úterý
5. července 2022
svátek slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Archiv textů

05.07.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
ČTK

PRAHA: Jedenáctý ročník festivalu opět v pěti koncertních večerech nabídne mimořádný hudební zážitek v jedinečném prostředí pražské katedrály. Již 5. července se na úvodním koncertu představí jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské varhanní školy Philippe Lefebvre, titulární varhaník katedrály Notre-Dame v Paříži. Kromě rafinovaně zvoleného repertoáru věhlasných francouzských autorů nabídne posluchačům i fenomenální improvizační umění.

05.07.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Eva Sochorová

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

04.07.2022
Středočeský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Památky
ČTK

LOUČEŇ: Zajímá vás, jaké koruny nosil Karel IV.? Během červencových svátků budete mít jedinečnou příležitost si všechny čtyři koruny, kterými byl Karel IV. pyšným nositelem, prohlédnout. Výstava těchto unikátních klenotů proběhne v prostorách zámku Loučeň v úterý 5. července a ve středu 6. července.

04.07.2022
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Martina Kurtová/ika

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

04.07.2022
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Marie Horovitzová

ČR: Energií nabitý hudební big band vystupuje s unikátním vystoupením, které v Evropě nemá obdoby. Úžasní hudebníci v čele s kapelníkem Petrem Kroutilem si získali srdce řady posluchačů všech věkových skupin. Nyní čeká big band Original Vintage Orchestra řada letních vystoupení a v září již tradiční vystoupení v pražském klubu Lávka.

04.07.2022
Celá ČR, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Senioři, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Zuzana Bílá

ZLÍN: 12. července uběhne už 90 let od tragické smrti Tomáše Bati a jeho pilota Jindřicha Broučka. K příležitosti smutného kulatého výročí této události pořádá Památník Tomáše Bati ve Zlíně výstavu „PADL NÁŠ PRVNÍ SPOLUPRACOVNÍK. Pohřeb Tomáše Bati a pilota Jindřicha Broučka.“ Vernisáž proběhne v úterý 12. července od 17:00 a návštěvníci jsou zváni také k prohlídkám se vstupem zdarma od 10:00 do 20:00!

04.07.2022
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení
Monika Chromečková

PŘÍBOR: Deset let intenzivních výzkumů a experimentů s kopřivovým vláknem v Centru tradičních technologií Příbor má svůj výstup v podobě působivé výstavy „Pravěké“ kopřivové šaty. Ta prezentuje nejen samotné šaty zhotovené výhradně z vlákna kopřivy dvoudomé, ale také další doplňky jako jsou například kopřivové boty, kopřivová síťka do vlasů, lýkový plášť, a mnohé další. Všechny artefakty byly zhotoveny experimentální způsobem pouze primitivními rukodělnými technikami bez použití moderních technologií a kovových nástrojů.

01.07.2022
Jihočeský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Radek Řebřina

BLATNÁ: Po velkém úspěchu Výstavy růží v roce 2021 připravuje Kulturní Plantáž Blatná letošní ročník v duchu bílé sadové růže Ave Maria, kterou věhlasný český šlechtitel Jan Böhm uvedl na trh v roce 1933. Floristické expozice, růžový design market, tvůrčí dílny, koncerty, divadelní představení, odborné přednášky nebo večerní swingový program Vojty Dyka a B-Side Bandu spojený s dražbou květinových aranží – to je zkrácený souhrn programu, na který se můžete těšit v sobotu 2. července v Blatné – městě růží.

01.07.2022
Středočeský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura
PROTEXT/ika

ZHOŘ U KRAKOVCE: Výstava, farmářský trh, DJové i dramatický jazzový koncert – nová kulturní iniciativa připravuje na Zhoři u Krakovce akcemi nabitý začátek července. Místní tak oslavují postupný návrat života do polorozpadlé vesnice a obrat tamních polí a lesů k ekologii.

01.07.2022
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Daniel Maršalík

ČR: Už v sobotu 2. července ve 20:20 uvede televize Nova novou zábavnou show 2 na 1 s Vojtou Dykem v hlavní roli. Oblíbené moderátorské duo Ondřej Sokol a Aleš Háma si pozvou zpěváka do studia a připraví si pro něj sérii nejrůznějších zábavných úkolů. K některým z nich je přitom inspiruje přímo Vojtova rodina – třeba pokud jde o jeho přání a noční můry nebo alternativní kariéru.