatur v nejširším slova smyslu, ale naopak právě proto, že si bez jejich rozvoje nedovedu představit život kulturního člověka a že jsou přitom ve své nejvlastnější podstatě – totiž právě ve své úloze komunikativního prostředku – znehodnocovány a negovány fetišizujícím kultem, který jejich sémantickou funkci zaměňuje stále viditelněji mystifikující funkcí pseudosémantickou.“

Akce probíhá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 

 

Sudety jsou přehlížená krása

BROUMOV: Dnes od 17:30 h se v Městské knihovně uskuteční Literární Café – autorské čtení a beseda s básnířkou a aktuální rezidentkou klášterního Literárního domku Irenou Šťastnou. Přečtěte si víc v následujícícm rozhovoru.

21.09.2021
17:30
Autor článku: 
Michaela Plchová, Agentura pro rozvoj Broumovska

Stala jste se rezidentkou Literárního domku. Jak se Vám tu pracuje?

Výborně. Oceňuji klid, za nímž jsem sem jela, a po němž jsem toužila. Pokoj v Literárním domku je umístěný na okraji zahrady a je dostatečně světlý. S kolegyní, rezidentkou z Polska, se plně respektujeme. Obě víme, že právě soustředění je to, co potřebujeme k naší práci.

 

Můžete nám prozradit, na čem zde pracujete?

Mám toho rozpracováno více, což je i efektivnější – když se nedaří jedno, lze přeskočit na jiný druh literární práce. Základem jsou texty pro novou knihu básní. Mnohé už jsou napsány, ale potřebují ještě malinko dozrát a také finální korekci. Jiné jsou ve fázi polotovaru, na nich je více práce. Pak jde o to vytvořit koncept celé nové knihy a vše uspořádat tak, aby jednotlivé texty vedle sebe dobře fungovaly.

Mimoto potřebuji domluvit překlady svých textů do dalších cizích jazyků, případně korigovat ty, které už mám vráceny od překladatelů. Následuje postupné rozesílání zahraničním literárním časopisům. Dále mám rozpracovány i básnické texty pro děti. Na ně jsem neměla dlouhou dobu vůbec žádný čas. A pak ještě jeden delší prozaický text.

 

Ovlivňuje pobyt na Broumovsku nějak vaši literární tvorbu? Jinými slovy, držíte se pevně plánu, s kterým jste sem přijela, nebo se vaše tvorba vlivem zdejšího genia loci proměňuje?

Držím se původního plánu. Ale protože se znám, tak už vím, že se mi místní úžasné prostředí prozatím ukládá na vnitřní hard disk. Do textů se to promítne třeba až za půl roku.

 

Bez čeho se při vaší práci neobejdete?

Jsou to káva, voda s citrónem a šťáva z červené řepy. Dále počítač, nebo tužka a papír, to je v podstatě jedno. Ideální jsou ovšem dnes již v knihovnách nepoužívané papírové katalogizační lístky, z jedné strany jsou čisté a mají ideální kapesní velikost. Přitom papír má vyšší gramáž, takže vydrží. Ty mohu mít stále u sebe. Nevěřím, že je v mém případě někdy něco předčí.

 

Jste na Broumovsku poprvé? Jak na vás působí prostředí kláštera i místní krajina?

Už jsme zde byli předloni s dětmi. Mám Sudety moc ráda, láká mě ta zdánlivá zapomenutost, to, že jsou mimo centrum, je to přehlížená krása. Spali jsme tenkrát přímo v klášterních celách, které jsou výtečné. Mám moc ráda i skály, takže opět, je to naprostý ideál.

 

 

Básnířka Irena Šťastná je autorkou pěti básnických sbírek: Zámlky (Host, Brno 2006), Všechny tvoje smrti (Literární salon Terezy Riedlbauchové, Praha 2010), Živorodky (Perplex, Opava 2013), Žvýkání jader (Srdeční výdej, Brno 2015) a Sen o třetí plíci (Protimluv, Ostrava 2018). Spolu s Milanem Šťastným napsali krátké veršované vyprávění pro děti s názvem Na mamuta (Běžíliška, Praha 2016). Autorčina šestá básnická kniha je připravena pro vydání v letošním roce. Autorka obdržela Cenu Jantar a byla nominována na cenu Magnesia Litera za poezii a Drážďanskou cenu lyriky; její texty byly přeloženy do angličtiny, němčiny, polštiny, slovenštiny, portugalštiny, španělštiny a hindštiny.

