neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Mezinárodní konference Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR (II.)

ČR-PRAHA: Zveme vás na mezinárodní konferenci Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR, která se uskuteční ve dnech 5. – 6. října 2022 v Praze. Konferenci pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury. Senioři tvoří v ČR zhruba 20% populace a tento podíl se bude dále zvyšovat. Tato demografická proměna zásadně ovlivní všechny sféry života, kulturu nevyjímaje. Jak by na tuto skutečnost měla reagovat veřejná správa a neziskový sektor? A co každý z nás osobně může v této oblasti udělat? Jak stárnout aktivně a tím předcházet negativním vlivům, které stárnutí provází?

od 05.10.2022 do 06.10.2022
Autor článku: 
Jindřiška Gregoriniová

Cílem konference je představit problematiku aktivního stárnutí z několika zorných úhlů a zdůraznit roli kultury jako významného faktoru v procesu aktivního stárnutí. Konference představí celé spektrum projektů a přístupů, a to jak z ČR, tak inspirace ze zahraničí. Přinese aktuální metodické inspirace a zhodnocení stavu vývoje situace od r. 2016, kdy NIPOS zorganizoval 1. konferenci na toto téma.

Součástí konference bude i představení metodiky na téma Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni. Účastníkům konference budou rovněž představeny příklady dobré praxe, které vyzdvihnou přínos veřejné správy, neziskového sektoru a kulturních institucí pro aktivní stárnutí.

Konference je určena představitelům veřejné správy, odborné veřejnosti, zástupcům NNO a všem zájemcům o tuto problematiku.

Účastnický poplatek činí 800 Kč.

Konferenční jazyk: čeština, zahraniční příspěvky simultánně tlumočeny do angličtiny

Registraci, program a další informace naleznete zde.

Kontakt: konference@nipos.cz

 

 

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Program Salonu Maryška

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Autor článku: 
Bohumínský spolek Maryška

do února 2024

Kurz djembování pro mírně pokročilé
Deset lekcí, od září 2023 do února 2024. Vždy v pondělí od 17 do 18 hodin, pro předem objednané. Informace: 777 949 391. Kapacita již plně obsazena.


do 4. února 2024
Retro Vánoce ve výloze

Jaké hračky nacházela pod vánočním stromečkem generace „Husákových dětí“? Kolekci ze svých a soukromých sbírek uvádí Krojovanky ve výloze Salonu Maryška (výloha směrem do náměstí, vedle kavárny, volně přístupné). Výstava probíhá do 2. února 2024.

 

8. 12.

Fantazie v barvách
Výstava obrazů Moniky Vronkové Ožanové. Nechte se unést vlastní představivostí. Vernisáž výstavy v Salonu Maryška v pátek 8. prosince v 17 hodin. Výstavu můžete následně vidět až do konce ledna 2024 vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání dalších akcí.


13. a 14. 12.

Vánoční minijarmark
Rukodělné výrobky s vůní levandule z dílny Krojovanek, voňavé polštářky, mýdla a další levandulové dárky od farmy Bylinky od Jezinky z Horní Líštné na Třinecku, starší dekorační předměty a poklady z truhlic našich babiček a mnohé další. Maryška pořádá vánoční minijarmark, v Salonu na náměstí (vedle kavárny) ve středu 13. a ve čtvrtek 14. prosince od 9 do 18 hodin. Výtěžek podpoří činnost Krojovanek.

 

PRAVIDELNÉ AKTIVITY

každou středu odpoledne

Kroje v Maryšce

V Salonu Maryška se scházejí členky vlastivědně-etnografického klubu spolku Maryška, které se věnují tradici bohumínského kroje. Salon Maryška, středa od 15 hodin.

www.maryska.cz, www.facebook.com/salonmaryska, info@maryska.cz

Benefiční díl soutěže StarDance byl nejúspěšnější v historii pořadu. Pro Centrum Paraple se vybralo 25 174 220 Kč

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Autor článku: 
Vendula Krejčová

„Přímý přenos sedmého večera soutěže končil informací o tom, že na účet Centra Paraple přibylo necelých jednadvacet miliónů. Během pondělí a úterý ovšem dorazily platby provedené bankovními převody, a proto je částka ještě o více něž čtyři miliony vyšší. Dvanáct milionů se vybralo od firemních partnerů Centra Paraple a dalších třináct od individuálních dárců. Většina finančních příspěvků byla provedena prostřednictvím QR kódu, což svědčí o úspěšnosti a moderním přístupu k dárcovství“, říká Jana Mrákotová.

Letošní charitativní večer StarDance byl už šestým v pořadí. I s aktuální částkou se celková výše darů dostala přes hranici sto miliónů korun. Doteď byl nejúspěšnější jedenáctý ročník s částkou 21,5 miliónu. Prezidenta Centra Paraple Zdeňka Svěráka překvapilo, že se i výtěžek aktuální dvanácté řady soutěže přehoupl před dvacet miliónů. „Na mou duši jsem počítal s tím, že se tolik peněz nevybere. Žijeme v době, kdy mají lidé opravdu hluboko do kapsy, a i přesto stále myslí i na druhé a mají chuť pomáhat. To je úctyhodné. Byl bych nadšený i z menšího výtěžku, více než dvacet milionů mě ale opravdu šokovalo,“ říká v reakci na vybranou sumu Zdeněk Svěrák.

Sedmý večer se na taneční parket postavilo pět soutěžních dvojic se svými patrony – klienty Centra Paraple: Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková s Veronikou Kovářovou, Josef Maršálek a Adriana Mašková s Lenkou Brisudovou, Iva Kubelková a Martin Prágr s Danielem Antalou, Darija Pavlovičová a Dominik Vodička s Alicí Valehrachovou a Eva Adamczyková a Jakub Mazůch s Davidem Zikou. „Vše, co jsme už teď během StarDance zažívali a hlavně cítili, se benefičním charakterem večera umocnilo. Možnost poznat se s tak statečnými lidmi, mít možnost s nimi trénovat a sblížit se, byl pro mě naprosto jedinečný zážitek. Celý týden byl díky klientům Centra Paraple veselejší, s větším nadhledem a lehkostí,“ shrnula za všechny atmosféru benefičního dílu snowboardistka Eva Adamczyková. Ta s Jakubem Mazůchem získala od poroty v sedmém kole nejvyšší bodové hodnocení.

Úspěšný pořad StarDance vysílá Česká televize od roku 2006. Finále dvanáctého ročníku bude 16. prosince, tradičně ve 20:10 na ČT1.

 

 

V Plzni se otevírá nová galerie a fotoateliér STUDIO 22

PLZEŇ: Stylistka Dita Bezděková a psychoterapeutka Helena Skořepová otevírají v Plzni v Prokopově ulici 21 nový prostor pro kulturu a umění. STUDIO 22 bude hostit výstavy, moderovaná setkání se zajímavými lidmi či koncerty. Zahajovací akcí byly 24. 11. Vánoce nanečisto, do 14. 1. 2024 jsou zde vystaveny Portréty z projektu „40krát 40 plus“ fotografky Gabriely Homolové. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na talkshow Pavla Horvátha nebo na setkání s hrabětem Františkem Kinským.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Na začátku byl náš společný instagramový profil ‚Dita a Helča vedou řeči‘, zaměřený na životní styl a vnitřní pohodu. Pořádaly jsme také vánoční charitativní akce a stále víc nám chyběl vhodný prostor. Po dlouhém hledání se nám podařilo objevit toto krásné místo v centru Plzně. Věříme, že si lidé do STUDIA 22 najdou cestu a bude se jim tu líbit,“ řekla Dita Bezděková.

První akcí ve STUDIU 22 byly 24. 11. Vánoce nanečisto, večer s módou a hudbou, na kterém vystoupili členové plzeňského Pěveckého sboru Andílci pod vedením Jany Marie Kateřiny Korbelové. Večerem provázela moderátorka Lucie Křížková a diváci zhlédli i přehlídku kolekcí návrhářek Heleny Bedrnové, Venduly Zeithamel Šulanové, Svatebního salonu Blovice nebo Fashion Island.

V prostoru STUDIO 22 je do 14. 1. 2024 k vidění i první část výstavy Portréty plzeňské fotografky Gabriely Homolové. Ta ve svém projektu „40 krát 40 plus“ oslovila 40 žen, kterým je více než 40 let. Ve STUDIU 22 je aktuálně vystaveno 22 portrétů. „Mnoho žen kvůli každodennímu shonu, péči o děti a své blízké i budování kariéry, v době, kdy oslavují čtyřicáté narozeniny, zjistí, že pro sebe už roky nic neudělaly. Často právě je najdeme schované za fotoaparátem při různých rodinných oslavách a událostech a jsou to právě ony, kdo pak na těchto fotografiích chybí. Mým cílem je oslavit prostřednictvím portrétů jejich krásu,“ uvedla Gabriela Homolová. Její fotografie byly oceněny v mezinárodních soutěžích a byla jí také udělena mezinárodní akreditace The Portrait Masters. Projekt „40 krát 40 plus“ probíhá již podruhé, poprvé se uskutečnil v roce 2021. Všech 40 portrétů, které vznikají v průběhu letošního roku, plánuje fotografka vystavit v červnu 2024.

STUDIO 22 bude také místem setkávání. Po novém roce se tu začnou konat i další akce, jako autorská čtení, setkání na téma módy a životního stylu, koncerty nebo talkshow se zajímavými hosty. „Program na leden a únor je již téměř hotový, zájemci brzy najdou podrobnosti o chystaných akcích na FB - Studio Dvacet Dva a IG - @studio_dvacet_dva,“ uvedla Dita Bezděková.

 

Galerie STUDIO 22 je pro veřejnost zdarma přístupná každý všední den kromě pondělí, stačí zazvonit u dveří studia v Prokopově ulici 22.

Běla Janoštíková v Knihovně UPM

PRAHA: V úterý dne 28. listopadu 2023 od 18:30 hod. se uskuteční v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze (ul. 17. listopadu, Praha 1 - Josefov, metro A Staroměstská, vstup do budovy přes zahradu) další z autorských večerů poezie. Úvodní slovo pronese ředitel Knihovny UPM Jaroslav Kostecký. Vstup volný. Srdečně zveme všechny přátele poezie.

28.11.2023
18:30 - 20:00
Autor článku: 
B.J.

Dětský filmový festival Malé oči je v polovině. V posledních třech víkendech navštíví 8 měst

ČR: Jubilejní 10. ročník dětského filmového festivalu mají za sebou už v Praze, Třinci, Zábřehu a Napajedlech. Dalších osm měst náš čeká o následujících víkendech. Hned v ten první víkend, 25.–26. listopadu, se Malé oči podívají do čtyřech kin zároveň. Na filmy Karla Zemana, Hajaa Mijazakiho i na oblíbené disneyovky a pixarovky si budou moci zajít diváci v Uherském Hradišti, Jihlavě, Hodoníně a znovu také v Praze do netradičního prostoru – Komunitní kobka 17 na Smíchovské náplavce.

od 25.11.2023 do 26.11.2023
Autor článku: 
Filip Linhart

Hradišťské kino Hvězda láká diváky hned od pátku 24. listopadu na nový český animák Tonda, Slávka a kouzelné světlo, čerstvě po premiéře také bude mít Chlapec a volavka slavného režiséra Hajaa Mijazakiho, jehož další film, Howlův kráčející hrad, tady mohou diváci vidět v neděli. Chybět nebudou ani oblíbená pixarovka Vzhůru do oblak a Ukradená vzducholoď českého režiséra Karla Zemana. Z doprovodného programu je velkou raritou třeba fotografický ateliér Julese Verna nebo dílna 360° animace, dabingová a ruchová dílna, nebo blešák hlavně pro děti.

Také kino Dukla v Jihlavě začíná už v pátek 24. V programu najdete Ukradenou vzducholoď a Mijazakiho další film Laputa: Nebeský zámek. V sobotu vedle projekcí filmů Howlův kráčející hrad a Vzhůru do oblak proběhne v rámci festivalu tvůrčí dílna pro děti od 8 do 15 let.

Malí (i velcí) návštěvníci kina Svět v Hodoníně se mohou o víkendu těšit na celou trojici filmů japonského režiséra Hajaa Mijazakiho: Howlův kráčející hrad, Laputa: Nebeský zámek a novinka Chlapec a volavka. K dojemnému animovaném filmu Vzhůru do oblak, který prostě nesmí chybět v žádném kině, se přidá ještě snímek studia Disney Planeta pokladů. Skvělým doprovodným programem bude tematická průchozí dílna, kde s pomocí trikové techniky green screen přenesete do světa ilustrací z klasických vydání příběhů Julese Verna. Výslednou fotografii nebo animaci dostanete formou e-mailu.

Festival Malé oči se ale opět vrátí i do Prahy. A to konkrétně na Smíchovskou náplavku do Komunitní kobky 17. V rámci projekce nabídne dětem speciální aktivní program s Aeroškolou. Nejprve proběhne pásmo krátkých filmů pro děti, po kterém následuje doprovodný program s lektory určený pro děti od 4 do 9 let. Těšit se můžete na Cestu na měsíc, o které sní pavouk Temi. Měsíční světlo jej natolik přitahuje, že zkouší různé způsoby, jak svého cíle dosáhnout. Dětem se ale bude líbit i Naše prasátko, které poznává kouzlo obyčejných věcí, které se v jeho představách promění v to, čím jsou v jeho fantazii.

První adventní víkend se festival koná v Chomutově, Hradci Králové a Prostějova. Svou tour zakončí v Univerzitním kině Scala v Brně. Foyer a Studio Scala zaplní kreativní dílničky 360° animace, hraného filmu, klasických filmových triků. Filmy se budou promítat v kavárně kina.

Nadcházející termíny festivalu Malé oči ve městech:

  • UHERSKÉ HRADIŠTĚ, Kino Hvězda: 24.–26. 11.
  • JIHLAVA, Kino Dukla: 24.–25. 11.
  • HODONÍN, Kino Svět: 25.–26. 11.
  • PRAHA, Komunitní kobka 17 na Smíchovské náplavce: 26. 11.
  • CHOMUTOV, Kino Svět: 30. 11.–2. 12.
  • HRADEC KRÁLOVÉ, Bio Central: 2. 12.
  • PROSTĚJOV, Kino Metro 70: 3. 12.
  • BRNO, Univerzitní kino Scala: 9.–10. 12.

Festival Malé oči pořádá Bio Okokino Aero, Aeroškola a distribuční společnost Aerofilms. Veškeré informace o programu v jednotlivých regionech najdete na www.maleoci.cz

 

Hned dva české filmy 20. století jsou z pera Františka Pavlíčka. Špičkový dramatik a scenárista se narodil před 100 lety (20. 11. 1923 - 29. 9. 2004)

ČR: Přinášíme vzpomínku na scénáristu, dramatika a dramaturga, autora scénáře ke dvěma nezapomenutelným filmům české i světové kinematografie — Markétu Lazarovou a pohádku Tři oříšky pro Popelku. Citace jsou z rozhovoru, který vznikl v roce 2000 během divadelního festivalu v Hradci Králové, jehož byl František Pavlíček hostem. 

Autor článku: 
Lenka Jaklová

Jako scénárista jste podepsán pod legendární Markétou Lazarovou – českým filmem století. Jak jste vůbec mohl podlehnout dojmu, že Vančurova literární předloha je převoditelná do filmové řeči?

Vančurovu prózu jsem objevil jako dvaadvacetiletý student, deset let po jejím vydání. Do té doby jsem vůbec nevěděl, že něco takového v české literatuře existuje. Hned napoprvé jsem z ní dostal horečku. Vracel jsem se k ní pravidelně a do filmařské skupiny na Barrandově v roce 1956 jsem nastoupil pod podmínkou, že mi ji dovolí realizovat. Věděl jsem, že jediný, kdo je schopen ji natočit, je František Vláčil. My dva jsme spolu prožili divoké pětileté „manželství", během něhož vzniklo celkem dvanáct verzí scénáře. Kdyby mu to nebyli zakázali, snad by Vláčil zápasil s filmem až do smrti.

Původní rozpočet čtyři a půl milionu se nakonec vyšplhal na čtrnáct. Vláčilova genialita, umíněnost a perfekcionismus však způsobily, že se v české kinematografii podařilo něco zcela jedinečného. Ekonomové kapitulovali a Vláčil mohl dál hledat filmovou podobu Vančurova prozaického zázraku.

Filmové premiéry se zúčastnila i paní Vančurová. Neumíte si představit, jak mi bylo, když mi řekla: „Pane doktore, vy jste mě podvedl, tohleto by Vladislav nevzal. Vy jste mi sliboval jarmareční baladu!“ A moje maminka – prostá, venkovská žena, mi řekla: „Nic si z toho nedělej, každý má někdy v životě průšvih.“ A do toho vycházela v novinách jedna pozitivní recenze za druhou.

 

Jak jste si to přebral sám pro sebe?

Všechno, co člověk žije, doopravdy draze platí. To byl případ Markéty Lazarové. I my jsme ji zažívali dlouhý čas. Paní Vančurová mi odpustila a usmířila se se mnou až o pět let později, v roce 1970, když jsem pro Divadlo na Vinohradech adaptoval Vančurovu Josefinu, shodou okolností poslední inscenaci, než mě soudruzi vyhodili. Po premiéře mi řekla: „Vše odpuštěno, Vladislav by měl radost.“ Tenkrát jsem od ní dostal jako výraz uznání svůj největší honorář – pusu na tvář. Pro mne je to více než Nobelova cena.

 

Tušil jste během toho "pětiletého manželství" s Františkem Vláčilem, že vzniká cosi výjimečného – filmový epos?

To člověk do poslední chvíle neví. Ve filmu je třeba postava královského hejtmana Piva. K nám na zkoušku narukoval Vítězslav Vejražka, vynikající herec, člen národního divadla, tehdy už poznamenaný akademismem, a vedle něho proslulý prostopášný herecký génius z Karlových Varů Zdeněk Kryzánek, který ovšem nikdy nedostal tolik hereckých příležitostí a jehož jméno je už dnes zapomenuto. Ale když se posadil na koně, bylo jasné, že máme před sebou hejtmana Piva. Znamenalo to ovšem přepsat mu dialogy "do huby". A jiný příklad – ve scénáři je mnich Bernard, který se toulá po světě s beránkem. Mnicha měl hrát Rudolf Hrušínský, ten však onemocněl a my jsme se rozhodli pro Vladimíra Menšíka. Dlouho jsme pak upravovali roli Menšíkovi "na tělo". V obou případech se to vyplatilo. Člověk nikdy netuší, do čeho jde. Ostatně, já si myslím, že když truhlář dělá z nevyzkoušeného dřeva kredenc, taky neví, co z toho nakonec bude. Všechno je to svým způsobem magie. A my to tak musíme brát. Filmařský život je jenom pro silné povahy.

 

V titulcích k pohádce Tři oříšky pro Popelku, která byla na filmovém festivalu ve Zlíně označena za filmovou pohádku 20. století, chybí vaše jméno. Nemrzí vás to?

Občas mě to – přiznám se – zlobilo, zrovna tak, jako když film každý rok na Vánoce vysílala Nova a nikdy nezaplatila honorář. Ale nakonec si říkám – diváci, na kterých mně nejvíc záleží, jsou děti. A copak děti si budou pamatovat, jestli scénář napsal František Pavlíček, nebo ho svým jménem zaštítila Bohumila Zelenková? Mě potěšilo, že můj rukopis rozpoznal Milan Uhde, když mi půl roku po premiéře napsal: „Popelku jste napsal vy, nikdo jiný!"

Jsem rád, že se mi z božího dopuštění podařilo napsat dobrý scénář a že jsme objevili Libušku Šafránkovou. Bez ní by pohádková postava nebyla Popelkou.

 

Když ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman i přes značné zdravotní potíže nehodlal vzdát roli organizátora divadelního festivalu, napadlo mě, jak umění člověka posiluje a jindy zas – jako v tomto případě – potlačuje jeho pud sebezáchovy.

S kumštem je to jako s láskou. Někoho oblaží a jiného přivede na pokraj rozvratu. Považuju to za veliký dar, že kromě nezbytností jako je práce a politika, existuje i cosi, co je nejenom náplastí, ale i chlebem pro duši. Umění – to je úžeh, uštknutí, zajiskření, úchvat i určitá milost, ale nikdy ne jistota. Rozhodně je to poznamenání, ale netroufal bych si říct, že je to jenom šťastná láska.

Karel Svoboda, skladatel, který uměl žít naplno

ČR: Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.

Autor článku: 
Jan Adam/ika

Karel Svoboda – bohem nadaný skladatel, neúnavný hitmaker, který svou hudbou dokázal dobýt svět. Zůstaly po něm stovky nádherných písní, z nichž mnohé jsou milované dodnes: Lady Carneval, Depeše, Včelka Mája, Čau, lásko... Složil hudbu k desítkám filmů a seriálů u nás i v zahraničí: Tři oříšky pro Popelku, Návštěvníci, Cirkus Humberto... A proslavil se také svými hudebně i vizuálně podmanivými muzikály v čele s Draculou.

Obsáhlá obrazová monografie Žít představuje Karla Svobodu jako člověka zcela oddaného své práci, který si však zároveň dokázal vychutnávat život plnými doušky a nezkazil žádnou zábavu. Poodhaluje mnoho zajímavostí o jeho životě, dětství, cestě na vrchol, o šťastném rodinném zázemí i nesmírně smutném konci. Vypráví o složitém vzniku Karlova nahrávacího studia i rekonstrukci vily v Jevanech, kde si vybudoval svůj soukromý ráj a tvůrčí prostor, o večírcích, které končily až nad ránem, o nekončících problémech tvorby na dvou stranách železné opony, i o posedlosti skládáním hudby, které bylo neoddiskutovatelným smyslem jeho života.

Kniha přibližuje osobnost Karla Svobody i v exkluzivních vzpomínkách jeho blízkých spolupracovníků a přátel, z nichž mnozí se také nesmazatelně zapsali do dějin české i světové kultury. Za všechny jmenujme např. Karla Gotta, Daniela Hůlku, Martu Kubišovou, Evu Pilarovou nebo Helenu Vondráčkovou.

„Neměl jsem v životě moc takových přátel, jako byl Karel.“ – Karel Gott

„Měl jsem tu čest stát několika velikánůmtváří v tvář a tvrdím, že je pojí jedna věc, které nudný bard nemůže rozumět, a tou je vášeň. Můj táta byl jedním z těch vášnivých tvorů. Žhnoucí uhlík, který taví realitu kolem sebe, aby z ní vytvořil něco zcela jiného…Nesl si s sebou šrámy, které mu uštědřil osud, ale až do konce zůstával hračičkou pošilhávajícím po nějaké té srandě. Jeho emoční spektrum bylo neskutečně barvité, a stejně jako svou hudbou dokázal i svými historkami zaplést hlavu libovolnému posluchači,“ říká v úvodu knihy Petr Svoboda.

Karel Svoboda spoluurčoval dění československé kultury po několik desetiletí – spoluzakládal první beatovou kapelu Mefisto, jako skladatel se nesmazatelně podílel na zrodu hvězd proslulého divadla Rokoko, jeho písně třikrát zazněly na slovutném hudebním festivalu v Rio de Janeiru Zlatý kohout. Prosadil se v Západním Německu jako skladatel filmové a seriálové hudby, postavil si první soukromé hudební studio v Československu, které vydělávalo víc než většina továren v republice. A samozřejmě – jako první v České republice složil muzikál, jenž má světové parametry – Draculu. Žít vypráví o tomto všem, stejně jako o úctě a obdivu, kterého se Karlu Svobodovi až na výjimky (jimž se publikace také nevyhýbá) u kolegů dostávalo.

„Kdybych na koncertech nezazpívala Karlovy hity,

lidi byz nich odcházeli s pocitem, že jsem je ošidila.

Kolika skladatelům se to povede?“ – Petra Janů

Publikace Žít – Karel Svoboda je pro svou detailnost a komplexnost určena nejen fanouškům a obdivovatelům této nepřehlédnutelné osobnosti české hudby druhé poloviny dvacátého století, ale i všem, kteří se chtějí dozvědět něco o složité době, v níž Karel Svoboda a jeho rodina, přátelé a kolegové žili.

Datum vydání: 22. listopadu 2023

Vazba pevná / 312 stran / doporučená cena: 1190 Kč

ISBN 978-80-88467-92-2

Archa pro Ukrajinu: Ukrajina získá dvě mobilní pracoviště – Konzervační a digitalizační pro zachování tištěného kulturního dědictví. Program Podpora ukrajinské kultury startuje.

ČR-ZAHRANIČÍ: Zástupci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM, Národní knihovny ČR, nadace Karel Komárek Family Foundation, společnosti MND a.s., pan Libor Winkler a pan Dalibor Dědek ze Zapojme Ukrajinu včera v Praze představili mimořádný projekt Archa – výsledek unikátní spolupráce veřejného a soukromého sektoru v rámci programu Podpora ukrajinské kultury.

Autor článku: 
Tiskové oddělení kabinetu ministra

Od počátku Putinovy války proti Ukrajině je jednoznačně patrné, že Rusové cíleně likvidují ukrajinské kulturní dědictví, tvořící národní identitu a historickou paměť Ukrajiny. Dokladem tohoto barbarského počínání jsou seznamy zničených historických budov, knihoven, galerií, divadel či jiných kulturních zařízení a obrovského množství předmětů kulturního dědictví.

„Dnes představujeme Archu – první projekt programu. Je dokonalým naplněním faktu, že kultura spojuje. Archa je symbolem záchrany. Ukrajinské kulturní dědictví je v ohrožení. K tomu nesmíme být lhostejní. A také nejsme. Jsem velmi rád, že se nám všem podařilo spojit síly pro dobrou věc. Děkuji všem dárcům, jejich pomoci si velmi vážím. Bez nich by totiž nebylo možné Archu vybudovat. Archa 1 je již finančně pokrytá, Archa 2 na své dárce teprve čeká. Dnes proto odstartuje kampaň, která pro ni má získat finanční prostředky a do které se může připojit každý z nás,” říká ministr kultury Martin Baxa a dodává: „Česká republika je jedním z nejpevnějších ukrajinských spojenců v oblasti zbrojního materiálu, diplomatické i humanitární podpory, podpora kultury je dalším logickým krokem. Program tvoří jednotlivé projekty, které jsou vždy připravovány s ukrajinskou stranou tak, aby pomáhaly řešit konkrétní problémy. Jde o unikátní propojení veřejné a soukromé sféry. Stát prostřednictvím Ministerstva kultury ČR a Českého výboru ICOM komunikuje s ukrajinskou stranou potřeby tamní kulturní obce. Tak vznikl zásobník projektů, které mohou být postupně realizovány díky finančním prostředkům soukromých dárců.“

Ministerstvo kultury ČR a jeho příspěvkové organizace jsou v oblasti pomoci Ukrajině velmi aktivní už od začátku války. Ministerstvo kultury ČR je již od prvních dnů, kdy vypukla agrese Putinova Ruska vůči Ukrajině, v kontaktu s Ministerstvem kultury a informační politiky Ukrajiny. Děje se tak napřímo i prostřednictvím expertů z Českého výboru ICOM. V květnu loňského roku Ministerstvo kultury ČR poslalo na Ukrajinu materiální pomoc pro ochranu kulturního dědictví, po celou dobu konfliktu podporuje Ukrajinu na diplomatickém poli v rámci vyjednávání v Evropské unii, a pokračuje v hledání dalších cest, jak podpořit Ukrajinu materiálně. ICOM pak sehrál klíčovou roli při vytváření tzv. Red listu, stěžejního dokumentu bránícího vývozu významných uměleckých děl a artefaktů za hranice Ukrajiny. Program Podpora ukrajinské kultury je vyústěním všech předchozích aktivit.

 

Co je projekt Archa?

Archa 1 – mobilní konzervační pracoviště pro zachování tištěného kulturního dědictví Ukrajiny. Zařízení zajistí Národní knihovna ČR díky příspěvkům MND a.s., nadace Karel Komárek Family Foundation a pana Libora Winklera a jeho přátel. Předpokládaná hodnota zařízení  je dvanáct milionů korun a na Ukrajinu bude předáno do poloviny příštího roku.

Archa 2 - mobilní digitalizační pracoviště pro zachování tištěného kulturního dědictví Ukrajiny bude financováno prostřednictvím kampaně, kterou organizuje Nadační fond pro Ukrajinu. Všechny informace najdete na webové stránce www.zapojmeukrajinu.cz, číslo sbírkového účtu je 319902145/0300. Předpokládaná hodnota je 12 milionů korun.

Gina Renotière, předsedkyně Českého výboru ICOM: „Role kultury je mnohdy ve společnosti podceňována, ale ruské útoky na řadu památek a kulturních institucí ukazují, že je to právě naopak kultura, která definuje identitu samostatné a nezávislé Ukrajiny. Během více než rok a půl trvající války zničili Rusové řadu kulturních památek – muzeí, galerií, knihoven, ale i slavných památníků. Mnoho kulturních pracovníků padlo, ať již v řadách obránců země, nebo mezi civilisty, kteří se stávají tak často obětí ruských útoků. Mnohé instituce jsou zničené, lidé přišli o svá zaměstnání a zdroje obživy. Ale věří ve svůj národ a věří v poslání kultury, a cítíme povinnost je v tomto podpořit a pomáhat jim.”

Generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn k výše uvedenému doplňuje: „Národní knihovna ČR je celosvětově renomovanou institucí zejména pro své aktivity v oblasti trvalého uchování a zpřístupnění kulturního dědictví. Tuto zásadní roli se chystá naplnit i prostřednictvím vybudování mobilního konzervačního pracoviště, do něhož vkládá své znalosti získané jak ve špičkových výzkumných laboratořích, tak při aktivní pomoci dalším organizacím, které byly vystaveny poškození svých fondů. Toto mobilní pracoviště, které bude v polovině příštího roku poskytnuto ukrajinským knihovnám, pomůže zajistit prvotní záchranu tamějšího tištěného kulturního dědictví – rychle, efektivně, na místě samém. Odborní pracovníci Národní knihovny ČR zároveň zaštítí i potřebné zaškolení obsluhy pracoviště. Obdobným způsobem zajistí Národní knihovna také mobilní digitalizační pracoviště. “

Luboš Veselý, Ředitel nadace Karel Komárek Family Foundation: „Iniciativu Archa, u jejíhož zrodu jsme stáli, považujeme za velmi smysluplnou i proto, že témata kultury a umění naplňují jeden z programových pilířů naší nadace. Při podpoře jednotlivců i kulturních projektů se často vztahujeme k citátu Jana Viktora Mládka, že ‚Přežije-li kultura, přežije národ‘. Když dennodenně sledujeme cílenou destrukci ukrajinského kulturního dědictví, rezonuje s námi tato myšlenka o to silněji. Zapojení naší nadace do projektu Archa je navíc vyústěním našeho téměř dva roky trvajícího programu Pomoc Ukrajině, díky němuž ihned po vypuknutí války získaly domov ukrajinské rodiny a později odstartoval systém podpory volnočasových aktivit pro ukrajinské i české děti,“ uvedl ředitel Nadace KKFF Luboš Veselý s tím, že nadace podpořila vznik první archy částkou 2 000 000 Kč.

Jana Hamršmídová, Ředitelka divize Energy společnosti MND a.s.: “Situace na Ukrajině se nás dotýká – lidsky i z hlediska podnikání. Na západě země těžíme plyn a stavíme větrnou elektrárnu. Zaměstnáváme zde více než čtyři desítky lidí. Díky nim známe místní potřeby. V prvních dnech ruské invaze jsme pomáhali s akutní humanitární pomocí, později jsme například pro město Irpiň pořizovali dieselové generátory pro situace, kdy kvůli ostřelování nešel proud. V létě jsme s naším ukrajinským partnerem podporovali sérii táborů s psychologickou pomocí pro děti, které přišly ve válce o rodiče. Vnímáme, že v ohrožení nejsou jen životy lidí, ale také kulturní dědictví ukrajinského národa a je třeba jej chránit. Proto jsme se rozhodli podpořit projekt Archa.”

Libor Winkler: „V kulturních a společensky prospěšných projektech se angažuji již řadu let a stejně tak je znám můj velmi kladný vztah k Ukrajině, který vznikl roky před ruskou invazí. Mám tu zemi ze srdce rád, a tak mě vpád ruských vojsk hluboce zasáhl. Možnost podpořit projekt Archy a přesvědčit k tomu samému mé přátelé, kterým není kulturní bohatství Ukrajiny lhostejné, jsem přijal s velkým odhodláním. Myslím si, že kulturní dědictví je to, za co stateční Ukrajinci pokládají své životy, a proto je jeho záchrana velice důležitá. Jsem rád, že Archa 1 brzy „vypluje“ na svou záchrannou misi a věřím, že Archa 2 ji bude i díky veřejné sbírce následovat. Upřímně bych byl ale nejraději, kdyby žádné další archy už nebyly v budoucnu potřeba.“ 

Financování Archy 2 - mobilního digitalizačního pracoviště bude probíhat prostřednictvím sbírky Zapojme Ukrajinu.

Dalibor Dědek, Nadační fond pro Ukrajinu: „Nadační fond pro Ukrajinu se sice primárně věnuje pomoci Ukrajinské armádě, máme za sebou ale už pár projektu, které jsou vyloženě humanitárního charakteru. Na Ukrajině jsou naše sanitky, generátory, čerpadla nebo vysoušeče. Věříme, že projekt Archa 2 bude další úspěšně realizovanou sbírkou.”

„Po měsících práce dnes představujeme první velký počin. Budeme i nadále pokračovat v koordinaci aktivit, které přinesou ukrajinské kultuře konkrétní podporu a budeme je také postupně představovat veřejnosti spolu s našimi partnery, kterým patří velký dík,“ doplňuje ministr kultury Baxa.

Ministerstvo kultury ČR v současné době jedná i o dalších projektech. Mezi ně patří například příprava filmového festivalu či získání finančních prostředků pro arteterapii, kterou ukrajinská strana považuje za velmi důležitou podporu při zvládání traumatických následků války, jimiž Ukrajinci trpí.

Vitalij Usatyj, Chargé d'affaires Velvyslanectví Ukrajiny v České republice: „Celkový počet památek kulturního dědictví poškozených Ruskem od 24. února 2022 do 25. října 2023 je 853. Rusko se snaží zničit ukrajinskou kulturu. Útočí na kostely, muzea, knihovny, archivy, architektonické památky, divadla, tyto objekty nepředstavují žádnou hrozbu. Každý takový útok je projevem genocidy ukrajinského lidu. Ukrajina brání svou podstatu, a je těžké nacházet v naší obtížné situaci sílu věnovat se jiným aktivitám, než je obrana státu a pouhé přežití. Naše kultura je ale tím, co nás formuje a odlišuje od těch, kteří o nás chtějí rozhodovat. Jsem proto velice rád, že i díky programu Podpora ukrajinské kultury můžeme rozvíjet i tyto oblasti našeho života."

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média