neděle
7. března 2021
svátek slaví Tomáš

Archiv textů

05.03.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Tatiana Brederová

PRAHA: Studio ALTA v roce 2021 představí nový programový cyklus zaměřený na performance art. Cílem cyklu je nejen kontinuální prezentace umělců a umělkyň, ale především kultivace žánru performance art a sdílení rozdílných přístupů k tvorbě v rámci různorodých uměleckých komunit. 

05.03.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Kateřina Martykánová/ika

ZLÍN: Organizátoři Zlín Film Festivalu na Filmových ateliérech ve Zlíně představili nové logo projektu, vizuál letošního festivalu i plánovanou podobu 61. ročníku. V návaznosti na hlavní téma „Literatura ve filmu“ je ústředním motivem vizuálu opět digi-ikona, propojující tentokrát „pana Kameru“ a „paní Knihu“, jejichž spojení dává vzniknout novému filmu. Festival by se měl uskutečnit ve dvou částech – na jaře od 28. května do 1. června a na podzim od 9. do 15. září 2021.

05.03.2021
Liberecký kraj, zahraničí
Co se děje
Výtvarné umění
Milan Turek

LIBEREC: Lužicko-srbská umělkyně Hanka Krawcec pocházela z rodiny Bjarnata Krawce, významného muzikanta. Dne 13. března si připomínáme její sto dvacáté výročí narození (13. 3. 1901 v Drážďanech - 19. 10. 1990 ve Filipově). Mezi výtvarníky byla známá i na Moravě i když pocházela z Drážďan. V době dospívání ji poznamenala léta první světové války, poté období vlády nacistů v Německu, druhá světová válka, a nakonec nelehký život v Čechách, kde umírá.  Pro svůj vlastenecký cit i tvorbu je považována za první lužicko-srbskou profesionální výtvarnici.

05.03.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Vzdělávání
TZ/jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala unikátní knížku s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění, která v rámci svého segmentu publikací zatím nemá obdoby a představuje velký přínos pro popularizaci galerijní edukace.

04.03.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Petra Štrofová

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně by mohla mylně působit jako místo určené výhradně dospělým milovníkům umění a architektury. Ve skutečnosti se věnuje v nemalé míře i dětem, které pomocí svých edukačních programů vede už od útlého věku ke kreativitě a poznání umění od jeho nejjednodušší formy až po náročnější formáty, které jsou určeny starším dětem. I v době svého uzavření pokračuje v oblíbených sobotních výtvarných dílnách, či v Galeřišti pro ty nejmenší a předškoláky. Pouze je přesunula do online prostředí.

04.03.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

ČR: Originální a pestrý hudební rámec pro letošní slavnostní předávání Českých lvů 6. března v přímém přenosu na ČT1 vytvoří kapela Hm…, která je, řečeno v duchu aktuálního mediálního slovníku, úspěšně promořena filmařinou. Skupina čtyř univerzálních multiinstrumentalistů a zpěváků, kteří mají stejně blízko k pestrému kaleidoskopu hudebních nápadů a barev, jako k filmu či divadlu, s grácií zvládá nelehké instrumentální pasáže, aby se v další písni proměnila ve vokální kvartet.

04.03.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Divadlo Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Na období hradeckých jarních prázdnin, od 8.-14. 3., připravuje Divadlo Drak pro rodiny s dětmi týdenní on-line program Srdcem Drak. Každý den se diváci v interaktivním projektu seznámí s jednou divadelní profesí.

04.03.2021
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Lenka Krejzová

HRADEC KRÁLOVÉ: Přinášíme poslední příspěvek do naší ankety. I když je před námi nejistá doba, přece jen neztrácíme naději, že vám za nějaký čas budeme moci nabídnout její pokračování: Kultura po pandemii – cesta z krize. Na závěr reflexe kulturní a umělecké scény v časech pandemie jsme požádali o odpověď na otázku, jak se potýká s dopadem koronaviru muzejní sféra, Jana Hrubeckého - odborného pracovníka Muzea Východních Čech v Hradci Králové.

04.03.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Lukáš Kadeřábek

ČR: Jiří Schelinger – muž podmanivého charismatu a majitel nezaměnitelného chrapláku bez diskuze platí za ikonu československého hardrocku 70. let 20. století. Jeho písně a alba, jež natočil se Skupinou Františka Ringo Čecha, odolávají vrypům zubu času a i po několika desetiletích platí za skutečné majstrštyky nejen v rámci žánru. V roce Schelingerova dvojitého jubilea (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981) vše zmíněné připomíná a znovu stvrzuje LP reedice dnes již legendárního alba Hrrr na ně.... Ta nyní vychází u Supraphonu v novém remasteru, ale jinak v podobě maximálně blízké prvnímu vydání v roce 1977, tedy včetně různých průpovídek a špílců, s pečlivě rekonstruovaným obalem, doplněným vzpomínkovými texty a dobovými fotografiemi Otto Dlaboly. Nalaďte se video teaserem: http://y2u.be/mKXs6hHPlCk

03.03.2021
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky
Yvonna Fričová

ČR-ZAHRANIČÍ: „Všech devět Fričovic dětí se nějakým způsobem zapsalo do českého veřejného života, též mnozí jejich potomci. Různí Fričové totiž u mnohého byli první, kdeco vymysleli, založili, vynikli v tom a dosáhli věhlasu," uvedla v předchozí části cyklu Stopy písku, věnované rodu Fričů, nakladatelka Yvonna Fričová, která se před půl stoletím do této proslulé rodiny provdala. V dnešní části autorka věnuje pozornost A. V. Fričovi, českému etnografovi, cestovateli, botaniku, fotografovi a spisovateli, který si získal srdce jihoamerických indiánů.