pondělí
30. listopadu 2020
svátek slaví Ondřej

Archiv textů

30.11.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Vlasta Čiháková Noshiro

PRAHA: U příležitosti uvolnění nouzového stavu pro galerie od čtvrtka 3. 12. 2020 si dovolujeme oznámit, že otevřeme i Galerii kritiků s dosud dobře utajenou výstavou Jaroslava Valečky – „Báchorky a balady“  a necháme ji k prohlídce do neděle tohoto týdne, kdy v odpoledních hodinách proběhne deinstalace ve prospěch další výstavy. Autor bude k dispozici s komentářem pro individuální návštěvy již toto úterý 1. 12. a ve čtvrtek 3. 12. od 15 do 18 h, pro jeho přítomnost v jiných dnech doporučujeme ohlásit se mu nebo galerii předem telefonicky. Více: www.galeriekritiku.cz

30.11.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia ilustrace, které před pár dny odstartovalo v broumovském klášteře. Původně mělo Sympozium proběhnout již na jaře, ale koronavirus způsobil přesun na nový podzimní termín.

30.11.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Lucie Kubínová

ZLÍN: Zlin Design Week, designový festival, který dává prostor nečekaným spojením, inspiraci a novým talentům v designu, spouští mezinárodní open call do hlavní výstavy. Své místo ve výstavních prostorách tak mohou zdarma získat designéři do 30 let, kreativní kolektivy i celé ateliéry. Stačí přihlásit svou práci na téma Nejskromnější design do 31. 1. 2021. 

30.11.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Boris Jankovec

PRAHA: Vysočanská Pragovka Gallery i na poslední měsíc letošního roku přichystala další z řady online vernisáží výstav, které navíc doplní interaktivními 3D prezentacemi, kde si bude možné názorně prohlédnout jednotlivá díla. V úterý 1. 12. od 18:00 tak na facebookovém profilu Pragovka Gallery proběhne nejprve zahájení projektu LOOKING TROUGH slovenské umělkyně Lucie Tallové, po kterém následuje zahájení výstavy LOVE or FIGHT Ladislava Vlny. První z výstav bude koncipovaná tak, aby se dala kdykoli prohlédnout skrze okna galerie. S odstupem několika dní se obě výstavy zpřístupní také formou 3D varianty na webu Pragovky. Pokud vláda uvolní situaci provozu galerií, okamžitě naše galerie otevřeme.

30.11.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Tomáš Kopečný

PRAHA: V Grussově ulici na pražském Barrandově byl v neděli 22. 11. 2020 kardinálem Dominikem Dukou slavnostně zasvěcen nově vystavěný kostel Krista Spasitele.

27.11.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Knihy, literatura, média, Hudba
Eva Kesslová

PRAHA: Orchestr BERG a Český rozhlas Vltava společně přinášejí poslední letošní díl Hudby k siréně, originální série poledních mikrokoncertů. První prosincovou středu tak ve světové premiéře zazní novinka skladatele Ondřeje Štochla s názvem Sotto voce. Odkazuje ke ztišení vnitřního hlasu, které můžeme společně s jeho skladbou prožít nejen v přímém rozhlasovém přenosu, ale také prostřednictvím živého videa na Facebooku. Vysílat se tentokrát bude adventně z hradčanské Fortny, kláštera bosých karmelitánů, který je partnerem koncertu.

27.11.2020
Olomoucký kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Barbora Haušková

JESENICKO: Letošní podivný rok vrcholí neobvyklými přípravami na vánoční svátky – nebudou trhy ani zpěvy. Většina kontaktů probíhá virtuálně, přesto to jde i lokálně. Značka JESENÍKY originální produkt spustila kampaň Jeseníky pod stromeček. Cílem je podpořit jedinečné výrobky, služby a zážitky, které vznikají právě v Jeseníkách.

27.11.2020
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Hudba
Eva Hromádková/ika

PRAHA: V úterý 24. listopadu, přesně měsíc před Vánoci, oslavil český basbarytonista Adam Plachetka vydání nového muzikálového alba Music Man. Na střechu Lucerny si přizval i hvězdného kmotra, herce a zpěváka Vojtu Dyka. Humorem sobě vlastním dotáhli oba umělci slavnostní křest k dokonalosti. Sociální distanc maximálně dodrželi i při samotném slavnostním polití alba – předali si ho na lopatě.

27.11.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Klára Blažková

VSETÍN: Od začátku července do 31. října přihlašovali fotografové z celého světa prostřednictvím webových stránek www.interfotoklub.cz své fotografie do individuálních sekcí určených pro digitální fotografii a také do sekce určené pro fotokluby. Jejich členové nově od letoška mohli posílat své kolekce fotografií také v digitální podobě prostřednictvím webových stránek pořadatele soutěže, kterým je Dům kultury Vsetín. Nejlepší fotografie a fotografie akceptované do salonu budou k vidění v prostorách Galerie Stará radnice a na Zámku Vsetín od konce ledna do konce března 2021.

27.11.2020
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Karolína Blinková

ČR: Předvánoční Adventní koncerty České televize se v letošním roce budou konat již po třicáté. Jedna z nejstarších dobročinných sbírek u nás od svého vzniku podpořila na 120 neziskových organizací a rozdělila přes 217 milionů korun. Výtěžek z jubilejního ročníku pomůže institucím provozujícím chráněné bydlení, výcvik asistenčních psů, centrum pro osoby s tělesným hendikepem a školu pro děti s kombinovaným postižením. Obvyklé čtyři adventní podvečery letos doplní také mimořádný, pátý koncert, jehož výtěžek bude věnován neúplným rodinám – samoživitelkám a samoživitelům.