úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman

Co se děje

Co se děje, zprávy

Španělská sopranistka Beatriz Lafont zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks

KUKS: Na čtvrtém koncertu 13. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks zazpívá 6. srpna od 18:00 hodin španělská sopranistka Beatriz Lafont, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Program převážně z francouzské a španělské barokní hudby ozdobí novodobá premiéra skladby z kukského archivu.

06.08.2022
18:00
Autor článku: 
Vít Havlíček

Posluchači se mohou těšit na repertoár především z francouzské a španělské barokní hudby. Uvedeny budou skladby od autorů jako Jean-Baptiste Lully, Jean-Philippe Rameau, Francisco Hernández de Illana, Antonio de Literes, program obohatí i další skladatelé jako Antonio Vivaldi nebo Antonín Reichenauer. Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Agnus Dei od Stephana Sailera (1741–1814).

Španělská sopranistka Beatriz Lafont se narodila ve Valencii, kde také studovala hru na kytaru a zpěv na Conservatorio Profesional de Música de Valencia. Dále pokračovala ve studiu na Conservatorio Superior de Música Joaquín Rodrigo de Valencia a v Nizozemí, kde získala na Královské konzervatoři v Haagu titul magistra v oboru interpretace starší vokální hudby. Ve studiu se specializovala na italskou raně barokní tvorbu, dobovou interpretační praxi a zpěv a doprovod na theorbu. Vystupovala po celé Evropě se soubory La Romanina, Harmonia del Parnàs, La Esfera Armoniosa, Le Jardin Secret a hostovala na festivalech Fringe Festival Oude Muziek (Utrecht), Festival Classique (Den Haag), Dag Oude Muziek (Bilzen) a dalších. S různými soubory natočila řadu nahrávek pro rozhlas a CD. Vedla lekce a masterclassy klasického zpěvu a staré hudby v Holandsku a Španělsku.

Soubor Musica Florea byl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace v České republice. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od baroka až po 20. století. Musica Florea hostovala od počátku své existence na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly a obdržela řadu prestižních ocenění. Je též iniciátorem nastudování oper a baletů především období baroka, často v novodobých premiérách.

Dirigent, violoncellista a sbormistr Marek Štryncl absolvoval pražskou AMU v oboru dirigování a studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Zájem o dobovou interpretaci přivedl Marka Štryncla v roce 1992 k založení souboru Musica Florea. Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a barokní violoncello na JAMU v Brně a působí jako umělecký ředitel Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích.

 

Na následujícím koncertu festivalu 20. srpna 2022 vystoupí houslový virtuos a vítěz několika prestižních světových houslových soutěží Milan Al-Ashhab spolu s varhaníkem Pavlem Kohoutem.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Lesk trubky, sopránu a historických varhan

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HODRÁCH: Prolog Festivalu F. L. Věka 2022 se uskuteční v sobotu 6. srpna v 17 hodin v kostele sv. Máří Magdalény v Deštném v Orlických horách. Koncert nazvaný Lesk trubky sopránu a historických varhan tak poprvé prolne oblíbenou hudební přehlídku se Svátky skla – Tavení skla dřevem.

06.08.2022
17:00
Autor článku: 
Dana Ehlová

Prolog festivalu
Propojení dvou projektů, které patří mezi nejvýznamnější kulturní akce Královéhradeckého kraje, tak nabídne nevšední zážitek z umění českých sklářů, velmi starého řemesla s bohatou historií v Orlických horách, a špičkových umělců z oblasti hudby, kteří stejně jako skláři skvěle reprezentují naši zem ve světě. 


Interpreti
Posluchačům se představí sopranistka Marie Fajtová, sólistka Opery Národního divadla v Praze, trumpetista Marek Zvolánek, člen uskupení deseti nejlepších trumpetistů světa Ten of the Best a varhaník Petr Čech, nositel mnoha cen z mezinárodních soutěží a současný ředitel Pražské konzervatoře.


Program
Koncert zahájí známá skladba Fanfares, která je oblíbenou hudební volbou pro mnoho svatebčanů a pochází z pera jednoho z předních představitelů barokní hudby ve Francii Jeana-Josepha Moureta. Dále zazní skladby barokních mistrů J. S. Bacha nebo Vivaldiho, chybět nebudou díla P. J. Vejvanovského, Josepha Haydna a dalších. Bohatý program uzavře árie Let the brigt Seraphim z oratoria Samson od Georga Friedricha Händela.


Vstupenky
Vstupenky jsou k dispozici v celostátní prodejní síti Ticketportal nebo on-line na www.ticketportal.cz.
Pro usnadnění lze najít odkaz k nákupu on-line také na www.mhf-vek.cz v záložce Program.
Zakoupit je bude možné i přímo na místě.


Partneři festivalu
Festival F. L. Věka 2022 se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury, Státního fondu kultury a Královéhradeckého kraje. Záštitu letošnímu ročníku udělil ministr kultury Martin Baxa a trvalou záštitu na období 2022.-2025 Rada Královéhradeckého kraje. 

Od počátku projekt významně podporuje město Dobruška a dlouhodobě také úspěšná společnost Servisbal Obaly.
Poděkování všem městům i obcím, kam letošní festival zavítá.

Více informací na www.mhf-vek.cz

Koláž v zahradě Rothmayerovy vily – Světová architektura

PRAHA: Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily – tentokrát na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěli k současnému vzhledu Pražského hradu.

od 04.08.2022 do 02.09.2022
Autor článku: 
Martina Moravcová

Otevřená výzva všem autorům koláží – profesionálním výtvarníkům i amatérům – oslovila během dvou měsíců více než 60 kolážistů opravdu z celého světa. V zahradě Rothmayerovy vily, která je sama o sobě uměleckým dílem, se tak sešla výtvarná díla mj. z Japonska, Maroka, Singapuru, Kostariky, Ukrajiny i Britské Kolumbie. 

O tom, že koláž je uměleckou disciplínou, která skutečně nezná hranic, svědčí i věkové rozpětí zastoupených tvůrců. Nejmladší vystavovatelce je pouhých 5 let, autorka koláže vybrané na plakát k letošnímu 1. ročníku výstavy Vlasta Šorfová pro změnu oslavila 78. narozeniny. Paní Šorfová z Frýdku-Místku se věnuje koláži již od roku 2006 a do loňského nultého ročníku Koláže v zahradě Rothmayerovy vily nikdy nevystavovala, tvořila pouze tzv. „do šuplíku“. 

Koláže budou v zahradě vystaveny po celý měsíc od 4. srpna do 2. září 2022. 

Spolupořadatel Czechcollagecollective (Jitka Kopejtková a Jan Schejbal) připravil k výstavě též doprovodné programy – komentované prohlídky zahradou a workshopy koláže vedené Jitkou Kopejtkovou.

Workshopy se budou konat přímo v zahradě v podloubí vily. Při nepřízni počasí se workshop neuskuteční. Maximální počet účastníků je 10 osob. Rezervace doprovodných programů je nutná, a to prostřednictvím e-mailu jitkakopejtkova@seznam.cz nebo telefonu +420 603 505 788.

 

Termíny veřejných workshopů a komentovaných prohlídek (2022):

10. 8. od 17.00 hod. – komentovaná prohlídka

13. 8. od 14.00 hod. – workshop koláže Jana Kaplického

17. 8. od 17.00 hod. – komentovaná prohlídka

24. 8. od 17.00 hod. – komentovaná prohlídka

27. 8. od 14.00 hod. – workshop koláže v architektuře

31. 8. od 17.00 hod. – komentovaná prohlídka

 

Vstup do zahrady Rothmayerovy vily a na venkovní výstavu koláží je zdarma, a to vždy v úterý, ve čtvrtek a o víkendu. Více informací najdete na webových stránkách Muzea města Prahy.

 

ROTHMAYEROVA VILA

Rodinný dům nechal postavit v letech 1929–1930 pro svou rodinu architekt Otto Rothmayer. Vila dnes patří k důležitým památkám české meziválečné architektury a díky zachovalosti domu, interiérů i zahrady je současně unikátním svědectvím o pracovním prostředí, intelektuálním zázemí a životním stylu rodiny Rothmayerových.

muzeumprahy.cz

 

 

 

Edukační program pro děti v Památníku T. Bati

Autor článku: 
Zuzana Bílá

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně. Hlavní osou programu s lektorkou je speciální pracovní sešit – komiks o historii Památníku.

Během letních prázdnin jsou dveře zlínského Památníku Tomáše Bati otevřeny také rodinám s dětmi. Aby si i ti nejmenší návštěvníci odnesli z prohlídky smysluplný zážitek, vznikly pro ně nově speciální prohlídkové trasy. Děti mohou poznat, jaký byl osud této výjimečné architektonické stavby, kdo byl Tomáš Baťa nebo František Lýdie Gahura, proč se Památníku říká „zářící krystal“ a další zajímavosti. S ohledem na charakter místa projdou děti společně s edukátorkou prostor Památníku a jeho bezprostřední okolí. Připravena je pro ně zážitková tvůrčí hra za využití hravých edukačních listů, od kterých se odvíjí poutavé a interaktivní úkoly.

Děti se mohou těšit na komiks a kreslení, prostorovou tvorbu nebo koláže v Infopointu Památníku (ve vedlejší budově gymnázia TGM, nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín), kde si užijí tvořivou dílnu v dětském koutku.

Kapacita edukačního programu je 20 dětí s doprovodem. Délka programu je 45 minut strávených v Památníku a 45 minut koncipovaných v Infopointu. Programem děti provede zkušená lektorka Památníku Tomáše Bati.

Cena programu je 49 Kč za dítě, k čemuž je doprovod jednoho dospělého k dítěti zdarma. Případně každá další osoba jako doprovod navíc je za 49 Kč.

Nejbližší možné termíny: úterý 9. 8. 2022 v 9:00 a v 11:00, úterý 16. 8. v 9:00 a v 11:00, sobota 20. 8. v 10:00. Začátek programu je v Infopointu Památníku.

Edukační program v Památníku Tomáše Bati je přes letní prázdniny ideální příležitost k návštěvě pro děti s rodiči či prarodiči nebo pro příměstské tábory.
S příchodem školního roku mohou program využít také školní skupiny – edukace je vhodná pro různé věkové kategorie dětí a různé typy škol; od mateřských škol po 1. stupeň škol základních.

Více informací: www.pamatnikbata.eu

Pod Eiffelovou věží v Paříži vyrostla česká výstava streetartových děl

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Autor článku: 
Robin Suchánek/ika

Společná malba mladých českých umělců, nazvaná „Galerie Le Mur - Liberté et énergie“, která nově zdobí plot českého velvyslanectví v Paříži, má délku 50 metrů.

„Rád bych, aby české předsednictví dalo Evropě novou energii a kultura je toho nedílnou součástí. Proto realizujeme tak velkou malbu na plot naší ambasády. Výtvarník Pavel Šťastný mnohokráte zpracovával témata Václava Havla, takže bylo hned jasné ho pověřit realizací díla v rámci CZ PRES EU a Havlova apelu „Repenser reconstruire renforcer l ´ Union Européenne“,“ říká Michal Fleischmann, velvyslanec České republiky ve Francii a stálý delegát ČR při UNESCO.

Malba vznikla barvami Dulux na českých ekodeskách PackWall z recyklovaných obalů z nápojových kartonů.

Kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný. Na společné malbě se podíleli mladí čeští umělci – Lenka Brázdilová, Pavla Šťastná, Oskar Šťastný a studenti Školy a Akademie Michael.

„Vážím si toho, že mě pan velvyslanec pro tento projekt oslovil. Společně jsme vymysleli témata výstavy „Liberté et énergie - Pour une Europe durable“. Část výstavy se malovala v České republice a část se domalovala přímo v Paříži. Jedním z témat je slogan českého předsednictví “Evropa jako úkol”, což je myšlenka prvního českého prezidenta Václava Havla. Výstava nám umožnuje představit mladé české umělce, kteří časem budou zdobit francouzské galerie,“ říká kurátor projektu a výtvarník Pavel Šťastný, který je mimo jiné autorem loga Občanského Fóra. Byl také kurátorem společné malby na Lennonově zdi v Praze, symbolu svobody pro Českou republiku.

Světelné LED efekty vznikly díky novému českému systému Spectoda. V Paříži je realizovala Anna Veselá a Matěj Suchánek.

Na projektu spolupracoval český kulturní producent Robin Suchánek a tým společnosti Plechárna Design Factory.

Video: https://www.facebook.com/100011649184201/videos/1086320812287697/

„Mohlo by se zdát, že nejnáročnější na celém projektu bylo přepravit výstavu včetně konstrukce z Prahy do Paříže. Opak je však pravdou. Jelikož během dnů, kdy jsme výstavu instalovali, bylo na sluníčku přes den okolo 45 - 50 °C, pracovali jsme na tom především ve večerních a nočních hodinách, ale myslím, že výsledek stojí za to. Poděkováním všem zúčastněným bylo především to, že si instalaci fotili turisté od první chvíle, kdy jsme ji začali instalovat. Vážím si toho, že mě Pavel Šťastný k tomuto zajímavému projektu přizval,“ říká český kulturní producent Robin Suchánek.

Celý kulturní projekt vznikl ve spolupráci s panem Janem Horníkem, místopředsedou Senátu Parlamentu ČR.

Konec horkého týdne „osvěží“ festival Za poklady Broumovska hned dvěma koncerty

BROUMOV: Cimbálová muzika Milana Broučka zavítá do Hejtmánkovic v pátek 29. července se speciálním hostem – zpěvákem Václavem Noidem Bártou. V sobotu 30. 7. se festival vrátí zpět do Broumova, kde v kostele sv. Petra a Pavla vystoupí rezidenční umělkyně festivalu, harfenistka Kateřina Englichová spolu s pěvkyní Markétou Cukrovou.

