neděle
20. září 2020
svátek slaví Oleg

Archiv textů

18.09.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Nela Bůšková/ika

PRAHA: Sex, vztahy a intimita. To bude tématem 2. ročníku večera poezie s názvem Pikantní Poetický Punč, který dává začínajícím autorům prostor k prvnímu uvedení jejich doposud neuveřejněných děl. Přihlašování na letošní ročník bylo právě spuštěno, a tak mají autoři ode dneška tři týdny na zaslání svých vybraných básní. Večer proběhne 11. 12. 2020, organizátorem je umělecká produkce Smysl Production.

18.09.2020
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Aleš Kozák/ika

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

18.09.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Lucie Křesťanová

PRAHA: Zahrada Centra pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách se 16. září odpoledne proměnila v bradavickou kolej, která vypadala k nerozeznání od té, jakou známe z filmových adaptací úspěšné literární série J. K. Rowlingové o mladém čaroději Harry Potterovi.

18.09.2020
Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Marie Rotnáglová

BRNO: „Dá se adaptovat bez radosti? Kdy vlastně celá ta krize začala?“ ptá se kolektiv HaDivadla v novém manifestu ke 46. sezoně 2020/21, jež nese název Adaptace. Soubor ji v září otevřel premiérou autorské inscenace Vnímání (režie Ivan Buraj), kterou odložil na základě březnových opatření při šíření pandemie. Rovněž na jaro původně plánovaný titul Moby Dick, který v HaDivadle aktuálně zkouší Rastislav Ballek, vytvoří svou premiérou – 8. listopadu – symbolické pojítko mezi oběma „nouzovými“ sezonními cykly.

18.09.2020
Zlínský kraj, zahraničí
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Magdaléna Hladká

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

17.09.2020
Plzeňský kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Tereza Králová

SUŠICE: Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici skončil v sobotu. O festivalové dění v netradičním termínu babího léta od 10. do 12. září byl zájem větší, než organizátoři očekávali. Cestu si k nim našlo 550 návštěvníků, a to navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a snížení počtu projekcí.

17.09.2020
Plzeňský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Soutěže a festivaly
Petra Vomelová

PLZEŇ: Druhý ročník festivalu Industry Open během léta zpřístupnil celou řadu technických památek a další zajímavá místa v Plzni a okolí. Pořádající organizace Plzeň – TURISMUS zároveň vydala nového průvodce po industriálních památkách. Ty mohou fanoušci industriálu navštívit během celého roku i mimo festival a nyní mají k dispozici užitečné informace v jedné publikaci.

17.09.2020
Jihomoravský kraj
Co se děje
Hudba
Lenka Němcová

BRNO: Unikátní cyklus barokní a klasicistní hudby I. jakosti Bacha na Mozarta! je jediný svého druhu na Moravě. Czech Ensemble Baroque v něm uvolněně, poutavě, s nadhledem a na vysoké profesionální úrovni nabízí staletími ověřenou klasickou hudbu, která je sázkou na jistotu a umí pohladit nejen uši, ale i duši. Zahajovací koncert sezony nabídne kromě poslechu barokní hudby taky ojedinělou podívanou v hudebním Snu Michaela Haydna s pantomimou a Arnoštem Goldflamem.

17.09.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení
Martina Hoffmanová

PRAHA: V sobotu 19. září proběhne další ročník pouličních sousedských slavností Zažít město jinak. Muzeum hlavního města Prahy se připojuje k této akci volným vstupem do Podskalské celnice na Výtoni od 10 do 20 hodin a bohatým doprovodným programem nejen pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit například na komentovanou vycházku Podskalím, kreativní dílnu, malování na obličej, jazzový koncert nebo promítání krátkých filmů.

16.09.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Nikola Lörinczová

PRAHA: Signal Festival připravil 3 instalace, které oživí pražský veřejný prostor a karlínskou Hauch Gallery nejen v rámci letošního festivalu, ale také mimo něj. Instalace české umělkyně Markéty Jáchimové byla rozsvícena 8. září v rámci festivalu Praha Září uprostřed dvorany Průmyslového paláce. Neonová instalace oslavující 125. leté výročí Pražské tržnice od Michala Škapy byla odhalena tento víkend. Novinkou je také speciální dětská interaktivní výstava Signal Playground: Biosy od slovenského vizuálního umělce Borise Vitázka, která se koná v karlínské Hauch Gallery. Zahájena bude společně s festivalem ve čtvrtek 15. října, pokračovat však bude plynule až do 31. října.