sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka

Co se děje

Co se děje, zprávy

„Otřesná doba si žádá otřesné filmy,“ hlásá Festival Otrlého diváka a stěhuje se do onlinu

ČR: Kdokoliv, kdo holduje nevkusu, otrlému humoru a má připojení k internetu, nebude ochuzen o neotřelou zábavu. Podzimní sklizeň Festivalu otrlého diváka se totiž uskuteční online, a to v digitálním kinosále Moje kino LIVE. V rámci koronového speciálu si pro vás ansámbl otrlců připravil dva strhující interaktivní filmové formáty. Na úplňkovou sobotu 31. října to bude Špalíček otrlých pohádek, děti k nim ale raději nezvěte. Pětice performerů se formou štafety podělí o dabování tří částí náramně otřesného souboru hororových povídek. Ve středu 4. listopadu pak k vám do obýváků vtrhne Nindža zombák...

od 31.10.2020 do 04.11.2020
Autor článku: 
Magdalena Novotná

Ve středu 4. listopadu k vám do obýváků vtrhne Nindža zombák – nejpodivnější hrdina světové kinematografie. Tento skvost bude doplněn interaktivními taškařicemi v podobě sofistikovaných odborných komentářů i přízemně odporných vejšplechtů na paralelním chatu. Nenechte si ujít neopakovatelnou příležitost poznat legendární festival z pohodlí vašeho domova. Má to i několik výhod – online se nikdo nedozví, na jaký brak se díváte, nebo naopak – pokud si budete znechuceni zakrývat oči i uši až se nakonec odpojíte, nikdo vám to rovněž nebude mít za zlé.

„V sobotu vás umlátíme Špalíčkem otrlých pohádek. Ten patří do studnice ryze amatérských hororů natočených filmovými nadšenci bez profesionálního zázemí. Doug Ulrich ve svém povídkovém filmu natočeném na VHS namíchal mimořádně vyvážený mix okouzlujícího neumětelství a hovadné přímočarosti, takže výsledkem je správně lahodný brak,“ zve tým Festivalu otrlého diváka. Hororové příběhy o Satanově náhrdelníku, zhrzeném manželovi na vražedné stopě a tajemství jednadvacáté úrovně jedné fantasy videohry budou doprovázeny trademarkovým dabingem pětice vokálních performerů: Kafilerie Zawadské, Josefa Vokurky, Samanthy Bifidus, Immanuela Lubrikanta a Jíry Fostré. Součástí virtuálního mecheche bude i drinking game, skrze kterou se můžete lépe vyrovnat s nástrahami světa i tohoto snímku.

Z hrobu ranně-devadesátkové popkultury se k životu probouzí nejpodivnější antihrdina kinematografie Nindža zombák. Zběhlý v bojových uměních, těžce zkoušený životem i smrtí a vyzbrojený kolekcí orientálních zbraní i pravým americkým mulletem musí švarný sportsmen Jack proti své vůli čelit nezdolnému zlounovi Sekáčovi, který chce ukořistit Urnu Prométheovu. Tento záhadný artefakt, opředený bájnou mocí, údajně vykopal kolega Jackova kamaráda Orlana. A přes něj se do té šlamastyky plné spoře oděných nindžů, voodoo šamanů holdujících tenisu a archeologů s brokovnicemi zaplete nejen Jack, ale také jeho čerstvá snoubenka Maggie. Nindža zombák v sobě s rozvernou nadsázkou spojuje všechny prvky bijáků, které v osmdesátkách kralovaly videopůjčovnám, a s nesoudností vlastní nadcházející dekádě je matlá dohromady do bláznivě zábavného eintopfu natočeného za pár šupů, ale zato s nezřízenou vervou. V rámci koronového speciálu Festivalu otrlého diváka tento skvost uvidíte s českými titulky a interaktivními taškařicemi v podobě sofistikovaných odborných komentářů i přízemně odporných vejšplechtů na paralelním chatu.

Vstupenky můžete nakupovat v cenových kategoriích 100 Kč – zmlkněte a vemte si moje peníze, 200 Kč krapet se rozšoupnu, 500 Kč pro dnešek seru na kaviár. K zakoupení zde: bit.ly/MKLonline

Webové stránky: www.otrlydivak.cz a www.mojekinolive.cz

 

O Festivalu otrlého diváka

Otrlec je synonymem pokleslosti, nevkusu, braku a zábavy za hranicí tuctovosti – ve všech možných významech těchto slov. Každý rok přináší kolekci nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Festival otrlého diváka navrací kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku. Nemáme na mysli pouze fakt, že máloco se vyrovná zkušenosti, když sledujete horor či třeskutě směšný brak ve společnosti tří stovek stejně naladěných lidí. Kmenová přehlídka pražského kina Aero krom toho nabízí řadu interaktivních projekcí, kde za pomoci náležitě laciných a kutilsky vytvořených prostředků filmy nezůstávají jen na plátně, ale pronikají přímo do sálu. Jindy zase díky nezaměnitelnému přednesu i kreativnímu přístupu našich simultánních překladatelů získávají již viděné filmy zcela nový rozměr. Namísto tiché adorace kinematografického umění s námi zažijete projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu či vyděšeným řevem, vychutnáte si filmy z archivních formátů jako je VHS či VCD, a to nemluvě o dílech samotných. Tentokrát se tým festivalu vlivem okolností pokusí replikovat unikátní festivalový zážitek v online prostoru. Nepřipravte se o možnost být při tom.

 

O Moje kino LIVE

Spřátelená kina Aero, Bio OKO, Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna vysílají online na Moje kino LIVE. Diváci si koupí e-vstupenku a spolu s dalšími zhlédnou snímek, který kino nabízí v programu. Na film si musí vyhradit daný čas, sledují ho díky tomu pozorněji a bez pauz, stejně jako v kině. Prostředí kina navodí vedle samotného výběru filmu i úvody dramaturgů, debaty a další přidružené formáty, které mají co nejvíc všem kinofilům připomínat jejich přirozené prostředí. Zásadním prvkem projektu je chat, který je během streamu pro zájemce k dispozici, aby si diváci mohli povídat, sdílet své dojmy a zkrátka být spolu doma v kině.

Štědrost ve druhé vlně pandemie

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Autor článku: 
Tým Darujme.cz

„Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl.

Nezištné darování a filantropie úzce souvisí s důvěrou – že lze věřit druhým, že autority mluví pravdu, že může být lépe. Nižší míra důvěry pak znamená, že se lidi více uzavírají do sebe a že zkrátka „přestanou věřit“. Když se k tomu přidá koktejl chaosu protichůdných informací, uvyknutí nové normalitě, strach o své blízké a temnější podzimní večery, semknutost a až revoluční jarní zápal jsou pryč.

Tahle situace není na věky a každá bouře jednou skončí. Musíme se kousnout. Za několik měsíců a příští rok pomalu epidemie vyhasne. Tak snad to s tou důvěrou v druhé a budoucnost nebude tak zlé,“ říká Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via.

Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Projekty, které potřebují naši pomoc

Pomoc zdravotníkům

Počet nakažených koronavirem stále přibývá i mezi zdravotníky, kteří denně riskují své zdraví ve prospěch nás všech. Nápor, kterému v současné době musí čelit, je obrovský. Field, michelinská restaurace Radka Kašpárka, bude od 2. listopadu vozit 160 obědů denně na plicní oddělení do fakultní nemocnice v Motole. Pojďme společně darovat dalších 800 obědů týdně lidem v první linii.

Podpora seniorů

Mnohým seniorům se život ještě nestihl vrátit do starých kolejí a už je tu další období spojené se strachem a nejistotou. Elpida pro ně proto zřídila bezplatnou telefonickou krizovou Linku seniorů 800 200 007, která je nyní opět ve dvojnásobném provozu. Každý den od 8-20 hod poskytuje akutní psychologickou pomoc a profesionální podporu. Nepřetržitě celý den pak funguje bezplatná linka důvěry Senior telefon 800 157 157 organizace Život 90.

Seniorům, dlouhodobě nemocným, osobám se zdravotním postižením a lidem ohroženým sociálním vyloučením pomáhá ve druhé vlně také Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Záchrana kultury

Divadlo Jatka78 vytvořilo klub Patronů Jatek78 – Patron78 pro všechny své diváky a příznivce, kteří chtějí leckdy těžkou divadelní káru táhnout s nimi. Členy klubu čekají v nové sezóně samé příjemnosti, jako jsou lepší místa v hledišti, přednostní nákup rychle prodaných představení, přístup na zkoušku a další. O pomoc dárce prosí také pražský Cross Club, jehož zaměstnanci se ocitli bez práce a jistého příjmu, nebo A studio Rubín či ostravský klub Feducia.

Sounáležitost s lidmi s postižením

Bílá vrána je sociální podnik poskytující stálé zaměstnání lidem se zdravotním postižením, ale také kavárna, co se nevzdává! Už během jarní koronavirové krize kavárna všemi dostupnými prostředky bojovala o své přežití, aby se její zaměstnanci měli kam vrátit. A boj teď pokračuje!

S následky epidemie bojují i organizace PferdaSpirála Ostrava, která se snaží transformovat své cateringové služby a udržet pracovní místa pro lidi s hendikepem.

Pomoc lidem bez domova

Průvodci z Pragulic se vracejí do ubytoven, na ulici či pod most a doufají, že budou zase brzy provázet. Organizace se snaží rozptýlit je i vás pomocí live streamů a nabízí nové online prohlídky. Nerušte své prohlídky v ulicích, ale proměňte je ve vouchery, které využijete v lepších časech. Na lidi bez domova myslí i organizace Místní místním se svou sbírkou A co ti venku?

Myslíme také na zvířata

Finanční krize dopadá také na zvířata, jejichž majitelé přicházejí o práci nebo musí opustit své bydlení a odchází do azylových domů nebo na ubytovny, kam si své psy a kočky vzít nemohou. Právě těmto zvířatům pomáhá organizace Pet Heroes.

Všechny projekty týkající se boje s dopady koronavirové krize najdete na Darujme.cz zde. V případě, že chcete takový projekt nebo výzvu založit, použijte tag Aktuálně – Spolu proti koronaviru.

Proč používat Darujme.cz?

 • Víme jak na to. Dárci přes nás jen v loňském roce darovali 128 milionů korun.
 • Je snadné se zaregistrovat.
 • Získáte přehledné informace o dárcích a darech. Je totiž důležité s dárci komunikovat a hlavně jim poděkovat.
 • Platby zasíláme jednou týdně. Nemusíte tedy čekat do skončení kampaně a můžete prostředky hned využít na vaši práci.
 • Kampaně na Darujme.cz nemusí být časově omezené, můžete je využívat celý rok i mimo krizi.
 • K dispozici jsou vám naše konzultace, webináře či semináře, protože nestačí jen kampaň založit, aby byla úspěšná. Pro ty, kteří s Darujme.cz začínají nebo se chystají a chtějí se v něm co nejrychleji zorientovat, máme videonápovědu, jak na to.

Motivovat můžete i své příznivce, aby pro vás uspořádali dárcovskou výzvu. Pokud máte dotazy nebo potřebujete poradit, kontaktujte nás na telefonu + 420 736 142 491 nebo na emailu podpora@darujme.cz. Jsme v tom s vámi.

Tým Darujme.cz

Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020 znají své nositele

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Cenu tvoří diplom a peněžní ocenění ve výši 300 tisíc korun.

„Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu  nejenom u nás, ale i ve světě. Letošní rok je ovšem výjimečný: běží ve stínu pandemie. Ale každý stín má své světlo. V našem případě jsou tím světlem díla všech oceněných. Jejich zásluhy o českou kulturu, jejich význam a přínos české literatuře, českému divadlu, hudbě, výtvarnému umění, architektuře a filmu, a to doma i v cizině. Oceněným je třeba pogratulovat – a české kultuře pak popřát sílu a zdraví do dalších let,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

 • Státní cena za literaturu byla udělena Michalu Ajvazovi za dosavadní literární tvorbu.
 • Státní cena za překladatelské dílo byla udělena Blance  Stárkové za dosavadní překladatelské dílo v oblasti překladu literárních děl.
 • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Tomáši Dvořákovi za osobitý celoživotní přínos rozvoji českého loutkového divadla a jeho reprezentaci v zahraničí.
 • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Jiřímu Tichotovi za působení v čele souboru Spirituál kvintet, jenž v době nesvobody pomáhal několika generacím posluchačů nacházet cestu k odvážným občanským postojům, a za muzikologický výzkum v oblastní loutnového repertoáru renesance a baroka.  
 • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Květě Pacovské za celoživotní uměleckou a edukační činnost v oblasti knižní ilustrace, designu a volného umění, která dotváří úplnost obrazu umělkyně světového významu.
 • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Viktoru Rudišovi za morální postoje a celoživotní dílo, kterým inspiroval další generace architektů a propojil brněnskou architektonickou scénu se scénou pražskou a libereckou.
 • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Evě Zaoralové za dlouholeté umělecké vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a celoživotní propagaci českých filmů a filmařů v zahraničí a Miloši Formanovi, in memoriam, za filmy, kterými se nesmazatelně zapsal do dějin české a světové kinematografie.

Podrobné informace o oceněných a jejich díle naleznete v této brožuře.

Letos se vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením zabraňujícím jeho šíření neuskutečnilo slavnostní předání cen na Nové scéně Národního divadla. Ceny byly laureátům předány individuálně a Česká televize připravila seriál medailonků všech oceněných, které postupně odvysílá na programu ČT Art v termínu od 1. do 8. 11., vždy v čase od 20:13 a v tomto pořadí:

 1. Michal Ajvaz
 2. Blanka Stárková
 3. Jiří Tichota
 4. Viktor Rudiš
 5. Květa Pacovská
 6. Tomáš Dvořák
 7. Eva Zaoralová
 8. Miloš Forman

Internetová televize Mall.tv uvádí nový seriál Terapie sdílením

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Autor článku: 
Eva Albrechtová/ika

Hraný seriál Terapie sdílením inspirovaly esemesky ze stejnojmenného projektu. Ten před třemi lety odstartovala kolekce triček se vztahovými větami. V reakci na ni začaly její spoluautorce Ester Geislerové chodit další více či méně úsměvné zprávy a ona je anonymně zveřejňovat na sociálních sítích. Dnes má Instagram Ester&Josefina, který spravuje, 310 tisíc sledujících a Terapie sdílením svou knižní, audio, live a od 25. října také hranou podobu od společnosti Negativ.

„Od začátku jsem si představovala, za jakých okolností byly asi esemesky napsány, a protože mám ráda krátké formáty, líbila se mi myšlenka, že by na základě každé zprávy vznikl fiktivní příběh. S tímhle nápadem jsem se svěřila Karlu Spěšnému, řediteli Festivalu krátkých filmů Praha a dramaturgovi Mall.tv, který se pro něj nadchl, a následně jsme přizvali Johanu Ožvold, která už předtím režírovala audioknihu Terapie sdílením a dramaturgicky se podílela na konceptu živých přednášek Terapie sdílením Live,“ popisuje Ester okolnosti, které vedly ke vzniku osmi dílů. Každý z nich tvoří jeden samostatný uzavřený příběh a má jiné herecké obsazení, lokaci a často i režiséra nebo režisérku. Těch se při natáčení vystřídalo celkem pět: kromě Johany Ožvold i Tomáš Pavlíček, Jitka Rudolfová, Jan Vejnar a Luboš Kučera.

Důvodem takového ne úplně standardního a v mnoha ohledech náročnějšího zpracování byla snaha o tematickou různorodost a generační přesah. „Když mě Ester ke spolupráci oslovovala, byla jsem zdrženlivá. Popravdě mě překvapovaly víc reakce na smsky než zprávy samotné. Chtěla jsem tohle vymezování se obrátit a poukázat na to, že všichni jsme součástí hloupé komunikace na chytrých telefonech, a to je podstatou Terapie sdílením, sdílená zkušenost, se kterou se každý může identifikovat,“ říká Johana Ožvold, která je nejen režisérkou dvou dílů, ale také supervizorkou celého seriálu. „V tomhle ohledu pro mě byla důležitá vyváženost, nechtěla jsem vyvolat dojem, že špatní kluci posílají hodným holkám příšerný zprávy, nebo se omezit na jednu věkovou skupinu. Jsou to každodenní situace, které se týkají nás všech a vedou k zamyšlení nad tím, jak se chováme a co a proč píšeme,“ dodává.

První epizoda nazvaná Přidat si Alenu s Evou Josefíkovou a Tomášem Havlínkem už je na internetové televizi Mall.tv k vidění. Další, ve kterých si zahráli například Jenovéfa Boková, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Marek Daniel, Tomáš Jeřábek, Jakub Žáček nebo Zdeněk Godla budou následovat v týdenní periodicitě. Premiérově budou odvysílány vždy každou neděli v 18:00 a poté dostupné zdarma kdykoli na www.mall.tv nebo prostřednictvím aplikací v mobilech a chytrých televizí.

 

Terapie sdílením: O esemeskách a lidech

Osmidílný seriál

Autorka námětu: Ester Geislerová

Tvůrci seriálu: Ester Geislerová, Johana Ožvold, Karel Spěšný

Dramaturgie a supervize: Johana Ožvold, Karel Spěšný

Režie: Johany Ožvold, Tomáš Pavlíček, Jitka Rudolfová, Jan Vejnar, Luboš Kučera

Scénář: Johana Ožvold, Barbora Saxová, Lukáš Csicsely, Karel Spěšný, Tomáš Pavlíček, Luboš Kučera

Hrají: Eva Josefíková, Jenovéfa Boková, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Sandra Černodrinská, Marek Daniel, Tomáš Jeřábek, Jakub Žáček, Zdeněk Godla a další

Producent: Milan Kuchynka

Šéfproducent Mall.tv: Lukáš Záhoř

Kamera: Šimon Dvořáček

Střih: Zuzana Walter, Jakub Vansa, Matěj Sláma

Zvuk: Adam Voneš
Architektka a kostýmní výtvarnice: Zuzana Mazáčová  
Masky: Klára Hubalová
Premiéra: 25. října 2020 na Mall.tv

Ocenění: Serial Killer – nejlepší webseriál střední a východní Evropy

www.mall.tv/terapie-sdilenim

Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES

PRAHA, ZAHRANIČÍ: Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES organizuje sdružení ARA ART. V rámci festivalu proběhne venkovní výstava, online divadelní představení a diskuze s herci a tvůrci. Akce se koná od neděle 1. listopadu do úterý 3. listopadu.

od 01.11.2020 do 03.11.2020
Autor článku: 
Barbora Doleželová

Kdy: 1. - 2. listopadu 2020 od 17 hodin, výstava do 21. listopadu

Kde: Youtube kanál ARA ART, Zoom, výstava v Parku Tusarova, Holešovice

“Romské divadlo má více než stoletou historii. Přesto, že po celé Evropě existuje celá řada aktivních romských divadel, je jejich aktivita neviditelná a zůstává v izolaci mimo hlavní kulturní a vzdělávací proud,” říká výkonný ředitel sdružení ARA ART David Tišer. Během tohoto projektu, který podpořil Visegradský fond, každý partner představí své divadelní představení nebo výstavu v Praze, v Prešově a v Budapešti. ARA ART (CZ) již představilo mnoho svých autorských divadelních představení nejen v ČR, ale i zahraničí, ovšem nyní máme příležitost vám v České republice představit divadelní a uměleckou tvorbu našich zahraničních partnerů ze Slovenska a Maďarska.

Kdo vystoupí:

 • Josef Fečo - výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově. V rámci své výstavy představí osm světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street art, stencil art.
 • herec František Balog - v rámci představení “Rom z peřinky aneb ENTER THE MAJORITY” odvypráví svůj unikátní životní příběh od vyrůstání v dětském domově po dnešní působení ve Státním divadle v Košicích.
 • Státní vědecká knihovna v Prešově představí svou činnost v rámci moderované debaty se slovenskými umělci. Knihovna má jednu z nejbohatších sbírek zaměřenou na romskou kulturu, a mimo jiné zdramatizovala a uvedla některá romská literární díla.
 • Independent Theatre Hungary - ve své prezentaci představí krátká videa různých evropských romských divadelních her, výstavu o současných romských umělcích a představí také první mezinárodní romskou dramatickou sbírku - Roma Heroes.
 • herečka Emília Lovas v představení Chameleon girl

Přesný program naleznete níže.

Všechna divadelní představení můžete zhlédnout na Youtube kanálu sdružení ARA ART. Diskuze proběhnou přes aplikaci Zoom. Odkazy na jednotlivé části programu naleznete v jednotlivých facebookových událostech. Obrazy Josefa Feča v rámci venkovní výstavy Neznámé barvy osobnosti bude možné vidět do 21. listopadu v Parku Tusarova v Holešovicích.

Festival je podpořen Visegrádským fondem v rámci projektu Utajené hodnoty největší menšiny ve Visegrádském regionu. Projekt vznikl na základě spolupráce tří organizací - ARA ART (CZ), Státní vědecká knihovna v Prešově (SK) a Independent Theater (HU).

 

Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES

Program:

Neděle 1. listopadu

Venkovní výstava Neznámé barvy osobnosti

Autorem výstavy je výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově Josef Fečo. Ve svém díle představí osm světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street, stencil art.

Portréty zobrazují významnou romskou spisovatelku Elenu Lackovou, belgického jazzového kytaristu, skladatele a zakladatele romského jazzu Djanga Reinhardta, amerického herce a zpěváka Elvise Presleyho, herce, komika, režiséra a producenta Charlese Chaplina, brazilského bývalého prezidenta Juscelina Kubitscheka, britského herce Michaela Caina, francouzského filmového režiséra, scénáristu, skladatele, herce a producenta Tonyho Gatlifa a rusko-amerického divadelního a filmového herce Yula Brynnera známého z filmu Sedm statečných.

Výstava potrvá do 21. listopadu v Parku Tusarova v pražských Holešovicích.

 

Pondělí 2. listopadu

18:00 divadelní představení Rom z peřinky (SK)

Monodrama s názvem “Rom z peřinky aneb ENTER THE MAJORITY”, které přibližuje unikátní životní příběh herce Františka Baloga. Vyrůstal v dětském domově a v současnosti působí na prknech Státního divadla v Košicích. V domově žil 22 let. Herec ukazuje umění reálného života. Se svými kolegy z činohry Státního divadla založil v roce 2016 divadlo Actor pod Vežou.

Hlavní postavou této situační komedie je Rom, který divákům vypráví svůj životní příběh skrze humorné i bizarní historky a příhody o svém dětství, dospívání a dospělosti. Postupně se dostává do majoritní společnosti a zařazuje se do ní.

V inscenaci odehraje celkem devět postav, které hlavní postavu v životě ovlivnili či přispěli ke směřování v jeho životě. Je to příběh romského mladíka, který měl v mnoha případech na cestě k úspěchu štěstí, ale současně i to štěstí bylo někdy trpké.

Online přenos na Youtube - odkaz bude zveřejněn na facebookové události.

 

19:30 online debata u autorském divadle slovenských Romů

Debata s hervi a autory divadelního představení Rom z peřinky. Tématem bude současná situace autorského divadla slovenských Romů, role Státní vědecké knihovny v Prešově, která má jednu z nejbohatších sbírek zaměřenou na romskou kulturu a mimo jiné zdramatizovala a uvedla některá romská literární díla.

Romské divadlo má více než stoletou historii. Přestože po celé Evropě existuje celá řada aktivních romských divadel, je jejich aktivita neviditelná a zůstává v izolaci mimo hlavní kulturní a vzdělávací proud. Proč tomu tak je?

Diskuze se zúčastní výtvarník Josef Fečo, herec František Balog, překladatelka a vědecko-výzkumná pracovnice Státní vědecké knihovny v Prešově Erika Godlová. Dále vedoucí oddělení dokumentárně - informačního centra romské kultury Státní vědecké knihovny Roman Čonka a ze stejného oddělení také Jana Gáborová-Kroková. Setkání moderuje tisková mluvčí Muzea romské kultury a vedoucí romské online televize Tuke.TV Alica Zikmund Heráková.

Odkaz na online debatu bude zveřejněn na facebookové události.

 

Úterý 3. listopadu

17:00 online prezentace Independent Theater Maďarsko

Maďarské Nezávislé divadlo od roku 2007 iniciuje dialog o sociálních otázkách, které se dotýkají nás všech. V online prezentaci představí krátká videa různých evropských romských divadelních her, výstavu o současných romských umělcích a představí také první mezinárodní romskou dramatickou sbírku - Roma Heroes.

Prezentace proběhne na odkazu zveřejněném na facebookové události.

18:00 divadelní představení Chameleon Girl

V online přímém přenosu vám Independent Theater představí svou autorskou tvorbu. Hlavní roli v tomto monodramatu ztvárňuje herečka Emilia Lovas.

 Pomocník pokládá zdánlivě průměrné dospívající dívce otázky, aby pochopil, proč udělala to, co udělala, proč se chce rozhodovat určitým způsobem. Dívka vzpomíná na situace a zkušenosti, z nichž ne všechny jsou její vlastní. Prostřednictvím příběhů této dívky se můžeme dozvědět o výzvách jejich prarodičů, sester, učitelů, vrstevníků z mateřských škol a spolužáků. Dívka se dokáže asimilovat se vším a s každým, čte myšlenky a vzpomínky ostatních a odmítá následovat něčí příklad. Chce místo toho žít svůj vlastní život.

Příběh superhrdinky byl vytvořen na základě skutečných příběhů romských mladíků účastnících se workshopu “Roma Heroes” v Independent Theater.

Představení proběhne na odkaze zveřejněném na facebookové události.

 

19:30 online debata s herci a autory představení Chameleon Girl

Chameleon Girl byla napsána na základě skutečných příběhů mladých Romů. Hra se zaměřuje na relevantní témata pro romské a neromské mládežníky. Podněcuje diskuzi publika a zdůrazňuje podrobnosti a rozdíly romských a neromských mladých lidí, kde podporuje vzájemné pochopení.

Debaty se zúčastní režisér představení a pedagogický vedoucí Independent Theater Tamás András Szegedi. Představitelka hlavní role Emilia Lovas a operativní vedoucí Independent Theater a dramaturg představení Marton Illes. Diskuzi moderuje tisková mluvčí Muzea romské kultury a vedoucí romské online televize Tuke.TV Alica Zikmund Heráková.

Odkaz na setkání bude zveřejněn na facebookové události.

www.araart.cz

Adolf Loos 150: jak se obnovuje jediná plzeňská realizace Loosova konceptu Raumplanu v bytové architektuře?

PLZEŇ-ČR: Také druhá přednáška z cyklu věnovaného životu a dílu Adolfa Loose a jeho spolupracovníků se odehraje v online prostoru, tentokrát ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni. V přednášce, živě přenášené ve sváteční středu 28. října od 18 hodin ve facebookové události na adrese bit.ly/adolfloos2, představí historik architektury Petr Domanický celkovou opravu a restaurování Semlerovy rezidence.

28.10.2020
18:00
Autor článku: 
Martina Seidlerová

Kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni diváky seznámí se vznikem i novější historií mezonetového bytu, který do zahradního činžovního domu nechali v letech 1932–1934 vestavět manželé Oskar a Jana Semlerovi. Návrhem vestavby vlastního bytu pověřil Adolfa Loose. Návrh – snad na základě Loosova rozvrhu – vypracoval jeho žák a později blízký spolupracovník Heinrich Kulka. Petr Domanický se ve svém příspěvku zaměří především na období po roce 2012, kdy správu objektu převzala Západočeská galerie. Přiblíží zejména právě probíhající a nejdůležitější fázi prací, která směřuje k vytvoření expozice v podstatné části historického bytového interiéru.

Třetí část série Adolf Loos 150, připravované spolkem Pěstuj prostor s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Plzeňského kraje, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 11. listopadu 2020 od 18 hodin opět na facebookovém profilu Pěstuj prostor. Americký historik architektury Christopher Long ve své přednášce prozkoumá, jak a proč Loos v posledních letech svého života změnil svoji ideu Raumplanu, a odhalí nové způsoby chápání jeho jedinečné prostorové koncepce.

 

Ing. arch. Petr Domanický

Plzeňský historik architektury se dlouhodobě věnuje zejména plzeňské architektuře 20. století. Po absolutoriu Fakulty architektury ČVUT v Praze působil v plzeňském pracovišti Národního památkového ústavu. Současně prováděl průzkum architektury první poloviny 20. století na Plzeňsku, přičemž nabyté poznatky využil při přípravě návrhů na prohlášení některých staveb kulturními památkami či prohlášení plzeňské vilové čtvrti Bezovka městskou památkovou zónou. V roce 2009 se stal kurátorem nově budované sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni. Autorsky zpracoval monografii Hanuše Zápala či publikaci o plzeňské architektuře v šedesátých letech minulého století (Lesk, barvy a iluze); jako editor a spoluautor je podepsán pod Průvodcem architekturou města od počátku 19. století do současnosti. Je rovněž autorem a spoluautorem řady výstav. Dílem Adolfa Loose se systematicky zabýval již v publikačním i výstavním projektu Loos – Plzeň – souvislosti (2011–2012).

 

Pragovka představí v době lockdownu nové výstavy online

PRAHA: Vysočanská Pragovka Gallery zkoumá možné způsoby, jak se vyrovnat se zavřením kulturních institucí, a přesto prezentovat kulturu dále. V průběhu následujících dní tak otevře tři nové výstavy, z nichž jedna se orientuje na pohled zvenčí, a tak bude také pozorovatelná, druhá proběhne newsletterovou formou přímo do schránek subscriberů newsletteru galerie, a všechny tři budou prezentovány pomocí 3D varianty přístupné na stránkách Pragovky. Výstavy zahájí formou streamu v úterý 27. 10. od 18:00.

27.10.2020
18:00
Autor článku: 
Boris Jankovec

Výstavy budou zahájeny formou streamu v úterý 27. 10. od 18:00, který zahrne otevření skupinové výstavy s názvem Everlasting, jež přímo vychází a reaguje na současnou pandemickou situaci, ale i zahájení newsletterové výstavy QA#4/Forms of Publication od trojice mladých berlínských umělců.  Ve středu 4. 11. pak bude obdobně zahájena i výstava rezidenta Pragovky Kryštofa Kaplana s názvem Korporealita. Výstavy budou následně přístupné také formou 3D varianty na stránkách Pragovky.

Výstava Everlasting společně vytvořená mladými umělci Veronikou Čechmánkovou, Adélou Leinweberovou a Davidem Vojtušem reflektuje a zkoumá pocit, který právě prožívá celá česká společnost. Kurátor výstavy Viktor Čech, známý teoretik a kritik, totiž ke vzniku koncept  výstavy říká, že vznikl z prožitku: “Když jsme v průběhu letošního jara levitovali ve svých soukromých mikrosvětech v bezčasí spojeném s nejistotou z oné nové a nečekané pandemické zkušenosti, kdy byla naše fyzická i sociální izolace šokem, který pro většinu asi nahradil i samotný strach z infekce.“ Výstava navíc bude instalována speciálně tak, aby si ji návštěvník případně mohl prohlédnou skrze stěnu galerie, jejíž přední stěna je tvořena z převážné části okny. Jádro tématu instalace vychází  prožívaní pocitu izolace, přesněji: „Je to ono zhuštění a zpomalení času uzavřeného v soukromých pastech fragmentalizované společnosti. Stal se jakýmsi rozdělaným těstem, jehož tuhnoucí pružnost jsme leckdy pociťovali jako k cíli nevedoucí věčnost přítomnosti,“ dodává kurátor. Výstava potrvá v Pragovka Gallery Entry od 27. 10. do 8. 12. a bude přístupná k pohledu zvenčí 24 h denně a také v online variantě na stránkách Pragovky od 2. 11. 2020.

Projekt QA#4/Forms of Publication je společným dílem Stefana Kleina a uměleckého dua G.a.d.o, které tvoří  Leny Skrabs a Palomy Sanchez-Palencia.  Oproti předcházející výstavě, berlínští umělci se rozhodli neprezentovat  výstavu cestou 3D modelu, poněvadž považují virtuální prostředí za přesycené, ale přikročili k neprotřelé formě prezentace výstavy pomocí newsletteru. Každý den  zaregistrovaní obdrží mailem jedno umělecké dílo po dobu 25 dnů, v nichž berlínští uměli hledají odpovědi na 25 nejčastějších otázek, jež jsou kladeny během pracovních pohovorů. Výstava tak proběhne prostřednictvím 25 newsletterů pečlivě vypracovaných do podoby uměleckého díla.  Pouze ten, kdo bude zaregistrovaný k newsletteru od začátku, tak bude mít možnost zhlédnout výstavu celou. Projekt, který měl původně vzniknout pro prostor Pragovka Gallery Pop-Up potrvá od 27. 10. do 8. 12., přičemž adresa pro odběr newsletteru je: http://bit.ly/QA4_FormsOfPublication

Výstavu Korporealita rezidenta Pragovky Kryštofa Kaplana představí The White Room online ve středu 4. 11. nejnovější sochy-objekty, v jejichž formě bude akcentován  především figurální tvar. Kurátorka  Iva Mladičová s ohledem na smysl a výmluvný název výstavy tvůrčí styl sochaře Kryštofa Kaplana obecně charakterizuje slovy: „…velkorysá forma, plasticita realizovaná základními fyzikálními zákonitostmi, často kombinovaná s mechanickou konstrukcí, pro jeho instalace je typická jistá scénická dramatičnost. Často se setkáváme s jednoduchým velkoformátovým tvarem expandujícím z obdélného rámu nebo s prvkem konstrukce založené na elementárních zákonitostech páky a kladky pracující s metaforou transformace naakumulované tenze.“  Kryštof Kaplan (* 1987), který je poměrně novým rezidentem Pragovky, v letech 2015–2016 působil jako asistent v ateliéru Jindřicha Zeithammla na Akademii výtvarných umění v Praze. V loňském roce proběhly jeho samostatné výstavy TENZE v DOXu a METAFYZIKA v Atriu v Praze, nedávno byl zastoupen na sochařské přehlídce RE_FORM v pražské Trafo Gallery. A právě na tyto výstavy navazuje jeho výstava v prostoru na Pragovce, která tak částečně bude i rekapitulací předchozí tvorby. Výstava potrvá v prostoru The White Room 4. 11. až do 31. 12.

Zahájení prvních dvou výstav můžete zhlédnout na facebookovém profilu Pragovka Gallery: https://www.facebook.com/pragovkagallery/photos/gm.1096177717503238/980866205745728

Výstavu Korporealita Kryštofa Kaplana zde: https://www.facebook.com/thewhiteroompragovka/photos/gm.1500961756762302/1005263373298387

S odstupem zhruba týdne budou po zahájení budou přístupné navíc také v 3D variantě na stránkách Pragovky: pragovka.com, Videa doprovodného programu pak na youtube kanále pragovkagallery. (Everlasting od 2. 11., Korporealita od 9. 11.).

Pro podrobné informace sledujte stránku: https://www.facebook.com/pragovkagallery/ a stránky pragovky: Pragovka.com

Pavel Kosatík: Člověk má dělat to, nač má sílu

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Autor článku: 
Petra Dankovičová/ika

Na to, aby se stala součástí obecného osudu, měla přitom jenom velmi málo času, doslova pár let. Většina z nás se s její osobností začala sbližovat až poté, co se – v prosinci 1989 – stal Václav Havel prezidentem, a kdy také ona vystoupila na oči věrejnosti.

Činila tak nerada. Cenila si soukromí a vděla, že „v záři reflektorů“ o ně přijde. Na rozdíl od mnohých jiných mužů i žen však i v nové roli našla sama sebe. Zatímco mnozí míní, že člověk má hrát společenské role, které od něho okolí očekává (a role takzvané první dámy je v tom ohledu typická), existují i ti, kdo vlastním životem znázorňují, že namístě je spíš opak. Dokážou vnutit společenské „roli“ rukopis své vlastní osobnosti. O takových lidech se potom říká, že za sebou zanechali stopu. Že tvořili dějiny.

Olga Havlová si vedle svého charismatického muže-prezidenta našla prostor seberealizace. Založila Výbor dobré vůle, první velkou charitativní organizaci u nás po roce 1989. Jejím dílem byl však i on, její muž. Mnohé z toho, co připisujeme Václavu Havlovi, například z disidentských dob, by se možná vůbec nezrodilo nebo by vypadalo úplně jinak, nebýt Olgy Havlové.

 

Pavel Kosatík

OBSAH CD:

1. Dětství

2. Setkání s Václavem Havlem

3. Normalizace

4. Rodinný čtyřúhelník

5. Z Hradu do nemocnice

Audioknihu vydal Radioservis, a.s. ve spolupráci s Euromedia Group.

 

JIŽ VYŠLO:

Pavel Kosatík: 100x Václav Havel

100 slavných i méně známých, ale důležitých výroků Václava Havla. Vět, které vstoupily do dějin a o kterých má smysl přemýšlet i dnes.

Pavel Kosatík vybral stovku Havlových výroků, které považuje z různých důvodů za charakteristické, a okomentoval je v dvojím kontextu. Jednak v onom dobovém, v kterém byly vysloveny, jednak v současném. Čtou Ladislav Špaček a Lukáš Hlavica.

www.radioteka.cz

Festival Brikcius - 9. ročník cyklu koncertu komorní hudby v Praze

PRAHA: FESTIVAL BRIKCIUS - 9. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (1. - 30. listopad 2020) bude tentokrát ONLINE. Letošní dramaturgie připomene 335. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha, 120. výročí narození židovského spisovatele Jiřího Weila a 22. ročník festivalu Den poezie (210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy).

 

od 01.11.2020 do 30.11.2020
Autor článku: 
František Brikcius

V rámci 9. ročníku vystoupí český violoncellista František Brikcius, violoncellistka a básnířka Anna Brikciusová, varhanice a skladatelka Irena Kosíková a sourozenecké violoncellové Duo Brikcius. Více informací na webových stránkách https://www.Brikcius.com/Festival.

Koncerty Festivalu Brikcius se každoročně konají v listopadu v Praze. Vzhledem k současné situaci se letos budou všechny pořady konat pouze online. Vstup na většinu akcí je volný. Rezervace via Eventbrite https://FestivalBrikcius.eventbrite.com.

Součástí festivalu je online streaming filmového hudebního dokumentu MAKANNA (čtvrtek 5. listopad), varhanního kompletu 18 LIPSKÝCH CHORÁLŮ (čtvrtek 12. listopadu), básnického čtení DEN POEZIE - ČAS VYPRŠEL (pondělí 16. listopadu), záznamu z koncertu PRAHA - BRNO: 6 SOUDOBÝCH SKLADEB PRO VIOLONCELLO SÓLO s vizuálním doprovodem z hvězdárny (čtvrtek 19. listopadu) a závěrečného uvedení mezinárodního projektu MUSICAL SOLIDARITY / COVID-19 (čtvrtek 26. listopadu). Včetně online violoncellových kurzů CELLO ACADEMY PRAGUE (1. - 30. listopad) via Zoom.

Změna programu vyhrazena. Více informací o Festivalu Brikcius je k dispozici na https://www.Brikcius.com/Festival a http://www.FaceBook.com/FestivalBrikcius.

Festival Jeden svět 2020 proběhl, ale nedoběhl. V příštím roce se odehraje od 10. do 28. května

ČR: Minulý týden měly proběhnout poslední regionální festivaly 22. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Dnes se mělo slavit a bilancovat. Bohužel doba koronavirová, v níž se proměnil rok 2020, ani v náhradních termínech neumožnila, aby se festival uskutečnil podle plánu. Kvůli ochraně zdraví ale i touze nepřipravit diváky o filmové zážitky, se festival po prvním přerušení rozprostřel od března až do října, a přesto musel být i napodruhé nuceně ukončen. S ohledem na ohromující množství energie, které v této nestandardní situaci vynaložily zejména regionální týmy, rozhodl se organizační tým festivalu 23. ročník uskutečnit v novém termínu a pozměněném formátu. Festival Jeden svět 2021 proběhne od 10. do 28. května.

Autor článku: 
Tomáš Urban

„Po březnovém přerušení jsme se rozhodli pokračovat po prázdninách hlavně kvůli regionálním festivalům, které se vůbec nemohly uskutečnit. Byli jsme nesmírně rádi, že se velká většina regionálních týmů rozhodla nepřipravit diváky ve svých městech o silné dokumenty a věnovat letošnímu ročníku dvakrát tolik času a úsilí. O to víc nás mrzí, že v náhradním termínu nemohla některá města festival uskutečnit ani napodruhé. Každopádně před všemi regionálními týmy smekám klobouk a strašně moc jim děkuji za práci a nasazení, které projevily osudu navzdory,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Některá města, jejichž náhradní termíny byly naplánovány na druhou polovinu října, se s ohledem na nepříznivý vývoj situace a stále se zhoršující podmínky pro pořádání kulturních akcí, rozhodla už v září či začátkem října nepokračovat v přípravách. Jiné festivaly sice odstartovaly, ale za velmi omezených podmínek. Opatření přijatá s druhým nouzovým stavem pak vystavila definitivní stopku festivalům ve Znojmě, Táboře a Liberci.

„Za normálních okolností bychom v těchto dnech už naplno připravovali další ročník. Bohužel, normální okolnosti kulturu, jako ostatně celou společnost, asi ještě nějakou chvilku nečekají. Je nutné nepropadnout skepsi a pokusit se na novou situaci adaptovat. Na to je ale potřeba na chviličku se zastavit, nadechnout se, nabrat nové síly a reflektovat možnosti. Proto jsme se rozhodli pro posunutí termínu. Chceme se všichni společně zamyslet nad tím, jak se festival musí přizpůsobit a co dobrého v tom můžeme najít pro diváky, pro všechny, kdo se na organizaci festivalu podílejí i pro budoucí podobu festivalu jako takovou,“ shrnuje výkonná ředitelka festivalu Lenka Lovicarová důvody pro posunutí termínu konání festivalu na květen 2021.

O konkrétních proměnách, kterými projde tradiční podoba festivalu, budeme průběžně informovat.

www.jedensvet.cz

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje