středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora

Archiv textů

26.01.2022
Královéhradecký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Městská knihovna v Hradci Králové

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

26.01.2022
Ústecký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
TZ/ika

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

26.01.2022
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Alexander Tomský / jal

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

26.01.2022
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Jana Schlesingerová

JIČÍN: Na začátek roku jsme spolu s Regionálním muzeem v Litomyšli připravili výstavu Krvavý román Josefa Váchala. V rámci výstavy se uskuteční loutkové představení Krvavý román, které v sobotu 5. 3. od 19.00 v Konferenčním salonku zahraje divadelní spolek Lokvar. Lístky budou k zakoupení na pokladně muzea.

26.01.2022
Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Slovenský institut Praha / Slovenský inštitút v Prahe

PRAHA: Slovenský institut v Praze představuje novou výstavu úspěšné slovenské fotografky EVELYN BENČIČOVÉ: ARTIFICIAL TEARS, která se uskuteční od 11. 2. - 31. 3. v galerii Slovenského institutu, nám. Republiky 3, Praha 1. Fotografický projekt Evelyn Benčičové vznikl v roce 2017 jako reakce na téma „Jaký je rozdíl mezi člověkem a strojem?“.

26.01.2022
Celá ČR
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Vzdělávání
Silvie Marková /jal

ČR: Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vstupuje do jubilejního pátého ročníku. I v příštím školním roce nabídne mladým talentům a jejich pedagogům možnost spolupracovat s 15 mentory – předními osobnostmi české umělecké scény, jež je svou tvorbou budou inspirovat v dalším rozvoji. Zároveň mají studenti příležitost veřejně prezentovat výsledky své práce na prestižních festivalech, které takto otevřeně podporují budoucí generaci. Za uplynulé čtyři roky prošlo Akademií MenART 412 studentů a 275 učitelů. Řada absolventů následně uspěla v přijímacích zkouškách na umělecké školy v Česku i zahraničí. Smyslem Akademie MenART je podporovat nadané žáky a studenty a pedagogům poskytnout inspiraci do výuky. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. „Inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Věřím, že možnost pravidelné systematické práce s vynikajícími uměleckými osobnostmi může zásadním způsobem ovlivnit mladou generaci nejen v potenciální kariéře, ale i v ostatních oblastech života a lásce k umění,” je přesvědčena zakladatelka Stipendijní Akademie MenART Dana Syrová.

25.01.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
PROTEXT

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

25.01.2022
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média
ČTK

ČR: Výsledky 8. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že Češi čtou díky audioknihám více, nejraději používají mobilní aplikace a audioknihy jim pomáhají řešit stres.

25.01.2022
Olomoucký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Ivo Heger

ČR-OLOMOUCKÝ KRAJ: V závěru roku proběhl již 23. ročník soutěže Zlatý oříšek určené pro nadané a talentované děti České republiky ve věku od 6 do 14 let. Do soutěže se mohly přihlásit děti a dětské kolektivy, které si prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného či společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech. Ze všech soutěžících odborná komise vybrala 21 dětí nominovaných do slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. Nominované děti pak navštívili zástupci nadace Zlatý oříšek, udělali rozhovor s rodiči a natočili krátké medailonky. Na základě shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním na dálku rozhodla o 7 vítězích soutěže.

25.01.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Hugo ben Simhon/ika

PRAHA: Francouzský institut v Praze,  Francouzské velvyslanectví v České republice a Centrum současného umění DOX vás zvou ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 18:30 do prostor DOXu na další ročník Noci myšlenek. Ta letošní se ponese ve znamení francouzského předsednictví Rady Evropské unie. 27. ledna 2022 se v celé Evropské unii uskuteční série debat o Evropě, na nichž se sejdou přední intelektuálové z oblasti umění, literatury, vědy, žurnalistiky a z řad občanské společnosti. V Praze se tato akce zaměří na téma svobody tisku v Evropě.