čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand

Co se děje

Co se děje, zprávy

Premiérovou pohádku „O Maričce, která všechno vyzvonila“ uvede Divadlo ALFA také na Skupově Plzni.

PLZEŇ: Ach, ta Marička! Hezká je, hodná je, ale neudrží jazyk za zuby. A tak když její manžel Petro vyorá pytlík zlata, má kromě radosti i velkou starost: jak to zařídit, aby to Marička nevyzvonila a zlý správce jim zlato nesebral? Dramaturgyně Petra Kosová a umělecký šéf Divadla ALFA Tomsa Legierski spojili do jednoho příběhu dvě ukrajinské pohádky. V režii a výpravě Tomsy Legierského bude mít novinka „O Maričce, která všechno vyzvonila“ večerní premiéru v pátek 31. 5. v klubu Divadla ALFA. Hrát se bude také 12. 6. na festivalu Skupova Plzeň.

od 31.05.2024 do 12.06.2024
Autor článku: 
Daniela Vítová

Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.

„Pohádky jsou dětem vyprávěny po celém světě již od útlého dětství. Doprovází nás po celý život bez ohledu nato, v jaké době žijeme. Děti si v nich najdou představu, jak funguje svět a jak se v něm tvoří vztahy mezi lidmi. A především lidové pohádky bychom měli vnímat jako literární poklad, neboť jsou v nich uloženy stopy národní tradice. Proto uvedení nové inscenace na motivy lidových ukrajinských pohádek v Divadle ALFA vítám. České i ukrajinské děti si odnesou ponaučení ve smyslu pořekadla ‚mluviti stříbro, mlčeti zlato‘,“ řekla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Tvůrci se inspirovali knihou Pomsta Oleksy Dovbuše, Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti (nakladatelství Argo, 2004). Na překladech pracovalo 11 ukrajinistů z Prahy, Brna a Olomouce, v čele s přední českou ukrajinistkou Ritou Lyons Kindlerovou, s níž plzeňští divadelníci při vzniku inscenace konzultovali jazyk a některé lokální kontexty.

Pohádka se původně jmenovala Prostořeká Paraska, druhou inspirací byla krátká pohádka Dněpr a Desna – u soutoku těchto řek se příběh odehrává. Jméno Paraska nakonec tvůrci změnili na jiné ukrajinské jméno, Maričku, která je srozumitelnější českému prostředí. „Také jsme změnili konec: v původní pohádce se Paraska polepší a zůstanou s Petrem žít ve vsi, v naší verzi je správce nového pána vyžene a musejí odejít. Jako naši noví ukrajinští sousedé, kteří museli opustit domov a odejít do bezpečí,“ prozradila Petra Kosová.

S loutkami hrají Lenka Lupínková a Josef Jelínek, hudbu složil Petr Vydarený a slova k písničkám napsala Blanka Josephová-Luňáková. Loutky, dekorace i kostýmy byly vyrobeny v dílnách divadla pod vedením Ivo Motejla Jelínka. Inscenace je určená dětem od 5 let a vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR.

Pohádku uvidí také návštěvníci Víkendu otevřených zahrad 8. 6. v 10:15 v klášterní zahradě na Jiráskově náměstí.

Na 35. ročníku festivalu Skupova Plzeň (12. – 16. 6. 2024) se čerstvá novinka Divadla ALFA stane součástí minisekce doprovodného programu, která ukáže, jak se válkana Ukrajině propisuje do repertoáru českých loutkových divadel. Kromě pohádky „O Maričce, která všechno vyzvonila“ se představí i společensky užitečné divadlo Krutý krtek, které nastudovalo s českými a ukrajinskými herci „Ukrajinské pohádky“.

Bienále Skupova Plzeň je především soutěžní přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkových divadel. Přináší ale také inspiraci v podobě zajímavých domácích i zahraničních představení, letos například z Koreje, Japonska nebo USA. Představí se také mezinárodní koprodukční inscenace v rámci evropského projektu

Connect Up 12+. Chystají se loutkářská setkání, tvůrčí umělecké dílny a workshopy, výstava indonéských loutek či koncerty.

Největší open air akcí festivalu bude 15. 6. Loutková Doubravka u Skupovy Plzně. Zábavný den plný divadelních, hudebních a tanečních představení, tvůrčích dílen, her a soutěží připravilo Divadlo ALFA spolu s městským obvodem Plzeň 4 ke 100. výročí připojení Doubravky k Plzni. „Divadlo ALFA je uznávaným divadlem nejen v rámci naší země, ale i v zahraničí. Je skvělé, že taková instituce sídlí právě v našem obvodě. Navíc má za sebou téměř šedesátiletou tradici. Moc se těším na loutková představení,“ říká starosta Čtyřky Tomáš Soukup.

Program zahájí v 10 hodin novocirkusové představení „Hvězdář“ souboru TUTOcirk. V 10:45 se představí folklórní soubor Jiskřička Plzeň a v 11 hodin zahraje Loutkové divadlo Špalíček „Čertovy nevěsty“ a „Varieté“. Po dalším vystoupení Jiskřičky přijde ve 13 hodin na řadu maňásková „rakvičkárna“ Divadla ALFA „Pan Kašpar a jeho povedená rodinka“. Korejský performer Lee Daeyeol předvede ve 14:30 svoji „Show with strings“, veselou směsici objektového divadla a klaunství pro všechny, kdo mají rádi hru s provázky zvanou „přebíračka“. V 16:00 sehraje divadlo LokVar rytířskou komedii „Aucassin a Nicoletta“ a v 17:30 vystoupí žáci ZUŠ Trnka s tanečním představením „Loutkář“. V 18 hodin začíná „Perníková chaloupka“ divadla TEArTR Rajdo. Závěr programu bude ve 20 hodin patřit modernímu zpracování her lidových loutkářů Don Šajn a Johanes Doktor Faust Divadla ALFA. Loutkářka Valerie Meiss bude od 11 do 17 hodin zvát do své telefonní budky, kde se odehrají krátká představení pro jednoho diváka.

A chybět nebudou ani tvůrčí dílny pro malé i velké. Loutku z recyklovaného odpadu si bude možné vyrobit v ateliéru „Dřevo ožije“ Vládi Sosny. Ze dřeva se bude tvořit v dílně Báry Hubené a z papíru v kreativní dílně Muzea loutek. Děti si na různých stanovištích užijí také hry, soutěže a zábavu. Po celý den budou k dispozici stánky s občerstvením. Program nemá „mokrou“ variantu a v případě velmi nepříznivého počasí se nebude konat. Vstup na Loutkovou Doubravku je zdarma.

Mezinárodní bienále 35. Skupova Plzeň se koná od 12. do 16. června a jeho centrem je pořádající Divadlo ALFA na Rokycanské třídě, hraje se ale i na dalších místech Plzně. Vstupenky je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka. Vstupenka do Divadla ALFA i na Skupovu Plzeň platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

 

web / FB /Instagram

www.skupovaplzen.cz

Unikátní dokument Hrdí lvi: Postup ze zákulisí fotbalové reprezentace míří do Bio Central

HRADEC KRÁLOVÉ: Fotbalová reprezentace míří před startem UEFA EURO 2024 do českých kin. V pondělí 27. května měl premiéru dokument ze zákulisí Hrdí lvi: Postup, který připomíná celý rok, v němž národní tým poosmé za sebou postoupil na evropský šampionát.

Unikátní hodinový dokument nabízí pohled za kulisy, jedinečné záběry z kabiny i rozhovory s hráči a připomene celou kvalifikační cestu české reprezentace. Po projekci v sobotu 1.6. od 17:00 v Bio Central bude následovat debata s bývalými reprezentanty a fotbalové aktivity pro celou rodinu.

01.06.2024
Autor článku: 
Jan Slanina

„Na hokejové mistrovství plynule naváže fotbalová horečka, protože mistrovství Evropy začíná už za pár dnů. Připravili jsme pro fanoušky film složený z unikátních záběrů, které normálně nemají šanci vidět. Uvidí, jak hráči i členové realizačního týmu prožívali jednotlivé zápasy a jak celou cestu kvalifikací vnímali,“ popsal ředitel komunikace FAČR Petr Šedivý, který je spolu s Tomášem Kalousem autorem snímku.

„Podobných dokumentů přibývá a fanoušci je mají rádi. Tyto formáty přibližují fotbal divákům, proto jsme s přítomností kamery neměli problém ani my. Za chvíli vlastně ani nevnímáte, že vás někdo natáčí, rychle si zvyknete. Doufám, že se film bude fanouškům líbit a naladí je před startem Eura,“ uvedl kapitán reprezentace Tomáš Souček.

„Bylo hlavně na trenérech a hráčích, jestli se do tohoto projektu chtějí pustit. Vedení FAČR ho ihned podpořilo, protože chceme popularizovat fotbal i těmito způsoby, které jsou v zahraničí a v poslední době i v Česku čím dál běžnější. Cesta kvalifikací nebyla vždy hladká, což se ve filmu také odráží, ale důležité je, že jsme poosmé za sebou na EURO postoupili, takže film má happy end, pro nějž jsme se všichni snažili udělat maximum,“ dodal předseda FAČR Petr Fousek.

 

 

Hrdí lvi: Postup

Režie: Petr Šedivý, Tomáš Kalous

Scénář: Petr Šedivý

Kamera a střih: Tomáš Kalous

Premiéra: 27. května 2024

Přístupnost: bez omezení 

Délka: 61 minut

Vychází sbírka fejetonů Jana Sterna nazvaná Bestie a orgie

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Autor článku: 
Tomáš Kopečný

Jan Stern (* 1977) je již šestnáct let fejetonistou časopisu Nový prostor, který ve velkých českých městech prodávají bezdomovci, aby si přivydělali. Fejetony z časopisu uspořádal již do čtyř sbírek, které vydal sám Nový prostor a prodávali je bezdomovci podobně jako časopis. Nyní Sternovi vychází první kniha fejetonů v klasickém nakladatelství. Důvod je zřejmý. „Jsem přeci jen velmi opatrný na to, co do Nového prostoru dávám. Je to projekt charitativní a časopis kupují velmi různorodí lidé, kteří mají právo na to, aby jim autor neomlacoval o hlavu své názory. A tak se mi časem nakupily fejetony, které jsem se do Nového prostoru obával dát. Protože jsou příliš ožehavé, tenkoledové, názorové, politické, kontroverzní, conquistadorské, opepřené. Nyní jsem pro ně našel nakladatele, který tu kořeněnou chuť unese. Či spíše si v ní libuje,“ vysvětlil Jan Stern.  

Petr Štengl (* 1960) je básník a ve svém nakladatelství vydává zejména poezii. Jednak vlastní (právě mu vychází kniha Kurzy umírání) a také mnoha jiných autorů. V oblasti poezie má nakladatelství značné renomé, například jím vydaná sbírka Alžběty Stančákové Co s tím získala v roce 2014 Cenu Jiřího Ortena. Kniha 55007 znaků včetně mezer Ondřeje Buddeuse byla roku 2012 nominována na Magnesii Literu, stejně jako kniha Kateřiny Bolechové Sádrová hlava jiné Marie roku 2021. Nakladatelství vydalo sbírky i dalším oceňovaným básníkům: Otovi Karsovi, Ondřeji Maclovi, Šimonu Leitgebovi, Františku Dryjemu nebo Michalu Šandovi. V konceptu nakladatelství je Sternova fejetonová kniha tudíž trochu úkrok stranou. Byť sám nakladatel si to nemyslí. „Dělit knihy podle žánrů je přežitek. Báseň je všechno. Nebo nic. Sternovy texty pro mě básně jsou. Takže žádný úkrok stranou. Naopak, pořád rovně za nosem,“ říká k tomu Petr Štengl.

Komerční anotace slibuje čtenářské hody. Rozebrány jsou v knize prý „problémy vejce Jaroslava Haška, střední Evropy, prezervativu, imbecility mileniálů, hlístic, tofu, judaismu, podezřelých skvrn na gauči, západní civilizace, antifeminismu Luďka Soboty, sociálních sítí a Ježíše Krista,“ píše se na obálce. Což prozrazuje, že texty se vznášejí v lehkém oparu ironie. Jak je u autora ostatně obvyklé.

Fejetony Jana Sterna našly svého příznivce například v literárním kritikovi Radimu Kopáčovi. „Fejeton je dneska jasně v úpadku, na huntě. Zplihlý, vybledlý a potrhaný prapor české fejetonistiky drží snad jen jeden jediný: Jan Stern. (...) Čím víc těch žánrových textů od něj čteme, tím větší metafyzická úzkost nás jímá: Vždyť tady není nic špatně, žádný slabý kus, vždyť to všechno funguje! U autora si totální stylistická bravura může vzít za téma cokoli a je z toho – fejeton jedna báseň. (...) Stern má vtip, stejně jako zvládá prolnout zábavný povrch s informační hloubkou, jistou míru věcnosti s jistou mírou věčnosti. (...) V naší kotlině se nikdy nic moc originálního nepovedlo. Tedy s několika málo čestnými výjimkami, co potvrzují pravidlo. Fejetonista Jan Stern je jednou z nich,“ napsal Kopáč před časem v Týdeníku Rozhlas.