30.07.2022
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Cimbálová muzika Milana Broučka a Václav Noid Bárta       Markéta Cukrová, Kateřina Englichová

Páteční koncert se uskuteční od 19:00 na kopečku nad Jízdárnou Hejtmánkovice v podání Cimbálové muziky Milana Broučka a zpěváka Václava Noida Bárty. Přinese vybočení z obvyklého formátu a návrat rozvolněného piknikového open air podvečera. Ten skloubí ambientní hudbu s výhledy do broumovské krajiny a nabídne posluchačům příjemné strávení letního podvečera na unikátním místě broumovského regionu. Koncert má ambici spojit hudební publikum různých žánrů a šířit dál povědomí o festivalu i mezi posluchači, kteří si ke klasické hudbě cestu teprve hledají. Večer nabídne i místní gurmánské speciality.

 

Program koncertu:

Bohemian rhapsody – Freddie Mercury

Lenorka – Dalibor Bárta

Šípková Růženka – Deep purple/ J.Schelinger

Moře kupodivů – Václav Noid Bárta

Pro Terezku – Václav Noid Bárta

Nothing else matters – Metallica 

Poslední akční hrdina – Ondřej Brzobohatý

America – Lucie

Cant help falling in love – Hugo Peretti

My way – Paul Anka, Claude Francois

Final countdown – Europe

You raise me up – Josh Groban

Po kalíšku in the Mood – lidová

 

Parkování bude možné před areálem penzionu Jízdárna v Hejtmánkovicích, z parkoviště na koncert je možné se dostat příjemnou procházkou na hejtmánkovický kopeček cca 500 m. V individuálních případech po dohodě na místě je možné dojet až na místo konání, vůz se však musí vrátit na parkoviště. Vstupné na koncert je 290 Kč, vstupenky jsou na stání, deky s sebou! Předprodej vstupenek na www.zapoklady.cz. Děti do 10 let zdarma. Vstupenky je možné zakoupit také na místě. Platba možná pouze v hotovosti. V případě špatného počasí proběhne koncert na Jízdárně v Hejtmánkovicích.

 

V sobotu 30. 7. pokračuje festival v broumovském kostele sv. Petra a Pavla od 18.00 hodin koncertem harfenistky Kateřiny Englichové, která se tentokrát představí v komorní úloze. Ke spolupráci přizve renomovanou interpretku barokního repertoáru Markétu Cukrovou, se kterou společně uvedou adaptace a úpravy známých barokních písních v autorské úpravě Kateřiny Englichové. Interpretky se záměrně vyhýbají nejznámějším dílům a vybírají i méně známé autory. Árie jsou proloženy Händelovým koncertem původně určeným pro varhany, v rámci koncertu tak zazní postupně všechny tři věty. Zajímavostí koncertu je bohatá ornamentace, kterou upravil Libor Pešek a Milan Muclinger. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

 

Program koncertu:

Domenico Natale Sarri – Sen corre l‘angnelletta

Pietro Antonio Cesti – Intorno all‘idol mio

Giacomo Carissimi – Vittoria!

Georg Friedrich Händel – Koncert B dur pro harfu sólo, I. Allegro moderato

Antonio Vivaldi – Sento in seno (árie z opery Il Giustino)

Giovanni Legrenzi – Che fiero costume

Antonio Vivaldi – Vedro con mio diletto

Georg Friedrich Händel – Koncert B dur, II. Larghetto

Antonio Vivaldi – Questo nodo (z kantáty Gloria e Imeneo)

                     Veni veni, me sequera fida (z oratoria Juditha Triumphans)

Georg Friedrich Händel – Koncert B dur, III. Allegro

Antonio Vivaldi – Un certo non so che

Georg Friedrich Händel – Ah! Mio cor (z opery Alcina)

 

 

Ohlédnutí za koncertem v Teplicích nad Metují / 23. 7. 2022

 

Marek Vajo, Jiří Houdek, Aleš Bárta

Přesně 182 návštěvníků zavítalo na koncert trumpetistů Marka Vaja, Jiřího Houdka a varhaníka Aleše Bárty do kostela Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují. Na dobrovolném vstupném, které putuje na obnovu místních kostelů se vybralo 14 567 korun. Krásnou atmosféru koncertu potvrzují sami hudebníci. „Bylo nádherné zahrát si na tak mystickém místě. Ještě před koncertem jsme zažili prohlídku kostela, a i tím pro nás získal koncert na atmosféře,“ říká trumpetista Marek Vajo. Jeho slova potvrzuje i varhaník Aleš Bárta: „Je to tu opravdu mystické místo, a i na digitální varhany se mi hrálo moc dobře. Samozřejmě za to může také společnost dvou vynikajících trumpetistů...Podle ohlasů soudím, že se koncert publiku líbil.“ Zazněly skladby J. P. Rameaua, J. S. Bacha, P. J. Vejvanovského, V. Belliniho, F. Manfrediniho, W. A. Mozarta, F. Schuberta a A. Vivaldiho. Publikum mělo navíc po koncertě příležitost vyslechnout si historii kostela a přilehlé ivanitské poustevny díky výkladu průvodce a kostelníka Ladislava Šikuta.

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

 

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Ministr kultury Martin Baxa: Vláda ČR rozhodla o doplnění finančních prostředků pro filmové pobídky v letošním roce

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Systém filmových pobídek, jak jsme je znali doposud, se v posledních letech přežil. Požadavky zahraničních produkcí v průběhu času strmě stoupaly, audiovizuální trh prošel dramatickými změnami. A místo toho, aby minulé vlády řešily zvyšující se zájem produkcí systematicky, dosypávaly do systému oproti plánovanému rozpočtu peníze navíc podle momentálního rozhodnutí. Systém se tak stal naprosto nepředvídatelným,“ vysvětluje ministr kultury Martin Baxa. 

Chci poděkovat ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi, protože jsme našli během vzájemných jednání mezi ministerstvy řešení, které systém stabilizuje po přechodnou dobu, než vznikne zbrusu nový zákon o audiovizi, jehož součástí je transformace Státního fondu kinematografie,“ dodává Martin Baxa. 

„V rámci novelizovaného rozpočtu jsme po odborných jednáních s ministrem Baxou a producenty posílili Státní fond kinematografie o 570 milionů korun. Na nové produkci vydělá nejen filmový průmysl, ale také sektory stravování, ubytování či umělecká řemesla,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura a dodává: „Vítám ale především přípravu systémového řešení financování filmových pobídek. To musí být nastaveno předvídatelně na základě transparentních pravidel, protože není možné každoročně dofinancovávat filmové pobídky nesystémově politickým rozhodnutím vlády.“

 „Jsme rádi, že dramatickou situaci se podařilo po jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou zvrátit a vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek. Velmi vítáme, že jde ze strany vlády o systémové řešení. Navýšení částky pobídek, které pokryje vzniklé závazky, je spojené s dlouhodobější reformou pobídkového systému. Pro audiovizi to znamená stabilizaci a možnost dalšího růstu. Nastartování pobídek bude mít v ekonomické krizi výrazný ekonomický efekt, z peněz utracených zahraničními projekty v Česku budou čerpat výhody i nefilmové profese a státní rozpočet“ uvedl předseda APA Vratislav Šlajer.

Příprava systémového řešení filmových pobídek je rozdělena do dvou fází. V první fázi se objem financí zvýší o 570 milionů korun ročně a zároveň do konce roku vstoupí v účinnost novela zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek, kterou v průběhu srpna projedná Senát Parlamentu ČR. Tato novela přinese do systému limit 150 milionů korun pobídky na jeden projekt.  Zvýšením objemu financí a zavedením limitu se podaří odblokovat současný stav, kdy množství v minulosti zaregistrovaných projektů stále čeká na realizaci a bude se tak moci natáčet i v následujících letech. 

Druhá fáze pak znamená přípravu velké novely zákona o audiovizi, jehož součástí je transformace Státního fondu kinematografie, jež je součástí programového prohlášení Vlády ČR. Na přípravě zákona již Ministerstvo kultury začalo pracovat. V srpnu letošního roku vznikne poradní skupina ministra kultury, jejímiž členy budou zástupci Ministerstva kultury a profesních asociací. Zde bude nový zákon diskutován. 

Ministr kultury Martin Baxa celý proces přípravy zákona urychlil, plánuje, že zákon by mohl být připraven a odeslán do meziresortního připomínkového řízení již koncem letošního roku. Plánovaná transformace Státního fondu kinematografie by tak mohla proběhnout v roce 2024. 

Pro někoho životní styl, pro druhého experiment. Česká televize natáčí druhou sérii Osady

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Od první řady uplynuly dva roky, v reálu i v příběhu. Za tu dobu se mnohé stalo. Žádná z postav nevstupuje do druhé sezony tam, kde skončila v sezoně první. Každá prošla výraznou životní změnou a každá diváka něčím překvapí. Ani napodruhé neměníme záměr vytvořit oddechový a zábavný seriál. Zůstanou vtipné, někdy lehce absurdní situace a dialogy z pera Petra Kolečka, zůstanou skvělí herci a je tu i režisér, který si s nimi umí poradit,“ vysvětluje dramaturg Josef Viewegh.

Stejně jako v první sérii se i v pokračování mohou diváci těšit na malebné exteriéry u nižborských rybníků i do chatové osady, kde se schází známé rodiny Srovnalových (Pavla Beretová, Martin Myšička), Rubalových (Petra Nesvačilová, Radek Holub), Južanových (Eva Leinweberová, Igor Bareš, Filip František Červenka), Krausových (Jana Plodková, Josef Polášek, Karolína Lea Nováková), Rybákových (Ivana Chýlková, Šárka Vaculíková) a pánové Kýhos (Tomáš Hanák) a Franěk (Stanislav Majer). Zdánlivý klid starousedlíků však naruší nově příchozí Kociánovi (Ivana Uhlířová, Marek Daniel, Karolína Knězů, Tomáš Dalecký), kteří získali v dědickém řízení Stýblovu chatu. Do osady, kde se všichni znají a vládne v ní pohoda, tak zavítá rodina, která chatu vlastně nikdy nechtěla. Jsou otráveni životem a všechno je štve. Najdou v Záhoří štěstí?

scénář: Petr Kolečko, Radek Bajgar, Martin Šimíček // režie: Radek Bajgar // kameraman: Václav Tlapák // střih: Boris Machytka, Michal Hýka // architekt: David Dubenský // výkonná producentka ČT: Monika Effenbergerová // dramaturg a kreativní producent ČT: Josef Viewegh // výkonná producentka Logline: Romana Brožková // producent Logline: Petr Erben // hrají: Martin Myšička, Pavla Beretová, Radek Holub, Petra Nesvačilová, Ivana Chýlková, Stanislav Majer, Tomáš Hanák, Jana Plodková a další

Letní slavnosti staré hudby zakončí díla velikánů barokní hudby v podání souboru Collegium Marianum a sopranistky Roberty Mameli

PRAHA: Festival Letní slavnosti staré hudby se přehoupl do druhé poloviny a blíží se k velkému finále v podání rezidenčního ansámblu Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a italské sopranistky Roberty Mameli. 4. srpna v kostele sv. Šimona a Judy na koncertu s názvem Canto della Ninfa společně nabídnou výběr z děl velikánů barokní opery Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Zazní například árie z Vivaldiho oper L’Olimpiade a La fida ninfa či Händelových oper Lotario nebo Il pastor fido, které doplní Vivaldiho flétnové koncerty Il gardellino a La tempesta di mare.

Autor článku: 
Silvie Marková/jal

Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby je NATURA a v pestrém programu tak představuje díla známých i méně známých skladatelů renesance i baroka, kteří se nechali inspirovat zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou či přírodními božstvy. Festivalový program do 4. srpna nabízí ještě koncerty německo-jihoamerického souboru Los Temperamentos a německé sopranistky Anny-Leny Elbert, kterou doprovodí trojice vynikajících instrumentalistek Saskia Fikentscher, Kristin von der Goltz, Flóra Fábri. Vedle přírodních motivů je letošní ročník i ve znamení vyprodaných koncertních sálů a nyní již zbývají vstupenky pouze na závěrečný koncert 4. srpna. „Zájem publika nás opravdu velmi mile překvapil. Jsme moc rádi, že naši posluchači našli cestu zpět do koncertních sálů a že můžeme společně prožívat hudební zážitky, které nabízejí pouze živé koncerty,“ dodává ředitelka festivalu Josefína Knoblochová.

 

Více informací a vstupenky na www.letnislavnosti.cz.

 

Věhlas Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela, dvou velikánů barokní opery, kteří patřili
k nejvlivnějším a nejplodnějším skladatelům své generace, dalece přesáhl hranice jejich rodných zemí i dobu, v níž žili a tvořili. Právě jim bude patřit 4. 8. slavnostní závěrečný koncert v kostele sv. Šimona a Judy.

Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové doprovodí vynikající italskou sopranistku Robertu Mameli, jejíž sametový a nesmírně hbitý hlas dokáže vystihnout nekonečně širokou škálu emocí. A právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami… V příbězích o lásce, radosti, moci i krutém osudu budeme moci obdivovat invenční melodiku, odvážné harmonie, barevnou instrumentaci, živou rytmiku i brilantní virtuozitu. „Napodobování přírody, jejích zvuků a živlů bylo oblíbeným inspiračním zdrojem barokních skladatelů. Nejen hudební nástroje, ale i lidský hlas se převtělovaly do zpěvu slavíka, stehlíka či kukačky, šumění větru, klidných i rozbouřených vln... V tvorbě Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela nalézáme výjimečné ukázky zvukomalebného umění v těch nejrůznějších podobách. Pro závěrečný koncert jsme vybrali instrumentální a vokální příklady tohoto umění, které zároveň zpodobňují různé lidské emoce. Právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami…,“ uvádí umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

 

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

 

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (do 3. 8. 2022) od 10.00 do 18.00 hodin.

 

Senioři mají vstupné levnější o 10 %, studenti do 26 let a děti do 15 let o 20 %.

Držitelé průkazu ZTP (1 osoba) a ZTP-P (1 osoba s doprovodem) mají slevu 50 %.

 

Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení stejného počtu vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva.

V rámci věrnostního programu je možné získat slevu 200 Kč za každých 2000 Kč vynaložených na online nákup vstupenek na koncerty Letní slavnosti staré hudby 2022 (tento program vyžaduje registraci). Více informací na www.letnislavnosti.cz.

U vybraných koncertů festival nabízí speciální studentský program: 100 Kč / 1 vstupenka bez určení konkrétního místa (držitelé těchto vstupenek budou uvedeni na volná místa v sále těsně před začátkem koncertu). Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).

 

 

 

PROGRAM:

Pondělí 1. srpna 2022

Zámek Troja, Císařský sál

Los caminos del agua

Vodní živly v hudbě německého a jihoamerického baroka

J. S. Bach, Ch. Graupner, G. Ph. Telemann, M. Schmidt etc.

LOS TEMPERAMENTOS (Německo)

Swantje Tams Freier – soprán

Felipe Maximiliano Egaña Labrín – flauto traverso

Alice Vaz, Marina Kakuno – barokní housle

Néstor Fabián Cortés Garzón – barokní violoncello

Hugo Miguel de Rodas Sanchez – arciloutna, barokní kytara

Nadine Remmert – cembalo

 

Čtvrtek 4. srpna 2022

Kostel sv. Šimona a Judy

Canto della Ninfa

Z lesních mýtin k rozbouřeným vodám. Zvukomalebné árie a suity Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela

 

Roberta Mameli (Itálie) – soprán

 

COLLEGIUM MARIANUM – barokní orchestr

Jana Semerádová – flauto traverso, umělecká vedoucí

Lenka Torgersen – koncertní mistr

 

DOPROVODNÉ AKCE

Festival je členem European Early Music Network (REMA) a je hrdým držitelem prestižního EFFE Label 2017–2023 a označení „výjimečný festival”.

 

Festival se koná pod záštitou:

ministra kultury Mgr. Martina Baxy,

primátora hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba

a České komise pro UNESCO

 

S laskavou podporou:

Ministerstva kultury České republiky, hlavního města Prahy, Státního fondu kultury ČR,

Městské části Praha 1, Galerie 1,

Česko-německého fondu budoucnosti, Francouzského institutu v Praze, Italského kulturního institutu v Praze, Velvyslanectví Belgie – Zastoupení vlámské vlády v České republice, Acción Cultural Española (AC/E), Velvyslanectví Španělského království v ČR, Instituto Cervantes v Praze, Centre de musique baroque de Versailles

 

Hlavní mediální partner:

Český rozhlas 3 Vltava

 

Partneři:

Litea Solution, Galerie hlavního města Prahy, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Pražská konzervatoř, Hotel Constans, Hotel Emblem, Tiskárna Flora, WDLux, Národní dopravce České dráhy, a.s.

 

Mediální partneři:

Harmonie, Klasika Plus, Opera Plus, Radio Proglas, Pražský přehled kulturních pořadů, PROPAMÁTKY, Místní kultura, kudyznudy.cz

 

 

V Pointě vyšla seberozvojová kniha Mindfulness: Co vám ještě neřekli?

ČR: V online nakladatelství Pointa vyšla pod titulem Mindfulness: Co vám ještě neřekli? knižní novinka zaměřená na čtenáře, kteří se zajímají o seberozvoj a kteří chtějí porozumět sami sobě – svým potřebám, myšlenkám, emocím, touhám či obavám. V knize naleznou vše, co by měli vědět, aby se při rozvoji mindfulness vyhnuli zklamání a naplno využili její potenciál. Je rovněž užitečná pro začínající lektory mindfulness, HR specialisty zabývající se osobním rozvojem zaměstnanců (L&D), kouče a psychoterapeuty.

Autor článku: 
Ondřej Hampl

Mindfulness (všímavost) je přirozená schopnost uvědomovat si celou paletu prožitků, které vnímáme v přítomném okamžiku – tělesné a smyslové vjemy, myšlenky, emoce, pocity a postoje. Kniha se věnuje opomíjeným tématům, jako je vliv mindfulness na duševní zdraví, nebezpečná úskalí, zvládání častých překážek v průběhu výcviku, souvislost s osobní integritou a etikou, nevyjasněná role ve firemních programech, využití v mentálním koučinku či vztah ke spirituálním tradicím. Obsahuje konkrétní příklady ze života, praktická cvičení a odkazy na audio meditace na YouTube kanále vytvořeném speciálně k této knize. Knihu Mindfulness i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

 

Mindfulness

Autor: František Lomský

 

Žánr: seberozvojový titul

Počet stran: 176

Rozměry: 160 x 230 mm

Vazba: brožovaná

ISBN: 978-80-7650-709-8

Datum vydání: 20. 6. 2022

Vhodné pro: čtenáře knih o seberozvoji

Cena: 349 Kč

Pointa.cz | Mindfulness: Co vám ještě neřekli?

 

Anotace

Mindfulness je přirozená schopnost uvědomovat si celou paletu prožitků, které vnímáme v přítomném okamžiku – tělesné a smyslové vjemy, myšlenky, emoce, pocity a postoje. Její prohloubení umožňuje proniknout mnohem blíž k jádru toho, jak na mentální rovině prožíváme realitu. Důsledkem je výrazná úleva od stresu, obav a úzkosti a zvýšený pocit radosti a životního optimismu.

Přestože je mindfulness v posledních letech velmi populární, téměř se nemluví o mnoha jejích aspektech a dalších souvislostech, které jsou důležité pro její úspěšný rozvoj. Záměrem knihy je tuto mezeru zacelit. Proto se věnuje opomíjeným tématům, jako je vliv mindfulness na duševní zdraví, nebezpečná úskalí, zvládání častých překážek v průběhu výcviku, souvislost s osobní integritou a etikou, nevyjasněná role ve firemních programech, využití v mentálním koučinku či vztah ke spirituálním tradicím. Obsahuje konkrétní příklady ze života, praktická cvičení a odkazy na audio meditace na YouTube kanále vytvořeném speciálně k této knize.

V knize tak naleznete vše, co byste měli vědět, abyste se při výcviku mindfulness vyhnuli zklamání a naplno využili její potenciál.

 

Pro koho je kniha určena

Pro všechny, kteří chtějí porozumět sami sobě – svým potřebám, myšlenkám, emocím, touhám či obavám – a umět procházet životem beze stresu, zbytečného napětí a s nadhledem. Pokud jste už kurz mindfulness absolvovali či se na něj teprve chystáte, kniha vám pomůže praxi výrazně prohloubit. Je rovněž užitečná pro začínající lektory mindfulness, HR specialisty zabývající se osobním rozvojem zaměstnanců (L&D), kouče a psychoterapeuty.

 

Proč knihu napsal

„Jako lektor a účastník mnoha meditačních výcviků zaměřených na rozvoj mindfulness jsem si stále více uvědomoval, že běžný kurz všímavosti (jak se také mindfulness nazývá) ani zdaleka nemůže obsáhnout všechny oblasti života, jichž se tato praxe týká. Stále více jsem si všímal častých dezinterpretací, zjednodušení a z kontextu vytržených informací, o nichž se ve veřejném prostoru píše a hovoří. Během covidové pandemie jsem náhle dostal veliký dar –⁠ několik měsíců času, kdy jsem se nemohl plnohodnotně věnovat své profesi. A tak jsem začal psát o tématech spojených s mindfulness, o nichž se téměř nikdo nezmiňuje anebo jen povrchně a bez širších souvislostí, přestože jsou pro její rozvoj velmi podstatné. Až přišel okamžik, kdy textu bylo v šuplíku (pardon, v počítačové složce) takové množství, že vydalo na celou knihu. Právě teď nastala chvíle, kdy bych se o něj s vámi rád podělil!“

 

František Lomský

Prošel mnoha profesemi: parkurový jezdec, generální sekretář České jezdecké federace či spoluzakladatel a ředitel společnosti Iswari vyrábějící bio veganské potraviny, které se dnes úspěšně prodávají v řadě zemí Evropy. V současnosti se naplno věnuje výuce mindfulness a koučinku. Odjakživa cítil potřebu porozumět sám sobě a světu, v němž žije. To ho přivedlo před dvaceti lety k praxi mindfulness a také buddhistické meditaci vhledu (tzv. vipassaná). Mindfulness se stala přirozenou součástí jeho každodenního života. Mnoho let vede v pražském buddhistickém Centru Lotus pravidelné meditace pro veřejnost a také je obsahovým spoluautorem meditační aplikace Calmio.

 

O Pointě:

Pointa funguje jako online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci, pomůže také s propagací.            

●     pointa.cz                   

●     facebook.com/Pointa.cz                   

●     instagram.com/pointa.cz                  

●    blog.pointa.cz

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje