čtvrtek
6. května 2021
svátek slaví Radoslav

Archiv textů

06.05.2021
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Silvie Marková

ČR: Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého vzdělávání. Oproti loňskému roku, kdy se ZUŠ potýkaly se zaváděním distanční výuky a snažily se děti zapojit do nejrůznějších online projektů, čelí nyní mnohem závažnějšímu problému, a to udržení motivace svých žáku a zamezit jejich případnému odhlašování ze studia.

06.05.2021
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Tereza Kosáková/ika

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

06.05.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Zuzana Fuksová

ČR: My Street Films od 10. května nabídne exkluzivní online masterclass s inspirativními osobnostmi českého filmu. Zdarma, přímo „z gauče“, se mohou zájemci o dokumentární tvorbu setkat s režiséry jako Erika Hníková, Jiří Zykmund, Jan Foukal nebo Adam Ol’ha.

06.05.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

05.05.2021
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Kateřina Ostradecká

ČR-BROUMOVSKO: Miloš Doležal (*1970, Háj u Ledče nad Sázavou) je český novinář, nakladatel, prozaik a básník, jehož díla byla přeložena do francouzštiny, němčiny, polštiny, angličtiny, řečtiny, chorvatštiny a italštiny. Na Univerzitě Karlově vystudoval Fakultu sociálních věd, obor nakladatelství. Dvacet let působil jako dramaturg v Českém rozhlase. Vydal několik básnických sbírek, knih rozhovorů, řadu fejetonů a esejí. Jeho kniha Jako bychom dnes zemřít měli o životě a smrti číhošťského faráře Josefa Toufara vyhrála v anketě Lidových novin ocenění Kniha roku 2012. Nejnověji pracuje na dokumentární povídce o Broumovsku v létě 1945. Inspiraci hledal mimo jiné i během letošního pobytu v "literárním domku" v Broumově.

05.05.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Silvie Marková

ČR: Česko, zpívej! Tak se jmenuje benefiční večer, který proběhne ve čtvrtek 6. května od 18 hodin jako live stream na Facebooku Českých sborů a jejich YouTube kanálu. Přestože pěvecké sbory patří k těm, které protipandemická opatření postihla nejvíce, neskládají ruce do klína. Rozhodli se speciálním programem podpořit Nadační fond Vrba, jenž pomáhá ovdovělým rodinám s dětmi. Večerem budou z Jazz & Cocktail Clubu U Staré paní v Praze živě provázet herečka, populární zpěvačka a ambasadorka Nadačního fondu Vrba Berenika Kohoutová a operní pěvec Adam Plachetka. Pro oba platí, že počátky jejich úspěšných uměleckých kariér výrazně ovlivnilo účinkování v dětských pěveckých sborech.

05.05.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Silvie Marková

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

05.05.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Jana Taušová

ČR: Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) letos udělí již 27. Cenu Olgy Havlové a popáté i Cenu veřejnosti, která vzejde z online hlasování. Ocenění je určeno osobnosti pomáhající ostatním navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění. Slavnostní předání cen se uskuteční 14. června v Praze, a to v souladu se všemi hygienickými opatřeními, která platí v době epidemie koronaviru. Kandidáti, jimž lze již nyní poslat hlas, jsou zveřejněni na stránkách www.cenaolgyhavlove.cz.

05.05.2021
Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Vlastimil Kerl

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

04.05.2021
Plzeňský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Gabriela Darebná

PLZEŇ: Nejvzácnější a po staletí nejuctívanější umělecké dílo v Plzni - Plzeňská madona - byla zapůjčena Západočeské galerii v Plzni na výstavu Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. Opuková socha, vytvořená ve svatovítské katedrální huti Petra Parléře před rokem 1384 pro farní kostel sv. Bartoloměje v Plzni, se záhy stala ikonou a ochranitelkou města Plzně. Lidé věřili v její přímluvnou moc ve veřejných i soukromých záležitostech. Tento význam sochy Plzeňské madony byl historicky aktualizován v dobách společenských krizí či epidemií, a v tomto smyslu je znovu aktuální i dnes, kdy po 76 letech opustila Plzeňská madona katedrálu sv. Bartoloměje a byla přemístěna do galerie, aby návštěvníci výstavy mohli spatřit její krásu z bezprostředního pohledu.