úterý
1. prosince 2020
svátek slaví Iva

Co se děje

Co se děje, zprávy

Výstava Jaroslava Valečky v Adrii

PRAHA: U příležitosti uvolnění nouzového stavu pro galerie od čtvrtka 3. 12. 2020 si dovolujeme oznámit, že otevřeme i Galerii kritiků s dosud dobře utajenou výstavou Jaroslava Valečky – „Báchorky a balady“  a necháme ji k prohlídce do neděle tohoto týdne, kdy v odpoledních hodinách proběhne deinstalace ve prospěch další výstavy. Autor bude k dispozici s komentářem pro individuální návštěvy již toto úterý 1. 12. a ve čtvrtek 3. 12. od 15 do 18 h, pro jeho přítomnost v jiných dnech doporučujeme ohlásit se mu nebo galerii předem telefonicky. Více: www.galeriekritiku.cz

od 01.12.2020 do 06.12.2020
Autor článku: 
Vlasta Čiháková Noshiro

Druhý ročník Sympozia ilustrace v broumovském klášteře

BROUMOV: Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia ilustrace, které před pár dny odstartovalo v broumovském klášteře. Původně mělo Sympozium proběhnout již na jaře, ale koronavirus způsobil přesun na nový podzimní termín.

od 22.11.2020 do 06.12.2020
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

„Ilustrace v současné době nabývá na popularitě a zažívá období rozmachu. Již dávno není jen výsadou knih, dnes na ni narážíme takřka všude – v médiích, v online i offline komunikaci, v produktovém designu... A právě tuto rozmanitost současné ilustrace chce sympozium v Broumově ukázat a přiblížit její fenomén široké veřejnosti. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit ze sympozia opakovanou akci s tradicí, která bude respektovaná v odborné obci, a věříme, že s druhým ročníkem jsme tomu o krok blíže. Zároveň chceme narušit koncentraci uměleckých akcí v Praze a nalákat fanoušky ilustrace k výletu do regionu,“ uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová.

Sympozia se účastní Patrik Antczak, Dana Ledl (Myokard), Nikola Logosová a Marek Rubec. Jiří Grus a polská ilustrátorka Aleksandra Cieślak se zapojují do programu sympozia i veškerých aktivit z domácí karantény. Ilustrátoři stráví v broumovském klášteře dvoutýdenní pobyt nejen prací v ateliérech. Čeká je program, který je seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Projdou si broumovský klášter od sklepa až po půdu a vydají se po stopách kulturně-historického dědictví města. Prostřednictvím předtočených workshopů, online promítání či městských intervencí představí současnou ilustraci i veřejnosti.

Účastníci sympozia představí své realizace během zakončení 5. prosince, které budou soustředěny do veřejně dostupných míst ve městě. Vernisáž bude probíhat video formou, ve které jednotliví ilustrátoři představí výsledky své práce.

Doprovodný program probíhá letos bez účasti veřejnosti pouze online formou:

V sobotu a v neděli dopoledne bude probíhat promítání animovaných filmů pro děti: nový animovaný seriál Kosmix – Velké dobrodružství malého robota, příběhy lesních trnků Až po uši v mechu a nová medvědí pohádka Mlsné medvědí příběhy. Těšit se můžete také na online workshop s Markem Rubcem Nakresli si svého hrdinu nebo Veselé stříhání s Alfabetou s Patrikem Antczakem. Od neděle se každý den v 16 hodin představí jeden ilustrátor formou rozhovoru. V sobotu potom celá série rozhovorů vyvrcholí video prohlídkou vernisáže.

Sympozium pořádá neziskový spolek Czech Illustrators a festival ilustrace LUSTR ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. Více informací najdete na www.sympoziumilustrace.cz. O vizuální styl se postaral Michal Bačák, účastník loňského sympozia.

Sympozium podpořili Královéhradecký kraj, Státní fond kultury, HOBRA, Polský institut v Praze, Město Broumov, GRUND ČR, Koh-i-noor Hardtmuth CZ, Lokart, Čumění, Tiskárna Broumov.

 

 

 

 

Zlin Design Week dává možnost mladým designérům stát se součástí mezinárodního festivalu

ZLÍN: Zlin Design Week, designový festival, který dává prostor nečekaným spojením, inspiraci a novým talentům v designu, spouští mezinárodní open call do hlavní výstavy. Své místo ve výstavních prostorách tak mohou zdarma získat designéři do 30 let, kreativní kolektivy i celé ateliéry. Stačí přihlásit svou práci na téma Nejskromnější design do 31. 1. 2021. 

31.01.2021
Autor článku: 
Lucie Kubínová

Díky open callu, který Zlin Design Week spouští, mohou mladí tvůrci prezentovat svou práci v mezinárodním kontextu, zajistit si další propagaci díky mediálním kanálům festivalu nebo se setkat se zástupci partnerských firem. Zájemci mohou přihlásit projekt či produkt, který souvisí s tématem Spolupráce a Nejskromnějšího designu. Toho, který - byť často nepovšimnut - zásadně ovlivňuje kvalitu našich životů, designu, který nám dovolí užívat si jeho užívání. Více informací naleznete na www.zlindesignweek.com.

Může se jednat o samostatné aktivity studentů s konkrétní firmou/institucí nebo hotové výstavní projekty, pro které bude připravena zvláštní sekce. Podmínkou je, že práce nesmí být starší 5 let. Organizátoři poskytují výstavní plochu zdarma a zajišťují instalaci, takže jediné, o co se sami tvůrci musí postarat, je doprava díla.

„Podpora mladých designérů je jednou ze stěžejních aktivit, na které festival stavíme, a proto se snažíme hledat cesty, jak to dělat co nejlépe. Vím, že řada začínajících tvůrců se potýká s tím, zda se do podobných výzev vůbec zapojovat, a proto bych jim chtěla vzkázat jednu jedinou věc. Zkuste to. Nikdy nevíte, kam vás to nakonec může zavést a koho během toho potkáte,” říká k open callu ředitelka festivalu, Jitka Smolíková.

Přihlašovací formulář je otevřený do 31. 1. 2021 na adrese https://zlindesignweek.com/2021/zdw/opencall/. Tam lze nalézt i bližší informace k pravidlům a tématu výzvy. Začátkem února následně zasedne odborná porota v čele s kurátorkou výstavy, Romanou Veselou, a vybere nejzajímavější projekty, které se stanou součástí Zlin Design Week výstavy. Ta proběhne ve dnech 7. - 14. května 2021. Více informací naleznete na www.zlindesignweek.cz

Co všechno se chystá a na jaké novinky se předběžně můžou mladí designéři i příznivci umění těšit, najdete ve článku Omezení? Ty nás nebaví!.

https://zlindesignweek.com/2021/2020/11/22/omezeni-ty-nas-nebavi/

Knihovna roku 2020 vyhlášena

ČR: Ocenění se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb ve dvou kategoriích – „základní knihovna“ a „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“.

Autor článku: 
TZ/ika

Vítězná knihovna v kategorii „základní knihovna“ obdrží diplom a finanční ohodnocení ve výši 70 000,- Kč. Dále jsou uděleny další 2 diplomy.

V r. 2020 v kategorii „základní knihovna“ obdržela hlavní cenu Knihovna Halenkov za vytvoření otevřeného a inspirativního prostoru pro všechny obyvatele obce, spolupráci s vedením obce, výborné výsledky při plnění knihovnických standardů, propagaci čtenářství mezi mládeží a spolupráci se spolky a sdruženími v obci.

Diplomy obdrží Obecní knihovna Jaroměřice za příkladnou komunitní a knihovnickou práci, vytvoření příjemného místa pro setkávání a neformální vzdělávání lidí všech generací a promyšlenou a inspirativní rekonstrukci prostor knihovny a Místní lidová knihovna Kostomlaty pod Milešovkou za mimořádný přínos knihovny k rozvoji komunitního života v obci, inspirativní a kreativní náplň činnosti knihovny, která je výsledkem dlouholeté profesionální práce knihovníků.

Vítězná knihovna či fyzická osoba v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ obdrží diplom + finanční ocenění ve výši 70 000 Kč. Další knihovna či fyzická osoba obdrží diplom.

V kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ byla hlavní cenou oceněna Městská knihovna v Praze za projekt CENTRAL jako rychlou centrální katalogizační službu, šetřící knihovnicím a knihovníkům čas, který mohou věnovat více svým čtenářům a čtenářkám, diplomem pak Městská knihovna v Poličce za projekt Centrum technického vzdělávání _Půda – moderní učebny pro zájmové vzdělávání v oblasti výuky digitálních technologií a jazyků s dobrou dostupností pro všechny.

ZDROJ

Metalurgická malba i pohledy skrz a dovnitř galerie v Pragovce

PRAHA: Vysočanská Pragovka Gallery i na poslední měsíc letošního roku přichystala další z řady online vernisáží výstav, které navíc doplní interaktivními 3D prezentacemi, kde si bude možné názorně prohlédnout jednotlivá díla. V úterý 1. 12. od 18:00 tak na facebookovém profilu Pragovka Gallery proběhne nejprve zahájení projektu LOOKING TROUGH slovenské umělkyně Lucie Tallové, po kterém následuje zahájení výstavy LOVE or FIGHT Ladislava Vlny. První z výstav bude koncipovaná tak, aby se dala kdykoli prohlédnout skrze okna galerie. S odstupem několika dní se obě výstavy zpřístupní také formou 3D varianty na webu Pragovky. Pokud vláda uvolní situaci provozu galerií, okamžitě naše galerie otevřeme.