 

Pořádá Vzdělávací a kulturní centrum ve spolupráci s Českým literárním centrem a Městskou knihovnou v Broumově.

 

 

 

Noc literatury poprvé také ve Zlíně

ZLÍN: Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: taková je NOC LITERATURY, která na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností. Letos bude mít díky Krajské knihovně Františka Bartoše svou premiéru také ve Zlíně.

22.09.2021
18:00
Autor článku: 
Gabriela Winklerová

Ve středu 22. září otevře své brány literatuře a veřejnosti vila Jana Antonína Bati – sídlo Českého rozhlasu Zlín, sklepení Zlínského zámku a malírna Městského divadla Zlín. Čtení budou probíhat paralelně – na všech místech se začíná v 18.00, ukázky se opakují vždy v hodinových intervalech až do 23.00. Návštěvníci si sami volí pořadí míst, která během večera navštíví. Úryvky současné evropské literatury interpretují skvělí herci Městského divadla Zlín a další osobnosti. Setkat se můžete s Helenou Čermákovou, Pavlem Leicmanem, Romanou Julinovou, Matějem Štruncem, Blankou Kovandovou, Annou Randárovou, Petrem Nýdrlem nebo s ředitelem zlínského divadla Petrem Michálkem. 

Představeny budou texty knih současných autorů z Ukrajiny, Dánska, Polska, Velké Británie, Rakouska, Německa a Belgie. Chybět nebude ani soutěž. Každý, kdo navštíví všechna tři stanoviště a nechá si orazítkovat kartičku, kterou odevzdá na poslední destinaci, obdrží dárek od Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a jejích partnerů a zároveň se dostane do slosování o piknikovou deku, dvě volné vstupenky na představení Městského divadla Zlín Pýcha a předsudek či originální dárky od Českého rozhlasu Zlín a Galerie Václava Chada.

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci se Sdružením národních kulturních institutů zemí EU, zahraničními zastupitelskými úřady a nakladatelstvím Labyrint. Hlavním cílem je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Poukazuje také na důležitost multilingualismu a význam překladů z velkých i menších jazyků. Od počátku projektu v roce 2006 se do něj každoročně zapojuje více a více měst, letos je jich již více než 70 po celé České republice.

Noc literatury ve Zlíně je realizována pod záštitou náměstka primátora statutárního města Zlína Pavla Brady, za podpory Zlínského kraje a ve spolupráci s Českým rozhlasem Zlín a Městským divadlem Zlín.

Více informací na www.kfbz.cz/noc-literatury  / nebo na Facebooku knihovny https://www.facebook.com/events/142938347958587.

Svět knihy Praha 2021 podrobněji přiblíží literaturu Francie, Polska a Běloruska, hvězdnými hosty jsou Mitchell, Adichie a Binet

PRAHA: Na Výstavišti v Holešovicích se od 23. do 26. září opět dostane ke slovu literatura. 288 vystavovatelů a 607 účinkujících z 27 zemí a regionů propojí mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2021. Jeho 26. ročník vyjadřuje mottem „Můj domov je v jazyce“ záměr prozkoumat otázky vztahu děl a jejich autorů k jazyku, geografické i mentální příslušnosti k dané zemi. Návštěvníci se opět mohou těšit na rozmanitost současné literární tvorby. Čestným hostem je literárně bohatá Francie. Mluvit se bude mimo jiné o „společném“ autorovi Milanu Kunderovi. Čtenáři s očekáváním vyhlížejí spisovatelské hvězdy Davida Mitchella, Laurenta Bineta a Chimamandu Ngozi Adichie. Představí se ale i laureáti Ceny Evropské unie za literaturu. Dvě země si vysloužily samostatný prostor: Polsko mimo jiné připomene svou pověstnou reportážní školu, Bělorusku je věnována sekce Literatura jako hlas svobody. 

od 23.09.2021 do 26.09.2021
Autor článku: 
Pavla Umlaufová

Jako čestného hosta pozvali letos organizátoři Světa knihy Praha literárně atraktivní Francii. Tamní tvorbu přiblíží v celé její šíři: od beletrie přes literaturu pro děti či komiks až po divadlo. „U příležitosti tohoto čestného pozvání jsme chtěli poskytnout vhled do tvorby a literatury vytvářené ve francouzském jazyce v celé její rozmanitosti, jakožto i poukázat na evropské stvrzení naší podpory překladu. Jsou to překladatelé a editoři, kteří iniciují překlady a přispívají k tomu, že se texty a myšlenky dostanou do oběhu. Skrze svůj výběr určují, co budou číst čtenáři a čtenářky zítřků,“ říká velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre. Dialog prostřednictvím literatury vnímá jako silné pouto spřátelených zemí.  

Z Francie pochází také jedna z letošních spisovatelských hvězd, které své dílo osobně představí českých čtenářům. Laurent Binet si porotu prestižní Goncourtovy ceny, stejně jako později české čtenáře, získal osobitým pohledem na pozadí atentátu na Reinharda Heydricha v románu HHhH. Na Svět knihy Praha 2021 doprovází překlad své novinky Civilizace postavené na alternativních dějinách. O historické fikci bude také debatovat s českou autorkou Alenou Mornštajnovou, která „co by kdyby“ řeší v bestselleru Listopád.   

Pestrý svět francouzské literatury prezentují ovšem i další autoři, mnozí českým čtenářům známí z překladů: Muriel Barbery představí novinku Růže sama, Victoria Mas svou prvotinu Bál šílených žen, Pénélope Bagieu doveze komiksové portréty odvážných žen Nebojsy, Pendy Diouf poodhalí divadelní „šamanství“ a s francouzskou literaturou pro děti seznámí Magali Le Huche i zástupci nakladatelství Talents Hauts. Další velká literární osobnost, která navíc má uznání jak v Česku, tak ve Francii, nepřijede sice osobně, ale i tak se o ní bude mluvit. Řeč je o Milanu Kunderovi. O brněnském rodákovi, jehož druhým domovem se v exilu stala Francie, pohovoří mimo jiné autor jeho biografie Jean-Dominique Brierrer.

Francie jako čestný host je v popředí zájmu letošního ročníku, literární program se ale dotýká celkem 27 zemí a regionů. Velkou pozornost už při ohlášení jejich jmen jako hostů Světa knihy Praha 2021 vzbudili David Mitchell a Chimamanda Ngozi Adichie. Anglický prozaik, scenárista i operní libretista David Mitchell kritiky i čtenáře nadchl především románovým opusem Atlas mraků. Mimo jiné je ale také spoluscenáristou čtvrtého pokračování kultovní filmové série Matrix. Na Světě knihy Praha 2021 bude diskutovat o své práci, smyslu literatury i roli příběhů a mýtů v každodenních životech. 

Chimamanda Ngozi Adichie si pozornost literární obce získala autobiografickým románem Amerikána. Původem nigerijská spisovatelka, která žije střídavěve Spojených státech, je výrazným hlasem současných afrických autorek. V beletrii i esejích se vyjadřuje k problematice rasy či genderu. Na Světě knihy Praha 2021 se mimo jiné setká s českou prozaičkou Viktorií Hanišovou při debatě o otázkách identity v literatuře. 

Speciální pozornost si zaslouží Polsko, které mělo být čestným hostem minulého ročníku, do jeho festivalové prezentace ale zasáhla pandemie. Náhradou je letošní bohatý program zaměřený na polskou literaturu. Slovo dostane například proslulá polská reportážní škola. Zastupuje ji zkušený Witold Szabłowski, který bude na veletrhu podepisovat knihu Jak nakrmit diktátora, i nadějná prozaička Martyna Bunda a její novinka Modrá kočka ze svébytného regionu Kašubska. K ní se v debatě o „bezcitných dějinách“ připojí Karin Lednická, která v románu Šikmý kostel z pohledu žen zprostředkovala tvrdou historii Slezska. 

K polskému programu se přidá rovněž britský reportér Jack Fairweather. Držitel Costa Book Award totiž sepsal biografii „polského superhrdiny“ z Auschwitzu Witolda Pileckého. Ke slovu se v polském programu dostanou navíc ilustrace pro děti či sté výročí narození sci-fi ikony Stanisława Lema.

