neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav

Archiv textů

01.12.2023
Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Martina Drbušková/ika

PLZEŇ: Do Plzně konečně míří kultovní rockový muzikál o posledních dnech života Ježíše Krista slavné autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice. Uvede ho v režii Lumíra Olšovského muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla. Jesus Christ Superstar bude mít premiéru 2. prosince 2023 na Nové scéně DJKT a v titulní roli se objeví Pavel Klimenda a Pavel Režný.

01.12.2023
Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
FOK

PRAHA: Světová premiéra díla s názvem Pražský kapr české skladatelky Jany Vöröšové, které vzniklo na objednávku FOK, otevře 6. a 7. prosince Adventní koncert Pražských symfoniků. Ten je tradičně věnován Dětskému fondu při OSN UNICEF. Taktovky se ujme šéfdirigent FOK Tomáš Brauner. Přestože od Johanna Sebastiana Bacha žádný varhanní koncert nemáme, varhanice Katta ho zahraje. Jde o kompilaci dvou Bachových kantát, v nichž skladatel užívá varhan ve virtuózní podobě. V druhé půli večera zazní Symfonie č. 5 Felixe Mendelssohna Bartholdyho zvaná „Reformační“.

01.12.2023
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Bohumínský spolek Maryška

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

01.12.2023
Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Silvie Lečíková/ika

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

30.11.2023
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Vendula Krejčová

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

30.11.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Johana Mravcová

PRAHA: Pražský komorní balet (PKB) odjíždí na historicky první zájezd do Japonska. V neděli 3. prosince 2023 soubor vystoupí v Nagaoka Sougoukaikan Hall ve městě Izunokuni v prefektuře Shizuoka, kde ve dvou představeních zatančí to nejlepší z aktuálního repertoáru: choreografie Ej lásko, Růže, Listy důvěrné (Petr Zuska), Musica Slovaca (Pavel Šmok) a Černý mraky nepláčou (Jiří Pokorný). Umělecká ředitelka PKB Linda Svidró a baletní mistři Igor Vejsada a Lenka Šustová Hrabovská povedou také v Izunokuni v průběhu týdne několik workshopů pro studenty místní taneční konzervatoře.

30.11.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba
The Tap Tap

PRAHA: Letošní mikulášský koncert připravuje kapela The Tap Tap na 6. prosince, a i tentokrát se rozhodla vyzkoušet úplně nové prostory. Po Státní opeře, Foru Karlín, Divadle na Vinohradech a KD Barikádníků v Praze se stejně jako loni rozhodli vydat mimo hlavní město. Tentokrát se Mikulášská s The Tap Tap uskuteční v prostředí varny pivovaru Bizon v Čižicích kousek od Plzně.

30.11.2023
Plzeňský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Martina Drbušková

PLZEŇ: Ve 3. ročníku soutěže INTRO ’23, vyhlášeném muzikálovým souborem Divadla J. K. Tyla v Plzni, zvítězilo dílo I Like Zima. Muzikál napsali učitelé Soukromé ZUŠ Dr. Lidinské z Berouna a diváci i odborná veřejnost jej zhlédnou 19. a 21. května 2024 na Nové scéně, kde ho za doprovodu orchestru představí členové dětského Muzikálového studia DJKT. Aktuální ročník soutěže INTRO o původní, český, dosud neuvedený muzikál se totiž zaměřil na díla pro děti a mládež.

30.11.2023
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky
Lucie Peterková

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje na první adventní víkend tradiční XXXIV. Muzejní adventní trh. Tržiště bude otevřeno od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023.

29.11.2023
Hl. m. Praha
Co se děje, Nepřehlédněte
Hudba
Martina Fialková

PRAHA: Letošní, již 15. ročník komorního cyklu Hudba bez hranic 2023, který pořádá spolek České kořeny ve spolupráci s klášterem dominikánů, se uzavře adventním koncertem v evropském stylu. Umělecký šéf souboru Martinů Strings Prague, Jaroslav Šonský, tentokrát připravil rozmanitý, doslova mezinárodní výběr sváteční hudby, v níž nechybí ani švédská stopa. Švédsko je totiž zemí, kde J. Šonský od roku 1973 až doposud žil a intenzivně umělecky působil. Za propagaci české hudby a kultury v zahraničí také již v roce
2003 obdržel ocenění Gratias agit od českého Ministerstva zahraničních věcí.