sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

„Otřesná doba si žádá otřesné filmy,“ hlásá Festival Otrlého diváka a stěhuje se do onlinu

ČR: Kdokoliv, kdo holduje nevkusu, otrlému humoru a má připojení k internetu, nebude ochuzen o neotřelou zábavu. Podzimní sklizeň Festivalu otrlého diváka se totiž uskuteční online, a to v digitálním kinosále Moje kino LIVE. V rámci koronového speciálu si pro vás ansámbl otrlců připravil dva strhující interaktivní filmové formáty. Na úplňkovou sobotu 31. října to bude Špalíček otrlých pohádek, děti k nim ale raději nezvěte. Pětice performerů se formou štafety podělí o dabování tří částí náramně otřesného souboru hororových povídek. Ve středu 4. listopadu pak k vám do obýváků vtrhne Nindža zombák...

od 31.10.2020 do 04.11.2020
Autor článku: 
Magdalena Novotná

Ve středu 4. listopadu k vám do obýváků vtrhne Nindža zombák – nejpodivnější hrdina světové kinematografie. Tento skvost bude doplněn interaktivními taškařicemi v podobě sofistikovaných odborných komentářů i přízemně odporných vejšplechtů na paralelním chatu. Nenechte si ujít neopakovatelnou příležitost poznat legendární festival z pohodlí vašeho domova. Má to i několik výhod – online se nikdo nedozví, na jaký brak se díváte, nebo naopak – pokud si budete znechuceni zakrývat oči i uši až se nakonec odpojíte, nikdo vám to rovněž nebude mít za zlé.

„V sobotu vás umlátíme Špalíčkem otrlých pohádek. Ten patří do studnice ryze amatérských hororů natočených filmovými nadšenci bez profesionálního zázemí. Doug Ulrich ve svém povídkovém filmu natočeném na VHS namíchal mimořádně vyvážený mix okouzlujícího neumětelství a hovadné přímočarosti, takže výsledkem je správně lahodný brak,“ zve tým Festivalu otrlého diváka. Hororové příběhy o Satanově náhrdelníku, zhrzeném manželovi na vražedné stopě a tajemství jednadvacáté úrovně jedné fantasy videohry budou doprovázeny trademarkovým dabingem pětice vokálních performerů: Kafilerie Zawadské, Josefa Vokurky, Samanthy Bifidus, Immanuela Lubrikanta a Jíry Fostré. Součástí virtuálního mecheche bude i drinking game, skrze kterou se můžete lépe vyrovnat s nástrahami světa i tohoto snímku.

Z hrobu ranně-devadesátkové popkultury se k životu probouzí nejpodivnější antihrdina kinematografie Nindža zombák. Zběhlý v bojových uměních, těžce zkoušený životem i smrtí a vyzbrojený kolekcí orientálních zbraní i pravým americkým mulletem musí švarný sportsmen Jack proti své vůli čelit nezdolnému zlounovi Sekáčovi, který chce ukořistit Urnu Prométheovu. Tento záhadný artefakt, opředený bájnou mocí, údajně vykopal kolega Jackova kamaráda Orlana. A přes něj se do té šlamastyky plné spoře oděných nindžů, voodoo šamanů holdujících tenisu a archeologů s brokovnicemi zaplete nejen Jack, ale také jeho čerstvá snoubenka Maggie. Nindža zombák v sobě s rozvernou nadsázkou spojuje všechny prvky bijáků, které v osmdesátkách kralovaly videopůjčovnám, a s nesoudností vlastní nadcházející dekádě je matlá dohromady do bláznivě zábavného eintopfu natočeného za pár šupů, ale zato s nezřízenou vervou. V rámci koronového speciálu Festivalu otrlého diváka tento skvost uvidíte s českými titulky a interaktivními taškařicemi v podobě sofistikovaných odborných komentářů i přízemně odporných vejšplechtů na paralelním chatu.

Vstupenky můžete nakupovat v cenových kategoriích 100 Kč – zmlkněte a vemte si moje peníze, 200 Kč krapet se rozšoupnu, 500 Kč pro dnešek seru na kaviár. K zakoupení zde: bit.ly/MKLonline

Webové stránky: www.otrlydivak.cz a www.mojekinolive.cz

 

O Festivalu otrlého diváka

Otrlec je synonymem pokleslosti, nevkusu, braku a zábavy za hranicí tuctovosti – ve všech možných významech těchto slov. Každý rok přináší kolekci nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Festival otrlého diváka navrací kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku. Nemáme na mysli pouze fakt, že máloco se vyrovná zkušenosti, když sledujete horor či třeskutě směšný brak ve společnosti tří stovek stejně naladěných lidí. Kmenová přehlídka pražského kina Aero krom toho nabízí řadu interaktivních projekcí, kde za pomoci náležitě laciných a kutilsky vytvořených prostředků filmy nezůstávají jen na plátně, ale pronikají přímo do sálu. Jindy zase díky nezaměnitelnému přednesu i kreativnímu přístupu našich simultánních překladatelů získávají již viděné filmy zcela nový rozměr. Namísto tiché adorace kinematografického umění s námi zažijete projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu či vyděšeným řevem, vychutnáte si filmy z archivních formátů jako je VHS či VCD, a to nemluvě o dílech samotných. Tentokrát se tým festivalu vlivem okolností pokusí replikovat unikátní festivalový zážitek v online prostoru. Nepřipravte se o možnost být při tom.

 

O Moje kino LIVE

Spřátelená kina Aero, Bio OKO, Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna vysílají online na Moje kino LIVE. Diváci si koupí e-vstupenku a spolu s dalšími zhlédnou snímek, který kino nabízí v programu. Na film si musí vyhradit daný čas, sledují ho díky tomu pozorněji a bez pauz, stejně jako v kině. Prostředí kina navodí vedle samotného výběru filmu i úvody dramaturgů, debaty a další přidružené formáty, které mají co nejvíc všem kinofilům připomínat jejich přirozené prostředí. Zásadním prvkem projektu je chat, který je během streamu pro zájemce k dispozici, aby si diváci mohli povídat, sdílet své dojmy a zkrátka být spolu doma v kině.

Internetová televize Mall.tv uvádí nový seriál Terapie sdílením

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Autor článku: 
Eva Albrechtová/ika

Hraný seriál Terapie sdílením inspirovaly esemesky ze stejnojmenného projektu. Ten před třemi lety odstartovala kolekce triček se vztahovými větami. V reakci na ni začaly její spoluautorce Ester Geislerové chodit další více či méně úsměvné zprávy a ona je anonymně zveřejňovat na sociálních sítích. Dnes má Instagram Ester&Josefina, který spravuje, 310 tisíc sledujících a Terapie sdílením svou knižní, audio, live a od 25. října také hranou podobu od společnosti Negativ.

„Od začátku jsem si představovala, za jakých okolností byly asi esemesky napsány, a protože mám ráda krátké formáty, líbila se mi myšlenka, že by na základě každé zprávy vznikl fiktivní příběh. S tímhle nápadem jsem se svěřila Karlu Spěšnému, řediteli Festivalu krátkých filmů Praha a dramaturgovi Mall.tv, který se pro něj nadchl, a následně jsme přizvali Johanu Ožvold, která už předtím režírovala audioknihu Terapie sdílením a dramaturgicky se podílela na konceptu živých přednášek Terapie sdílením Live,“ popisuje Ester okolnosti, které vedly ke vzniku osmi dílů. Každý z nich tvoří jeden samostatný uzavřený příběh a má jiné herecké obsazení, lokaci a často i režiséra nebo režisérku. Těch se při natáčení vystřídalo celkem pět: kromě Johany Ožvold i Tomáš Pavlíček, Jitka Rudolfová, Jan Vejnar a Luboš Kučera.

Důvodem takového ne úplně standardního a v mnoha ohledech náročnějšího zpracování byla snaha o tematickou různorodost a generační přesah. „Když mě Ester ke spolupráci oslovovala, byla jsem zdrženlivá. Popravdě mě překvapovaly víc reakce na smsky než zprávy samotné. Chtěla jsem tohle vymezování se obrátit a poukázat na to, že všichni jsme součástí hloupé komunikace na chytrých telefonech, a to je podstatou Terapie sdílením, sdílená zkušenost, se kterou se každý může identifikovat,“ říká Johana Ožvold, která je nejen režisérkou dvou dílů, ale také supervizorkou celého seriálu. „V tomhle ohledu pro mě byla důležitá vyváženost, nechtěla jsem vyvolat dojem, že špatní kluci posílají hodným holkám příšerný zprávy, nebo se omezit na jednu věkovou skupinu. Jsou to každodenní situace, které se týkají nás všech a vedou k zamyšlení nad tím, jak se chováme a co a proč píšeme,“ dodává.

První epizoda nazvaná Přidat si Alenu s Evou Josefíkovou a Tomášem Havlínkem už je na internetové televizi Mall.tv k vidění. Další, ve kterých si zahráli například Jenovéfa Boková, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Marek Daniel, Tomáš Jeřábek, Jakub Žáček nebo Zdeněk Godla budou následovat v týdenní periodicitě. Premiérově budou odvysílány vždy každou neděli v 18:00 a poté dostupné zdarma kdykoli na www.mall.tv nebo prostřednictvím aplikací v mobilech a chytrých televizí.

 

Terapie sdílením: O esemeskách a lidech

Osmidílný seriál

Autorka námětu: Ester Geislerová

Tvůrci seriálu: Ester Geislerová, Johana Ožvold, Karel Spěšný

Dramaturgie a supervize: Johana Ožvold, Karel Spěšný

Režie: Johany Ožvold, Tomáš Pavlíček, Jitka Rudolfová, Jan Vejnar, Luboš Kučera

Scénář: Johana Ožvold, Barbora Saxová, Lukáš Csicsely, Karel Spěšný, Tomáš Pavlíček, Luboš Kučera

Hrají: Eva Josefíková, Jenovéfa Boková, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Sandra Černodrinská, Marek Daniel, Tomáš Jeřábek, Jakub Žáček, Zdeněk Godla a další

Producent: Milan Kuchynka

Šéfproducent Mall.tv: Lukáš Záhoř

Kamera: Šimon Dvořáček

Střih: Zuzana Walter, Jakub Vansa, Matěj Sláma

Zvuk: Adam Voneš
Architektka a kostýmní výtvarnice: Zuzana Mazáčová  
Masky: Klára Hubalová
Premiéra: 25. října 2020 na Mall.tv

Ocenění: Serial Killer – nejlepší webseriál střední a východní Evropy

www.mall.tv/terapie-sdilenim

Pavel Kosatík: Člověk má dělat to, nač má sílu

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Autor článku: 
Petra Dankovičová/ika

Na to, aby se stala součástí obecného osudu, měla přitom jenom velmi málo času, doslova pár let. Většina z nás se s její osobností začala sbližovat až poté, co se – v prosinci 1989 – stal Václav Havel prezidentem, a kdy také ona vystoupila na oči věrejnosti.

Činila tak nerada. Cenila si soukromí a vděla, že „v záři reflektorů“ o ně přijde. Na rozdíl od mnohých jiných mužů i žen však i v nové roli našla sama sebe. Zatímco mnozí míní, že člověk má hrát společenské role, které od něho okolí očekává (a role takzvané první dámy je v tom ohledu typická), existují i ti, kdo vlastním životem znázorňují, že namístě je spíš opak. Dokážou vnutit společenské „roli“ rukopis své vlastní osobnosti. O takových lidech se potom říká, že za sebou zanechali stopu. Že tvořili dějiny.

Olga Havlová si vedle svého charismatického muže-prezidenta našla prostor seberealizace. Založila Výbor dobré vůle, první velkou charitativní organizaci u nás po roce 1989. Jejím dílem byl však i on, její muž. Mnohé z toho, co připisujeme Václavu Havlovi, například z disidentských dob, by se možná vůbec nezrodilo nebo by vypadalo úplně jinak, nebýt Olgy Havlové.

 

Pavel Kosatík

OBSAH CD:

1. Dětství

2. Setkání s Václavem Havlem

3. Normalizace

4. Rodinný čtyřúhelník

5. Z Hradu do nemocnice

Audioknihu vydal Radioservis, a.s. ve spolupráci s Euromedia Group.

 

JIŽ VYŠLO:

Pavel Kosatík: 100x Václav Havel

100 slavných i méně známých, ale důležitých výroků Václava Havla. Vět, které vstoupily do dějin a o kterých má smysl přemýšlet i dnes.

Pavel Kosatík vybral stovku Havlových výroků, které považuje z různých důvodů za charakteristické, a okomentoval je v dvojím kontextu. Jednak v onom dobovém, v kterém byly vysloveny, jednak v současném. Čtou Ladislav Špaček a Lukáš Hlavica.

www.radioteka.cz

Festival Jeden svět 2020 proběhl, ale nedoběhl. V příštím roce se odehraje od 10. do 28. května

ČR: Minulý týden měly proběhnout poslední regionální festivaly 22. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Dnes se mělo slavit a bilancovat. Bohužel doba koronavirová, v níž se proměnil rok 2020, ani v náhradních termínech neumožnila, aby se festival uskutečnil podle plánu. Kvůli ochraně zdraví ale i touze nepřipravit diváky o filmové zážitky, se festival po prvním přerušení rozprostřel od března až do října, a přesto musel být i napodruhé nuceně ukončen. S ohledem na ohromující množství energie, které v této nestandardní situaci vynaložily zejména regionální týmy, rozhodl se organizační tým festivalu 23. ročník uskutečnit v novém termínu a pozměněném formátu. Festival Jeden svět 2021 proběhne od 10. do 28. května.