 

Den dětí a přednáška UNESCO

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na přednášku PhDr. Evy Kuminkové, Ph.D., s názvem UNESCO a ochrana nehmotného kulturního dědictví, která se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 17:00 v Historické budově v Českém Těšíně. Beseda nás zavede do prostředí mezinárodního společenství, které se skrze Úmluvu o zachování nemateriálního kulturního dědictví pokouší vytvořit co nejlepší podmínky pro to, aby se živé dědictví našich předků mohlo předávat dalším generacím. Proč některé tradice zanikají, zatímco jiné jsou oslavovány? Co obnáší zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO? Jaké má Česká republika postavení na mezinárodním poli a jak to všechno na UNESCO funguje? Eva Kuminková reprezentuje Českou republiku při Úmluvě od roku 2011 v různých rolích – jako členka národní delegace, nezávislá expertka, zástupkyně České národopisné společnosti a nově také jako facilitátorka Úmluvy. O všechny tyto zkušenosti se s Vámi podělí a umožní Vám nahlédnout pod pokličku složitého a velmi zajímavého systému, z něhož veřejnost většinou zná jen zápisy na světové seznamy.

od 30.05.2024 do 01.06.2024
17:00

V sobotu 1. června se v Historické budově uskuteční Muzejní den dětí. Pro děti je připravena netradiční prohlídka muzea, Divadlo V batohu s představením Kašpárek a ježibaba a jako každý rok nebude chybět ani cukrová vata. Akce proběhne v čase 10:00–15:00.

Teplokrajčo, tlustej ošklivej chlapeček, kufry do Osvětimi a hérečka co by se měla pořádně nažrat. Tvůrci Ivety spolu s TV Nova dávají slovo obětem veřejného zájmu

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Autor článku: 
Michal Prokeš

„Po třech letech práce na sérii Iveta a dokumentu Málo mě znáš jsme za tím vším chtěli udělat místo tečky vykřičník,“ říká autor spotu a kreativní producent Matěj Podzimek a dodává: „Je jasné, že Ivetě Bartošové už pomoct nemůžeme. Ale můžeme a chceme upozornit alespoň na to, že podobné útoky, kterým kdysi čelila, musí dnes snášet jiní. Inspirovali jsme se proto zahraničním formátem a oslovili ty, o kterých jsme věděli, že se jim něco podobného děje, že jim to vadí a že jsou ochotni o tom mluvit. Byl bych moc rád, kdybychom si všichni uvědomili, že hejt není názor. A že když na někoho plivnu, tak to nevypovídá nic o něm, ale jen a jen o mně.“

 

Ve spotu jsou s nenávistnými a urážlivými hejty na svou osobu konfrontováni představitel Zdeňka Macury ze série Iveta - herec a zpěvák Richard Krajčo, představitel sériového vraha Hojera ze seriálu Metoda Markovič: Hojer Petr Uhlík, herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková, herecký debutant Karel Šimek, který v poslední části Ivety ztvárnil Artura Štaidla, herečka Veronika Čermák Macková, zpěvák Radek Banga se ženou Veronikou Banga Konopníkovou, publicista a novinář Filip Titlbach a herec a zpěvák Tom Sean Pšenička.

 

„Chceme dát slovo obětem veřejného zájmu tím, že je necháme, bez dalšího komentáře, veřejně předčítat nahlas to, co oni sami musí číst potichu a o samotě,“ říká k tomu producentka Barletta Productions a autorka spotu Maja Hamplová. „Chceme konfrontovat křiklouny a anonymní hejtry s tím, že adresátem jejich frustrace je živý člověk. Dost možná s podobnými starostmi a závazky, jaké mají oni sami. Věříme, že je důležité dotyčným agresorům ukázat, že s tímto přístupem mohou totožné situaci v dohledné době čelit oni sami nebo jejich děti,“ dodává Hamplová.

Do natáčení spotu se zapojila i nezisková organizace Nevypusť duši, která se zabývá prevencí v péči o psychiku a dlouhodobě usiluje o to, aby se konverzace o duševním zdraví stala součástí běžného života moderní společnosti, ve které se nikdo nestydí říct si o pomoc. Její ředitelka Bára Pšenicová k tomu říká: „Negativní a útočné komentáře na sociálních sítích můžou výrazně ovlivnit naši duševní pohodu. Mnohdy s nimi nemůžeme nic udělat, nijak se jim bránit, ochránit se před nimi. Slova mohou léčit i ubližovat. Neberme si to osobně a řekněme si o pomoc, když na to nechceme být sami.“

 

# hejtneninazor

Česká televize v úterý nabídne u příležitosti festivalu ZUŠ Open přímý přenos Benefičního koncertu Magdaleny Kožené a základních uměleckých škol

ČR: Až do 9. června probíhá pro celé republice festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Již v úterý 28. května se od 20.15 hod. uskuteční v přímém přenosu České televize na ČT art benefiční koncert patronky festivalu pěvkyně Magdaleny Kožené a žáků a pedagogů ZUŠ v kostele sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně. Pod taktovkou dirigenta Jana Kučery vystoupí v pestrém programu orchestr žáků a pedagogů ZUŠ a sbor žáků ZUŠ, které vznikly jen pro tuto příležitost a mají za sebou intenzivní přípravy. Koncert zpestří i vystoupení dvou tanečních souborů. Celkem se na koncertě podílí více jak 300 účinkujících z téměř 40 škol. Talentované malé a mladé hudebníky podpoří i houslový virtuos Josef Špaček, člen České filharmonie Tomáš Františ a varhaník Přemysl Kšica. Programem bude provázet generální ředitel České filharmonie a spolupatron Nadačního fondu Magdaleny Kožené David Mareček. Výtěžek koncertu bude věnován na aktivity Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

28.05.2024
20:15
Autor článku: 
Silvie Marková

"Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat. Z těchto důvodů jsem také založila svůj nadační fond,” vysvětluje světoznámá operní pěvkyně Magdalena Kožená, která nadační fond založila s cílem podporovat základní umělecké vzdělávání v České republice a ukázat jeho význam. Diváci mohou v úterý během přímého přenosu přispívat na nadační projekty podporující děti a mladistvé se zdravotním handicapem, sociálním znevýhodněním či těžkým životním osudem na jejich cestě za uměleckým vzděláním a rozvoji jejich nadání.

„Benefiční koncert základních uměleckých škol a Magdaleny Kožené je jedním z vrcholů letošního ročníku ZUŠ Open, mimořádnou oslavou společného díla a jasným důkazem toho, že investice do uměleckého vzdělání dětí a mládeže má hluboký smyl. Velmi si cením intenzivních příprav žáků a pedagogů a s velkou vděčností vnímám i spolupráci s nadanými žáky se zdravotním handicapem, jejichž podpora je i součástí samotných nadačních aktivit. Pevně věřím, že koncert bude pro diváky České televize mimořádným uměleckým zážitkem,” dodává ředitelka ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová. Mimořádný hudební večer, který je významným příspěvkem Roku české hudby, zahájí premiéra Svatovítské fanfáry Jana Kučery. Autor ji věnoval přímo celostátnímu festivalu ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené pro uvedení v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V důsledku pandemie bylo její provedení odloženo až na tento mimořádný koncert. Večer přinese také premiérové provedení vokálně-orchestrální skladby Hymnus Magnificat Miloše Boka. Z díla autora zazní v podání spojených sborů a orchestru část Gloria z Missa brevis Es dur a jeho osobité zhudebnění chvalozpěvu Hymnus k Duchu svatému. Díla obou autorů doplní taneční choreografie, které se svými soubory připravily choreografky Hana Achilles a Pavlína Lipenská. Mladistvou virtuositu předvede orchestr ZUŠ Open v provedení 1. věty Symfonie D Dur Václava Huga Voříška. Sólistka večera pěvkyně Magdalena Kožená vystoupí spolu s houslovým virtuosem Josefem Špačkem za doprovodu orchestru a fagotisty Tomáše Františe, v árii Erbarme dich, mein GottMatoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Dramaturgii doplní a capella sbor Ave Maria Václava Ptáčka v podání spojených dětských sborů Paleček a žáků se zrakovým postižením ze ZŠ a ZUŠ Jaroslava Ježka. Spojený sbor žáků a pedagogů ze sedmi základních uměleckých škol napříč celou ČR přednese za doprovodu orchestru také kantátu Svítá Zdeňka Lukáše na slova Věry Provazníkové.

Během přímého přenosu bude možné přispívat na aktivity Nadačního fondu a Charity ČR prostřednictvím DMS ve tvaru DMS CHARITAPOMOC 60, DMS CHARITAPOMOC 90, DMS CHARITAPOMOC 190 na číslo 87 777 nebo přímo převodem libovolné částky na účet 44665522/0800 VS 91199. Více informací ke koncertu je k dispozici na https://www.zusopen.cz/program/program-2024/beneficni-koncert-magdaleny-kozene-a-zakladnich-umeleckych-skol/.

Koncert se koná za podpory Asociace ZUŠ ČR, Charity ČR, která nadačnímu fondu pro tento večer propůjčila své DMS, a Arcibiskupství pražského.

 

Do dvoutýdenního celostátního festivalu ZUŠ Open se pod heslem ZUŠlechťujeme uměním v letošním roce zapojí na 444 základních uměleckých škol, které nabídnou až do 9. června na 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle koncertních, divadelních nebo výstavních sálů opět míří do veřejného prostoru, a rozehrají tak parky, náměstí, kostely, zámky, ale třeba i vlakové nádraží. Radost z umění opět rozdávají i v nemocnicích či domovech seniorů. Své dveře otevřou i samotné školy, které se promění v kulturní centra regionu. Festival tradičně nabízí i množství atraktivních krajských akcí, které jsou výsledkem společné práce desítek škol a vedení festivalu.

Dramaturgie festivalu je více než pestrá a otevřená nejrůznějším žánrům. Řada akcí je věnována letošnímu dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany a Roku české hudby, ale žáci ZUŠ zvou třeba i na hudební cestu po stopách Santiniho, průvod městem v rytmu samby, muzikálové písně, lidovou hudbu, jazz, pop či rock. U příležitosti festivalu uvedou ZUŠ v premiéře i řadu divadelních či tanečních představení nebo výstav prací svých žáků a studentů. Na mnoha akcích nebudou chybět nejrůznější workshopy pro veřejnost. Pod heslem ZUŠ Open pomáhá se školy a jejich žáci zapojují do nejrůznějších benefičních projektů. Do festivalového programu se opětovně zapojují přední umělci, kteří kořeny své kariéry získali právě v ZUŠ, nebo přední orchestry.

Z jednodenního happeningu základních uměleckých škol iniciovaného Nadačním fondem Magdaleny Kožené se během osmi ročníků ZUŠ Open vyprofilovalo ve čtrnáctidenní celorepublikový profesionální festival s řadou doprovodných programů, do kterého se pravidelně zapojují výrazné umělecké osobnosti, kulturní instituce i další festivaly. Základní umělecké školy v ČR aktuálně navštěvuje na 250 000 žáků a studentů. Cílem festivalu je každoročně představit nejen práci jednotlivých škol, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání a přispívat k rozvoji jeho kvality.

 

Přehled vybraných festivalových projektů:

ZUŠ Open – slavnostní ouvertury

 • 4. 5.      Malí velcí filharmonici Kongresové centrum Zlín
 • 12.5.     ZUŠ Open na MHF Pražské jaro

ZUŠ Open – hlavní program 23. 5. - 9. 6. 2024

 • 23.5.     ZUŠ Open Moravskoslezského kraje s Janáčkovou filharmonií Ostrava 
 • 23.5.     ZUŠ Open Ústeckého kraje v Litvínově
 • 24.5.     Jarní jazzové cvrlikání – ZUŠ Open pomáhá ve Valašském Meziříčí
 • 25.5.     Pro Gaudio: hudební, výtvarná a taneční slavnost absolventů Akademie MenART
 • 25.5.     Benefiční festival Novoborská písnička v Novém Boru
 • 25.5.     Národní soutěžní přehlídka dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto
 • 26.5.     Po stopách Santiniho - ZUŠ Open Plzeňského kraje v Plasech
 • 26.5.     ZUŠ Open na zámku Liteň 
 • 28.5.     Benefiční koncert základních uměleckých škol a Magdaleny Kožené v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně – přímý přenos České televize
 • 29.5.     SchoolStock 2024 v Příbrami – ZUŠ Open škol příbramského regionu
 • 30.5.     ZUŠ Open v Rumburku
 • 31.5.     Brillante: Celostátní pěvecká dílna v ZUŠ Teplice, hosté Kateřina Kněžíková, Pavel Borský
 • 31.5. – 1.6. 27. Týnišťský swingový festival Jardy Marčíka s Vojtěchem Dykem
 • 1.6.       ZUŠ Open Olomouckého kraje – Den dětí v Olomouci
 • 1.6.       Hudba bez hranic s Hanou Švajdovou, ZUŠ Žerotín Olomouc
 • 2.6.       ZUŠ Open pomáhá Pardubického kraje na Hoře Matky Boží v Králíkách
 • 2.6.       ZUŠ Open pomáhá na zámku Nové Hrady
 • 3.6.       ZUŠ Open pomáhá – Po stopách sv. Anežky České v klášteře Rytířského řádu Křižovníků s            červenou hvězdou
 • 4.6.       ZUŠ Open pomáhá v Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech – oslavy 100 let jejího založení
 • 4.6.       Všechno nejlepší, milý Bedřichu – mladí interpreti pod patronací pianistky Jitky Čechové        v Muzeu Bedřicha Smetana
 • 5.6.       ZUŠ Open pomáhá v chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze – koncert duchovní hudby  
 • pražských ZUŠ
 • 6. 6.      Divadlo žije – divadlo Letka, Praha: premiéry LDO pod kuratelou Radky Tesárkové
 • 7. 6. a 8.6.  Západočeský symfonický orchestr a absolventi Akademie MenART, dir. Radek Baborák
 • 8. 6.      Celorepublikové ZUŠ Open ve Valdštejnské zahradě  Senátu Parlamentu ČR
 • 9. 6.      ZUŠ Open pomáhá v Neratově

Slavnostní epilog ZUŠ Open

 • 15. 6.    ZUŠ Open s Karlovarským symfonickým orchestrem v Císařských lázních a na kolonádě v Karlových Varech

 

Odkazy

Web: www.zusopen.cz
Facebook: www.facebook.com/zusopen

Instagram: www.instagram.com/zus_open

YouTube: www.youtube.com/channel/UC7PYdF5bSnh7nUh5qe6wzwA/featured

 

 

O ZUŠ Open

Celostátní festival ZUŠ Open je nerozsáhlejší kulturní událostí v ČR, festivalem oslav, sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání, jehož cílem je rozvoj ZUŠ jako moderního vzdělávacího systému, který propojuje umělecké vzdělávání s praxí s dopadem na širokou oblast rozvoje žáků i pedagogů. Hlavní program festivalu se koná v rámci dvou týdnů ve 350 městech po celé republice, nabízí program pro širokou veřejnost napříč všemi obory a žánry – hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Ve spolupráci se zakladatelkou Nadačního fondu, pěvkyní Magdalenou Koženou a s řadou výkonných umělců a kulturních institucí prezentuje šíři práce a nejlepší příklady praxe základních uměleckých škol. Jeho partnery jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Česká filharmonie, Národní galerie a řada dalších významných institucí. V rámci festivalové řady ZUŠ Open pomáhá podporuje také projekty ve prospěch potřebných a školy ve výchově dětí ke společenské odpovědnosti prostřednictvím umění.

V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

 

 

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

 

ZUŠ OPEN pořádá

Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček, generální ředitel České filharmonie
Ve spolupráci: Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí, Charita ČR, Asociace krajů ČR, Patron dětí
Hlavní partner ZUŠ Open: DaDa, a.s.

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace ČEZ, Erste Private Banking, Centrální depozitář cenných papírů, Aveton, Pražské vodovody a kanalizace, GIST, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj, Královehradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj

Záštitu udělili: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D, ministr kultury Mgr. Martin Baxa, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, primátor Hlavního města Prahy,
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., hejtmanka a hejtmani jednotlivých krajů

Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas

Byl jsem Sudeťák“: Autobiografie Helmuta Kopetzkého o dlouhé cestě domů

PRAHA: V online nakladatelství Pointa vyšla pod názvem Byl jsem Sudeťák s podtitulem Příběh dlouhého návratu domů knižní autobiografie rozhlasového publicisty Helmuta Kopetzkého, který byl jako pětiletý odsunut z rodného Šumperku spolu s matkou a prarodiči do rozbombardované Fuldy. Příběh válek světových i rodinných. V roce 1946 přijíždí do zničené třetí říše 1646 nákladních vlaků se statisíci sudetských Němců. Pětiletý Helmut Kopetzky je jedním z nich. Jeho rodný dům český stát vyvlastnil a prodal. Když se ho autor v jednom rozhlasovém pořadu vzdá – jen hypoteticky, nikdy mu nepatřil –, přeruší s ním matka na léta kontakt. Vše se změní, když jednoho dne obdrží Helmut dopis psaný skvělou němčinou. Zpáteční adresa patří jeho rodnému domu. Kniha je určena těm, které zajímá historie dvacátého století, těm, které baví rodinné příběhy na pozadí velkých dějin.

Křest českého vydání knihy se uskutečnil na veletrhu Svět knihy Praha 2024, v knihovně v Šumperku bude publikace představena v úterý 28. 5. v 18.00 h.

Knihu Byl jsem Sudeťák i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

28.05.2024
18:00
Autor článku: 
Ondřej Hampl /jal

http://Pointa.cz | Byl jsem Sudeťák„Léta se zajímám o historii svého rodného Šumperka, o dějiny dvacátého století, o problematiku Sudet, odsunu, soužití Čechů a Němců. Helmut Kopetzky se na to všechno dívá z úplně jiného úhlu, než na jaký jsme zvyklí. Svůj příběh navíc podává velmi specifickou, ale čtivou formou, v níž nezapře své kořeny rozhlasáka. Kniha je velkou výzvou pro smíření mezi lidmi, národy i generacemi, vzájemné pochopení. Pokud se na konci ubráníte dojetí, jste cynici,“ říká ke knize Radovan Auer, ředitel mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

 

Byl jsem Sudeťák

Příběh dlouhého návratu domů

Autor: Helmut Kopetzky

Žánr: životopis

Počet stran: 248

Rozměry: 145 x 205 mm

Vazba: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7691-454-4

Datum vydání: 20. 5. 2024

Cena: 349 Kč

Pointa.cz | Byl jsem Sudeťák

 

Anotace

Kniha o velkých válkách i rodinných bitevních polích. O dlouhém životě jedné matky v nové vlasti, ve které zůstává navždy cizinkou. O synovi ve stínu „železné vdovy“. V roce 1946 přijíždí do zničené třetí říše 1646 nákladních vlaků se statisíci sudetských Němců. Pětiletý Helmut Kopetzky je jedním z nich. Jeho rodný dům český stát vyvlastnil a prodal. Když se ho autor v jednom rozhlasovém pořadu vzdá – jen hypoteticky, nikdy mu nepatřil –, přeruší s ním matka na léta kontakt. Vše se změní, když jednoho dne obdrží Helmut dopis psaný skvělou němčinou. Zpáteční adresa patří jeho rodnému domu.

 

O čem se v knize píše

Kniha má dvě části a nadvakrát i vznikla. V té první se Helmut Kopetzky vrací ke kořenům své rodiny v Sudetech, v tehdy ryze německém Šumperku. Popisuje světovou válku, poválečný odsun do rozbombardované Fuldy a strasti v nové vlasti, v nichž hlavní roli hraje komplikovaný vztah „železné matky“ – dvojnásobné válečné vdovy – a syna, který se snaží vymanit z jejího stínu i stínu války a buduje kariéru úspěšného rozhlasového tvůrce.

Druhou část odstartuje e-mail, který Helmut obdrží v novém tisíciletí ze svého rodného domu. Navázání kontaktu s novými obyvateli domu otevírá zcela novou kapitolu jeho života. Kapitolu o návratu domů.

Pro koho je kniha určena

O druhé světové válce, Sudetech, odsunu již byla napsána celá řada knih. Tato kniha však na problematiku nahlíží ze zcela nového úhlu. Je to velmi otevřená, intimní autobiografie popisující komplikované rodinné vztahy mezi předválečnými, válečnými a poválečnými generacemi. A také složitou cestu k porozumění a smíření. Je určena těm, které zajímá historie dvacátého století, těm, které baví rodinné příběhy na pozadí velkých dějin.

Proč autor knihu napsal

To, co autor potřebuje vyprávět, je příběh o dlouhé cestě domů. Trvala 75 let – od deportace až do začátku trvalého přátelství se současnými obyvateli jeho rodného domu v Šumperku, který československý stát v roce 1945 zkonfiskoval a kde je nyní pozvaným hostem a není již „vysídlená osoba“.

O autorovi

Helmut Kopetzky se narodil v roce 1940 v Šumperku, tehdy ryze německém podhorském městečku Mahrisch Schönberg. V pěti letech byl odsunut spolu s matkou a prarodiči do rozbombardované Fuldy. Po střední škole nastoupil jako stážista v lokálních novinách, vystudoval divadelní vědu, dějiny umění a žurnalistiku. Přesídlil do Berlína, kde pracoval v médiích hlavně jako scenárista a režisér na volné noze. V sedmdesátých letech režíroval řadu pořadů pro děti a mládež, mimo jiné pro televizi ZDF. Pro rozhlas natočil více než stovku celovečerních projektů a seriálů na témata obou světových válek, současnosti i historie Sovětského svazu a Ruska, dění v Jižní Americe či na Středním východě. V řadě zemí světa také vzdělával budoucí rozhlasové tvůrce. Po celý život byla jeho nejbližší spolupracovnicí jeho žena Heidrun. Syn Jan je fotografem na volné noze.

 

O Pointě:

Pointa je online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci a pomůže s propagací.

             

●    pointa.cz                    

●    facebook.com/Pointa.cz                   

   instagram.com/pointa.cz                   

●    blog.pointa.cz


 

Barevný svět fantazie dětí ze ZUŠ Trnka v Papírně

PLZEŇ: V pondělí 27. 5. v 18 h se v Papírně koná vernisáž Výstavy ZUŠ Trnka, na které bude k vidění to nejlepší, co žáci a studenti plzeňské základní umělecké školy od září vytvořili. Papírnu zaplní kresby, malby, grafiky a výtvarné objekty plné zářivých barev, vernisáž oživí i projekce krátkých filmů oboru animace a vystoupení tanečního oboru.

Vstup na vernisáž i výstavu, která potrvá do 1. 6. 2024, je zdarma. Za zveřejnění informací děkujeme.


 

27.05.2024
18:00

Svět knihy Praha 2024 přilákal na 60 tisíc návštěvníků Příští ročník představí literaturu Portugalska

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Autor článku: 
Pavla Umlaufová

Je skvělé, že se každý rok lidé z knižního oboru zapojí do Světa knihy Praha a pomáhají z něj udělat opravdovou radostnou oslavu literatury, knížek a čtenářství. Stejně tak nás těší zájem čtenářů, kteří se k nám sjíždějí v tak hojném počtu z celé republiky,“ okomentoval letošní ročník ředitel festivalu Radovan Auer, „návštěvnost byla podobná jako v loňském roce, tedy na hranici šedesáti tisíc. S tak obrovským množstvím návštěvníků jsme spokojeni. Letošní ročník zároveň potvrdil vzrůstající mezinárodní rezonanci Světa knihy Praha. Velké množství zahraničních profesionálů, kteří dorazili na náš Central And East European Book Market, bylo spokojeno s poskytovaným servisem i programem, který jsme pro ně připravili.

Velký posun vnímáme ve festivalové části Světa knihy Praha. Díky opravdu atraktivnímu programu tu čtenáři tráví ne hodiny, ale celé dny a mají prostor projít stánky do většího detailu. Na našich prodejích vidíme 20% navýšení. Přispívá k tomu i fakt, že jsme jedni z mála, kdo prodává knihy také v angličtině,“ říká Jana Kaizrová z nakladatelství Slovart. Podobné zájmy o knihy potvrdil i Miroslav Balaštík z brněnského nakladatelství Host: „Dokonce jsme na sobotu i na neděli kvůli velké poptávce museli dovézt další auto s knihami.

Čestným hostem 29. ročníku byl tradiční festivalový projekt Das Buch, pro rok 2024 pod názvem Das Buch – německojazyčná literatura. Svět knihy Praha provázel citát Franze Kafky „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“ a veletrh si řadou akcí připomínal sté výročí úmrtí tohoto světoznámého literáta z Prahy. Bohatého programu, který čítal 482 pořadů, se v rámci čtyř dnů zúčastnilo 804 účinkujících ze 40 zemí, mezi nimiž byli oblíbení světoví a čeští autoři, odborníci, filosofové a literární kritici. Svou produkci nabídlo návštěvníkům 416 vystavovatelů.

Pro tento rok jsme se u festivalové části zaměřili především na dramaturgii čtvrtečních a nedělních pořadů. Jsem rád, že se to projevilo jako krok správným směrem. Většina programových sálů po celou dobu konání festivalu byla naplněna do posledního místa. Dokonce jsme u několika autorů museli díky zájmu doplnit další program i autogramiádu. Např. na podpis Karin Lednické čekali její fanoušci ve frontě přes tři hodiny. Literární festivalová část Světa knihy Praha získává na větší popularitě. A tyto čtyři dny považuji jako velmi reprezentativní oslavu literatury a autorů,“ shrnul své dojmy dramaturg festivalu Guillaume Basset.

Děkuji pořadatelům Světa knihy Praha za příležitost setkat se se čtenáři a doplnit při debatě moderované Ivem Mludkem to, co se do knih nevměstnalo. Chtěla bych smeknout pomyslný klobouk před svými čtenáři, kteří zcela zaplnili Sál Franze Kafky a pak při autogramiádě vystáli tříhodinovou frontu na sluncem rozpálené dlažbě. Cítím velký vděk za tak srdečné přijetí. A stejně tak děkuji za  příležitost setkat se s Narine Abgarjanovou při debatě moderované Tomášem Glancem. Svět knihy Praha byl jako vždy plný neobyčejných a příjemných setkání,“ prozradila své zážitky spisovatelka Karin Lednická.

Děkujeme návštěvnicím a návštěvníkům Světa knihy Praha za opravdu velký zájem o pestrý program Das Buch – německojazyčná literatura. Naše hostky a hosté z Německa, Rakouska a Švýcarska opakovaně zaplnili nejen největší Sál Franze Kafky, několik českých nakladatelství nám s radostí oznámilo, že vyprodali všechny nové překlady autorek a autorů Das Buch, které na veletrh přivezli. Také náš stánek zaujal nejen svým designem, ale i nabídkou: uskutečnilo se na něm asi tucet autogramiád, konal se tu sraz ke kurzům jódlování a němčiny, velký úspěch měla pojízdná kavárna i zbrusu nová videohra Playing Kafka. Věříme, že si všichni odnesli domů nejen řadu skvělých knih, ale také nezapomenutelných zážitků a nového poznání,“ svou účast zhodnotili organizátoři programu čestného hosta.

Nadcházející jubilejní ročník se bude konat 15.-18. května 2025 opět na Výstavišti Praha a už teď mohu říct, že k oslavám chystáme spoustu překvapení,“ zve na 30. ročník Auer „Čekání si naši fanoušci mohou po celý rok zkrátit na Youtube záznamy z programů tohoto ročníku.

Svět knihy Praha 2024 v číslech:

Veletrh:

■            Počet vystavovatelů: 416

■            Počet stánků: 212

■            Plocha: 3.056 m2

Literární festival:

■            Počet účinkujících: 804

■            Počet programů: 482

■            Počet výstav: 11

Země a regiony: 40

Argentina – Arménie – Belgie – Bělorusko - Bulharsko - Burundi - Česká republika – Dánsko – Finsko – Francie – Chile – Irsko - Itálie – Kolumbie - Korejská lidově demokratická republika - Korejská republika - Kuba – Maďarsko – Mexiko – Německo – Nizozemsko - Norsko – Peru – Polsko – Portugalsko – Rakousko – Rumunsko – Rusko - Řecko - Slovensko – Slovinsko - Srbsko – Španělsko – Švédsko – Švýcarsko – Tchaj-wan – Turecko - Ukrajina – USA - Velká Británie

Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 7, Nadace PPF, Pro Helvetia, Česko-německý fond budoucnosti

Partneři: Das Buch, České literární centrum, Moravská zemská knihovna, Národní galerie, Národní knihovna ČR, Skandinávský dům; Auroton Computer, Magnesia

Hlavní mediální partner: Česká televize

Mediální partneři: Český rozhlas, Deník.cz, týdeník Echo, Echo 24, Knižní novinky, Host, A2, Deník N, Forum 24, Vltava Labe Media, Radio1

Velký svátek sborového zpěvu Choralia magna 2024 a ohlédnutí za celostátní přehlídkou Choralia Mikulov 2022

HRADEC KRÁLOVÉ: Letos na podzim se v Hradci Králové uskuteční jedna z největších sborových akcí za poslední dekády, celostátní přehlídka dětí, mládeže a dospělých Choralia magna, která nabídne nejen propojení všech věkových skupin zpěváků na společných koncertech a workshopech, ale i mezinárodní konferenci o sborovém umění. Výběr sborů dospělých na Choralia magna upřednostnil absolutní vítěze jednotlivých přehlídek Choralia z minulých let, o zaplnění zbylých volných míst rozhodla dramaturgická rada na základě zaslaných nahrávek a koncertní dramaturgie. Od roku 2021 se přehlídek Choralia podařilo uspořádat sedm a my vám nyní přinášíme recenzní ohlédnutí za jednou z nich. Zároveň s předstihem zveme k našemu rozhovoru s Janem Pirnerem, odborným pracovníkem pro sborový zpěv dětí a dospělých NIPOS-Artama a sbormistrem DPS Radost Praha. Článek vyjde ve středu 29. 5.

Autor článku: 
Jan Pirner/ika

Od 14. do 16. října 2022 se v akusticky příznivých prostorách zámku v Mikulově konal 63. ročník celostátní hodnocené přehlídky sborového zpěvu dospělých Choralia Mikulov 2022, který byl součástí XXII. ročníku mezinárodního sborového festivalu Kampanila Mikulov. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu a spolek Kampanila Mikulov se rozhodli spojit síly zkušeného pořadatele mezinárodního festivalu a celostátní hodnocené přehlídky a nabídnout sborům tři dny plné inspirativních hudebních vystoupení i přátelských setkání. Přehlídka připomněla rovněž dvě významná hudební jubilea, sto let od narození hudebních skladatelů Ilji Hurníka a Otmara Máchy.

Sbory do Mikulova přijely už v pátek, aby se jako posluchači zúčastnily zahajovacího koncertu festivalu Kampanila Mikulov, na němž se v kostele sv. Václava představil celovečerním recitálem akademický sbor FT UTB Zlín Cantica laetitia (sbm. Josef Surovík). Mezi precizně provedenými kratšími skladbami zahraničních autorů (Reinis Sējāns, Ēriks Ešenvalds, Josu Elberdin, Peter Anglea, Lars Jansson, Vaclovas Augustinas) a duchovní skladbou Terezy Surovíkové zazněly dvě části ze Schnittkeho cyklu Three Sacred Hymns, tři části z Missy festivy Johna Leavitta a Five Hebrew Love Songs Erica Whitacra. Sbormistr Surovík předvedl se svým sborem špičkový výkon, provedení skladeb bylo po intonační i rytmické stránce vyrovnané, jen v některých náročnějších skladbách sboru chybělo větší obsazení krajních hlasů. Zasloužený a dlouhotrvající potlesk ocenil nejen náročný repertoár, ale rovněž skvělý a sugestivní dirigentský výkon.

Na sobotní přehlídce se ve velkém sále zámku Mikulov představilo 8 sborů v 10 soutěžních i nesoutěžních vystoupeních, celkem se na pódiu vystřídalo přes 200 zpěváků. Soutěžní přehlídku hodnotila pětičlenná porota – předsedkyní poroty byla Jana Suchomelová (sbormistryně Městského divadla Brno), dalšími členy poroty byli Tatiana Švajková (Prešovská univerzita, sbormistryně Collegium Technicum), Jiří Skopal ml. (Univerzita Hradec Králové, sbormistr smíšeného sboru Kácov a Smíšeného sboru UHK), Jan Steyer (sbormistr Pěveckého sboru ČVUT) a Lenka Polášková (sbormistryně smíšeného sboru Smetana Hulín, pedagožka Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž, sbormistryně DPS Moravské děti). Přehlídka byla vyhlášena podle schválených propozic ve čtyřech soutěžních kategoriích (Kategorie A – sbory komorní (12–24 členů), Kategorie B – sbory smíšené (od 25 členů), Kategorie C – sbory stejnohlasé (od 25 členů), Nesoutěžní (festivalová) kategorie D).

V soutěžní kategorii A (sbory komorní) se představily čtyři sbory. Šumperský sbor ŽAVEZ (sbm. Vít Sochora) získal stříbrné pásmo a stal se vítězem kategorie – porotu zaujal provedením sboru Zdeňka Lukáše Veselá kopa i výběrem lidových písní v úpravě Zuzany Vlčinské. Ve stříbrném pásmu se umístily i Spojené sbory VUS Pardubice a Salvátor Chrudim (sbm. Tomáš Židek), u nichž publikum ocenilo procítěné provedení sboru Pomyšlaju deň strašnyj Alexandra A. Archangelského i Slováckou voničku  Oldřicha Halmy. Ženský komorní sbor Jirkov (sbm. Šárka Navarová) se představil na přehlídce nejen jako pokračovatel Jirkovského dětského sboru, ale předvedl zde pestré aranže muzikálových melodií, které porota ocenila bronzovým pásmem. Komorní kategorii uzavřelo vystoupení sboru KOS Nový Jičín (sbm. Vendulka Bervicová, Kamila Zajacová) s četnými aranžemi lidových písní a duchovními skladbami, jehož výkon porota zařadila také do bronzového pásma. V soutěžní kategorii C (sbory stejnohlasé) se představila dvě tělesa – stříbrné pásmo získal sbor Regina z Vodňan (sbm. Romana Rédlová), jehož dramaturgie byla pestrá, avšak výběr skladeb se hodil spíše pro sbor dětský. Zlaté pásmo a cenu pro absolutního vítěze přehlídky si odnesl sbor Vox novus (sbm. Petra Nová), který v současné době patří mezi vynikající tělesa s mezinárodním renomé – sbormistryně Nová pravidelně získává významná ocenění i za českými hranicemi. Porota ocenila hlasovou kulturu sboru i zajímavý soutěžní repertoár (Heinrich Schütz, Tereza Surovíková, Petr Koronthály, Eva Ugalde, Zdeněk Lukáš). Překvapivý zájem vzbudila i nesoutěžní (festivalová) kategorie D. Spojené sbory VUS Pardubice a Salvátor Chrudim si odnesly zvláštní cenu za přesvědčivé uvedení Křičkova sboru V dobrém jsme se sešli a jejich sbormistr Tomáš Židek získal zaslouženě cenu za dirigentský výkon. Zde bychom rádi vyzvedli dlouholetou Židkovu snahu o uvádění zapomenutých českých autorů a rovněž jeho velkou zásluhu na propagaci (nejen) Křičkova díla – město Chrudim může být na svého sbormistra opravdu pyšné. Komorní sbor Alter ego z Bystřice nad Pernštejnem (sbm. Lenka Macháčková) získal cenu za přesvědčivé uvedení skladby Jay Althouse A Festive Gloria, Sborissimo z Písku i jeho sbormistryni Lenku Halamovou porota ocenila za energický a přesvědčivý výkon. Ženský komorní sbor Jirkov (sbm. Šárka Navarová) si v této kategorii odnesl cenu za kultivovaný projev. Po skončení přehlídky následoval v sále zámku společenský večer. 

Nedělní dopoledne vyplnil ateliér společných skladeb, který vedl sbormistr Josef Surovík. Pro zpěváky si připravil skladbu A na zemi upokojení z Lounského graduálu Jana Táborského, úpravu lidové písně Dolino, dolino od Václava Hálka a populární Spirit of God Jamese E. Moora. Výběr skladeb sbory zaujal a my si přejeme, aby se některá z nich dostala i do repertoáru zúčastněných sborů. Paralelně s ateliérem probíhal rozborový seminář sbormistrů s porotou, po jehož skončení následovalo slavnostní vyhlášení výsledků. Většina sborů využila nabídky festivalu Kampanila Mikulov a zúčastnila se odpoledních koncertů v Kostele sv. Jiljí v Dolních Dunajovicích a v Kostele sv. Barbory v Pavlově. 

Velké poděkování za úspěšnou realizaci přehlídky i festivalu patří zejména obětavým a ochotným členům spolku Kampanila Mikulov, kteří společně s NIPOS obě akce připravovali po celý předcházející rok, zejména pak předsedkyni Michaele Bálintové, uměleckému řediteli festivalu Kampanila Mikulov Martinovi Franzemu a obětavé organizátorce Haně Čadové, poděkování patří také Městu Mikulov a Zámku Mikulov. Mikulovská přehlídka Choralia se konala z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, pod záštitou ministra kultury a za přítomnosti ředitelky NIPOS Lenky Lázňovské a ředitelky Odboru regionální a národnostní kultury Zuzany Malcové, které byly vzácnou návštěvou letošního ročníku.

Nezbývá mi než srdečně pozvat všechny sbory dospělých k účasti na letošních přehlídkách v Praze (25. 3. 2023), Chrudimi (20. 5. 2023) a v Mikulově (13. – 15. 10. 2023), jejichž uzávěrky se rychle blíží. Těšíme se na vás!

Pro další informace vizte: https://www.nipos.cz/artama-ho-sz

 

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje