neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav

Co se děje

Co se děje, zprávy

Program Salonu Maryška

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Autor článku: 
Bohumínský spolek Maryška

do února 2024

Kurz djembování pro mírně pokročilé
Deset lekcí, od září 2023 do února 2024. Vždy v pondělí od 17 do 18 hodin, pro předem objednané. Informace: 777 949 391. Kapacita již plně obsazena.


do 4. února 2024
Retro Vánoce ve výloze

Jaké hračky nacházela pod vánočním stromečkem generace „Husákových dětí“? Kolekci ze svých a soukromých sbírek uvádí Krojovanky ve výloze Salonu Maryška (výloha směrem do náměstí, vedle kavárny, volně přístupné). Výstava probíhá do 2. února 2024.

 

8. 12.

Fantazie v barvách
Výstava obrazů Moniky Vronkové Ožanové. Nechte se unést vlastní představivostí. Vernisáž výstavy v Salonu Maryška v pátek 8. prosince v 17 hodin. Výstavu můžete následně vidět až do konce ledna 2024 vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání dalších akcí.


13. a 14. 12.

Vánoční minijarmark
Rukodělné výrobky s vůní levandule z dílny Krojovanek, voňavé polštářky, mýdla a další levandulové dárky od farmy Bylinky od Jezinky z Horní Líštné na Třinecku, starší dekorační předměty a poklady z truhlic našich babiček a mnohé další. Maryška pořádá vánoční minijarmark, v Salonu na náměstí (vedle kavárny) ve středu 13. a ve čtvrtek 14. prosince od 9 do 18 hodin. Výtěžek podpoří činnost Krojovanek.

 

PRAVIDELNÉ AKTIVITY

každou středu odpoledne

Kroje v Maryšce

V Salonu Maryška se scházejí členky vlastivědně-etnografického klubu spolku Maryška, které se věnují tradici bohumínského kroje. Salon Maryška, středa od 15 hodin.

www.maryska.cz, www.facebook.com/salonmaryska, info@maryska.cz

Rekonstrukce Ploštiny ohodnocena zvláštní cenou v prestižní soutěži

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Autor článku: 
Silvie Lečíková/ika

Soutěž Stavba roku už 31 let vypisuje a organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a dalšími partnery, aby ocenila mimořádné osobnosti a projekty oboru. Letos bylo do soutěže přihlášeno 110 staveb a odborná porota každou z nich navštívila a posoudila. Jednou ze zastávek byl i zrekonstruovaný komplex na Ploštině a především nová budova návštěvnického centra s expozicí Tragédie na Ploštině.

V rámci zářijového nominačního večera soutěže, při němž bylo vyhlášeno 38 finalistů soutěže, název Ploštiny nezazněl. O to větším překvapením byla tedy před několika dny výzva organizátorů, aby byli zástupci Muzea jihovýchodní Moravy přítomni i na slavnostním předávání cen. Z nejistého očekávání se nakonec vyklubala zvláštní cena za celospolečenský přínos rekonstrukce komplexu na Ploštině, kterou předal řediteli muzea první místopředseda Senátu ČR Jiří Drahoš.

Pořadatelé soutěže jako důvod pro udělení tohoto ocenění uvedli „…mimořádný celospolečenský přínos, forma představení a podoba ztvárnění expozice Tragédie na Ploštině.“ Mimořádná pozornost byla podle organizátorů věnována architektonické i designové podobě stavby i celé expozice.

Ve svém krátkém proslovu poděkoval Pavel Hrubec organizátorům soutěže za udělení ceny. „Nic lepšího se nám po těch osmi letech komplikací, problémů a neuvěřitelných zásahů nemohlo stát,“ řekl. „Chci poděkovat všem firmám, které se na tom podílely, od projektu až po interiéry. Především ale patří dík mým úžasným, neuvěřitelným kolegům z muzea, kteří to odmakali.“ Závěrem pozval přítomné hosty přímo na Ploštinu, aby mohli sami zhodnotit oceněný projekt.

„Cena v takto prestižní soutěži je pro nás poctou i motivací do budoucna, protože další velké stavební projekty – dokončení stavebních úprav a především rekonstrukce interiérů hradu Malenovice a také dostavba depozitáře v Otrokovicích, obě v řádech desítek milionů Kč - se již rozbíhají,“ doplnil ředitel Hrubec. „Velice si ceníme, že i náš zřizovatel, Zlínský kraj, vnímá investice do kultury jako prioritu, což se samozřejmě promítá i do kvality naší nabídky veřejnosti. Jsme velmi rádi, že se to promítá i do rostoucí návštěvnosti a zejména velmi pozitivních ohlasů ze strany našich návštěvníků.“

„Za sebe i Zlínský kraj jsem velmi potěšena, že Ploština kromě jiných pozitivních hodnocení byla takto významně oceněna i v komunitě renomovaných architektů a stavařů. Je to opravdu velký a ojedinělý úspěch,“ svěřila se Zuzana Fišerová, členka rady Zlínského kraje za kulturu a školství. „Je to další rozměr ocenění pro kombinaci skvěle zpracovaného expozičního obsahu s unikátním architektonickým pojetím této stavby. Moc ráda vidím, že finanční prostředky, kterými doplnil Zlínský kraj dotaci získanou z projektu IROP, přispěly k dosažení stávajícího výsledku. Ještě jednou chci poděkovat všem, kdo se o to svou prací a nasazením zasloužili,“ dodává radní Fišerová.

www.muzeum-zlin.cz/plostina

Benefiční díl soutěže StarDance byl nejúspěšnější v historii pořadu. Pro Centrum Paraple se vybralo 25 174 220 Kč

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Autor článku: 
Vendula Krejčová

„Přímý přenos sedmého večera soutěže končil informací o tom, že na účet Centra Paraple přibylo necelých jednadvacet miliónů. Během pondělí a úterý ovšem dorazily platby provedené bankovními převody, a proto je částka ještě o více něž čtyři miliony vyšší. Dvanáct milionů se vybralo od firemních partnerů Centra Paraple a dalších třináct od individuálních dárců. Většina finančních příspěvků byla provedena prostřednictvím QR kódu, což svědčí o úspěšnosti a moderním přístupu k dárcovství“, říká Jana Mrákotová.

Letošní charitativní večer StarDance byl už šestým v pořadí. I s aktuální částkou se celková výše darů dostala přes hranici sto miliónů korun. Doteď byl nejúspěšnější jedenáctý ročník s částkou 21,5 miliónu. Prezidenta Centra Paraple Zdeňka Svěráka překvapilo, že se i výtěžek aktuální dvanácté řady soutěže přehoupl před dvacet miliónů. „Na mou duši jsem počítal s tím, že se tolik peněz nevybere. Žijeme v době, kdy mají lidé opravdu hluboko do kapsy, a i přesto stále myslí i na druhé a mají chuť pomáhat. To je úctyhodné. Byl bych nadšený i z menšího výtěžku, více než dvacet milionů mě ale opravdu šokovalo,“ říká v reakci na vybranou sumu Zdeněk Svěrák.

Sedmý večer se na taneční parket postavilo pět soutěžních dvojic se svými patrony – klienty Centra Paraple: Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková s Veronikou Kovářovou, Josef Maršálek a Adriana Mašková s Lenkou Brisudovou, Iva Kubelková a Martin Prágr s Danielem Antalou, Darija Pavlovičová a Dominik Vodička s Alicí Valehrachovou a Eva Adamczyková a Jakub Mazůch s Davidem Zikou. „Vše, co jsme už teď během StarDance zažívali a hlavně cítili, se benefičním charakterem večera umocnilo. Možnost poznat se s tak statečnými lidmi, mít možnost s nimi trénovat a sblížit se, byl pro mě naprosto jedinečný zážitek. Celý týden byl díky klientům Centra Paraple veselejší, s větším nadhledem a lehkostí,“ shrnula za všechny atmosféru benefičního dílu snowboardistka Eva Adamczyková. Ta s Jakubem Mazůchem získala od poroty v sedmém kole nejvyšší bodové hodnocení.

Úspěšný pořad StarDance vysílá Česká televize od roku 2006. Finále dvanáctého ročníku bude 16. prosince, tradičně ve 20:10 na ČT1.

 

 

Titulní roli v legendárním muzikálu Jesus Christ Superstar ztvární v Plzni Pavel Klimenda a Pavel Režný

PLZEŇ: Do Plzně konečně míří kultovní rockový muzikál o posledních dnech života Ježíše Krista slavné autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice. Uvede ho v režii Lumíra Olšovského muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla. Jesus Christ Superstar bude mít premiéru 2. prosince 2023 na Nové scéně DJKT a v titulní roli se objeví Pavel Klimenda a Pavel Režný.

02.12.2023
Autor článku: 
Martina Drbušková/ika

Muzikál uvede začátkem prosince muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla v režii Lumíra Olšovského a v hudebním nastudování Dalibora Bárty s legendárním českým přebásněním Michaela Prostějovského. Diváci se mohou těšit na známé hity jako Mít rád bližního svého, Superstar nebo V zahradě getsemanské, proslavené už prvním českým nastudováním tohoto titulu v pražské Spirále v roce 1994 a posléze i dalšími inscenacemi v Brně, pražském Karlíně, Ostravě a Uherském Hradišti. Do titulních rolí byli po schválení licenční agenturou obsazeni Pavel Klimenda a Pavel Režný, Jidáše si zahrají Dušan Kraus a Lukáš Ondruš, Maří Magdalénu pak Charlotte Režná a nová členka souboru Natálie Dvořáková.

Fenomenální dílo, které nadchlo miliony diváků několika generací po celém světě, se v Plzni představí nejen se zcela novým obsazením herci mladé generace, ale i v novém inscenačním pojetí – celkový styl naznačují ostatně i vizuály, které se před prázdninami fotily v prostorách bývalých Městských lázní,“ uvedl režisér a šéf souboru muzikálu Lumír Olšovský.

Premiéra je naplánovaná na 2. prosince 2023 na Nové scéně DJKT, vstupenky na první reprízy mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Tim Rice / Andrew Lloyd Webber

JESUS CHRIST SUPERSTAR

Libreto: Tim Rice

Hudba: Andrew Lloyd Webber

České přebásnění: Michael Prostějovský

Režie: Lumír Olšovský

Hudební nastudování: Dalibor Bárta

Dirigenti: Dalibor Bárta / Pavel Kantořík

Dramaturgie: Pavel Bár

Choreografie: Michaela Dzurovčínová

Scéna a kostýmy: Dave Benson

Sbormistr: Vojtěch Adamčík

Lighting design: David Janeček

Videoprojekce: Dave Benson, Ondřej Brýna

Sound design: Matouš Pilný

 

Ježíš Nazaretský: Pavel Klimenda / Pavel Režný

Jidáš Iškariotský: Dušan Kraus / Lukáš Ondruš

Maří Magdaléna: Natálie Dvořáková / Charlotte Režná

Pilát Pontský: Pavel Klečka

Král Herodes: Jan Holík

Kaifáš: Jan Fraus

Annáš: Radim Flender

1. kněz / company: Jaroslav Panuška

2. kněz / company: Jaromír Holub / Lukáš Jindra

3. kněz: Roman Krebs

Petr: Martin Holec

Šimon Zélótes: Josef Fečo / Adam Kaňák

Panna Marie: Apolena Veldová / Stanislava Topinková Fořtová

Soul Girls / company: Soňa Hanzlíčková / Kateřina Herčíková, Kateřina Chrenková, Lucie Pragerová

Company (apoštolové, vojáci, ženy atd.): Lucie Dolejšková, Nikola Erneker, Tereza Koželuhová, Eva Staškovičová, Hana Spinethová, Alexandra Vostrejžová, Viktor Aaron, Filip Antonio / Jakub Gabriel Rajnoch, Ondřej Baumrukr, Jan Franc, Albert Pechmann, Adam Škandera, Jiří Šup, Ondřej Tolar, Jan Veselý, Tomáš Zbranek

Kluk: Petr Cimmermann / Tadeáš Prokop

www.djkt.eu

Pražský komorní balet míří poprvé ve své historii do Japonska

PRAHA: Pražský komorní balet (PKB) odjíždí na historicky první zájezd do Japonska. V neděli 3. prosince 2023 soubor vystoupí v Nagaoka Sougoukaikan Hall ve městě Izunokuni v prefektuře Shizuoka, kde ve dvou představeních zatančí to nejlepší z aktuálního repertoáru: choreografie Ej lásko, Růže, Listy důvěrné (Petr Zuska), Musica Slovaca (Pavel Šmok) a Černý mraky nepláčou (Jiří Pokorný). Umělecká ředitelka PKB Linda Svidró a baletní mistři Igor Vejsada a Lenka Šustová Hrabovská povedou také v Izunokuni v průběhu týdne několik workshopů pro studenty místní taneční konzervatoře.

03.12.2023
Autor článku: 
Johana Mravcová

„Prezentace souboru v zahraničí je pro nás nesmírně důležitá. Jen v tomto roce jsme byli například na zájezdech v Maďarsku, Turecku a Jižní Koreji,“ vypočítává ředitelka Pražského komorního baletu Ladislava Dunovská Jandová. „Do Země vycházejícího slunce jedeme v téměř šedesátileté historii souboru vůbec poprvé. Ve spolupráci s vedením taneční konzervatoře v Izunokuni se podařilo zorganizovat setkání s odborníky v oblasti profesionálního tanečního umění, realizaci několika workshopů pro studenty taneční konzervatoře s baletními mistry a pedagogy Pražského komorního baletu a dvě veřejná představení pro široké publikum. Velmi se už těšíme na reakce diváků,“ doplňuje ředitelka.

Zájezd do Izunokuni byl podpořen Národním plánem obnovy a Magistrátem hl. města Prahy.

Pražský komorní balet je největší český nezávislý soubor, který vznikl v roce 1964 a v tehdejším Československu patřil k prvním představitelům současných proudů v moderním tanci. Soubor založil a dvě desítky let pak vedl choreograf Pavel Šmok, jeden z tuzemských protagonistů moderního tance. Experimentální studio Balet Praha (později jen Balet Praha) založili v roce 1964 právě Pavel Šmok, Luboš Ogoun a Vladimír Vašut. Na tento projekt v roce 1975 navázal Pražský komorní balet. Za téměř šest dekád existence se soubor stal významným nezávislým a obecně respektovaným reprezentantem českého tanečního umění doma i v zahraničí a získal řadu ocenění.

www.prazskykomornibalet.cz

Historické romantické vánoční trhy na zámku Guteneck v Bavorsku

ZAHRANIČÍ: Burkhard hrabě Beissel von Gymnich si vás dovoluje pozvat na v pořadí již 17. historické, romantické vánoční trhy na zámku Guteneck. Obec Guteneck se nachází nedaleko města Nabburg v Horní Falci. Všichni se již těšíme na krásný předvánoční čas. V zámeckém areálu očekává návštěvníky 100 stánků s vybraným sortimentem zboží a kulinářskou nabídkou.

od 30.11.2023 do 17.12.2023
Autor článku: 
Petra Zeitler

Zámek a jeho okolí se díky světelné inscenaci promění v zimní pohádku. Autory této iluminace jsou umělci z univerzity v Coburgu. Jako v předchozích letech nebude samozřejmě chybět Ježíšek a vánoční andělé, minizoo pro děti a betlém v životní velikosti. Těšit se můžete také na doprovodný program a mnoho atrakcí. Zámecká kavárna s panoramatickým výhledem na nejvyšším bodě areálu nabídne díky vytápěné podlaze a horkým nápojům ideální místo pro zahřátí.

 

Termíny

čtvrtek – neděle:  30. 11. – 03. 12. 2023

čtvrtek – neděle:  07. 12. – 10. 12. 2023

čtvrtek – neděle:  14. 12. – 17. 12. 2023

 

Otevírací hodiny

čtvrtky a pátky:  16.00–20.00 hod.   

soboty a neděle:  11.00–20.00 hod.
 

Vstupné

čtvrtky a pátky:  7€ zlevněné vstupenky

soboty a neděle:  8€ dospělí  + děti nad 12 let

Autobusové skupiny nad 20 osob: 7 € za osobu

Děti do 12 let věku mají vstup zdarma. Návštěvníci ve středověkých kostýmech mají volný vstup.

Parkování pro autobusy zdarma, osobní automobily: 2,– €

 

Shuttlebus

Od vlakového nádraží v Nabburgu a parkoviště u Nordgauhalle jezdí každých 30 minut kyvadlová doprava na zámek Guteneck. Jízdenka stojí na osobu a jízdu 1,00€. Shuttle jezdí směrem k zámku ve čtvrtek a v pátek vždy od 16 hod. v sobotu a v neděli od 11 – 19 hodin. Nejpozdější odjezd od zámku je ve 20 hodin. Cestující vlakem mají po předložení vlakové jízdenky nebo tzv. Bayernticket od nádraží v Nabburgu tuto dopravu zdarma.

Příjezd

Adresa do navigace: 92543 Guteneck, Schloßberg 1

Osobním automobilem po dálnicích A 93 nebo A 6, sjezd Nabburg, dále směrem na Oberviechtach až do obce Unteraich. Na konci obce odbočíte doprava směrem na Guteneck. Cesta k zámku je vyznačena. Parkoviště je zpevněné a osvětlené.

 

Další informace
Website: www.schloss-guteneck.de                                                 

XXXIV. Muzejní adventní trh 2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje na první adventní víkend tradiční XXXIV. Muzejní adventní trh. Tržiště bude otevřeno od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023.

od 01.12.2023 do 03.12.2023
Autor článku: 
Lucie Peterková

Těsné okolí muzejní budovy na Eliščině nábřeží a v ulici Palackého bude patřit téměř stovce producentů, řemeslníků a prodejců s širokou nabídkou adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a mnoho dalších produktů. 

Samozřejmostí se stalo zastoupení řemeslníků oceněných titulem „Nositel tradice lidových řemesel České republiky“ a také výrobců dodržujících tradiční výrobní postupy zapsané na republikovém Seznamu nemateriálních kulturních statků ČR nebo na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva.

Muzejní trh se letos odehraje opět pouze ve venkovních prostorách, protože interiéry muzea jsou obsazeny stálou expozicí Cesty města a aktuálními tematickými výstavami. Všechny ale budou od pátku do neděle přístupné za zvýhodněné vstupné a připraveno je celkem šest komentovaných prohlídek s jednotlivými kurátory.

 „V sobotu a v neděli nabídneme návštěvníkům speciální dílny s řemeslníky, z nichž někteří jsou držiteli ocenění „Zlatý kolovrat“ nebo „Nositel tradice lidových řemesel,“ představuje bohatý doprovodný program etnografka muzea Martina Vlčková. „Ve vestibulech tak bude možné nahlédnout pod ruce formířů a vyzkoušet si například techniku modrotisku zapsanou na reprezentativním seznamu UNESCO, objevit kouzlo zdobených perníčků, naučit se základy výroby figurek ze šustí, vyzkoušet si drátování nebo tkaní na kolíkovém stavu. Nezapomene ani na vánoční zvykosloví, které představí Spolek lidové tvorby Hradec Králové. V dětském ateliéru si ještě zájemci v samoobslužné dílně vlastnoručně vyrobí vánoční ozdoby,“ vypočítává chystané aktivity Martina Vlčková.

Přednáškový sál muzea v pátek také rozezní adventní hudba v podání pěveckého sboru Laděníčko při ZUŠ Střezina pod vedením Lady Holaňové. Venkovní trhy pak ještě zpestří dětské projížďky na oslících.

 

V době konání trhů budou pro návštěvníky otevřeny:

VSTUPNÉ

  • vstup do venkovního tržiště                        ZDARMA
  • projížďky na oslících                                      zpoplatněny dle ceníku provozovatele
  • vstup do muzea včetně workshopů

a komentovaných prohlídek                       90 Kč *děti do 10 let a senioři nad 65 let zdarma

  • Vánoční fotoateliér                                        50 Kč

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Pátek 1. prosince

15.00 až 18.00 hodin                Vánoční fotoateliérsuterén muzea

15.00 až 19.00 hodin                Venkovní projížďky na oslících (www.oslitrek.cz)

16.00 hodin                                 Cesty města / část „K městu českých královen“

– komentovaná prohlídka stálé expozice, Mgr. Radek Bláha

17.00 až 19.00 hodin               Laděníčko pěvecký sbor ZUŠ Střezina – přednáškový sál

 

Sobota 2. prosince

09.00 až 17.00 hodin               Řemeslné dílny s oceněnými řemeslníky - vestibuly 2. a 3. NP

09.00 až 17.00 hodin               Samoobslužná tvořivá dílna - dětský ateliér

09.00 až 17.00 hodin               Vánoční fotoateliérsuterén muzea

09.00 až 18.00 hodin               Venkovní projížďky na oslících (www.oslitrek.cz)

10.00 hodin                               Jan Žižka - husité ve východních Čechách

– komentovaná prohlídka výstavy, Mgr. Radek Bláha

14.00 hodin                               Kouzlo hraček – komentovaná prohlídka výstavy,

Věra Dvořáčková a Mgr. Martina Vlčková

16.00 hodin                               Cesty města / část "K Salonu republiky"

  – komentovaná prohlídka stálé expozice,

PhDr. Pavla Koritenská

 

Neděle 3. prosince

09.00 až 16.00 hodin                Řemeslné dílny s oceněnými řemeslníky - vestibuly 2. a 3. NP

09.00 až 16.00 hodin               Samoobslužná tvořivá dílna - dětský ateliér

09.00 až 16.00 hodin               Vánoční fotoateliérsuterén muzea

09.00 až 16.00 hodin               Venkovní projížďky na oslících (www.oslitrek.cz)

10.00 hodin                                 Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve

                                                         východních Čechách

                                 – komentovaná prohlídka výstavy, Mgr. Petr Čechák, Ph.D.

14.00 hodin                               Cesty města / část "K pevnosti"

                                 – komentovaná prohlídka stálé expozice,

Mgr. Josef Šrámek, Ph.D.

 

Tradice adventního trhu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové sahá až
k předvánočním trhům drobného umění a uměleckého průmyslu pořádaných uměleckoprůmyslovým muzeem v Hradci Králové v roce 1904. První ročník novodobých, tehdy ještě Vánočních trhů, se pak uskutečnil 1. a 2. prosince roku 1989.

Poznejte, jak vypadaly Vánoce staré Ostravy s průvodci Ostravainfo

OSTRAVA: Během uplynulého víkendu byly v moravskoslezské metropoli zahájeny tradiční vánoční trhy. Konaly se také první dvě komentované prohlídky, na kterých se návštěvníci dozvěděli, jak vypadaly svátky ve staré Ostravě.

Autor článku: 
Černá louka
 
Během vyprávění průvodců se návštěvníci vrátili do časů, kdy Vánoce nebyly o novodobém shonu a honěním za dárky a kdy ulice města byly osvětlené neonovými poutači luxusních obchodních domů. „V dobách, kdy petrolejky byly drahé, scházela se večer rodina v šeru svíček a vyprávěly se příběhy. V domácnostech se užíval zasloužený klid a rodinná pohoda,“ přibližuje advent v dobách minulých koordinátorka průvodcovské služby Sylva Burgertová.
 
Přijďte si poslechnout příběhy o Vánocích v hornických koloniích, jak vypadala štědrovečerní večeře nebo jak se měnily svátky v průběhu staletí. „Krom jiného se na prohlídce dozvíte i zajímavé dobové recepty a zavzpomíná se na mnohé tradice, z nichž některé se dodržují do dnešních dní,“ doplňuje Burgertová.
 
Na tu pravou sváteční atmosféru se můžete přijít naladit na procházky, které se konají až do konce roku. V rámci prohlídky se navíc můžete vydat za zlevněné vstupné i na Vyhlídkovou věž Nové radnice či na Slezskoostravský hrad, kde od 1. prosince probíhá výstava betlémů.
 
 
 
Více informací na www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkaze.
 
 
Začátek je vždy na Prokešově náměstí a prohlídka je ukončena poblíž trhů na Masarykově náměstí.
 
 
Doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.
 
 
Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.
 
 
 
V rámci prohlídky obdržíte 50% slevu na vstupné na Vyhlídkovou věž Nové radnice a Slezskoostravský hrad, kde se od 1. prosince koná výstava betlémů. Sleva je platná do 31.12.2023.

Advent v evropském stylu. Koncert z cyklu Hudba bez hranic 2023 – 15. ročník. Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského, Dana Truplová – housle

PRAHA: Letošní, již 15. ročník komorního cyklu Hudba bez hranic 2023, který pořádá spolek České kořeny ve spolupráci s klášterem dominikánů, se uzavře adventním koncertem v evropském stylu. Umělecký šéf souboru Martinů Strings Prague, Jaroslav Šonský, tentokrát připravil rozmanitý, doslova mezinárodní výběr sváteční hudby, v níž nechybí ani švédská stopa. Švédsko je totiž zemí, kde J. Šonský od roku 1973 až doposud žil a intenzivně umělecky působil. Za propagaci české hudby a kultury v zahraničí také již v roce
2003 obdržel ocenění Gratias agit od českého Ministerstva zahraničních věcí.

05.12.2023
17:30
Autor článku: 
Martina Fialková

Tento adventní koncert je prvním, který se souborem provede po svém definitivním návratu do vlasti. Zazní zde osvědčené a líbezné italské baroko v podobě Corelliho Concerta grossa, výběr ze skladeb španělského skladatele 20. století Joaquina Rodriga, ale také ochutnávku z díla u nás neznámého švédského barokního skladatele. Jan Helmich Roman je ve Švédsku považován za „otce švédské hudby“ a jeho sváteční Drottningholmsmusicen, z níž zazní výběr, je zde velmi populární. Jako znělku ji používá i švédská televize. Nemohou chybět ani české koledy zpracované takřka již "dvorním" skladatelem souboru Martinů Strings Prague Jaroslavem Pelikánem a dílo Wolfganga Amadea Mozarta, kterému "jeho Pražané opravdu rozumějí".


Na konci roku také upřímně děkujeme všem sponzorům a partnerům našich koncertů, jejichž loga či jména nacházíte na pozvánkách i plakátech. Bez jejich velkorysé podpory bychom cyklus Hudba bez hranic pořádat nemohli. Stejně tak děkujeme i všem našim věrným návštěvníkům, kteří nám již řadu let projevují přízeň.


Program koncertu:

Arcangelo Corelli Concerto grosso op. 6, No. 2
Joaqín Rodrigo Zarabanda Lechana, Canconeta
Jan Helmich Roman Drottningholmsmusicen – výběr ze svity, části: 1, 5, 6, 24
Jaroslav Pelikán (úprava) České koledy v úpravě pro smyčcový orch.
Wolfgang Amadeus Mozart Malá noční hudba


Partnerem cyklu Hudba bez hranic je Klášter dominikánů v Praze. Děkujeme!


Patronem souboru Martinů Strings Prague je MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP, vydavatel
www.pritomnost.cz a ředitel Polikliniky Národní. Děkujeme!


Partnerem adventního koncertu je advokátní kancelář Kubík Partners. Děkujeme!


Místo konání: barokní refektář kláštera dominikánů, Jilská 5, Praha 1


Vstupné dobrovolné (doporučená výše 200,- Kč, děti do 15 let zdarma)

Rezervace míst: m.fialkova@centrum.cz, vstupenky se nedistribuují
Koncert dále podpořili: MČ Praha 1, nadace Život umělce, Tomislav Vašíček (Vídeň) a další soukromí sponzoři

Vánoční čas ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU nabídne bohatý program pro všechny generace

ZLÍN: Zabavit se, dozvědět se něco nového, odpočinout si i zažít vánoční atmosféru mohou návštěvníci ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, kde je pro ně připraven bohatý program s vánoční tematikou.

Autor článku: 
Alena Babicová

Rodinný program v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Už v tyto dny je v expozici Františka Bartoše připravena výstava Radujme se, veselme se, narodil se Kristus Pán, která připomíná co, kdy a proč slavili o Vánocích naši předkové. Panely doprovází vánočně laděná modrotisková tvorba Antonie Dostálkové.

Výstavku oživí 25. listopadu program Předvánoční čas v muzeu, který má za cíl naladit svátečně děti
i dospělé. Ukázky předení na kolovratu, vyřezávání betlémových figurek ze dřeva, zdobení perníčků, výroba vánočních ozdob nebo výtvarné dílny zabaví určitě děti, dospělí zase ocení rady a ukázky využití bylinek v zimním období. Program bude probíhat od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin, přičemž ve 13.30 a v 15 hodin jej svým vánočním pásmem doprovodí Bartošův dětský soubor.

 

Kreativní dílny pro děti v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Tvořivé dílny s vánoční tématikou pro děti všeho věku nabídnou dílny v galerii. Výtvarný workshop UMčo 12. prosince od 13.30 hodin je vhodný pro děti ve věku 7–10 let.  V sobotu 9. prosince ve 14 hodin se bude v galerii vyprávět o Vánocích, jak se kdysi dávno celé rodiny po soumraku setkávaly se sousedy a pocestnými u kamen ve svých světnicích a povídaly si příběhy. Tradičně Galeřiště nabídne nejmenším dětem od 2 do 5 let v doprovodu rodičů každou středu a čtvrtek až do Vánoc tvoření s vánoční tématikou.

 

Pestrý program pro všechny generace v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

V sobotu 2. prosince bude Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně patřit dětem. Od 9 do 12 hodin se zde uskuteční tradiční akce Den pro dětskou knihu. Dopoledne pro děti v knihovně plné čtení, zábavy a tvoření. Děti se mohou těšit na vernisáž a vyhodnocení výtvarné soutěže Zvířátka v zoo, představení Divadla z truhlice – Skřítek Zubykaz, tvořivé dílničky, samozřejmě čtení nebo vystoupení a dobročinný jarmark Lesní komunitní školy Sýkorka a spoustu další zábavy.

Divadlo z truhlice zahraje také dětem v knihovně Jižní Svahy, a to pohádku Vánoční hvězdička ve středu 6. prosince. Ve stejný den od 18 hodin se v ústřední knihovně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU uskuteční mikulášký koncert s názvem Andělé a čertíci hrají s knížkou v polici.

Pro dospělé nabídne knihovna v pátek 15. prosince od 17 hodin besedu S prominutím řečeno se spisovatelem, překladatelem a diplomatem Michaelem Žantovským. Ten představí svou dosud poslední knihu, ve které s okouzlující nadsázkou a vtipem líčí "nesmazatelné zážitky" s významnými osobnostmi světového dění.

V úterý 19. prosince je pro děti připravena v knihovně Vánoční výtvarná dílna a den nato, 20. prosince od 10 hodin, se myslelo s vánočním programem i na ty nejmenší děti s hodinkou nad dětskou knihou Tátové a mámy, čtěte s námi plnou tvoření, čtení a hraní pro děti do 5 let.

 

Hudební program v kavárně

K adventní pohodě přispěje také hudební program. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve 13. prosince od 18 hodin na vánočně laděné vystoupení zlínské folkové kapely Stromy. Návštěvníci se mohou těšit převážně na jejich autorskou tvorbu, ale v tomto adventním čase zazní i vánoční písně.

Ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin vystoupí v kavárně soubor Zlínské harfy ZUŠ Morava. Mladí muzikanti společně s Lucii Fajkusovou představí program v duchu vánočním. Vystoupí také speciální host Musica Angelica se zpěvačkou Magdalénou Malaníkovou, kterou Zlínské harfy doprovodí.

O týden později, 14. prosince od 17 hodin, se mohou návštěvníci zaposlouchat do Vánočního muzicírování, na kterém vystoupí žáci ZUŠ Morava - soubor zobcových fléten, který spolu s fryštáckým sborem zpříjemní tento krásný čas vánočními melodiemi nejen starých mistrů. Na toto vystoupení naváže nově vzniklý barokní soubor La Tarantella, který předvede průřez vánoční tvorby 15. až 18. století a celé hudební odpoledne uzavře Taneční Orchestr Brazil, který si připravil skladby laděné v duchu rockových a popových balad.

„Ráda bych pozvala návštěvníky na vánočně laděný program do 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. I letos mohou vybírat z široké palety tvořivých dílen pro děti nebo koncertů, které zajisté navodí vánoční pohodu,“ řekla Lucie Pluhařová, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

 

Za jarmarkem na hrad

V sobotu 2. prosince ožije vánoční atmosférou i hrad Malenovice. Již tradičně se zde uskuteční vánoční jarmark. Na hradě i v předhradí bude připraveno od 10 do 16 hodin množství stánků drobných prodejců s malými i velkými dárky pro velké i malé. Chybět samozřejmě nebude občerstvení.

 

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz  a www.14-15.cz.


 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje