sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Mezinárodní konference Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR (II.)

ČR-PRAHA: Zveme vás na mezinárodní konferenci Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR, která se uskuteční ve dnech 5. – 6. října 2022 v Praze. Konferenci pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury. Senioři tvoří v ČR zhruba 20% populace a tento podíl se bude dále zvyšovat. Tato demografická proměna zásadně ovlivní všechny sféry života, kulturu nevyjímaje. Jak by na tuto skutečnost měla reagovat veřejná správa a neziskový sektor? A co každý z nás osobně může v této oblasti udělat? Jak stárnout aktivně a tím předcházet negativním vlivům, které stárnutí provází?

od 05.10.2022 do 06.10.2022
Autor článku: 
Jindřiška Gregoriniová

Cílem konference je představit problematiku aktivního stárnutí z několika zorných úhlů a zdůraznit roli kultury jako významného faktoru v procesu aktivního stárnutí. Konference představí celé spektrum projektů a přístupů, a to jak z ČR, tak inspirace ze zahraničí. Přinese aktuální metodické inspirace a zhodnocení stavu vývoje situace od r. 2016, kdy NIPOS zorganizoval 1. konferenci na toto téma.

Součástí konference bude i představení metodiky na téma Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni. Účastníkům konference budou rovněž představeny příklady dobré praxe, které vyzdvihnou přínos veřejné správy, neziskového sektoru a kulturních institucí pro aktivní stárnutí.

Konference je určena představitelům veřejné správy, odborné veřejnosti, zástupcům NNO a všem zájemcům o tuto problematiku.

Účastnický poplatek činí 800 Kč.

Konferenční jazyk: čeština, zahraniční příspěvky simultánně tlumočeny do angličtiny

Registraci, program a další informace naleznete zde.

Kontakt: konference@nipos.cz

 

 

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Oblíbený rodinný festival SKŘÍTKOVÁNÍ láká na ŽONGLOVÁNÍ a KEJKLÍŘE, bude vonět DŘEVEM a na závěr i ČOKOLÁDOU!

POLIČKA: Jako každý rok poslední červencovou sobotu vás zveme na celodenní rodinný festival Skřítkování, který bude letos celý DŘEVĚNÝ! Připraveny jsou zábavné úkoly, tvořivé dílny, pohádka, žonglérský a výtvarný workshop i žonglérská show! Těšit se můžete i na večerní letní kino v muzejní zahradě. 

27.07.2024
Autor článku: 
Tereza Hladká/ika

Dopoledne si protáhnete nohy, aby vám nezdřevěněli, při Dřevěném putování po muzeu. „Připraveny budou hravé úkoly, zábavné poznávání a plno tvoření. Pokud budete mít chuť si hrát, máte možnost v rámci dopoledního programu navštívit i výstavu Příběhy dřevěných hraček s velkou hernou. Dřevěné hračky v sobě ukrývají spoustu příběhů. Příběh stromu, ve kterém rostou, aby mohly být vyřezány, příběhy jejich tvůrců a především příběhy, které s hračkami rozehrávají samy děti a všichni ti, kdo si rádi hrají. Odhalte příběhy, které vás zaujmou, všechny jsou zajímavé a všechny krásně voní po dřevu.“ představuje úvodní program jeho organizátorka Bc. Tereza Hladká.

Odpoledne, od 14.00 se pobavíte u pohádky o princi Nebojsovi, o princi, který se ničeho nebojí a chce získat princeznu Krasavu. V tom mu brání spousta protivenství a pomáhá hodná babička. V roli většiny postav uvidíte obyčejné věci, které můžete vidět každý den, jen trochu přikrášlené a ožívající. V pohádce je také využito kejklířské umění, což ji dodává na zajímavosti.

V 15.00 nás těmi nejlepšími triky okouzlí KOMEDIANTI NA KÁŘE v souboji dvou komediantů! Míčky, kuželky, swingování, točení talířů, benátská tyč, jednokolky a další.

 „Chcete si to také vyzkoušet? Máte možnost! Od 16.00 ukážete na Žonglérském workshopu, co dokážete! Budete mít ty nejlepší učitele, kteří vám poradí, jak na to a jak se tyto netradiční kejklířské aktivity naučit. Ve stejném čase na vás čeká i Výtvarný workshop, kde si můžete vyrobit dřevěnou hračku!“ odkrývá další perličky z programu ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.

Na závěr ve 21.00 se bude promítat v muzejní zahradě dobrodružná rodinná hudební komedie WONKA. Willy Wonka je výjimečná postava z knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob! Můžete se těšit na podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů. Ten největší sen je otevřít si vlastní čokoládovnu. Během kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj ... stačí jen nepřestávat snít.

Akce se koná za každého počasí. Více informací na www.cbmpolicka.cz

Právě vyšla nová publikace PORTA SILESIAE historika Martina Krůla

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Autor článku: 
Lenka Ježová Bichlerová

Předkládaná publikace je dílem dlouhodobého výzkumu unikátních raně novověkých památek, tzv. jablunkovských šancí, rozesetých v horské oblasti Beskyd na pomezí České, Slovenské a Polské republiky. Ochrana hranic Slezska nabyla na významu v 16. století v souvislosti s expanzí osmanské říše do srdce Evropy a budovaná opevnění ji následně bránila téměř tři staletí. Rozsahem dochovaných reliktů se řadí k lépe zachovaným fortifikačním systémům horských přechodů. Tématem práce jsou polní opevnění budovaná na slezsko-uherské hranici od druhé poloviny 16. do počátku 19. století. Cílem práce je postihnout stavebně-historický vývoj jablunkovských šancí v co nejširších souvislostech. Hlavní časové období představuje první období existence systému do první poloviny 18. století, kdy hrozilo nebezpečí vpádů z Uher. Pozornost je zaměřená na jednotlivé stavební aktivity, vzhled opevnění a zařazení do obecného vývoje pevnostního stavitelství. Druhou velkou oblastí zájmu tvoří „lidský faktor“, lidé, kteří opevnění projektovali, stavěli a bránili. S tím souvisí rovněž každodenní život v opevněních, který se dá poznat na základě dochovaných pramenů. I z těchto několika analogií vyplývá unikátnost jablunkovských šancí projevující se svým trváním po téměř tři staletí. Velkou důležitost a význam jablunkovských šancí pro celé Slezsko vyjádřil kronikář 17. století Fridrich Lucae slovy "a člověk rok od roku zjišťoval, jak užitečný je obranný systém Jablunka pro slezskou zemi".

Kniha má 432 stran a obsahuje více než 220 ilustrací zahrnujících mapy, plány, fotografie, skeny archiválií a dobové ilustrace. Již je k zakoupení na našich pobočkách za cenu 490 Kč, pro členy Klubu Muzea Těšínska za polovinu. Publikaci je možno objednat i zde https://www.muzeumct.cz/.../923-porta-silesiae....

 

Slovácké muzeum připravilo dvě výstavy k Letní filmové škole

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: „Vladimír Birgus: Černobílý svět“ a „50: Příběh návštěvníků Filmovky“, tak zní název dvou výstav, které budou zahájeny v hlavní budově Slováckého muzea v rámci jubilejního 50. ročníku Letní filmové školy.

od 26.07.2024 do 08.09.2024
Autor článku: 
Zuzana Hoffmannová/ika

Vladimír Birgus (*1954), vedoucí Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě, patří už dlouho k významným osobnostem české i evropské fotografie. V této oblasti zastává hned několik náročných rolí – od fotografa a publicisty až po historika fotografie a pedagoga.

Výstava jeho fotografií v muzeu konfrontuje dva světy. Na jedné straně vidíme život v sovětských satelitech ze střední a východní Evropy, na druhé straně život ve svobodnější západní části světa. Na fotografiích ze života v Československu, Sovětském svazu, Polsku, Bulharsku a dalších zemích východního bloku během 70. a 80. let vidíme destrukci prostředí i lidí, kontrasty mezi oficiózní komunistickou pompou a šedí běžného života. V konfrontaci s fotografiemi ze zemí sovětského bloku autor představuje také svobodnější západní svět. Zde můžeme vidět více pohybu, dynamiky a dokonce i úsměvů, zde se ještě více uplatňují konfrontace různých paralelních motivů, které nechávají velký prostor k interpretacím diváků. Východ a Západ jsou však skutečnosti, které mají podle Birguse společné rysy. I na fotografiích z Německa, Francie nebo Nizozemska fotograf vnímá osamělé lidí. Obsedantní myšlenka osamělosti jako by neměla žádné národní, časové ani ideologické hranice.

Výstava 50: Příběh návštěvníků Filmovky je jednou ze tří připravených v rámci oslav padesátin Letní filmové školy. Připomíná půlstoletí její existence, oživuje paměť jejích návštěvníků, vzpomínky a upomínky na léta minulá. K vidění budou trička, tašky a další propagační věci, ale i tištěné dokumenty jako Filmové listy, katalogy jednotlivých ročníků apod.  

Vernisáže výstav:

Vladimír Birgus: Černobílý svět – v pátek 26. července v 17 hodin (výstavu kromě samotného autora zahájí Michal Szalast, Milada Frolcová, Jindřich Štreit a Iva Hejlíčková)

50: Příběh návštěvníků Filmovky – v sobotu 27. července v 16 hodin.

www.slovackemuzeum.cz

Uvnitř pohybu v Paříži

ČR-PAŘÍŽ: Během Letní olympiády v Paříži představí České centrum působící ve francouzské metropoli výstavu Art Grand Slam - Uvnitř pohybu. Česká centra ji pořádají ve spolupráci s kulturní platformou Sport in Art. Výstava se stala součástí oficiálního kulturního programu města Paříž v rámci Olympijských her. Projekt má za cíl poukazovat na propojování sportu a umění napříč kulturními odvětvími. Jádrem projektu je výstava vizuálních děl od českých umělců jak renomovaných, tak i na začátku své kariéry, kteří ztvárňují vnitřní pohyb a jeho přesahy. V Českém centru ve francouzské metropoli začne výstava 27.6.2024 a potrvá až do konce srpna.

od 27.07.2024 do 31.08.2024
Autor článku: 
ČTK

“Vnější radost a vitalita je kontrolována temnějším pohybem vnitřních nároků, představ, tužeb, snů a ambicí. Prostřednictvím děl vizuální kultury se dostáváme do samotného jádra problému, v němž vzniká a zaniká základní projev lidského života – pohyb. Ten je tu přítomný jako základní motivace a předpoklad toho, abychom fyzicky existovali, abychom byli přítomni uprostřed dění a splynuli tak s přirozeným stavem neustále se proměňujícího světa,” říká kurátor výstavy Petr Vaňous.

K vidění budou díla například malíře Michaela Rittsteina, multimediální umělkyně Mileny Dopitové či sochařky Pauliny Skavové. Tři díla vzešla z opencallu, kterého se zúčastnili začínající umělci. Výstava se stala součástí oficiálního kulturního programu města Paříž v rámci Olympijských her a vytvoří pomyslný trojúhelník mezi Českým olympijským domem, Velvyslanectvím České republiky v Paříži a Českým centrem v Paříži, kde návštěvníci mohou navštívit české umění.

“Obnovení moderní olympijské myšlenky je úzce spojeno s Francií a Paříží. Múzický, kulturní přesah k této přehlídce výkonu, rychlosti a performance neodmyslitelně patřil, a věřím i patřit bude. Olympijské hry se vrací letos do Paříže a my ve spolupráci se všemi partnery nabídneme jedinečnou přehlídku soudobého umění a sportu. Je to pozvánka nejen do Českého centra, ale i do současné české výtvarné kultury, ” říká ředitel České centra v Paříží Jiří Hnilica.

Kulturní platforma Sport in Art spojující umění se sportem, má za sebou od svého oficiálního vzniku v roce 2021 několik úspěšných výtvarných projektů. Mezi ně se letos připojil projekt Art Grand Slam. Vernisáž výstavy s podtitulem Uvnitř pohybu proběhla letos 15. února v pražské galerii SmetanaQ, stejně jako slavnostní vyhlášení umělecko-sportovních počinů roku, při kterém se vyhlásili vítězové a vítězky jednotlivých kategorií. Mezi nimi také vítězka opencallu, pro umělce do 30 let - Veronika Čechmánková, která absolvuje rezidenční pobyt v Českém centru Paříž.

Zájemci budou moci vidět nově a v olympijském kontextu díla od Aleny Andrlové, Michala Cimaly, Dalibora Davida, Mileny Dopitové, Jakuba Janovského, Jitky Petrášové, Michaela Rittsteina, Pauliny Skavové, Pavla Šmída a Lubomíra Typlta společně s díly třech umělců, vybraných na základě opencallu - Veroniky Čechmánkové, Lukáše Slavického a dua Tereza Sikorová a Tomáš Moravanský. Veronika Čechmánka navíc v Paříži absolvuje rezidenční pobyt, při kterém vytvoří dílo navazující na princip videa Dialog s předešlým, na jehož základě autorka vyhrála rezidenční pobyt.

Sport in Art je kulturní platforma, která má za cíl propojovat sport a vizuální umění. Toto harmonické spojení představuje veřejnosti a shromažďuje to nejzajímavější s důrazem na českou i zahraniční výtvarnou scénu. Zároveň podněcuje umělce k tvorbě inspirované pohybem.

 

Více informací: www.sportin.art

Facebook | facebook.com/sportinartcz

Instagram | instagram.com/sportinart/

 

Art Grand Slam je výstavní projekt inspirovaný pohybem a sportem, jehož první ročník se uskutečnil v Praze v roce 2024. Je určen profesionálním umělcům, ale i mladým autorům do 30 let. Součástí je vyhlášení nejlepších umělecko-sportovních počinů předchozího roku, a to v šesti kategoriích. Hlavní část projektu Art Grand Slam je založena na výstavě, která bude mít každý rok nového kurátora, a to především z důvodu zabránění umělecké a tematické stagnaci. Kurátor z tohoto důvodu vybírá i podtitul výstavy, která se v první řadě věnuje sportu, ale zvoleným podtitulem má možnost upozornit na důležitá témata v celospolečenském rozsahu. Pro první ročník výstavního projektu byl zvolen kurátor Mgr. Petr Vaňous PhD., uznávaný odborník, který zrealizoval již mnoho výstavních projektů v Čechách i zahraničí. Petr Vaňous vybral pro první ročník téma nazvané „Uvnitř pohybu“. Projekt organizuje kulturní platforma Sport in Art.

 

Vice informací: www.artgrandslam.org

 

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Jeruzalémě a Bratislavě. Více na www.czechcentres.cz

Performance pro malé i velké diváky Návštěva vyráží na přelomu července a srpna na cestu po Jižní Koreji!

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

Autor článku: 
Terén

Inscenaci uvedeme během touringu v Jižní Koreji celkem čtrnáctkrát; šestkrát na festivalu dětského divadla ASSITEJ International Summer Festival v Soulu, čtyřikrát v kulturní instituci National Asian Culture Centre ve městě Gwangju a čtyřikrát na hudebním festivalu SORI International Festival ve městě Jeonju. Tato uvedení budou doplněna přednáškou Roberta Smolíka pro místní divadelní pedagogy, praktickým workshopem na výrobu loutek Smolíka a Vlkové a dvěma workshopy Vlkové o přírodních pigmentech pro místní dětské vzdělávací instituce nacházející se ve dvou menších městečkách na jihu Koreje.

Napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska se řítí do kin

ČR: Nové Mexiko, podivný zapadákov plných prazvláštních individuí, kde vládnou drogy, zločin, ale i vypracované svaly. Režisérka Rose Glass si pro svůj druhý snímek, adrenalinem napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska, vybrala téma ženské síly, pomsty a žhnoucí vášně. Britská autorka do své pocty retro žánrovým snímkům obsadila hvězdná jména jako Kristen Stewart, Ed Harris nebo Dave Franco. Snímek měl svou slavnostní premiéru na filmovém festivalu Sundance, kde se setkal s nadšenými ohlasy kritiků i diváků. Magazín Harper’s Bazaar o filmu tvrdí, že „jeho nespoutaná energie vás definitivně rozpálí,“ server Screen Rant říká, že se jedná o „vzrušující podívanou od první vteřiny až do úplného konce“. Očekávanou novinku z produkce A24 uvedl do kin distribuční společnost Aerofilms 18. července.

Autor článku: 
Beata Mrazíková

Podívejte se na trailer k filmu: https://wwwTY.youtube.com/watch?v=3HRIbfJk8

Snímek se poprvé představil českým divákům na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde spolu s úvodem mistryně ČR v bodyfitness vlil divákům novou krev do žil. Následně se představil i divákům v Praze v rámci tradičních festivalových ozvěn s názvem Šary Vary. Do široké distribuce vstupuje snímek dnes, 18. července.

 

Zatracená krvavá láska

Velká Británie, USA 2024 | 104 minut | premiéra: 18. července

žánr thriller, romantický

režie Rose Glass ■ scénář Rose Glass, Weronika Tofilska ■ kamera Ben Fordesman ■ střih Mark Towns

hrají Kristen Stewart, Katy O'Brian, Ed Harris, Jena Malone, Dave Franco, Anna Baryshnikov, Keith Jardine, Catherine Haun

 

synopse

 

Konec osmdesátek, vyprahlý americký zapadákov. Samotářská provozní posilovny Lou (Kristen Stewart) se bezhlavě zamiluje do Jackie (Katy O'Brian), nabušené kulturistky, která míří vyhrát mistrovství do Las Vegas. Vášnivá láska a německé steroidy vlijí ústřední dvojici do žil obrovskou dávku energie. V nekontrolovaném opojení se vydají za démonickým otcem Lou (Ed Harris) pomstít jednou provždy staré křivdy. Režisérka Rose Glass zelektrizovala Sundance i Berlinale neodolatelně podvratným thrillerem, který vám zvýší tepovku a vyplaví endorfiny.

Letní filmovou školu zahájí světová premiéra filmu Šimona Holého Hello, Welcome

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: 50. Letní filmovou školu Uherské Hradiště zahájí ve světové premiéře komediální snímek režiséra Šimona Holého Hello, Welcome o třech herečkách, které se společně vydávají na festival do Karlových Varů. Stovky bobrů přiveze do Uherského Hradiště americký tvůrce Ryland Brickson Cole Tews. O místo v české distribuci budou v sekci LFŠ uvádí soutěžit filmy Vzhůru nohama, Mladá srdce a Andrea se chce rozvést. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou filmové kluby. Letní filmová škola se koná od 26. července do 1. srpna, od 3. srpna proběhnou v pražském Aeru její ozvěny.

od 26.07.2024 do 01.08.2024
Autor článku: 
Lenka Horáková

Režisér Šimon Holý natočil snímek Hello, Welcome jako závěrečný díl trilogie o ženách na pokraji změny a do hlavních rolí obsadil Elišku Soukupovou, Alenu Dolákovou a Sáru Venclovskou, se kterými již dříve spolupracoval na snímcích Zrcadla ve tmě a A pak přišla láska... Ve vedlejších rolích se objeví Jana Plodková či Václav Vašák. Film v rámci slavnostního zahájení Letní filmové školy uvede v sobotu večer početná tvůrčí delegace v čele se Šimonem Holým i třemi hlavními herečkami. „Máme se štábem velkou radost, že se Hello, Welcome poprvé uvede na LFŠ, jehož publikum patří po předchozích letech, kdy jsme tu uvedli oba minulé filmy, k našim zcela nejoblíbenějším. Snad si společně s námi užije i projekce této letní komedie, kde se nic nebere vážně, i když se o vážných věcech ve filmu často mluví," zve diváky do hradišťského kina Hvězda Šimon Holý.

 

České a slovenské novinky

„Letos jsme čelili enormnímu zájmu ze strany českých filmařů. Bohužel, program není nafukovací a řadu z nich jsme museli odmítnout. Kritéria výběru byla v zásadě dvě – kvalita a pestrost. Letos máme celkem jedenáct předpremiér, což je rekordní počet, ale za rekordy jsme se nehonili, zajímala nás opravdu jen rovnice kvalita, pestrost a spokojený divák,“ objasňuje dramaturg Jaroslav Sedláček. K titulům, které Letní filmová škola uvede v distribučních předpremiérách, patří Světýlka Beaty Parkanové vyprávějící o dětství, které může skončit nečekaně brzy, celovečerní debut Adama Martince o životě na současné české vesnici Mord, animovaná komedie Kristiny Dufkové o nástrahách puberty i obezity Život k sežrání, hluboce lidský a nadčasový příběh ze 40. let minulého století Ema a smrtihlav režisérky Ivety Grófové, dokumentární portrét fotografky Libuše Jarcovjákové v režii Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být, strhující časosběrný dokument Dominika Kalivody o stočlenném amatérském hudebním sdružení Velký finále PSO, hravý portrét kapely Tata Bojs tata_bojs.doc od Marka Najbrta a divadelníků z Vosto5 i vítězný film divácké ceny z Karlových Varů Vlny režiséra Jiřího Mádla, který Letní filmovou školu uzavře. Předpremiéry i již v distribuci v letošním roce uvedené novinky představí v Uherském Hradišti tvůrčí delegace. Těšit se diváci mohou třeba na Lucii Žáčkovou a Jana Hájka (Manželé Stodolovi), Beatu Parkanovou a Veroniku Žilkovou (Světýlka), Jiřího Havelku (Zahradníkův rok), Janu Plodkovou (Němá tajemství), Bohdana Slámu (Sucho), Rudolfa Biermanna a Patrika Rytmuse Vrbovského (Válka policajtů), Milana Caise a Marka Huňáta alias Mardošu (tata_bojs.doc) nebo Dana Svátka (Zápisník alkoholičky).

 

Hostem LFŠ bude spolutvůrce Stovek bobrů

Festival oznámil dalšího hosta, jímž je je všestranný americký tvůrce Ryland Brickson Cole Tews, který je společně s Mikem Cheslikem podepsaný pod originálními taškařicemi Příšera z Michiganského jezera a Stovky bobrů. Tews, který se mimo jiné živí jako číšník v ramen restauraci, uvede na Filmovce oba své divácké hity (Stovky bobrů navíc v příhodném prostředí Parku Rochus).

 

Program Asociace českých filmových klubů

Pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů na festivalu tradičně oceňuje některého ze svých členů. „V letošním jubilejním roce jsme se s Radou AČFK rozhodli vzdát hold všem lidem, kteří kdy organizovali a vedli či stále vedou Filmové kluby. Ty totiž stály u zrodu nejprve semináře pro lektory filmových klubů a později Letní filmové školy. Cenu vedoucím filmových klubů udělujeme za jejich velkou lásku ke kvalitním filmům, za to, že svůj volný čas neúnavně věnují filmové edukaci a vytváří komunity zapálených klubistů, kteří jsou již více než 50 let základnou Letní filmové školy,“ říká ředitelka LFŠ a předsedkyně Rady AČFK Radana Korená.

AČFK na Letní filmové škole představí i svoji distribuční činnost. V předpremiéře uvede tým kolem programových ředitelů Ivy Hejlíčkové a Jana Jílka Tatami, historicky první film, na kterém se podíleli íránská režisérka (Zar Amir-Ebrahimiová) a izraelský režisér (Guy Nattiv), kteří zastupují dvě znepřátelené kultury, mezi nimiž je dle íránských zákonů zakázaná jakákoliv interakce. Společně vyprávějí příběh Leily, která se má utkat o titul mistryně světa v judu. Cesta na vrchol je přerušena ultimátem íránské vlády – musí zinscenovat prohru, jinak bude považována za zrádkyni země. Film bude mít v českých kinech premiéru 17. října. V sekci AČFK adieu budou mít diváci naposled možnost vidět snímky, kterým končí pod křídly AČFK distribuční práva (25 km/h, Na konci světa, Nico, 1988, Na Chesilské pláži).

Poosmé na Letní filmové škole vyberou diváci v rámci sekce LFŠ uvádí film, který v lednu následujícího roku vstoupí do české distribuce. O diváckou přízeň se budou ucházet španělsko-francouzská anti-romance o oslavě rozchodů Vzhůru nohama, belgicko-nizozemský coming-of-age příběh Mladá srdce a rakouská dramedy Andrea se chce rozvést.

Česká větev mezinárodního vzdělávacího programu filmové výchovy CinEd je dalším projektem pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů. Na Letní filmovou školu přiveze CinEd chorvatskou novinku ve své kolekci Srbenka režiséra Nebojši Slijepčeviće otevírající válečná traumata i dva krátké chorvatské filmy, na které bude navazovat tvůrčí workshop pro mládež.

 

Program České televize

„Letošní jubilejní ročník Letní filmové školy náležitě oslaví návštěvníci také ve společnosti České televize. A to rovnou dvacítkou snímků, které na festival vezeme. Diváci se mohou těšit na novinky jako Mord, Zahradníkův rok nebo Ema a smrtihlav. Celou Filmovku pak slavnostně zakončí snímek Vlny, který sklízí mimořádný ohlas. Diváci nejen v kinech, ale i u televizních obrazovek se mohou těšit na Maraton studentských filmů nebo na vysílání festivalových minut. Česká televize přispěla také do doprovodného programu, a to sice desítkou debat s tvůrci a speciálními projekcemi,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.

 

Program Českého rozhlasu

„Český rozhlas přijede na Filmovku již popáté a spolu s festivalem oslaví jeho 50. výročí. Ve stanu Českého rozhlasu ve Smetanových sadech ve dnech 29.–31. července budou po celý den připraveny živé pořady s výjimečnými hosty, oblíbené podcasty a speciální projekty stanic Vltava, Plus, Radio Wave, Radiožurnál, regionální stanice Zlín a také zpravodajského portálu iRozhlas.cz nebo audioportálu mujRozhlas. Z rozhlasového stanu se program Českého rozhlasu každý večer přesune do Literárního stanu, který se na noc promění v hudební DJs párty Radia Wave,“ říká k programu Českého rozhlasu jeho generální ředitel René Zavoral.

 

LFŠ stan a Respekt stan

Další stan ve Smetanových sadech poskytne pod hlavičkou LFŠ a Respektu prostor odbornému programu. Proběhne zde série debat sekce HOT TV, diskuzní panel o Zdeňku Liškovi, debata o virtuální realitě ve filmu, diskuze o historii Letní filmové školy, beseda s legendou české dokumentární fotografie Jindřichem Štreitem či lekce filmu podle Jiřího Suchého a hosta virtuální reality Thierryho Loy.

 

Ozvěny 50. Letní filmové školy

Od 3. srpna proběhnou v pražském kině Aero Ozvěny Letní filmové školy. V programu nebude chybět klasika Federica Felliniho Sladký život, zástupce Půlnočních delikates oslavující buranství a šusťákové bundy New Kids Turbo, novinka Tatami o boji íránské judistky o titul mistryně světa i za osobní svobodu a nejoceňovanější film Davida Lynche Mulholland Drive.

 

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách lfs.cz. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji tamtéž.

Dny lidové architektury

SEMILY: Semilské muzeum společně s dalšími kulturními památkami se zapojilo do Dnů lidové architektury Libereckého kraje. Program je připraven na neděli 21. července od 9 do 18 hodin v Jílovecké ulici v areálu léčitelské expozice. Přesný program najdete v připojeném plakátu.

Akce vznikla za podpory Libereckého kraje a vstup je zdarma.

21.07.2024
09:00 - 18:00
Autor článku: 
Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p.o.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média