01.12.2020
18:00
Autor článku: 
Boris Jankovec

Projekt LOOKING THROUGH představí nejnovější díla mladé a úspěšné slovenské umělkyně Lucie Tallové (*1985), která v Pragovce vytvoří site-specific instalaci koncipovanou speciálně tak, aby si ji návštěvník mohl prohlédnout zvenčí skrze z převážné části prosklenou stěnu galerie Entry, k čemuž výmluvně poukazuje již samotný název projektu.

Základním principem výstavy bude architektonicky odvážné řešení, v němž Lucia Tallová do industriálního prostoru galerie umístí na míru vytvořené – jakoby regálové – dřevěné konstrukce, opakující svým rozvržením rastr původních oken budovy.  Toto dělení prostoru pak určí umístění maleb, drobných, niterně laděných instalací, tvořených z předmětů intimní povahy: starých, nalezených fotografií i fotografických alb, knih či třeba porcelánu.

Východiska Lucie Tallové tak můžeme spatřovat v přímých odkazech k muzeálnímu výstavnictví a expozicím vzácných sbírkových předmětů.  Hlavním tématem výstavy Lucie Tallové je však paměť, uchovávání a vytrácení vzpomínek a jejich proměna či manipulace v čase. Kurátorka výstavy Lucie Miklošková dodává: „Lucie Tallová usiluje o propojení mezi rozpracovanými tématy a materiálem. Téma archivu odkazuje nejen ke sbírání starých fotografií, alb, pohlednic, ale i knih, porcelánu, kamenů, různých bizarních objektů či nábytku. Ty se stávají pracovním materiálem, z kterého vznikají nové příběhy, kombinující realitu a fikci. Do maleb a objektů vstupuje použitím symbolů ženskost, nostalgie a sentiment.“ Výstava potrvá v Pragovka Gallery Entry od 1. 12. do 31. 12.  a bude přístupná k pohledu zvenčí 24 h denně a také v online variantě na stránkách Pragovky.

Výstava LOVE or FIGHT představí nejnovější tvorbu malíře a rezidenta Pragovky Ladislava Vlny (*1976). Ladislav Vlna pracuje vlastní jedinečnou technikou “metalurgické malby”, kterou zdokonaluje a vyvíjí posledních 15 let. „Obrazy se do ocelových desek vypalují ohněm bez přidání jakýchkoli jiných materiálů. Kresba se ručně vyrývá a barvy jsou žíháním dobývány ze samého nitra oceli a její podstaty. Iluze vznikající odrazem světla od povrchu takto zpracovaného ocelového materiálu vytváří pravdivý a komplexní obraz o složitosti a vnitřní kráse znázorněného objektu,“ dodává Ladislav Vlna. Kurátorem výstavy bude Petr Hájek. Ladislav Vlna (*1976) pochází z Třebíče, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté pražskou Akademii výtvarných umění.

V případě obou výstav se můžeme těšit kromě zahájení formou online streamingu také na doprovodný online program ve formě rozhovorů s umělci a kurátorskou prohlídkou, který v průběhu výstavy bude postupně uveřejňován na facebooku Pragovka Gallery.

V Pragovce také již od 4. 11. do 31. 12. probíhá výstava Kryštofa Kaplana (*1987) s názvem Korporealita, jejíž 3D model si můžete prohlédnout zde: http://www.pragovkaonline.com/korporealita/

Zahájení prvních dvou výstav můžete shlédnout na facebookovém profilu Pragovka Gallery: https://www.facebook.com/pragovkagallery

S odstupem zhruba týdne budou výstavy po zahájení přístupné navíc také v 3D variantě na stránkách  Pragovky: http://www.pragovka.com/en/online-gallery

 

Pro podrobné informace a aktualizace sledujte stránku: https://www.facebook.com/pragovkagallery/

Struny dětem vítají advent festivalovým hudebním kalendářem

PRAHA, ČR: Barbora Poláková, Ondřej Ruml, Beata Hlavenková, Radek Baborák, Terezie Vodička Kovalová, Jiří Vodička, Miroslav Sekera a řada dalších hudebníků zpříjemní nejen dětem čekání na Ježíška. Zapojili se totiž do příprav on-line adventního kalendáře festivalu Struny dětem. Na festivalových stránkách www.strunydetem.cz se už od první adventní neděle 29. listopadu bude každý den o půlnoci otevírat nové hudební okénko. Adventní pozdrav festivalových umělců vždy uvede originální stand-up hudební pranostika v podání „světočeského hudebního teoretika Petra Balzáma“. Jednotlivé příběhy budou i součástí tradičního adventního kalendáře ČT:D.

Autor článku: 
Silvie Marková

Původně v lednu vyprodaný rodinný festival se letos z důvodů pandemie překládal dokonce dvakrát, ale nakonec se v tradiční podobě nemůže uskutečnit. Jeho pořadatelé se proto rozhodli zpestřit nejen svým fanouškům předvánoční čas alespoň v on-line prostoru. První ochutnávka je na https://youtu.be/5Evy9MG_90U.

Těšit se můžeme na rovné tři tucty nejen vánočně laděných písniček či skladeb muzikantů, kteří měli v letošním roce na festivalu vystupovat nebo se objevili v programu některého z předchozích ročníků. Vedle výše uvedených muzikantů tak v kalendáři najdeme i kapely Hm…, Clarinet Factory a Bardolino nebo hudebníky Gabrielu Vermelho, Mateje Benka, Marca Čaňa a Iliu Chernoklinova z Cover Paradise nebo Justina Svobodu a Markétu Holou ze StorytellingCZ. Kalendář nabídne i trochu „hudební osvěty“ ve formě lehce absurdního stand-up úvodu. Slavný světočeský hudební teoretik Petr Reif aka Petr Balzám každý den představí originální hudební adventní pranostiku. V prvních dnech nám tak poradí, co mají muzikanti dělat na den svaté Ziny: „Na den svaté Ziny polkni v puse všechny sliny.“ A v pondělí třeba poradí: „Na svatého Ondřeje vyměň struny odřené.“Věříme, že náš kalendář zpestří adventní čas nejen dětem a rodičům, ale i všem hudebním fanouškům české hudební scény. Tato zvláštní doba snad brzy pomine a věříme, že se opět setkáme v koncertních sálech,“ dodává ředitelka festivalu Struny dětem Dana Syrová.

Web: www.strunydetem.cz
Facebook: www.facebook.com/Strunydetem
Youtube: www.youtube.com/channel/UCgDtQJmdIjtMFKeacPmqSgw
Instagram: www.instagram.com/struny_detem/

Struny dětem v Minoru, festival pro zvídavé děti a hravé rodiče, nabízí od roku 2010 uměnímilovným rodinám víkend naplněný zážitkovým poznáváním rozličných uměleckých forem. Posláním festivalu je přiblížit dětem umělecké prostředí takovou formou, aby jej přijaly za své, považovaly za přirozenou součást svého života a měly touhu se do něj vracet, ať již jako tvůrci či jako posluchači. Festival nabízí příležitost setkat se nablízko s osobnostmi české umělecké scény, nové zážitky a nečekané souvislosti. Program každoročně nabízí nejen koncerty či divadelní přestavení, ale i celou řadu workshopů s profesionálními umělci. V minulosti na festivalu například vystoupili Aneta Langerová, Hradišťan, Tatabojs, Spirituál kvintet, Thom Artway, Lenka Nová, Monika Načeva, Clarinet Factory, Epoque Quartet, Miloš Vacík, Anna Polívková, Petr Wajsar, Slavomír Hořínka, Jitka Šuranská, bratři Ebenové, Radek Baborák, Ondřej Ruml a mnoho dalších.

Jubilejní třicátý ročník Adventních koncertů České televize: tradiční čtyři adventní podvečery doplní i mimořádný, pátý koncert

ČR: Předvánoční Adventní koncerty České televize se v letošním roce budou konat již po třicáté. Jedna z nejstarších dobročinných sbírek u nás od svého vzniku podpořila na 120 neziskových organizací a rozdělila přes 217 milionů korun. Výtěžek z jubilejního ročníku pomůže institucím provozujícím chráněné bydlení, výcvik asistenčních psů, centrum pro osoby s tělesným hendikepem a školu pro děti s kombinovaným postižením. Obvyklé čtyři adventní podvečery letos doplní také mimořádný, pátý koncert, jehož výtěžek bude věnován neúplným rodinám – samoživitelkám a samoživitelům.

Autor článku: 
Karolína Blinková

Tradiční moderátorská dvojice charitativních koncertů Jan Potměšil a Ester Janečková provede diváky každou adventní nedělí od 17:30 na programu ČT1. „Letošní ročník se kvůli koronavirové pandemii musí obejít bez diváků, kteří nám určitě budou při moderaci chybět. Věřím ale, že ti, co nás budou sledovat z televizních obrazovek, tuto změnu skoro ani nepocítí. Byla bych ráda, kdybychom jim zprostředkovali stejnou slavnostní atmosféru jako v minulých ročnících,“ říká Ester Janečková ke koncertům, které pomohou potřebným. Během nich se diváci Jedničky mohou těšit na vystoupení Anety Langerové, Marie Rottrové, Věry Martinové, Iva Kahánka, Jaroslava Svěceného nebo skupiny Hradišťan.

Jubilejní ročník zahájí koncert 29. listopadu v Tereziánském sále Břevnovského kláštera na podporu společnosti Dolmen, provozující chráněné bydlení pro dospělé s mentálním postižením a poruchami autistického spektra v Libereckém a Karlovarském kraji. Následující neděli se rozezní Loreta pro společnost Pestrá zabývající se výcvikem asistenčních psů pro lidi s různými hendikepy a specifickými potřebami. Třetí koncert na Vyšehradě bude věnovaný pardubickému centru pro osoby s tělesným postižením Křižovatka a celou sbírku završí hudební podvečer v neděli 20. prosince v karlínském kostele Cyrila a Metoděje pro mateřskou a základní školu pro děti s kombinovaným postižením Smilling Crocodile. O den dříve, v sobotu 19. prosince od 20:15 hodin, se ještě rozehraje mimořádný koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Jeho výtěžek rozdělí Charita ČR mezi neúplné rodiny, na které tvrdě dopadá současná situace a s ní spojená omezení.

Pod patronaci si letošní koncerty vzali Václav Hudeček, Jakub Bažant, Jitka Čvančarová, Leona Machálková, Nora Fridrichová a Lea Surovcová. Slavné osobnosti pomohou s představením činností jednotlivých neziskových organizací. „Měl jsem tu čest uvádět první Adventní koncerty tehdy Československé televize s paní Martou Kubišovou, výjimečnou a přitom mimořádně pokornou osobností. Zažil jsem úžasnou atmosféru vlídnosti všech ‚lidí zvonkových‘, kteří v době adventu pomáhali. Po třiceti letech jsem se stal patronem těchto koncertů a jsem za to rád. Také proto, že pomoc druhým se prostřednictvím sportovní charity stala důležitou součástí mého života," říká sportovní novinář a letošní patron Jakub Bažant.

Diváci mohou neziskovým organizacím pomoci příspěvkem zaslaným prostřednictvím dárcovské zprávy v hodnotě 30, 60 nebo 90 korun (DMS ADVENT 30, 60 nebo 90), darem online na portálu www.darujspravne.cz nebo telefonicky v průběhu každého z charitativních podvečerů. Libovolnou částku lze poslat přímo na transparentní účet Adventních koncertů České televize (692692692/0800).

Předvánoční sbírka Adventní koncerty České televize rozdělila od počátku svého vzniku 217 milionů korun mezi 120 neziskových organizací. Loňské Adventní koncerty České televize přinesly podpořeným institucím doposud druhou nejvyšší částku v historii vysílání pořadu 10,5 milionu korun. V roce 2018 se vybrala rekordní částka více než 11 milionů korun.

www.ceskatelevize.cz

Adam Plachetka originálně pokřtil nové CD. Kmotrem byl Vojta Dyk

PRAHA: V úterý 24. listopadu, přesně měsíc před Vánoci, oslavil český basbarytonista Adam Plachetka vydání nového muzikálového alba Music Man. Na střechu Lucerny si přizval i hvězdného kmotra, herce a zpěváka Vojtu Dyka. Humorem sobě vlastním dotáhli oba umělci slavnostní křest k dokonalosti. Sociální distanc maximálně dodrželi i při samotném slavnostním polití alba – předali si ho na lopatě.

Autor článku: 
Eva Hromádková/ika

Adam Plachetka, jeden z nejznámějších operních pěvců světa, se již podruhé pustil do muzikálových vod. Na novém CD Music Man, které vyšlo 2. listopadu, nazpíval ty nejznámější melodie ze světových i klasických muzikálů, jako je My Fair Lady, Jesus Christ Superstar, Bídníci nebo Zpívání v dešti. „Mám moc rád muzikály. Je to žánr, ve kterém se se svým hlasem můžu plnohodnotně uplatnit, pokud se vyberou dobré kusy. Na albu Music Man jsem pracoval poslední dva roky. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry jsme natáčeli na přelomu letošního června a července,“ popsal Adam Plachetka a dodal: „Album Music Man je vlastně můj splněný sen. Jsou na něm písně, které nejsou přímo ušité na můj hlas, ale právě díky tomu jsem měl možnost odhalovat i jeho další polohy. Byla to pro mne velká výzva. Třeba hospodský Thénardier v Bídnících nebo Herodes z Jesus Christ Superstar jsou písně, kde se víc mluví, než zpívá. Na to moc nejsem zvyklý. Ale myslím, že to dopadlo skvěle,“ pochvaluje si.

Na křtu nové desky bývají běžně desítky lidí a hostů, v současné době však nebylo možné se sejít ve větším počtu. Zároveň však Plachetka nechtěl sebe ani fanoušky ochudit o tento slavnostní moment, proto se rozhodl křest zorganizovat alespoň živě přes své sociální sítě. Naštěstí na to nebyl sám. Jako kmotra si na střechu Lucerny pozval svého kamaráda, herce a zpěváka Vojtu Dyka. Ten je podle vlastních slov sám velkým fanouškem Adama a zároveň i muzikálů. Zahrál si mimo jiné titulní roli v úspěšném muzikálu Legenda jménem Holmes o nejznámějším britském detektivovi.

„Moc mne potěšilo, když mě Adam požádal, abych se stal kmotrem jeho nové muzikálové desky. Byla to jedna z nejkrásnějších akcí, které jsem kdy zažil. Na albu je spousta melodií, na kterých jsem sám vyrůstal. Když jsem si CD pouštěl, častokrát jsem měl opravdu husí kůži z celé té radosti a kvality, která na albu je. Podle mého názoru Adam Plachetka dokazuje, že je momentálně jedním z největších hlasů v Evropě, vlastně i na světě. Zároveň fandím i tomu, když se umělec pustí někam trochu jinam, mimo svou komfortní zónu, a to se Adam pustil opravdu hodně,“ vysekl poklonu svému kolegovi Vojta Dyk.

Když došlo na samotný akt pokřtění alba, oba umělci ukázali, že si vzájemně notují i humorem. Jak originálně dodrželi dostatečný rozestup? Adam Plachetka se chopil dlouhé lopaty, položil na ni CD a natáhl ji směrem k Dykovi. Ten se smíchem desku polil šampaňským a Plachetka si ji přitáhl zpátky. „Teď si opravdu připadám jako správný lopaťák,“ smál operní velikán.

A co Vojta Dyk popřál novému CD i Adamovi? „Nové desce bych samozřejmě popřál, aby se co nejvíce prodávala, tím spíše teď před Vánoci to bude krásný dárek. A Adamovi přeji, aby si jeho muziku, nejen tu, která je na této krásné desce, lidé mohli co nejdříve poslechnout i naživo. Vlastně nám všem umělcům přeji, abychom mohli to, co máme tak rádi, předávat dál. To nás v této době tíží asi nejvíce,“ uzavřel Vojta Dyk.

Nové CD Adama Plachetky MUSIC MAN vydává Radioservis.

 

S covidem bojuje i Napoleon. Bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích

SLAVKOV: Bitva tří císařů se letos přesouvá na sociální sítě. Na Slavkovské bojiště o víkendu 27. – 29. listopadu 2020 kvůli protiepidemickým opatřením nezamíří tisíce uniformovaných účastníků z celého světa. 215. výročí slavné bitvy si připomene hrstka vojáků pietními pochody, přehlídkami a tradičním pokloněním se mrtvým u památníku Mohyla míru. Diváci ale o atraktivní podívanou nebudou ochuzeni. Díky online přenosům, rozhovorům s historiky a inscenovaným spotům mají šanci pochopit souvislosti, historické zajímavosti a detaily.

27.11.2020
Autor článku: 
Veronika Slámová

„Nedá se říct, že covid Napoleona porazil. Naopak, organizátoři a členové historických klubů bojují všemi virtuálními zbraněmi, které mají aktuálně k dispozici, aby se nezapomnělo na 2. prosinec 1805. Kvůli válečnému střetu Napoleonovy armády bojující proti spojeným armádám Rakouska a Ruska u Slavkova vyhasly v našem regionu desetitisíce životů. Věřím, že právě teď je apel na vzájemnou spolupráci evropských národů ještě silnější, než tomu je v dobách „klidných“. S ohledem na současnou situaci ani Jihomoravský kraj letos nepořádá tradiční pietní akt na Mohyle míru v plném rozsahu. Nicméně symbolicky v prostorách zdejší kaple položím květiny, abych uctil památku všech obětí,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.   

 

Napoleon v Brně a pieta ve Vyškově

Na facebookovém profilu @bitvauslavkova, na kterém poběží všechny přenosy, se spustilo online vysílání už v sobotu 21. listopadu. Členové historických klubů v něm připomenuli příjezd císaře Napoleona Bonaparte do Brna, kde bylo jeho útočiště před krvavým střetem. Průvod na koních byl před Brňany „utajený“. Diváky však čekaly dva živé vstupy – v 18.00 předala primátorka jihomoravské metropole Napoleonovi klíče od města, ve 20.00 se v katedrále sv. Petra a Pavla uskutečnil pietní akt za oběti války.

Historické události nechtějí opomenout ani ve Vyškově. Skupinka uniformovaných účastníků uctí v úterý 24. listopadu oběti válek a epidemií u kříže na místě bývalého vojenského hřbitova.

 

Připomínka bitvy – Slavkovské bojiště, zámek Slavkov-Austerlitz i Sokolnice

V pátek 27. listopadu se na slavkovském zámku setkají rakouský císař František I. s ruským carem Alexandrem I., aby se připravili na sobotní bitvu. Ta začne o den v sobotu 28. listopadu tradičním ceremoniálem „Vítání slavkovského slunce“ na vrchu Žuráň v provedení spolků C.E.N.S. a Austerlitz.org. Následovat bude symbolická vojenská přehlídka na návsi v Tvarožné. Letos je pozdraví jejich nejvyšší velitel Napoleon Bonaparte – herec Mark Schneider, prostřednictvím online přenosu z amerického Washingtonu. Poté se vojáci vydají na devítikilometrový pochod k památníku Mohyla míru, kde vzdají hold obětem válek.

„Bohužel jsme museli zrušit všechny dosavadní registrace 1499 přihlášených z 15 zemí světa, kteří se chtěli účastnit tradiční rekonstrukce bitvy. Věříme, že v příštím roce, kdy budeme připomínat 200. výročí Napoleonova úmrtí, se svět naučí existovat i s virem, který nás tolik brzdí. Letos návštěvníky pozveme alespoň na online přenosy,“ uvedl organizátor rekonstrukce bitvy na polích u Tvarožné Miroslav Jandora. 

 

Napoleonův proslov ze zámku Slavkov

Ticho a tma nebude v sobotu ani na zámku ve Slavkově u Brna. Z parku i historických sálů nabídne organizátor tamního programu, město Slavkov, virtuální pohled do vojenského tábora i polní kuchyně. Vrcholem slavkovského videoprogramu bude proslov vítězného Napoleona ze zámku a také modlitba za padlé v zámecké kapli. Průvodcem virtuálního slavkovského programu bude herec Václav Vydra v roli francouzského pobočníka.

Letošní připomínka 215. výročí bitvy u Slavkova nám dává prostor pro důstojnou vzpomínku, osvětlení historických souvislostí i vyprávění dávných příběhů. Díky technologiím můžeme komunikovat s partnery v Marengu, Waterloo, nebo Borodinu. Význam mezinárodní spolupráce a přátelství se potvrzuje i v tak těžkých dobách jako je tato,“ uvedl starosta města Slavkov u Brna Michal Boudný.

Nedělní audiovizuální výstřely pak zazní z jižní části slavkovského bojiště, ze Sokolnic, v podání spolku Acaballado. Ten připravil bitevní ukázku z autentického místa bojů již posedmé.

„Je skvělé, že jednotliví organizátoři i přes omezení, které současná doba přináší, připravili atraktivní program. Nemůžeme bohužel zaručit, že se vše odehraje, jak je naplánováno. Doporučujeme proto sledovat web www.1805.cz a facebookový profil @bitvauslavkova,říká za všechny organizátory Michal Burian, předseda destinační společnosti Brněnsko.

Odkaz na royalty free foto: https://www.1805.cz/kategorie/pro-media/

 

Online projekt sledujte na www.tenkratveslavkove.cz a www.1805.cz

Facebook Tenkrát ve Slavkově

Facebook Bitva u Slavkova 1805

Hudba k siréně napomůže vnitřnímu ztišení v prvním adventním týdnu

PRAHA: Orchestr BERG a Český rozhlas Vltava společně přinášejí poslední letošní díl Hudby k siréně, originální série poledních mikrokoncertů. První prosincovou středu tak ve světové premiéře zazní novinka skladatele Ondřeje Štochla s názvem Sotto voce. Odkazuje ke ztišení vnitřního hlasu, které můžeme společně s jeho skladbou prožít nejen v přímém rozhlasovém přenosu, ale také prostřednictvím živého videa na Facebooku. Vysílat se tentokrát bude adventně z hradčanské Fortny, kláštera bosých karmelitánů, který je partnerem koncertu.

02.12.2020
11:55
Autor článku: 
Eva Kesslová

I když je letošní 20. narozeninová sezóna Orchestru BERG z pochopitelných důvodů plná změn, překvapení a přesouvání jednotlivých akcí, série hudebních intervencí a happeningů Hudba k siréně je tu i v dobách „ticha“. Tichem můžeme mít na mysli nejen ticho tradičních živých koncertů, jde i o narážku na adventní čas – první prosincová středa totiž také spadá do prvního adventního týdne. Doba adventu je časem k rozjímání a ztišení se.

 

A právě k tomu může pomoci i novinka Ondřeje Štochla s názvem Sotto voce, v hudební terminologii „polohlasem, ztišeně“. Původně vznikla pro kostel v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. „Kvůli pandemii jsme ale byli nuceni hledat nové místo a díky tomu jsme objevili úžasný prostor hradčanské Fortny, mimořádně otevřeného místa vytvořeného z kláštera bosých karmelitánů“, vysvětluje Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG. Klášter se původnímu místu v mnoha ohledech podobá. K tomu dodává autor díla Ondřej Štochl: „Tam ‘uvnitř’ je siréna jedním z mála zvuků, které sem doléhají z okolního světa. Venku spíš ruší, uvnitř, za plotem nebo za zdí, naopak může vyvolat bilancování v těch, kdo se tu snaží dostat blíž k vnitřní harmonii, dál od démonů… To je ‘sotto voce‘, v prostoru, kde platí trochu jiný čas.

 

Tuto příležitost ke ztišení uprostřed všedního dne nabízí v přímém přenosu Český rozhlas Vltava, a to nejen na rozhlasových vlnách ale i jako živé video na svém Facebooku. Vychutnat si ji tedy může prakticky každý, virtuálně se tak spojí nejen s hudebníky v karmelitánském kostele sv. Benedikta ale i  se všemi ostatními posluchači. Akce je výjimečná také tím, že v rámci koncertu zazní rovný zkušební tón sirény z autentické nahrávky z nedalekého Pohořelce – po dobu nouzového stavu totiž zůstávají české sirény němé.

 

HUDBA K SIRÉNĚ – SOTTO VOCE

středa 2. prosince 2020, 11:55 | ŽIVĚ z hradčanské Fortny

koncept / hudba: Ondřej Štochl (světová premiéra)

 

PŘÍMÝ PŘENOS (11:57-12:04): Český rozhlas Vltava

LIVE VIDEO (již od 11:55): www.facebook.com/CRoVltava  

 

Akce se koná ve spolupráci s Českým rozhlasem a Fortnou.

HUDBA K SIRÉNĚ – SPECIÁLNÍ WEB A HLASOVACÍ SOUTĚŽ

www.hudbaksirene.cz

Poslouchejte – hlasujte – vyhrajte!

Prvních 10 skladeb unikátního projektu Hudba k siréně, pro který vznikají na objednávku Orchestru BERG a Českého rozhlasu nové skladby určené k uvádění při pravidelné zkoušce sirén, si nyní můžete poslechnout na speciálním webu. Najdete tu nejen zvukové nahrávky, ale i videa z akcí. A pokud vás některá ze skladeb zaujme, můžete jí dát svůj hlas a vyhrát tak jednu z pěkných cen pro hlasující! Web má i anglickou verzi, takže je široce dostupný také mezinárodnímu publiku.

 

HUDBA K SIRÉNĚ

Pátrání po nových způsobech setkávání současné hudby se současným posluchačem je pro Orchestr BERG typické. Projekt HUDBA K SIRÉNĚ se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už často ani nevnímáme. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. Volně přístupné polední akce fungují jako skvělé osvěžení uprostřed všedního dne. Celkem tak symbolicky v souvislosti s dvacátou sezónou Orchestru BERG v roce 2020 vznikne unikátní katalog dvaceti nových českých skladeb, jejichž součástí je znějící siréna.

 

Orchestr BERG – 20. narozeninové sezóna

Těleso, díky němuž je česká hudební scéna bohatší o víc než sto šedesát nových děl, letos slaví jubilejní 20. sezónu. V jejím rámci má celkem ve světové premiéře zaznít 30 nových kompozic, na konci roku 2020 se tak počet nových skladeb, které díky Orchestru BERG vznikly, přiblíží dvěma stovkám.

 

Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu zkombinoval i s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, publikum se často ocitlo na netradičních místech. Pravidelně objednává nová díla především u českých skladatelů mladé generace, vznikla i řada celovečerních skladeb. Českému publiku představuje pestrou paletu současné hudby ze světa – legendární je například inscenace Černé na bílém slavného skladatele a divadelníka Heinera Goebbelse, kterou Orchestr BERG uvedl v roce 2009 společně s režijním duem Skutr.

Orchestr BERG založil ještě jako student dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě. Co vidí, když se ohlédne zpátky? „Za všechny ty roky jsme díky vytrvalosti, tvrdohlavosti a někdy i díky troufalé odvaze získali ohromné zkušenosti, takže dnes můžeme bez obav sáhnout i po těch interpretačně nejnáročnějších skladbách – a to je opravdu báječné!“ Ředitelka orchestru Eva Kesslová k tomu dodává: „Za těch dvacet let s námi rostlo i publikum. Na začátku chodili jen kamarádi a příbuzní, dnes máme okolo sebe obrovskou a báječnou partu neskutečně otevřených posluchačů.“

www.berg.cz         

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje