úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman

Knihy, literatura, média

Knihy, literatura, média

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Ministr kultury Martin Baxa: Vláda ČR rozhodla o doplnění finančních prostředků pro filmové pobídky v letošním roce

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Systém filmových pobídek, jak jsme je znali doposud, se v posledních letech přežil. Požadavky zahraničních produkcí v průběhu času strmě stoupaly, audiovizuální trh prošel dramatickými změnami. A místo toho, aby minulé vlády řešily zvyšující se zájem produkcí systematicky, dosypávaly do systému oproti plánovanému rozpočtu peníze navíc podle momentálního rozhodnutí. Systém se tak stal naprosto nepředvídatelným,“ vysvětluje ministr kultury Martin Baxa. 

Chci poděkovat ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi, protože jsme našli během vzájemných jednání mezi ministerstvy řešení, které systém stabilizuje po přechodnou dobu, než vznikne zbrusu nový zákon o audiovizi, jehož součástí je transformace Státního fondu kinematografie,“ dodává Martin Baxa. 

„V rámci novelizovaného rozpočtu jsme po odborných jednáních s ministrem Baxou a producenty posílili Státní fond kinematografie o 570 milionů korun. Na nové produkci vydělá nejen filmový průmysl, ale také sektory stravování, ubytování či umělecká řemesla,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura a dodává: „Vítám ale především přípravu systémového řešení financování filmových pobídek. To musí být nastaveno předvídatelně na základě transparentních pravidel, protože není možné každoročně dofinancovávat filmové pobídky nesystémově politickým rozhodnutím vlády.“

 „Jsme rádi, že dramatickou situaci se podařilo po jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou zvrátit a vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek. Velmi vítáme, že jde ze strany vlády o systémové řešení. Navýšení částky pobídek, které pokryje vzniklé závazky, je spojené s dlouhodobější reformou pobídkového systému. Pro audiovizi to znamená stabilizaci a možnost dalšího růstu. Nastartování pobídek bude mít v ekonomické krizi výrazný ekonomický efekt, z peněz utracených zahraničními projekty v Česku budou čerpat výhody i nefilmové profese a státní rozpočet“ uvedl předseda APA Vratislav Šlajer.

Příprava systémového řešení filmových pobídek je rozdělena do dvou fází. V první fázi se objem financí zvýší o 570 milionů korun ročně a zároveň do konce roku vstoupí v účinnost novela zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek, kterou v průběhu srpna projedná Senát Parlamentu ČR. Tato novela přinese do systému limit 150 milionů korun pobídky na jeden projekt.  Zvýšením objemu financí a zavedením limitu se podaří odblokovat současný stav, kdy množství v minulosti zaregistrovaných projektů stále čeká na realizaci a bude se tak moci natáčet i v následujících letech. 

Druhá fáze pak znamená přípravu velké novely zákona o audiovizi, jehož součástí je transformace Státního fondu kinematografie, jež je součástí programového prohlášení Vlády ČR. Na přípravě zákona již Ministerstvo kultury začalo pracovat. V srpnu letošního roku vznikne poradní skupina ministra kultury, jejímiž členy budou zástupci Ministerstva kultury a profesních asociací. Zde bude nový zákon diskutován. 

Ministr kultury Martin Baxa celý proces přípravy zákona urychlil, plánuje, že zákon by mohl být připraven a odeslán do meziresortního připomínkového řízení již koncem letošního roku. Plánovaná transformace Státního fondu kinematografie by tak mohla proběhnout v roce 2024. 

Pro někoho životní styl, pro druhého experiment. Česká televize natáčí druhou sérii Osady

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Od první řady uplynuly dva roky, v reálu i v příběhu. Za tu dobu se mnohé stalo. Žádná z postav nevstupuje do druhé sezony tam, kde skončila v sezoně první. Každá prošla výraznou životní změnou a každá diváka něčím překvapí. Ani napodruhé neměníme záměr vytvořit oddechový a zábavný seriál. Zůstanou vtipné, někdy lehce absurdní situace a dialogy z pera Petra Kolečka, zůstanou skvělí herci a je tu i režisér, který si s nimi umí poradit,“ vysvětluje dramaturg Josef Viewegh.

Stejně jako v první sérii se i v pokračování mohou diváci těšit na malebné exteriéry u nižborských rybníků i do chatové osady, kde se schází známé rodiny Srovnalových (Pavla Beretová, Martin Myšička), Rubalových (Petra Nesvačilová, Radek Holub), Južanových (Eva Leinweberová, Igor Bareš, Filip František Červenka), Krausových (Jana Plodková, Josef Polášek, Karolína Lea Nováková), Rybákových (Ivana Chýlková, Šárka Vaculíková) a pánové Kýhos (Tomáš Hanák) a Franěk (Stanislav Majer). Zdánlivý klid starousedlíků však naruší nově příchozí Kociánovi (Ivana Uhlířová, Marek Daniel, Karolína Knězů, Tomáš Dalecký), kteří získali v dědickém řízení Stýblovu chatu. Do osady, kde se všichni znají a vládne v ní pohoda, tak zavítá rodina, která chatu vlastně nikdy nechtěla. Jsou otráveni životem a všechno je štve. Najdou v Záhoří štěstí?

scénář: Petr Kolečko, Radek Bajgar, Martin Šimíček // režie: Radek Bajgar // kameraman: Václav Tlapák // střih: Boris Machytka, Michal Hýka // architekt: David Dubenský // výkonná producentka ČT: Monika Effenbergerová // dramaturg a kreativní producent ČT: Josef Viewegh // výkonná producentka Logline: Romana Brožková // producent Logline: Petr Erben // hrají: Martin Myšička, Pavla Beretová, Radek Holub, Petra Nesvačilová, Ivana Chýlková, Stanislav Majer, Tomáš Hanák, Jana Plodková a další

V Pointě vyšla seberozvojová kniha Mindfulness: Co vám ještě neřekli?

ČR: V online nakladatelství Pointa vyšla pod titulem Mindfulness: Co vám ještě neřekli? knižní novinka zaměřená na čtenáře, kteří se zajímají o seberozvoj a kteří chtějí porozumět sami sobě – svým potřebám, myšlenkám, emocím, touhám či obavám. V knize naleznou vše, co by měli vědět, aby se při rozvoji mindfulness vyhnuli zklamání a naplno využili její potenciál. Je rovněž užitečná pro začínající lektory mindfulness, HR specialisty zabývající se osobním rozvojem zaměstnanců (L&D), kouče a psychoterapeuty.

Autor článku: 
Ondřej Hampl

Mindfulness (všímavost) je přirozená schopnost uvědomovat si celou paletu prožitků, které vnímáme v přítomném okamžiku – tělesné a smyslové vjemy, myšlenky, emoce, pocity a postoje. Kniha se věnuje opomíjeným tématům, jako je vliv mindfulness na duševní zdraví, nebezpečná úskalí, zvládání častých překážek v průběhu výcviku, souvislost s osobní integritou a etikou, nevyjasněná role ve firemních programech, využití v mentálním koučinku či vztah ke spirituálním tradicím. Obsahuje konkrétní příklady ze života, praktická cvičení a odkazy na audio meditace na YouTube kanále vytvořeném speciálně k této knize. Knihu Mindfulness i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

 

Mindfulness

Autor: František Lomský

 

Žánr: seberozvojový titul

Počet stran: 176

Rozměry: 160 x 230 mm

Vazba: brožovaná

ISBN: 978-80-7650-709-8

Datum vydání: 20. 6. 2022

Vhodné pro: čtenáře knih o seberozvoji

Cena: 349 Kč

Pointa.cz | Mindfulness: Co vám ještě neřekli?

 

Anotace

Mindfulness je přirozená schopnost uvědomovat si celou paletu prožitků, které vnímáme v přítomném okamžiku – tělesné a smyslové vjemy, myšlenky, emoce, pocity a postoje. Její prohloubení umožňuje proniknout mnohem blíž k jádru toho, jak na mentální rovině prožíváme realitu. Důsledkem je výrazná úleva od stresu, obav a úzkosti a zvýšený pocit radosti a životního optimismu.

Přestože je mindfulness v posledních letech velmi populární, téměř se nemluví o mnoha jejích aspektech a dalších souvislostech, které jsou důležité pro její úspěšný rozvoj. Záměrem knihy je tuto mezeru zacelit. Proto se věnuje opomíjeným tématům, jako je vliv mindfulness na duševní zdraví, nebezpečná úskalí, zvládání častých překážek v průběhu výcviku, souvislost s osobní integritou a etikou, nevyjasněná role ve firemních programech, využití v mentálním koučinku či vztah ke spirituálním tradicím. Obsahuje konkrétní příklady ze života, praktická cvičení a odkazy na audio meditace na YouTube kanále vytvořeném speciálně k této knize.

V knize tak naleznete vše, co byste měli vědět, abyste se při výcviku mindfulness vyhnuli zklamání a naplno využili její potenciál.

 

Pro koho je kniha určena

Pro všechny, kteří chtějí porozumět sami sobě – svým potřebám, myšlenkám, emocím, touhám či obavám – a umět procházet životem beze stresu, zbytečného napětí a s nadhledem. Pokud jste už kurz mindfulness absolvovali či se na něj teprve chystáte, kniha vám pomůže praxi výrazně prohloubit. Je rovněž užitečná pro začínající lektory mindfulness, HR specialisty zabývající se osobním rozvojem zaměstnanců (L&D), kouče a psychoterapeuty.

 

Proč knihu napsal

„Jako lektor a účastník mnoha meditačních výcviků zaměřených na rozvoj mindfulness jsem si stále více uvědomoval, že běžný kurz všímavosti (jak se také mindfulness nazývá) ani zdaleka nemůže obsáhnout všechny oblasti života, jichž se tato praxe týká. Stále více jsem si všímal častých dezinterpretací, zjednodušení a z kontextu vytržených informací, o nichž se ve veřejném prostoru píše a hovoří. Během covidové pandemie jsem náhle dostal veliký dar –⁠ několik měsíců času, kdy jsem se nemohl plnohodnotně věnovat své profesi. A tak jsem začal psát o tématech spojených s mindfulness, o nichž se téměř nikdo nezmiňuje anebo jen povrchně a bez širších souvislostí, přestože jsou pro její rozvoj velmi podstatné. Až přišel okamžik, kdy textu bylo v šuplíku (pardon, v počítačové složce) takové množství, že vydalo na celou knihu. Právě teď nastala chvíle, kdy bych se o něj s vámi rád podělil!“

 

František Lomský

Prošel mnoha profesemi: parkurový jezdec, generální sekretář České jezdecké federace či spoluzakladatel a ředitel společnosti Iswari vyrábějící bio veganské potraviny, které se dnes úspěšně prodávají v řadě zemí Evropy. V současnosti se naplno věnuje výuce mindfulness a koučinku. Odjakživa cítil potřebu porozumět sám sobě a světu, v němž žije. To ho přivedlo před dvaceti lety k praxi mindfulness a také buddhistické meditaci vhledu (tzv. vipassaná). Mindfulness se stala přirozenou součástí jeho každodenního života. Mnoho let vede v pražském buddhistickém Centru Lotus pravidelné meditace pro veřejnost a také je obsahovým spoluautorem meditační aplikace Calmio.

 

O Pointě:

Pointa funguje jako online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci, pomůže také s propagací.            

●     pointa.cz                   

●     facebook.com/Pointa.cz                   

●     instagram.com/pointa.cz                  

●    blog.pointa.cz

12. ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride se blíží. Nabídne přes sto padesát akcí a chybět nebude sobotní průvod centrem velkoměsta

PRAHA: Letní festivalová sezóna je v plném proudu a již brzy odstartuje očekávaný festival Prague Pride 2022 – jeden z největších multižánrových lidskoprávních festivalů ve Střední a Východní Evropě. Letošní Prague Pride se koná od pondělí 8. srpna do neděle 14. srpna a nabídne desítky hudebních vystoupení, besed, přednášek, výstav, divadelních představení a filmových projekcí. Chybět nebudou art performance, talk shows a večerní parties. Festival vyvrcholí sobotním Duhovým průvodem, který zamíří do Pride Parku na Letenskou pláň, kde bude pokračovat hudebním a doprovodným programem.

od 08.08.2022 do 14.08.2022
Autor článku: 
Leona Leová/ika

Hlavním heslem 12. ročníku festivalu Prague Pride je #heartmatters. Tento hashtag v sobě odráží nový vizuál festivalu v čele s logem ve tvaru srdce, které symbolizuje osm miliard srdcí, která bijí po celém světě. Srdce je zároveň symbolem lidskosti, vzájemné lásky a života. Proto #heartmatters.

Poslední dva ročníky festivalu se ve stínu pandemie musely obejít bez tradičního Duhového průvodu i hudebního programu v Pride Parku na Letenské pláni. Letos se festival Prague Pride opět vrací k tradičnímu plnohodnotnému programu. Festival i Pride Park čekají novinky, které přispějí k větší spokojenosti všech. Jedná se zejména o rozšíření programové nabídky, zaměření na bezpečnost, přístupnost festivalu a minimalizaci ekologického dopadu festivalu. Duhový průvod Prahou, který bude letos bez aut, odstartuje v sobotu 13. srpna z Václavského náměstí. Účastníci průvodu se budou scházet již od 11:30 hodin. Čelo průvodu bude vycházet z Můstku ve 13 hodin a projde ulicemi Starého Města, včetně Staroměstského náměstí, dále pak Pařížskou ulicí a přes Čechův most až na Letnou. Nejen kvůli trase průvodu historickým jádrem Prahy, ale také kvůli větší bezpečnosti a ekologické udržitelnosti festivalu bude letošní průvod nově bez motorových vozidel. Hudební doprovod zajistí přenosné reproduktory na nákladních kolech a pochodové kapely.

„Bezpečnost festivalu a jeho návštěvníků je pro nás zásadní. V minulých dvou letech jsme si ověřili, jak udělat festival co nejbezpečnější z pohledu pandemie covid-19. Bezpečnost je zároveň jedním z hlavních důvodů, proč letošní průvod historickým centrem Prahy pořádáme bez aut. Snažíme se myslet také na prevenci a předcházet jakýmkoli potenciálním konfliktům spojeným s festivalem. Proto jsme v úzkém kontaktu s bezpečnostními složkami státu a nepodceňujeme žádná rizika. Informace o tom, jak si bezpečně užít festival, jsme umístili na webové stránky festivalu,“ říká Tom Bílý, ředitel festivalu Prague Pride. 

 

Hvězdná jména letošního ročníku: Tom Aspaul, Girli nebo Adam Pavlovčin

Program festivalu Prague Pride je každým rokem bohatší. Letos se mohou návštěvníci a návštěvnice těšit na více než 150 akcí během celého festivalového týdne. K hudebním hvězdám tohoto ročníku patří například ADONXS (Adam Pavlovčin), který vystoupí během zahájení festivalu v pondělí 8. srpna na Střeleckém ostrově. K němu se v tento den připojí například oblíbená skupina performerů s názvem Pinkbus, berlínská kapela Sado Opera nebo DJka Elskë. Hudební program festivalu vyvrcholí sobotním Pride Parkem na Letné, kde vystoupí nakříklad britští hudebníci Tom Aspaul či Girli, české kapely a drag umělkyně i mnoho DJů a DJek. Celkem bude sobotní program probíhat na šesti různých pódiích.

Letošní festival nabídne mnoho akcí, které návštěvníci a návštěvnice znají již z minulých ročníků, třeba talk show Pride Voices, kde bude několik výrazných queer osobností sdílet s publikem své inspirativní životní příběhy, pikniky v Pride Village, komponovaný večer v režii HateFree Culture a další. Organizátoři si připravili i několik novinek. Mezi nimi například akce Andaz Lounge: Branky, body, kokoti LIVE at Prague Pride zaměřená primárně na straight allies, jak se také přezdívá podporovatelům a spojencům LGBT+ lidí. Festival Prague Pride je totiž pro všechny, tedy přirozeně i pro návštěvníky a návštěvnice z řad většinové společnosti. Další novinkou je dvoudenní lidskoprávní konference pro odbornou veřejnost Pride Conference, která bude zaměřena hlavně na životy LGBT+ lidí v regionu Střední a Východní Evropy.

Festival nabídne také program zaměřený na jednotlivé země v našem těsném sousedství. Dobrým příkladem je německá sekce festivalu podpořená Česko-německým fondem budoucnosti, v rámci které se představí několik německých umělců a diskutujících. Německu pak bude patřit páteční večer v Pride House, kde budou tématem německé transformační zkušenosti po roce 1989 i téma úspěšné integrace LGBT+ uprchlíků z východních zemí. Samotný večer bude součástí širšího konceptu debat s názvem Pride Talk, které se od úterý do pátku postupně zaměří na všechny naše sousední země.

 

Prague Pride na cestě k větší přístupnosti a udržitelnosti

Udržitelnost není pro festival Prague Pride prázdným pojmem. V roce 2021 přijal festival novou strategii, která do svých priorit zahrnuje i přijímání systémových opatření vedoucích k větší ekologické i sociální udržitelnosti. Na festivalu tak již několik let návštěvníci a návštěvnice mohou využívat pouze vratné zálohované plastové kelímky, ekologické nádobí pro občerstvení, samozřejmostí je také třídění odpadu, včetně plechovek. Festivalová produkce se také zřekla využívání helia a plastových konfet. V rámci recyklace spolupracuje festival s celosvětovou iniciativou Každá plechovka se počítá, která podporuje recyklaci hliníkových obalů. Právě pro nejvyužívanější obalový materiál plechovek bude k dispozici na festivalu Prague Pride několik sběrných míst. Do sobotního průvodu se zapojí promotéři s batohy, které poslouží jako mobilní odpadkové koše.

V letošním roce organizátoři také přivedli na svět promyšlenou strategii festivalového merche. Nově tak návštěvníci a návštěvnice festivalu budou moci na oficiálních stáncích zakoupit sociálně i ekologicky odpovědné výrobky – nová festivalová trička a tašky s certifikací od standardního Oeko-Tex přes Fair Wear Foundation až po Fairtrade. Certifikaci Fairtrade ponese také privátní káva od české pražírny mamacoffee a nabídku sortimentu doplní různé dárkové předměty z recyklovaných či recyklovatelných materiálů. Většina merche pochází od českých dodavatelů.

Festival je přístupný pro co nejširší skupinu lidí, a to také pro osoby se zdravotním postižením. Pride Village i sobotní Pride Park jsou plně bezbariérové venues, průvod Prahou je bezbariérový od Můstku až po schody u Čechova mostu, kde bude čekat bezbariérový autobus, který zájemce a zájemkyně odveze bezpečně na Letnou. Nejdůležitější akce festivalu budou tlumočené do českého znakového jazyka – konkrétně se jedná o zahájení festivalu v Pride Village, sobotní program na Můstku před zahájením průvodu a také program na hlavní stagi na Letné po jeho skončení. Všechny informace jsou již dostupné na festivalovém webu.

 

Rozpočet Prague Pride 2022 dosahuje rekordních 8 milionů Kč

Letošní ročník festivalu počítá s rozpočtem kolem 8 milionů Kč, což je historické maximum. Festival je neziskovým projektem, který organizuje nestátní nezisková organizace – spolek Prague Pride. I proto je pro nás naprosto klíčová podpora našich partnerů i individuálních dárců a dárkyň.

Generálním partnerem festivalu je již po několikáté společnost Vodafone Česká republika. Hlavními partnery jsou TikTok, Coca Cola a Mama Shelter. Strategickými partnery jsou Google a Pure Storage. Desítky menších partnerů potom doplňují také naši donoři, mezi těmi největšími je hlavní město Praha, Evropská komise, Active Citizens Fund, Česko-německý fond budoucnosti, Rosa Luxemburg Foundation nebo Ministerstvo kultury. 

“Individuální dárcovství je důležitou součástí financování festivalu. I proto máme letos dvě kampaně zaměřené právě na individuální dárce a dárkyně. Před festivalem běží kampaň, v rámci které si lidé mohou “adoptovat” jednu z duhových vlajek, které budou po dobu festivalového týdne tvořit výzdobu v ulicích Prahy. Druhou kampaň budeme realizovat v průběhu festivalu a jedná se o dobrovolné “vstupenky” na festival, které si budou moci lidé za libovolný příspěvek zakoupit v podobě duhového náramku na ruku. Jak již návštěvníci a návštěvnice vědí, téměř celý festivalový program je zdarma a my věříme, že se nám touto cestou podaří zajistit dostatečné zdroje na to, abychom mohli pokrýt celý festivalový rozpočet,” dodává ředitel festivalu Tom Bílý.

Kompletní program letošního festivalu: https://festival.praguepride.com/cs/program

Fotografka Bára Prášilová vydává svou první knihu Circles, obrazy úžasu

ČR: Autorská fotografická kniha Báry Prášilové s názvem Circles je souhrnem autorčiny více než dvacetileté úspěšné práce na poli vizuálního umění. Ke klasické podobě knižní přidala Prášilová edici 15 exkluzivních sběratelských boxů, jejichž součástí jsou kromě knihy 3 signované archivní fotografie. Editor knihy, newyorský kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel, její tvorbu charakterizuje jako „obrazy úžasu“ balancující na hraně krásy a divnosti, skutečnosti a fantazie, něhy a násilí, které vychází z autorčina smyslu pro absurditu. Imaginativní fotografie této vizuální umělkyně vznikají jako pečlivě naplánované inscenace na základě skic a s použitím rekvizit, které si sama navrhuje a často také vyrábí. Vyjadřují její touhu přenést svět snů a iluzí do hmatatelné reality. V její tvorbě, za niž získala řadu mezinárodních ocenění, najdeme mnoho motivů, které se obsesivně opakují nejen v jejích fotografiích, ale i videích či objektech.

Autor článku: 
Lucie Šplíchalová

Vizuální umělkyně Bára Prášilová se zaměřením na fotografii a film, sklidila již několik úspěchů na mezinárodním poli vizuálního umění. Kromě prestižní mezinárodní ceny Hasselblad Master v roce 2014, se stala hned dvakrát držitelkou titulu Fotograf roku (Czech Grand Design 2009 a 2011). Její první režijní počin byl v New Yorku v roce 2019 oceněn bronzovou cenou Clio Awards. Na základě exkluzivní spolupráce se společností Ikea se její dvě fotografie Windsock a Sunskirt prodávaly v limitovaných edicích po celém světě.

Jako jedna z nemnoha autorek i autorů Prášilová důkladně plánuje všechny své záběry předem a pracuje se skutečnými rekvizitami a objekty, které propůjčují konečnému dílu přidanou hodnotu a jedinečnost a povyšují prostou fotografii do sféry vizuálního a konceptuálního umění. Její skici, rekvizity a kostýmy, které smývají hranice reality, jsou nedílnou hmatatelnou součastí jejich fotografií i výstav. V poslední době rozšířila svůj kreativní prostor a tvoří i krátké filmy, které představují novou tvůrčí dimenzi pro prezentaci její virtuální reality. Dílo Báry Prášilové spojuje několik vrstev a rukopisných otisků. Prášilová nepoužívá emoce, zobrazuje spíš vyhrocené scény. Motivem fotografií jsou často děti a dominantní ženy, jejichž vysoké podpatky mohou sloužit jako nástroj svádění ale také doslova jako zbraň.

„Fotografie pro mne znamená vyjádření touhy, úžasu a také hledání balancu. Projevuje se to nejen v mých kompozicích ale i ve scénách samotných. Často fotím zezadu. Stojíme za hlavním hrdinou a pozorujeme scénu, na kterou hledí. Dýcháme mu na záda, stáváme se voyery. Zastupuje to touhu po odstupu a nadhledu. Mí hrdinové se často nachází uprostřed nebezpečné scény. To naznačuje mou touhu po odvaze postavit se nebezpečí či výzvám čelem. Symetrická kompozice, kterou využívám, zastupuje touhu po rovnováze,” vysvětluje Prášilová. 

Její první knihu definují především výrazné až agresivní barvy jako červená, oranžová, modrá. Zároveň v ní autorka vyjadřuje obrovskou něhu a zranitelnost. Název knihy Circles naznačuje kruhy. Jedná se nejen o kruhy rodinné, společenské, kolektivní, národnostní, ve kterých se pohybujeme. Kruh zároveň symbolizuje nekonečno. Autorka je chce přerušit a zároveň zůstat v jejich bezpečí. Chce změnit své okolí a vnější rekvizity svých kruhů. „Kruh nás chrání ale také omezuje. Ve svých posledních fotografiích řeším hranice, kdy jsme ještě v zóně komfortu a bezpečí a kdy nás kruh začíná uvězňovat,“ doplňuje Prášilová. 

Koncept knihy se připravoval zhruba 4 roky. Prášilová v ní shrnuje celých 23 let své tvorby a vydává poprvé v knižní podobě výběr fotografií za posledních 15 let. Uzavírá tím pomyslný cyklus své práce. Stejně tak koncepce knihy je cyklická, fotky na sebe navazují a napojují se jedna na druhou. Knihu doplňuje limitovaná edice 15 kusů sběratelského boxu. Luxusní, ručně vyráběný, číslovaný sametový box designoval Milan Nedvěd. Obsahuje podepsanou knihu a ručně šitou obálku s 3 signovanými fotografiemi, které si sběratel sám vybere z nabídky 12 archivních snímků.

“Díky tomu, že se ve svých scénách pohybuju na hranici reality a snu, bývá výroba a produkce před samotným focením značně náročná po technické i kreativní stránce. Důležitým momentem je pak pro mně i mou tvorbu jedna pouhá vteřina, kdy už je vše perfektní a připravené pro zmáčknutí spoušti. V tu chvíli se vždy na chvíli vědomě zastavím a vychutnám si štěstí plynoucí z toho, že jsem vymyslela a vytvořila úplně novou realitu. A že ji zaznamenávám a sdílím s divákem,” dodává Prášilová. 

 

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE:

 

Knihu vydává nakladatelství PositiF.

Doprovodné texty: kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel

Grafický design realizoval Milan Nedvěd - oceňovaný designér za knižní publikace (Nejkrásnější česká kniha, Art Books Wanted International Award, Brno Biennial International Exhibition, European Design Awards, KALEID Editions, Les Rencontres d'Arles The Book Awards).

Kniha se distribuuje ve vybraných knihkupectvích, muzeích, galeriích a bude součástí autorčiných sólových výstav.

 

video z making of:

https://vimeo.com/353792541

https://www.baraprasilova.com/book-cz  

 

VÍCE INFORMACÍ O AUTORCE:

 

MgA. Bára Prášilová Institut tvůrčí fotografie v Opavě. 

 

OCENĚNÍ (výběr):

2019 Clio Awards Bronze (Audio Visual Category) New York, USA

2019 Art Directors Club Awards 2019, Gold Award (Photography Category) Prague, CZ

2017 FotoFest Košice Grand Prix Košice, SK

2014 Hasselblad Master Gothenburg, SW

2011 Czech Grand Design Winner (Photographer of the Year) Prague, CZ

2009 Czech Grand Design Winner (Photographer of the Year) Prague, CZ

2005 Frame 005 Awards Winner Brno, CZ

 

VÝSTAVY (výběr):

2022 

Spring Salon, NOOKART Studio, Prague, CZ

Spoušt, Edel Gallery, Krnov, CZ (Group Exhibition)

Hasselblad Heroines, PhotoSchweiz, Zurich, CH (Group Exhibition)

2021 

Circles, Czech Centre Sofia, Sofia, BG 2020 Circles, The Old Palace at Blatna Castle, Blatna, CZ

The Edge of Fiction, Deák 17 Gallery, Budapest, HU (Group Exhibition) 

2019 

Art Market Budapest, Milenáris, Budapest, HU (Group Exhibition)

Just Kids, Hall 17, Prague, CZ (Group Exhibition)

I AM WOMAN, Centre of Photography Art, Yekaterinburg, RU (Group Exhibition) 

2017 

One & Three Photographs, Galerie Claude Samuel, Paris, FR

Young Czech Photography, Muzeum Gornoslaskie, Bytom, PL (Group Exhibition) 

Evolve, Rotunda, Košice, SK Immediate Temples, Museum of Modern Art, Olomouc, CZ

Evolve, IPCI, Porto, PT

2016 

School of Opava, Soiz Gallery, Passau, DE (Group Exhibition)

25 Years of the Institute of Creative Photography, House of Photography, Prague, CZ (Group Exhibition)

2015 

Evolve, Bienal Internacional – Fotografica Bogotá, Espacio Artnexus, Bogota, COPast Future, Triennale der Photographie, Container City, Hamburg, DE (Group Exhibition)

25 Years of the Institute of Creative Photography, The House of Art, Opava, CZ (Group Exhibition)

2014 

Evolve, PAC Gallery, Prague, CZ Never Happened, Photography Gallery, Panevezys, LT Never Happened, Palace of Arts, Minsk, BY

2012 

Never Happened, Czech Centre in Budapest, Budapest, HU Kitchen, Chez Lola Gassin Gallery, Nice, FR (Group Exhibition)

2011 

Now and Wow, The Langhans Gallery, Prague, CZ (Group Exhibition) 

Goldener Kentaur, Munchner Kunstlerhauses, Munich, DE (Group Exhibition) 

Concrete Island, Fotografic Gallery, Prague, CZ

Never Happened, Off Festival, X Gallery, Bratislava, SK

2010 

Quiksilver Women by Bára Prášilová, Designblok, Prague, CZ

Young Czech Women Photographers, Bratislava Castle, Bratislava, SK (Group Exhibition)

2009 

Quiksilver Women by Bára Prášilová, Grand Palais, Paris, FR

Hasselblad Masters of Photography 2009, Milk Studios, New York, NY (Group Exhibition) Quiksilver Women by Bára Prášilová, Designblok, Prague, CZ

Hasselblad Masters of Photography 2009, ArtisTree Gallery, HK (Group Exhibition)

Hasselblad Masters of Photography 2009, The DASK Gallery, Copenhagen, DK (Group Exhibition) 

Never Happened, Transfotografia Festival, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, PL

Never Happened, Transphotograpiques Festival, Palais Rameau, Lille, FR

2008 

Prague Photo, Mánes Gallery, Prague, CZ (Group Exhibition)

2007 

Young Czech Photographers, Prospektos Gallery, Vilnius, LT (Group Exhibition)

Disegno Interno, Karlin Studios, Prague, CZ (Group Exhibition) Czech Start!, Brotfabrik Galerie, Berlin, DE (Group Exhibition) 

Frame, The Brno House of Art, Brno, CZ (Group Exhibition)

2006 

Frame 005, Central European House of Photography, Bratislava, SK (Group Exhibition) Six, House of Photography, Prague, CZ (Group Exhibition)

Střídavka

ČR: Komedie režiséra Petra Nikolaeva plná rodinných a partnerských zmatků. Její hrdinové si uvědomí, že když se ze tří rodin stane jedna velká, budou potřebovat pořádný plán. Plán, jak přežít současné i minulé partnery, všechny děti v rodině, ať už jsou jejich nebo ne, plán, jak se v tom všem neztratit a udržet si zdravý rozum. Život si ale většinou dělá, co chce a co nečekáte.  

04.08.2022
Autor článku: 
Ondřej Kulhánek

Martin Hofmann, Jitka Čvančarová, Anna Polívková, Jiří Vyorálek a Kristina Svarinská v hlavních rolích představují bývalé nebo současné partnery. Musí se společně postarat o všechny děti, které spolu coby minulé nebo nové páry mají, a také o ztřeštěnou babičku jedné z postav v podání Evy Holubové. Dalším z úkolů pro všechny je pak najít nového chlapa postavě Anny Polívkové, která během partnerského střídání zůstala na ocet.

Jak vznikla velká rodina Střídavky? Zuzana (Kristina Svarinská) se zamilovala do Honzy (Martin Hofmann). Ten měl za ženu Adélu (Jitka Čvančarová) a s ní dvě děti. S Adélou se rozvedl, ta si nabrnkla Roberta (Jiří Vyorálek), který se kvůli ní rozvedl s Katkou (Anna Polívková), s níž má dvě dcery. Zuzana nemá žádné dítě, ale je těhotná s Honzou, ale k tomu hlídá potřeštěnou babičku (Eva Holubová). Všichni spolu musí vycházet, včas přijít do školy, do práce, k zubaři, na kroužky, trénovat ženské ragby, mít co jíst a nezbláznit se. A to přesně je život. A taky Střídavka.

Střídavka by měla být zábavná, břitká, chytrá v dialozích, občas dojemná. Na lehkých nohách. Vůbec by pak neměla být blbá,“ věří jeden z představitelů hlavních rolí Martin Hofmann.

Film natočil zkušený režisér Petr Nikolaev. Za sebou má divácké hity jako Lidice nebo Příběh kmotra, proslavil se ale populární komedií Báječná léta pod psa. V ní se střídají ryze zábavné momenty s momenty ze života a podobně bohatá by měla být i Střídavka. „Střídavka je komedie, ale chtěli bychom ve filmu obsáhnout různé emoce, neměla by to být jen legrace za každou cenu. Ve své náladě by se film měl podobat třeba Báječným létům pod psa,“ plánuje Petr Nikolaev v narážce na svůj hit z minulosti.  

 

Doporučená přístupnost: od 12ti let                                                                   

žánr: komedie

Barevný, české znění                                                                                                 

internet: www.bontonfilm.cz

2D DCP

Senior představuje své turistické cíle v Libereckém kraji

LIBEREC: Většina obyvatel si pod pojmem knihovna představí svazky knih v tištěné podobě.  V dnešní době však knihovny pro své uživatele  shromažďují také písemná díla v podobě elektronických záznamů. Nemusí jít jenom o zobrazení textů ve filmové podobě, ale o čtené texty nejen pro slabozraké. Moderní možnosti mají svou výhodu v možnostech využití minimální plochy při uložení jakékoliv velikosti textu.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková

Krajská vědecká knihovna v Liberci vedle běžné klasické literatury dnes již v rozsahu více než milionu svazků umožňuje nahlédnout uživatelům do dalších milionů různých grafických záznamů. Již několik let nabízí půjčování písemných děl v elektronické podobě. Vedle poskytování klasických dokumentů umožňuje přístup k netradičním formám pramenů. Již delší dobu je možné nejen si prohlédnout, půjčit, ale i tvořit nejrůznější druhy dokumentů. Knihovna umožnila návštěvníkům, aby  vytvářeli vlastní dokumenty pro  využití uživatelům knihovny. Moderní služba knihovny umožňuje po dohodě s vedením vstoupit s vlastní tvorbou do fondu knihovny. Jakoukoliv tvorbu dokumentů svých uživatelů zpřístupňuje ve svých fondech. Prosazují se zde nejen profesionální tvůrci literárních nebo odborných dokumentů, ale také amatéři. Jedním z posledních je soubor vlastivědných fotografií libereckého seniora Bohumla Žďárského.

Pětaosmdesátiletý senior Bohumil  Žďárský pochází ze Svatobořic na Moravském Slovácku. Povinnou vojenskou službu absolvoval na severu Čech, kde také založil rodinu a začal pracovat v podniku Elitex v Chrastavě  jako technolog. Mimo svoje pracovní vytížení se věnoval turistice v kraji, který ho okouzlil svou ještě tehdy přírodní panenskou krásou. Své zážitky se pokusil brzy zachycovat obrazem pomocí fotoaparátu. První digitální fotoaparát Olympus si pořídil v roce 2006 a v témže roce vytvořil první prezentaci své zahraniční dovolené ve Španělsku. Brzy se však věnoval zobrazování okolního prostředí ze svých četných turistických a cykloturistických výletů. Vedle prvních reportáží ze severočeských hor a později i dalších oblastí vytvářel rozsáhlé tematické soubory především z oblasti Jizerských hor, které jsou jeho domovem. Během první prezentace z tohoto prostředí,  představil v roce 2012 přehradu Mlýnice. Snímky jizerskohorské krajiny začal využívat jako soubory pro provázení krajinou, k čemuž mu posloužilo zařízení GPS.  Některé z těchto souborů vytvářel společně se svými přáteli, které získal díky rozesílání svých prezentací.

Jizerské hory zachytil v mnoha podobách a výběrem nejrůznějších známých i méně známých tras a cílů. Prezentace doplnil i vhodnou klasickou hudbou a rozesílá je zájemcům  nejen v naší republice, ale i do zahraničí. Internetové přátele má i v Kanadě, Americe, na Slovensku, v Itálii, ve Španělsku a v dalších zemích.

Prezentace nabízí především prostřednictvím internetových stránek, ale po navázání kontaktu s Krajskou vědeckou knihovnou v  Liberci mohou její  návštěvníci sledovat reportáže amatérského fotografa ve studijním oddělení.  V těchto reportážích vysílaných denně po dobu otevření knihovny nacházejí inspiraci ke svým výletům.

 

V pátek začne vztyčením vlajky 92. ročník tradičního divadelního festivalu Jiráskův Hronov. Nabídne bohatý divadelní i hudební program

HRONOV: Od pátku bude Hronov hostit 92. ročník tradičního předního divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který během následujícího týdne nabídne bohatý divadelní i hudební program, semináře, výstavy i diskusní panely. Novinkou letošního ročníku bude promítání letního kina.

od 29.07.2022 do 06.08.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek

V pátek 29. července bude v Hronově ve večerních hodinách vztyčena festivalová vlajka a přijedou seminaristé. V šestitisícovém městečku totiž začne již 92. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 30. července od 14:15 hod na náměstí Čs. armády v Hronově.

„V hlavním programu festivalu se během celého festivalového týdne letos představí 37 souborů, které odehrají 74 představení. Představí se také tři profesionální inspirativní představení a dvě zahraniční ze Slovenska. V rámci doprovodného programu pak vystoupí 26 divadelních souborů a 25 hudebních produkcí,“ láká návštěvníky programový ředitel Jan Julínek.

Jiráskův Hronov se koná na několika místech. Hlavní program v Jiráskově divadle, Sále Josefa Čapka, Sokolovně a na dětském hřišti v Divadelní ulici. Doprovodný program na náměstí Čs. armády, ve dvoře zdejší základní školy a na dvou pódiích v parku A. Jiráska.

Od neděle 31. července do soboty 6. srpna se vždy ve 14 hod. uskuteční v Malém sále Jiráskova divadla veřejnosti volně přístupné diskusní fórum „PC – Problémový club“. Bude realizováno formou rozpravy – disputace členů lektorského týmu složeného z divadelních odborníků, jejich hosta a účastníků z pléna. Odrazovým můstkem pro Problémový club budou inscenace uvedené v hlavním, případně ve volném programu Jiráskova Hronova. Jeho hlavním smyslem a cílem je vytvořit prostor pro nahlédnutí inscenací z nejrůznějších úhlů pohledu, hledání smyslu amatérského divadla a jeho vyslovování se k současnosti.

 

Za divadelní odborníky budou denně v rámci tohoto diskusního fóra hovořit:

MgA. Alena Zemančíková, absolventka DAMU (obor dramaturgie), dramatička, spisovatelka, dramaturgyně literárně-dramatického vysílání Českého rozhlasu 3 – Vltava a lektorka krajských a celostátních přehlídek.

Doc. Mgr. Milan Schejbal, absolvent DAMU v Praze (obor režie a dramaturgie). V letech 1994–2006 působil jako režisér a umělecký šéf Divadla ABC v Praze. Od roku 2006 dosud je režisérem a uměleckým šéfem Divadla A. Dvořáka v Příbrami. Od roku 1996 je pedagogem režie a vedoucím ročníku na pražské DAMU (katedra činoherního divadla). Pracuje jako lektor a porotce mnoha amatérských divadelních přehlídek a seminářů.

Mgr. Luděk Horký, absolvent divadelní vědy na FF UK, dramaturg, režisér a pedagog. Od roku 1995 do roku 2006 pracoval postupně jako lektor dramaturgie a dramaturg v Divadle ABC, scéně Městských divadel pražských. Nyní vede Centrum dramaturgie dětské tvorby v České televizi. Od roku 2018 je také dramaturgem nezávislého pražského divadla D21.

doc. MgA. Jan Šotkovský, PhD., absolvent JAMU v Brně (obor dramaturgie). Od roku 2004 dramaturgem BURANTEATRu, od roku 2007 zároveň dramaturgem Městského divadla Brno. Učí na JAMU (teorii a dějiny režie a dramaturgie, teorii a dějiny muzikálu, dějiny světového divadla), porotuje amatérské přehlídky, soustavně recenzuje literaturu s divadelní tematikou pro Divadelní revui a Divadelní noviny.

Od neděle 31. července do pátku 5. srpna se bude konat diskusní seminář „KDR – Klub Divadelních Rváčů aneb nekorektně o viděném“. Jedná se o novou formu diskusního klubu, kde se bude velmi otevřeně diskutovat nad čerstvě shlédnutými představeními uvedených inscenací a tématy s nimi souvisejícími. Tímto diskusním fórem bude provádět moderátor diskuse, dramaturg a režisér Jaromír Hruška.

 

Součástí 92. ročníku festivalu Jiráskův Hronov bude také řada výstav:

91. Jiráskův Hronov byl již vloni…, předsálí Sálu Josefa Čapka – výstava fotografií Ivo Mičkala. Otevřeno denně v průběhu festivalu.

Nositelé Zlatého odznaku J. K. Tyla za rok 2021, předsálí Jiráskova divadla – výstava bude přístupná vždy ½ hodiny před začátkem představení.

Cena Pavla Dostála – oceněný soubor Divadlo RADAR/Hrobeso Praha, předsálí Jiráskova divadla – výstava bude přístupná vždy ½ hodiny před začátkem představení.

Made in Jackalap, výstavní hala (balkon) Jiráskova divadla – autorská výstava prací grafika a ilustrátora Vojtěcha Holase. Výstava bude přístupná vždy ½ hodiny před začátkem představení.

Výstava k 60. výročí Šrámkova Písku – celostátní přehlídky experimentujícího divadla, malý sál Jiráskova divadla. Vernisáž výstavy bude v neděli 31. 7. v 19:00 hodin.

Výstava ke 30ti letům VSVD, náměstí Čs. armády (mezi JD a SJČ)

SETKÁNÍ, Čapkův mlýn – Papírna – slavnostní otevření výstavy obrazů Boženy Jelínkové – Jiráskové a písemností Heleny Čapkové. Výstavu pořádá Komité Čapek Hronov z.s..

 

Novinkou letošního ročníku bude letní kino, které bude promítat od pondělí do pátku v areálu dvora základní školy.

„Projekt jsme nazvali Kino ZaŠkolou. Budou se zde vždy od 21:45 hodin promítat amatérské filmy či také dvoudílný dokument Rok českých tradic aneb Co nám svět může závidět. Amatérské filmaře, stejně, jako divadelníky, zaštiťuje NIPOS – Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Kino ZaŠkolou vzniklo ve spolupráci Města Hronov, NIPOS, projektu České vize a Ministerstva kultury ČR“, říká Jan Julínek.

„V hlavním programu jsou pak zastoupeny neprofesionální soubory, které prošly tzv. sítem přehlídek. Každý soubor, který chce hrát v hlavním programu Jiráskova Hronova musí projít oblastními a krajskými přehlídkami, odkud mohou být odpornými porotami vyslány na celostátní přehlídky. Soubory, které zaujmou na celostátních přehlídkách pak dostanou možnost účastnit se Jiráskova Hronova,“ vysvětluje Julínek.

 

Celostátní přehlídky jsou děleny podle druhu divadla. Na letošní ročník festivalu se postupovalo z:

a) Krakonošův divadelní podzim Vysoké nad Jizerou, národní přehlídka venkovských divadelních souborů 2021

b) Tanec, tanec... Jablonec nad Nisou, celostátní přehlídka scénického tance 2022 – návrh programové rady přehlídky

c) Otevřeno Kolín, celostátní přehlídka amatérské pantomimy a pohybového divadla 2022

d) Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla 2022

e) Šrámkův Písek, celostátní přehlídka amatérského experimentujícího divadla 2022

f) Dětská scéna Svitavy, celostátní přehlídka dětského divadla 2022

g) Wolkrův Prostějov, celostátní festival poezie 2022

h) Mladá scéna Ústí nad Orlicí, celostátní přehlídka studentského divadla 2022

ch) Loutkářská Chrudim, celostátní přehlídka amatérského loutkářství 2022

i) zahraniční inscenace vybrané Českým střediskem AITA/IATA

 

Kompletní program včetně předprodeje vstupenek na některá vybraná představení návštěvníci naleznou na www.jiraskuvhronov.info/predstaveni-jiraskuv-hronov.

Ačkoliv je v Hronově ubytování velmi omezené a v současné době naprosto vyprodáno, hosté, kteří na festival přijedou, mohou využít ubytování ve stanovém městečku přímo v Hronově nebo v internátech v nedalekém Velkém Poříčí a Náchodě. K dispozici jsou také ještě ubytování v soukromí.

„V rámci Jiráskova Hronova bude jezdit zdarma festivalové taxi, které hosty přiveze či odveze. Také bude jezdit pravidelná kyvadlová doprava,“ dodává programový ředitel.

Festival Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Festival se konal i za 2. světové války, přestože nebyl německými okupačními úřady povolen. Tím se stal nejstarším festivalem amatérského divadla, který probíhá bez přerušení 92 let. Nepřerušila jej válka, komunisté ani celosvětová pandemie Covidu. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA – IATA zařadila festival Jiráskův Hronov v roce 2017 na svém kongresu v Monaku mezi sedm nejprestižnějších festivalů amatérského divadla z celého světa. Jiráskův Hronov je koncipován jako mezinárodní festival amatérského divadla Středoevropské sekce AITA/IATA a současně jako celostátní mezidruhová přehlídka amatérského divadla, jako nesoutěžní přehlídka otevřená všem divadelním druhům, žánrům, nejrůznějším inscenačním postupům, stylům a poetikám. Základní premisou Jiráskova Hronova je umožnění vzájemné mezinárodní a mezidruhové inspirace a setkání amatérských divadelníků i různých druhů a oblastí divadla, včetně příbuzných druhů scénického umění.

Festival Jiráskův Hronov pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Město Hronov z pověření Ministerstva kultury a ve spolupráci s těmito institucemi: Amatérská divadelní asociace, Česká sekce UNIMA, České středisko AITA/IATA, Klub přátel umění v ČR, Kulturní a informační středisko Hronov, Společnost Amatérské divadlo a svět, Svaz českých divadelních ochotníků a Volné sdružení východočeských divadelníků. Kulturní a informační středisko Hronov je místním pořadatelem a nositelem grantů. Jiráskův Hronov je zařazen mezi stěžejní akce Královéhradeckého kraje.

92. ročník festivalu Jiráskův Hronov se uskuteční pod záštitou Ministra kultury ČR Martina Baxy. Rada Královéhradeckého kraje udělila nad festivalem trvalou záštitu na období 2022–2025.

Vyšel Almanach Matice slezské

ČR: Letošní Almanach Matice slezské pobočného spolku v Bystřici nad Olší je opět věnován významným osobnostem a to nejen z naší obce. Uplynulo 430 let od narození Jana Amose Komenského – učitele národů, jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, posledního biskupa Jednoty bratrské, církve, která se zrodila z husitského hnutí a která žila podle ideálů, jež hlásal Mistr Jan Hus.

Autor článku: 
Anna Konderlová

Komenského myšlenka: „Omnia sponte fluant, absint violencia rebus. - Vše nechť se děje po dobrém, nechť není násilí v ničem,“ je zvláště v dnešní době velmi aktuální.

Další osobností je těšínský rodák Jiří Třanovský, od jehož narození rovněž uplynulo 630 let. Spisovatel, hudební skladatel, básník a evangelický kazatel, vrstevník J. A. Komenského. Oba museli opustit svou vlast, zemřeli v cizině, ale nebyli ve své domovině zapomenuti. Jejich osudy byly velmi podobné a velmi těžké.

Připomeneme si zakladatele Matice Osvěty lidové v Bystřici n/O (M.Sl.O.L.) Jiřího Štefka, bystřického rodáka, od jehož narození uplynulo 160 let. Patřil k těm osobnostem, které položily nejen základy M.Sl.O.L. v Bystřici, ale patřil k těm občanům, kteří celým svým životem usilovali o zlepšení životních podmínek Bystřičanů české národnosti, kteří ve dvacátých i třicátých letech minulého století tvořili národnostní menšinu v mladé Československé republice.

Čtvrtou osobností je Jan Heczko, od jehož narození uplynulo 130 let. Byl zapojen do odbojové činnosti v době německé okupace a společně s MUDr. Jaroslavem Míčkem byli gestapem zákeřně zavražděni na sklonku 2. světové války v Bystřici. Bohužel stejný osud postihl učitele, jednatele Matice slezské, skauta a člena Obrany národa Oldřicha Štěrbu, který se narodil před 120 lety a byl zavražděn okupanty před 80. lety v Kounicových kolejích v Brně.

Významnou osobností je poslední český král a rakouský císař, blahoslavený Karel I. Rakouský, od jehož smrti uplynulo 100 let. Jejich životní osudy byly zpracovány kronikářem Petrem Majerem. Chci mu v této souvislosti poděkovat a také všem, kteří přispěli svými vzpomínkami a fotografiemi ke zpracování almanachu.

Anna Konderlová
Předsedkyně Matice slezské pobočného spolku v Bystřici nad Olší

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Knihy, literatura, média