sobota
11. července 2020
svátek slaví Olga

Archiv textů

10.07.2020
Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Dagmar Husárová/ika

BRNO, PRAHA: Již sedmým rokem bude brněnské divadlo BuranTeatr v průběhu letních prázdnin hostovat v Praze v Divadle v Celetné. Letos se rozhodlo pražským divákům v termínu 3.– 5. srpna 2020 nabídnout ochutnávku toho, co v BuranTeatru vzniklo jak v letošní, tak i v minulé sezóně 2018/2019. Aby Buranská nabídka byla co nejpestřejší, představí BuranTeatr hned tři inscenace ve třech dnech - Rabbuni, Divadelníka a Kincugi aneb Věř si, čemu chceš.

10.07.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Libor Galia

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne 46. Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další doprovodné akce. Prodej akreditací a ubytování je nyní spuštěn, nově je v nabídce mecenášská akreditace. Festival oznamuje nového hlavního partnera, jimž se stává investiční společnost Redside.

10.07.2020
Zlínský kraj, zahraničí
Co se děje
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Kateřina Martykánová/ika

ZLÍN: O prvním červencovém víkendu padla v Hošťálkové úvodní klapka k novému česko-polskému filmu Animal Crusaders. Role výkonného producenta se zde poprvé ujala zlínská IS Produkce, která je tak zodpovědná za zdárný průběh natáčení filmu včetně jeho financování. Snímek se odehrává v prostředí ekologických aktivistů a slibuje syrový emocionální zážitek. Do kin bude uveden v roce 2022.

09.07.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Zdena Selingerová

PRAHA: RockOpera Praha zahájí letošní podzimní sezónu 1. září premiérou nové rockové opery Milana Steigerwalda a Pavly Forest Trója. Původní premiéry, které se měly konat v polovině března, se kvůli vládním opatřením souvisejícím s koronavirem přeložily na podzim. RockOpera Praha tedy novým kusem zahájí divadelní sezónu 2020/21. Díky tomuto posunu diváci na premiéře 1. září uvidí v roli bohyně lovu Artemidy světovou operní hvězdu Evu Urbanovou.

09.07.2020
Hl. m. Praha, Kraj Vysočina, Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Lucie Šplíchalová

PRAHA: U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice. K malbě v Humpolci se v květnu přidala Praha a v červnu i Plzeň. Díky svému úspěchu u nás se soutěž o velkoformátové malby na industriálních plochách ujala také v Maďarsku.

09.07.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Zuzana Rafajová

PRAHA: Oslavy 250. výročí narození slavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena nekončí. Dne 18. července 2020 se k nim připojí i orchestr Musica Florea spolu s tanečním souborem Hartig Ensemble s obnovenou premiérou jeho baletu Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance.

08.07.2020
Jihočeský kraj
Články a komentáře
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
ika

DOBRŠ: Česká republika je „kulturním národem“ a má se v tomto ohledu čím pochlubit, jeho velká „síla“ tkví v hojném kulturním a uměleckém dění v menších sídlech a obcích. V několika dílech vám budeme přinášet příklady toho, jak zanícení dobrovolníci ze všech koutů republiky věnují svůj volný čas právě těmto činnostem ve prospěch rozvoje míst, na nichž jim záleží. Dnes vám představíme Dobrš, jihočeskou vesničku v půvabné krajině Strakonicka, s necelou čtyřicítkou stálých obyvatel, která patřila v období renesance ke kulturním a společenským centrům kraje. O její vzkříšení se zasazuje Sdružení pro obnovu Dobrše, z. s. Předsedovi spolku, architektovi Ivo Kramlovi jsme položili několik anketních otázek u příležitosti konání festivalu, který v srpnu i přes nepřízeň letošních okolností pořádají.

08.07.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Silvie Marková

PRAHA: Galerie Villa Pellé zve od 10. července na výstavu Brrrain Freeze!!! Juliuse Reichela a Romana Výborného (vystupujícího pod jménem Namor Ynrobyv). Expozice si bere do hledáčku míchání skutečnosti a virtuální reality v umění i v životě, optické klamy kolem nás i v nás, možnosti naší svobody, ať už v rovině vnímání (nejen) uměleckého díla nebo té společenské. Dvojice malířů svébytným způsobem uplatňuje to, čemu říká Nový impresionismus, a dokážou rychle reagovat na současné dění, aniž by jejich dílo ztrácelo na progresivitě.

08.07.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Jana Langová, Silvie Lečíková/ika

ZLÍN: Koncem května byl do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně předán depot 74 zlatých mincí, který náhodně našel Tomáš Melich v lesích Hostýnských vrchů. Archeologové ze zlínského muzea společně s nálezcem i svými kolegy z Ústavu archeologické památkové péče v Brně a Muzea Komenského v Přerově na svahu pod místem uložení depotu mincí objevili ještě tři zlaté dukáty. Při prospekci blízkého okolí nálezu pak čekal další poklad...

08.07.2020
Středočeský kraj
Co se děje, Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Kateřina Klementová

KUTNÁ HORA: Srdečně Vás zveme na konferenci „Umění do lavic? Dětské umělecké aktivity jako cesta k trvalému zájmu o kulturu a umění“, která se uskuteční ve dnech 7.- 8. října 2020 v impozantním prostředí GASK v Kutné Hoře. Jejími organizátory jsou NIPOS a GASK, je akreditována MŠMT ČR.