Podpora svobody, demokracie a lidských práv jsou témata, která byla Světu knihy Praha vždy blízká. Počínaje 26. ročníkem se jimi inspiruje ve speciální sekci Literatura jako hlas svobody. Tentokrát se zaměří na Bělorusko. Na Výstavišti otevře dočasnou Ambasádu nezávislé běloruské kultury, ta zastřešuje autorská čtení, setkání s autory, debaty či noc poezie a hudby. Náhled na Bělorusko poskytnou mimo jiné dva přední básníci: Andrej Chadanovič a Dmitrij Strocev. Setkají se například v debatě moderované Jáchymem Topolem.

Cílem Světa knihy Praha je přinést do časem i rozlohou omezeného prostoru co nejvíce současné literatury z různých zemí a regionů. Speciální sekci vymezil veletrh proto letos také titulům pyšnícím se Cenou Evropské unie za literaturu. V Praze se potkají při debatě o evropských hodnotách laureáti Gunstein Bakke (Norsko), Edina Szvoren (Maďarsko), Irene Solà (Katalánsko) a Lucie Faulerová (Česko).

Vrací se už tradiční literární řada Das Buch, připravovaná ve spolupráci s Německem, Rakouskem a Švýcarskem. Pozvání rozšířit povědomí českých čtenářů o současném literární dění v německojazyčných zemích přijali jak spisovatelé, tak překladatelé či nakladatelé. 

Téměř pět set bodů programu Světa knihy Praha 2021 zahrnuje i výstavy, akce pro děti, osvětové programy pro školy či představení vítězných titulů literárních cen, ale především plejádu zvučných jmen českých autorů. Aktuální ročník se nemůže nedotknout pandemie Covid-19, která ovlivnila v uplynulém roce téměř všechno, včetně knižního trhu. Profesní fórum se proto zaměří na (post)pandemické proměny v této oblasti nejen v Česku, ale I v dalších zemích.

Svět knihy Praha 2021 v číslech

Veletrh:

Počet vystavovatelů: 288

Počet stánků: 152

Plocha:  2933 m2 

Literární festival:

Počet účinkujících: 607  

Počet programů: 481

Počet výstav: 11

Počet zemí a regionů: 27            

Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Jižní Korea, Katalánsko, Maďarsko, Německo, Nigérie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Velká Británie

https://svetknihy.cz/

Nerozumějí vaši zahraniční přátelé české kultuře? Jsou tu české filmy pro expaty

PRAHA: Some like it Czech je první projekt, který se snaží cizince seznámit s českou kulturou prostřednictvím kinematografie. Každý měsíc tak žižkovským kinem Aero prolétne film přibližující určitý český fenomén, patřičně doplněný o anglické titulky a krátký vtipný úvod, který pomůže zahraničním divákům nadnést se nad kulturní bariéru a užít si film plnými doušky. Po promítání se pak uskuteční networking, kde mohou čeští nadšenci zasvětit expaty do tajů našeho filmového nebe. 

12.10.2021
Autor článku: 
Anna Šenfeldová a Šárka Bekrová

Jak jinak cizincům vysvětlit naši vášeň pro chataření a houbaření než prostřednictvím rodiny Lavičkových z Menzelova filmu Na samotě u lesa? Proč je zahrnovat podrobnostmi a letopočty minulého století, když oscarový Kolja vykreslí komplikovanou atmosféru socialistické éry za Vás? Ačkoli se český film kvůli své svéráznosti netěší za našimi hranicemi velké oblíbenosti, má právě díky své unikátnosti vysokou vypovídající hodnotu o české společnosti a mentalitě. A právě na to autorky projektu, studentky Arts managementu z Vysoké školy ekonomické, sází. České snímky se tak pro ně stávají pouze odrazovým můstkem pro vysvětlení fenoménů jako je vodáctví, dovolená v Chorvatsku či vesnické bály. “Předvádění naší kultury se totiž stalo poněkud nešťastným. Přeplněný Karlův most, do sebe narážející kolemjdoucí v uličkách Českého Krumlova či zapáchající záchody v infocentrech menších měst. My tohle chceme změnit a naservírovat cizincům českou kulturu tak trochu netradičně – na stříbrném podnosu filmového plátna.” říkají zakladatelky projektu Anna Šenfeldová a Šárka Bekrová

Ačkoliv tato akce není primárně určena pro tuzemské publikum, pořadatelky uvítají všechny i nadšence do českých bijáků, kteří se nebojí vidět jejich oblíbené filmy jinýma očima.  Zvlášť, pokud s sebou vezmou své zahraniční přátele nebo se nebudou zdráhat zasvětit pražskou mezinárodní komunitu do tajů české kultury. Po promítání se totiž v baru kina uskuteční networking, při kterém se budou cizinci a čeští návštěvníci moci seznámit a vyměnit si své postřehy a dojmy.

První promítání se odehraje 12. 10. 2021 v kině Aero, jež celý projekt zaštiťuje.Aero se díky své osobité dramaturgii stalo již legendou a na tuto tradici navazujeme i nadále. Velmi mě těší, že můžeme do našeho kina přinést novou dynamiku, například v podobě dohadujících se diváků o tom, zda byl výprask Vašáryové v Postřižinách za hranou, či ne.“ dodává ředitel kina Jiří Flígl. Jako první film byl vybrán Svěrákův Kolja, film, který i divákům neznalým českou kulturu srozumitelně vypráví dojemný příběh na pozadí skomírajícího socialismu. Zároveň nastiňuje základní milníky naší historie minulého století, které budou více přiblíženy v rámci krátkého stand-upu Carmina Rodiho, Itala žijícího již 6 let v Praze.

Proto jestli se budete 12. října nudit, nekupujte medvídka mývala, ale přijďte si do Aera zakonverzovat s lidmi z různých koutů světa a třeba se i zlepšit ve své angličtině. Protože laťku můžete díky Láďovi z Pupenda už jenom zvednout. “Čekoslovakia is very najs kantry. Máš tu - bír - best of bír. Hokej - best nambr van.”. …

 

Facebook: https://www.facebook.com/Some-like-it-Czech

Instagram: https://www.instagram.com/some_like_it_czech

Kino Aero: https://www.kinoaero.cz/

Zažít město jinak - Industriální Pragovka jinak

PRAHA: Program Pragovka Gallery se v rámci akce Zažít město jinak letos zaměří kromě otevření nových výstav na výtvarné workshopy, komentované prohlídky, venkovní intervence zahraničních rezidentů a jak jinak než komunitní aktivity jako swap, grilovačka, ale i možnost se vyřádit na místní legální stěně. Sdílet prostor Pragovky a veškeré aktivity mohou návštěvníci v sobotu 18. 9. od 10:00 až do pozdních večerních hodin. Díky výzkumně-uměleckému projektu „Ozvěna prostoru“ ožije bývalá jídelna areálu a v rámci venkovní instalace bude k vidění také architektonická část autonomní zóny z periferie Vídně.

18.09.2021
10:00
Autor článku: 
Lucie Nováčková/ika

Pestrý program umožní návštěvníkům zapojit se do otevřené malířské zóny i po domluvě si zrealizovat vlastní návrh na legální stěně Pragovky, namíchat si drink či se jen přijít podívat na řadu uměleckých intervencí, vernisáž čtyř výstav a tří výstupů zahraničních intervencí s bohatým hudebním programem a VJingem. V součtu aktivit nebude chybět ani divadelní představení s názvem CUBE. V rámci vernisáží na Zažít Pragovku Jinak  budou slavnostně otevřeny nové výstavy z bloku Výstupy intimity, zahrnující Obyčejné myšlenky Eliáše Dolejšího nad kvadraturou kruhu, Matné plány hrdinských činů Alessandry Svatek, ale také prezentaci v Praze téměř neznámého ateliéru Ostravské univerzity Socha 2 s názvem REGENERACE. Poslední výstava bloku s názvem Tide of softness se prostřednictvím kolektivu autorů pokusí zpracovat téma udržitelného životního stylu. Program vyvrcholí vystoupením hudební umělkyně Fae Bestia a VJ v podání kolektivu sdruženého kolem hudebníka Cyrila Kaplana a chybět nebude ani performance.  „Pro specifické prostranství areálu Pragovka Art District vzniká nová akce pod názvem Pojízdný BUFFet. Jedna z dalších mých akcí, při kterých neobčerstvuji jen oči diváka, a v tomto případě se může i posílit malým naservírovanými jednohubkami,“ přibližuje další bod programu performerka ka3ka3. Skrze taneční představení CUBE budou návštěvníci moct nahlédnout na krychli jako symbol lidského konstruktu a prozkoumat reakce naší mysli.

Společným jmenovatelem akcí i intervencí je site specific přístup i citlivost pro areál Pragovky a jeho uměleckou minulost či současnost. V projektu izraelské umělkyně Bar Dvir Raharim se  přemění vstup galerie v organicky pojatou strukturu. Z pohledu budoucnosti i minulosti Pragovky se k divákům obrátí v rámci performance česko- francouzská umělkyně Catherine Radosa, která skrze rituál večeře přiblíží svůj pohled divákům.  Rakouský umělec Reinhold Zisser představí ve venkovních prostorách umělecky trasformovaný fragment projektu Notgalerie, který na okraji Vídně ztělesňoval řadu let enklávu umělecké svobody.

Spojení venkovních aktivit společně s interiérem galerie doplní program pro děti nebo komunitní aktivity - jeden z workshopů umožní tvorbu graffiti naproti zdejší legální stěně, v kavárně si návštěvníci budou, zcela v duchu tématu letošního Zažít město jinak, jímž je “Návod k sestavení”, umíchat vlastní drink a otevřena bude také skateboardová hala Maxspace. Vůbec poprvé se do Zažít Pragovku jinak zapojila také Artotéka Městské knihovny Praha, díky níž si návštěvníci  mohou vybrat dílo k zapůjčení domů. Krom možnosti zapůjčení si ale mohou nejn vlastní umělecké dílo pod vedením lektorů vytvořit, ale také - v souladu s tématem letošního Zažít město jinak  “Návod k sestavení” -  sestavit si vlastní obrázek k tomu, co dnes Pragovka vlastně je.

 

PROGRAM:

CELODENNÍ AKTIVITY:

10:00 - 18:00 Výtvarný workshop pro děti i dospělé + Legální stěna (po domluvě na pragovkagallery@gmail.com)

10:00- 18:00 Otevřené ježdění v hale Maxspace

10:00 - 18:00 Rostlinný swap/ Kafe Pragovka

10:00 - 17:00 Artotéka Městské knihovny v Praze / možnost zápůjčky uměleckých děl a publikací / Hub

10:00 - 21:00 Umělecké instalace a přístupné výstavy / Pragovka Gallery, The White Room, venkovní prostory

JEDNORÁZOVÉ AKTIVITY:

13:00 - 17:00 DJ SJ Yellow / naproti Kafe Pragovka

14:00 - 17:00 Kafe Pragovka / DRINK TABLE / Namíchej si sám

15:00 Komentovaná prohlídka areálem / start od Pragovka Gallery spojená se setkáním s Reinholdem Zisserem v jeho nové venkovní intervenci.

15:00 - 17:00 Graffiti Molotow Workshop/ naproti Legální stěně/ venku

18:00 Vernisáže ČTYŘ výstav v galeriích Pragovka z bloku VÝSTUPY INTIMITY a výstupy 3 zahraničních rezidencí. Na vernisáži proběhne performance Ka3Ka3 a zahraje Fae bestia.
 

Společně otevřeme výstavy:

- REGENERACE

-ALESSANDRA SVATEK: MATNÉ PLÁNY HRDINSKÝCH ČINŮ

-TIDE OF SOFTNESS

-ELIÁŠ DOLEJŠÍ: OBYČEJNÉ MYŠLENKY

-BAR DVIR RAHARIM: The Ground Beneath Us Moves Upwards

- REINHOLD ZISSER: (de)Fragmentace: Notgalerie-Pragovka

- CATHERINE RADOSA: OZVĚNA POZÍTŘÍ/AKCE

+ Intervence Venduly Hulcové: Open Perception

18:30 Performance Catherine Radosy

20:00 Taneční představení CUBE/Choreografie, performance: Eliška Benešová/ Námět, scénografie: Kristýna Kužvartová / Hudba, scénografie: Michal Nachtigal/ Light design: Michal HóR Horáček

Krychle jako symbol lidského konstruktu, dávající nám svou jasností pocit bezpečí. Avšak dá se na to spolehnout? Kde začíná hranice, za kterou věci námi vytvořené již nejsou našimi pomocníky? Je čím dál složitější vyznat se v rozdílu mezi potřebou a závislostí...

Na závěr:

Fæ Bestia

Cyril Kaplan

Kompletní program k nahlédnutí na FB stránkách:

https://www.facebook.com/events/1280565859064106

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média