Autor článku: 
Tomáš Urban

„Po březnovém přerušení jsme se rozhodli pokračovat po prázdninách hlavně kvůli regionálním festivalům, které se vůbec nemohly uskutečnit. Byli jsme nesmírně rádi, že se velká většina regionálních týmů rozhodla nepřipravit diváky ve svých městech o silné dokumenty a věnovat letošnímu ročníku dvakrát tolik času a úsilí. O to víc nás mrzí, že v náhradním termínu nemohla některá města festival uskutečnit ani napodruhé. Každopádně před všemi regionálními týmy smekám klobouk a strašně moc jim děkuji za práci a nasazení, které projevily osudu navzdory,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Některá města, jejichž náhradní termíny byly naplánovány na druhou polovinu října, se s ohledem na nepříznivý vývoj situace a stále se zhoršující podmínky pro pořádání kulturních akcí, rozhodla už v září či začátkem října nepokračovat v přípravách. Jiné festivaly sice odstartovaly, ale za velmi omezených podmínek. Opatření přijatá s druhým nouzovým stavem pak vystavila definitivní stopku festivalům ve Znojmě, Táboře a Liberci.

„Za normálních okolností bychom v těchto dnech už naplno připravovali další ročník. Bohužel, normální okolnosti kulturu, jako ostatně celou společnost, asi ještě nějakou chvilku nečekají. Je nutné nepropadnout skepsi a pokusit se na novou situaci adaptovat. Na to je ale potřeba na chviličku se zastavit, nadechnout se, nabrat nové síly a reflektovat možnosti. Proto jsme se rozhodli pro posunutí termínu. Chceme se všichni společně zamyslet nad tím, jak se festival musí přizpůsobit a co dobrého v tom můžeme najít pro diváky, pro všechny, kdo se na organizaci festivalu podílejí i pro budoucí podobu festivalu jako takovou,“ shrnuje výkonná ředitelka festivalu Lenka Lovicarová důvody pro posunutí termínu konání festivalu na květen 2021.

O konkrétních proměnách, kterými projde tradiční podoba festivalu, budeme průběžně informovat.

www.jedensvet.cz

 

Borrtex: Současná krize jako podnět k hudební inovaci

PRAHA: Důrazná vládní opatření proti šíření koronaviru týkající se kulturních akcí a shromažďování lidí, způsobují hudebním tvůrcům i jejich úzce spojeným organizačním institucím výrazné ekonomické potíže. Koncerty, festivaly a další předem plánované kulturní události se musely buď zrušit, či v lepším případě alespoň odložit na dobu neurčitou. Dle slov českého skladatele Daniela Bordovského vcházíme do zvláštní doby nutných digitálních hudebních inovací.

Autor článku: 
ČTK

"Naprosto rozumím aktuálnímu pobouření ze strany hudebníků, zpěváků či samotných organizátorů. Je to těžké pro nás pro všechny, určitě nechci nynější krizovou situaci, která silně zasáhla a ovlivnila veškeré kulturní dění, žádným způsobem podceňovat. Na druhou stranu si však ale myslím, že již nastal čas zaujmout jiný úhel pohledu, je důležité abychom si přestali stěžovat a místo toho raději zaujali optimističtější postoj a jako tvůrci se virtuálně spojili a začali se vzájemně více podporovat. Využijme volný čas k nahrávání, k produkci a především taky k digitální inovaci naší vlastní dosavadní tvorby."

Placení poskytovatelé filmových titulů online zvládli pomocí moderních technologií rychle nahradit vyprázdněné kinosály, a podobný přístup je tak dle Daniela potřeba zaujmout i v oblasti hudebního průmyslu. Budoucnost leží v dlouhodobém budování trvalých posluchačů, jež mají okamžitý a přímý přístup k hudbě.

"Ze své vlastní zkušeností vím, že lokálně populární kapely a nezávislí tvůrci v menších městech si většinou vydělávají v průběhu letní sezony pořádáním nárazových koncertů, které se zpravidla konají v místních restauračních zařízeních či lépe přizpůsobených klubech. Současná situace takové události neumožňuje, a tyto kapely se tak nacházejí na hraničním sklonku své vlastní existence. Tím skutečným problémem je ale v mnoha případech spíše nedostatek digitální adaptace odpovídající dvacátému prvnímu století. Tito tvůrci totiž k mému překvapení mnohdy nemají ani profily na základních hudebních streamovacích platformách, jako jsou například Spotify, Apple Music či YouTube. Pro jejich fanoušky je tak v takové situaci vlastně technicky zcela nemožné je jakkoliv podpořit."

Daniel Bordovský, známý pod svým uměleckým jménem Borrtex, je český skladatel minimalistické hudby, jehož instrumentální skladby se během posledních dvou let objevily hned v několika projektech mezinárodních korporátních značek, jakou jsou například Netflix, HBO Europe, Showtime a další. Na výše zmíněných hudebních streamovacích platformách oslavil Borrtex minulý měsíc významný hudební milník v podobě pokoření magicky vysoké hranice neuvěřitelných 100.000.000 celkových přehrání jeho vlastní autorské tvorby.

"Pakliže se ohlédneme do minulosti, souhlasím, že fyzické nosiče určitě pro jistou skupinu hudebního průmyslu, tedy především pro větší nahrávací společnosti publikující populární hudbu, fungovaly perfektně. Ovšem pro nezávislé tvůrce, kteří měli oblast zájmu třeba v alternativnějších žánrech bývala situace mnohem složitější a jejich možnosti prosazení byly stroze limitovány. Zásadní roli v dnešním světě hraje globalizace, tedy možnost skrze internetové služby zasáhnout i mezinárodní hudební publikum.

Současná krize nám nabízí skvělou příležitost se zastavit a popřemýšlet o naší budoucnosti. V čem můžeme naši hudební tvorbu posunout dále? Existují možnosti, jak naše skladby prosadit mezi širší publikum? Pojďme využít této situace a pracujme na sobě samotných.

Dle mého názoru neexistovala vhodnější a příznivější doba pro talentované, mladé nezávislé tvůrce či kapely, kteří mají ambiciózní touhu se sami za sebe prosadit."

 

E-mail: press@borrtex.com

Tři jízdenky do Dobrodružství. Vtipný a laskavý bestseller Geralda Durrella o výpravě za exotickými zvířaty znovu na knižních pultech

ČR: Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky do Dobrodružství světoznámého přírodovědce a spisovatele Geralda Durrella. Milá, laskavá a zároveň jiskřivě zábavná knížka plná vtipných historek o zvířatech, za nimiž se autor tentokrát vypravil až do exotické Guyany, vydává Nakladatelství ZEĎ 20. listopadu. Objednat ji lze už teď na www.knihyzed.cz . Titul s půvabnou obálkou známé ilustrátorky Kateřiny Bažantové vychází ve spolupráci se Zoologickou zahradou hl. m. Prahy: 10 korun z každého prodaného výtisku tak podpoří ochranářské projekty, na nichž se pražská zoo podílí.

Autor článku: 
Jana Bryndová

Pes krabožrout, pimplačuně i sakivíčk se vracejí, aby potěšili a rozesmáli milovníky zvířat, divoké přírody i odvážných cestovatelských výprav. A jak to všechno začalo? Devětadvacetiletý mladík Gerald Durrell, nadšený zoolog a v té době už i začínající spisovatel, se vydal do jihoamerické džungle, aby tam pro britské zoologické zahrady nachytal vzácné exotické živočichy. Jeho cesta však rozhodně nepřipomíná žádnou nudnou vědeckou výpravu! Chytit mravenečníka, elektrického úhoře, miniaturní opičku nebo lenochoda totiž není jen tak. A co teprve když potkáte anakondu, která je zrovna úplně bez nálady, nebo se utkáte s kapybarou, tropící po svém úspěšném zajetí příšerný hluk…

Čtivá a přitažlivá Durrellova knížka, sepsaná s láskou ke všemu živému, slavila úspěch už v roce 1954, kdy se poprvé objevila na knižních pultech. „Z každé stránky je znát, že Durrell přírodu se všemi jejími podivuhodnými bytostmi miluje a je jejich zkoumání naprosto oddán. Jsme přesvědčeni, že jeho milá, legrační a zároveň vlídná a laskavá knížka vychází v ten nejlepší čas. A že po ní v předvánoční nabídce sáhnou všichni milovníci zvířat, exotických krajin, nestárnoucích příběhů a hlavně dobrého, naději přinášejícího čtení,“ shodují se Jan Pergler a Jan Dražan z Nakladatelství ZEĎ.

A prozrazují, že v nejbližší době chystají vydat ještě další Durrellovy knihy. Reedice se tak dočká titul Růženka je z příbuzenstva vyprávějící o mladém nevýbojném úředníčkovi, který zdědí cvičenou slonici. V edičním plánu je rovněž Přetížená archa, vůbec první Durrellova kniha zachycující dobrodružství sběratelské expedice do západoafrického Kamerunu. Také těmto knihám vytvoří obálky Kateřina Bažantová, ilustrátorka proslulá svými nezaměnitelnými kresbami zvířat.

Spolu se Třemi jízdenkami do Dobrodružství napsal G. Durrell téměř třicet knih, na nichž vyrostlo už několik generací malých i velkých čtenářů. Ty si autor získal zejména zaníceným popisem divoké přírody a humorným líčením nástrah, která na zoology při jejich cestách čekají. Setkání se zvířaty i domorodci totiž přináší nejedno překvapení. A buďte si jistí, že ani v amazonské Guyaně s deštným pralesem, řekami a savanami tomu nebylo jinak…

          

Tři jízdenky do Dobrodružství. Gerald Durrell, 208 stran, 329 korun, vydává Nakladatelství ZEĎ

www.knihyzed.cz

 

Gerald Durrell

Britský spisovatel, humorista, zoolog a popularizátor ochrany přírody se narodil 7. ledna 1925 v indickém Džámšedpúru coby čtvrté dítě anglických přistěhovalců. Po brzké smrti otce se rodina vrátila zpátky do Evropy a až do konce 30. let se usadila na řeckém ostrově Korfu. Durrell už od dětství miloval přírodu a jeho snem bylo vlastnit zoologickou zahradu.

Ve svých jednadvaceti letech uskutečnil první sběratelskou expedici do Kamerunu, kde odchytili více než sto savců, ptáků a plazů, které se svým společníkem prodali Londýnské zoologické zahradě. V roce 1949 podnikl další sběratelskou expedici do Afriky a Jižní Ameriky a jelikož zvýšená péče o zvířata vyčerpala všechny jeho finanční možnosti, začal o svých pozoruhodných cestách psát knihy. Už jeho první díla Přetížená archa i Bafutští chrti zaznamenala mimořádný úspěch, díky kterému si milovník přírody splnil svůj dětský sen a otevřel si vlastní zoologickou zahradu. K psaní a dalšímu cestování přidal i natáčení rozhlasových a televizních pořadů, stále také pečoval o zvířata, která po úspěšném rozmnožení v jeho zoo často vracel zpátky do volné přírody. Gerald Durrell zemřel v lednu 1995, pár dnů po svých 70. narozeninách.

 

Víte, že…

…na konci knihy Tři jízdenky do Dobrodružství najdou čtenáři pečlivě sestavený jmenný rejstřík zmiňovaných zvířat, včetně jejich latinských názvů?

…Durrell začal psát proto, aby měl prostředky na své dobrodružné výpravy a sláva jeho knih předčila veškerá očekávání?

…v roce 2010 byl na jeho počest pojmenován nově objevený masožravý druh šelmy galidie Durrellova?

…Durrell získal Řád britského impéria?

…Tři jízdenky do Dobrodružství napsal Durrell v roce 1954, v češtině ale poprvé vyšly až v roce 1995?

…Geraldova matka údajně tvrdila, že jeho první slovo bylo „ZOO“?       

 

…své nesporné zásluhy v oblasti chovu ohrožených zvířat a jejich navracení do volné přírody Durrell údajně zhodnotil lakonickou větou „Můj úspěch se podobá pokusu odhrabat Mount Everest pomocí čajové lžičky.“?

 

Česká televize prodlužuje nejméně do jara vysílání programu ČT3

ČR: V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize vysílání programu ČT3, kterým již od března pomáhá nejohroženější skupině obyvatel, starším lidem, jež jsou nuceni zůstávat doma. Stanice navíc od 12. prosince rozšíří své vysílání. Nyní ji mohou diváci sledovat denně od devíti do 17:25 hodin, nově bude po 12. prosinci vysílat až do 22 hodin večer.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Program ČT3 se ihned po spuštění dočkal mimořádně příznivé divácké odezvy, v rámci svého vysílacího času byl pátou nejsledovanější stanicí v Česku a ve skupině diváků starších pětašedesáti let dokonce třetí nejvyhledávanější. I nyní, po sedmi měsících vysílání, oslovuje týdně více než půl milionu diváků starších pětašedesáti let a společně s ČT art se jedná o nejlépe hodnocený kanál České televize,“ vysvětluje generální ředitel Petr Dvořák a dodává: „Stejně jako v případě návratu UčíTelky na obrazovky reagujeme na současnou situaci i v případě ČT3, a proto dokud nám to dovolí programové a finanční podmínky, budeme pokračovat ve vysílání, a to nejméně do března.“

Vysoké hodnocení v pořadí již sedmému českoteleviznímu kanálu vyjádřila i Rada seniorů ČR, která se vyslovila jednoznačně pro jeho další pokračování. Zařazením programu Česká televize dle rady posiluje úlohu média jakožto významné paměťové instituce.  

V hlavním vysílacím čase bude na kanálu vysílání archivních filmů České televize, doplněné o programové okno nazvané ‚Zlatý fond zahraničních filmů a seriálů‘. V rámci něho budou uváděny série jako Haló, haló!, Jistě, pane ministře, Randall a Hopkirk a další. Rozšíření vysílacího času tak efektivně využívá reprízového potenciálu pořadů české i zahraniční produkce zapadajících do programového profilu ČT3,“ doplňuje programový ředitel České televize Milan Fridrich.

Programová skladba ČT3 na Vánoce

Program ČT3 již má připravenou i vánoční programovou nabídku. Diváci se mohou těšit na hudební komedii Světáci, povídkové Arabesky nebo na vánoční koncerty s Karlem Gottem či Helenou Vondráčkovou. Zároveň program v prosinci připomene výročí významných režisérů a umělců spojených s televizní a filmovou tvorbou. U příležitosti jubilejních devadesátin filmaře Františka Filipa odvysílá ČT3 snímky Ikarův pád, Tažní ptáci nebo komediální trilogie Podnájemníci a Dopis psaný španělsky. Dále uvede také Veselé příhody z natáčení a drama Počítaní oveček s Vlastimilem Brodským, jenž by letos oslavil sté narozeniny, i dvoudílnou adaptaci Babičky Boženy Němcové, která připomene nedožité devadesátiny režiséra a scenáristy Antonína Moskalyka.

 

Programová nabídka stanice ČT3 se opírá o výběr ze zlatého televizního fondu, který doplňuje zpravodajský obsah. Ve vysílání je každý den v poledne zpravodajský blok, sdílený s Jedničkou a zpravodajskou Čtyřiadvacítkou, nově jej od prosince doplní také hlavní relace Události, následovaná pořadem Branky, body, vteřiny.

PAF Olomouc 2020: umění ve veřejném prostoru, online program a nová publikace

OLOMOUC: Letošní ročník PAF Olomouc s podtitulem Domino se uskuteční od 3. do 6. prosince 2020. Mezinárodní Přehlídka filmové animace a současného umění s ohledem na omezení spojená s koronavirem tentokrát proběhne v radikálně odlišné podobě, která se více zaměří na přímý kontakt s publikem skrz online program, výstavy ve veřejném prostoru domovské Olomouce a mezinárodně distribuovanou publikaci PAF Reader. PAF Olomouc 2020 tak nabízí nový pohled na možnosti a potenciál kurátorských platforem zaměřených na současné umění.

od 03.12.2020 do 06.12.2020
Autor článku: 
Veronika Zapatová

Domino

Téma PAFu 2020 si organizátoři vypůjčili z klasické deskové hry založené na poklidné koncentraci, logických kombinacích a mnohých proměnách. Pro festival se stává ústředním tématem i kurátorským gestem, a to proto, že jeho přesný řád lze hravě obrátit vzhůru nohama a pracně sestavené kameny vyslat jediným cvrnknutím vstříc euforickému pádu.

„Domino je pro nás metaforou rozvahy a rozložení pravidel mezi předem daný počet míst a počet hráčů, na druhou stranu jde i o ilustraci pádu a rychlé řetězové reakce. Festival bude letos modulární a jeho výslednou podobu si divák skládá sám na základě online programu, připravované publikace a intervencí ve veřejném prostoru Olomouce,“ říká ke koncepci programový ředitel PAFu Martin Mazanec.

PAF City

Umění v (veřejném) prostoru: letošní ročník PAFu výrazně rozšíří své působení v ulicích a podnicích Olomouce – výstavy se uskuteční nejen v tradičních, volně přístupných prostorách obrazovek Muzea umění Olomouc, ve Vitrínce Deniska ad. Nově také na rozsáhlé ploše v proluce u plánované budovy Středoevropského fóra, v interiérech olomouckých tramvají a v palmovém skleníku výstaviště Flora Olomouc, kde PAF připravuje nový výstavní projekt s berlínskou kurátorkou Suzou Husse. Přímo v Olomouci se také odehrají vybrané audiovizuální performance, které pracují s architekturou výjimečného prostoru kaple Božího těla, současně budou živě streamovány v rámci online programu.

PAF Reader

Tištěná publikace na pomezí sborníku autorských textů, katalogu a magazínu vychází letos vůbec poprvé a nahradí dosud vydávaný festivalový katalog. Ambicí této nové série readerů, vydávaných vždy k příležitosti jednotlivých ročníků PAFu, je rozšířit témata (např. 100 let česko-slovenské animace), díla a myšlenky spojené s festivalem i nad rámec samotné události. Kromě teoretiků a kurátorů se na publikaci podílí také tuzemští i zahraniční umělci spojení s letošním ročníkem PAFu, mj. Natália Trejbalová, Billy Johnny Bultheel ad. Publikace vyjde v anglickém jazyce a stane se součástí distribuční řady Edice PAF.

PAF Home

V rámci online sekce PAF Home bude v průběhu čtyř festivalových dnů zveřejňován nejrůznější program ve formě živě streamovaných performancí a diskuzí, ale také premiér nových audiovizuálních projektů. Vůbec poprvé bude online kompletně zpřístupněn letošní ročník soutěže PAFu zaměřené na umění pohyblivého obrazu – Jiné vize CZ. Desítku finalistů a finalistek tentokrát vybírají kurátoři Lumír Nykl a Tina Poliačková.

První detaily k programu budou zveřejněny 2. 11. 2020..

PAF Olomouc 2020: Domino

3.–6. 12. 2020

Olomouc

www.pifpaf.cz

Krásná kniha o obdivuhodném malíři

NYMBURK: U příležitosti stého padesátého výročí narození malíře Jana Dědiny, vydalo péčí města Nymburk nakladatelství Ivan Ulrych – Vega-L publikaci Jan Dědina – malíř. Její křest se měl za přítomnosti Mistrových vnuček uskutečnit začátkem října, leč kvůli pandémii byl odložen. Snad se podaří ho opožděně uskutečnit.

Autor článku: 
Jan Řehounek

Ač je kniha velkého formátu v měkké vazbě, lze o ní říci, že je náležitě reprezentativní.

Alžběta Semrádová (Severočeská galerie výtvarného umění Litoměřice) se úkolu představit významného člena české umělecké družiny v Paříži na přelomu 19. a 20. století zhostila velmi dobře. Vedle líčení Dědinova života, jehož druhá třetina byla mimořádně dobrodružná, se věnuje rozboru jeho tvorby, od studentského hledání, přes pařížskou kapitolu, kdy se živil především jako ilustrátor, umění všedního dne s tvorbou plakátů, reklam a pohlednic, až po zralou tvorbu v kresbě i malbě, kterou završil obrazy s náboženskou a duchovní tematikou.

Kniha je vybavena sedmi desítkami kvalitně vytištěných reprodukcí Mistrových obrazů, skic a kreseb a šesti dokumentárními fotografiemi. O jejich kvalitní reprodukce a grafické uspořádání knihy se postaral Tomáš Kukal.

Jan Dědina (* 1. 9. 1870, † 14. 1. 1955) se narodil ve Strakách na Nymbursku. Absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu a Akademii výtvarných umění v Praze (1893). Byl žákem Maxmiliána Pirnera, Františka Sequence, Julia Mařáka a Josefa Václava Myslbeka. Po ukončení studií musel narukovat do rakouské armády, z níž dezertoval do Itálie. Později přesídlil do Paříže. Pracoval jako ilustrátor časopisu Le Monde illustré a knih pro pařížská nakladatelství. Kolem roku 1900 by již významným členem české umělecké kolonie v Paříži. Mezi jeho přátele patřili Luděk Marold, Karel Špillar či Alfons Mucha, stýkal se s Rodinem, Bourdellem či Toulose-Lautrecem. Po patnáctileté emigraci se na základě amnestie v roce 1908 vrátil do Nymburka. Již po roce Dědina vystavoval v Mladé Boleslavi, později v Českých Budějovicích, Poděbradech, Turnově, Nové Pace, Nymburce... Po čtyřech letech přesídlil do Prahy. Ve 30. letech si v Tatobitech v Českém ráji zřídil ateliér. Je autorem plakátů, ilustrátorem řady knih, malířem portrétů a krajin. Jeho obrazy vlastní i galerie v Louvru. Čestné místo v jeho díle zaujímá cyklus kreseb a obrazů ze života Mistra Jana Husa a jeho duchovního odkazu.

Zemřel v Tatobitech, pochován je v Nymburce.

„Jan Dědina byl bezpochyby výraznou osobností české umělecké scény počátku 20. století,“ napsala Alžběta Semrádová.

Kromě knihy vydalo město Nymburk nástěnný kalendář pro rok 2021 s reprodukcemi Dědinových pohlednic ze soukromé sbírky – s jeho fotografickým portrétem z roku 1898 v pařížském ateliéru na titulní straně.

Oba tyto mimořádné tisky jsou v prodeji pouze v Infocentru na nymburském náměstí. Kniha za 250 Kč, kalendář za 120 Kč.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média