čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita

Co se děje

Co se děje, zprávy

NIPOS přesouvá celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně do Mostu

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Autor článku: 
Tomáš Čivrný

Na začátku července začalo NIPOS hledat nového spolupořadatele. Ochotu ujmout se této úlohy svou nabídkou vyslovilo sedm měst – Česká Lípa, Česká Třebová, Klášterec nad Ohří, Kroměříž, Most a Týn nad Vltavou. Náhradní variantu pořádání festivalu během stavby obchodního centra ve své nabídce představilo i město Volyně.

Všech sedm míst navštívila komise ve složení: Simona Bezoušková, Jaromír Hruška, Lenka Huláková a Helena Plicková. Ta se kromě jiných faktorů zaměřila především na variabilitu hracích prostor, množství ubytovacích kapacit, možnosti setkávání účastníků festivalu, ceny služeb (nájmy prostor, ubytování, strava), podporu města (výše dotace, osobní účast představitelů města) a potenciál rozvoje festivalu.

S ohledem na všechny tyto skutečnosti rozhodla v poměru hlasů 3:1 vybrat za nového spolupořadatele město Most. Za náhradníka určila Týn nad Vltavou.

Konání přehlídky v novém místě je plánováno na rok 2025, v případě prodloužení stavby ve Volyni i na rok 2026. Pokud by nové podmínky ve Volyni byly pro festival nevyhovující, může po dohodě s vybraným spolupořadatelem festival zůstat v novém místě trvale.

Komise na nabídce Mostu ocenila především rozsáhlou podporu města, rozmanitost hracích prostor, dostatek vnitřních i venkovních možností pro setkávání účastníků, kapacitní a cenovou dostupnost ubytování a významný potenciál k rozvoji festivalu. Důležitým faktorem
při rozhodování byla i vzájemná symbióza divadelního festivalu a města. Festival by mohl pomoci s bouráním předsudků o okrajovém regionu a oživením města a město Most zase festivalu s jeho rozvojem a růstem. 

NIPOS děkuje všem zájemcům o spolupořadatelství za pečlivou a kvalitní přípravu nabídek.

 

Zuzana Satori: Zažila jsem nebe a peklo. Skutečné příběhy o životě s narcistickým manipulátorem

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Autor článku: 
nakl. Galén

„Řadu let jsem žila se skrytým narcistou. Mít fungující a naplňující vztah s takovým člověkem je ale nemožné. Psychické týrání přišlo plíživě, ale bylo neúnosné, nefyzická agresivita narůstala. Rozhodla jsem se odejít, když ,Onar' začal proti mně používat a manipulovat naše děti, bez ohledu na to, co jim tím způsobí. Peripetie soudních řízení a trestních oznámení trvaly několik let. Jak prokázat násilí psychického rázu? To pravé peklo mělo teprve začít…

Mezitím už měl Onar další partnerku Janu a s ní další dítě. Vše se opakovalo jako přes kopírák. I ona byla nucena z toxického vztahu utéct a také jejich syn se ocitl v soukolí institucí, OSPODů a soudů… Stejný scénář a stejná bezmoc při prokazování domácího násilí, při snaze domluvit se na čemkoli. Nejhorší ze všeho je přihlížet tomu, že naše děti si do svých životů nesou obrovská traumata… “

autorka

 

„Nezapomínejte, že historie je varováním. Na prvním místě: Ptejte se skutečně důkladně a na správných místech, jak dopadly partnerky vašeho úžasného ctitele! A nic nedejte na to, že to byly všechny mrchy, které chudáka chtěly oškubat, zneužít, zostudit a vůbec poškodit. Jinak totiž můžete být další na řadě!“

z recenze psychiatra MUDr. Radkina Honzáka

 

Kniha je také dostupná jako e-kniha na www.bezhappyendu.cz

 

 

 

V úterý odstartuje další ročník Podzimního festivalu duchovní hudby

OLOMOUC: V úterý 17. září začne letošní Podzimní festival duchovní hudby. Letos proběhne už 31. ročník této akce, která propojuje výjimečná hudební díla s olomouckými chrámy a dalšími zajímavými prostorami sloužícími duchovnímu, společenskému a kulturnímu životu ve městě. Tentokrát se bude konat v termínu od 17 září do 19. října 2024.

Letošní ročník festivalu se hlásí k Roku české hudby 2024. Proto lze najít v programech jednotlivých koncertů tolik jmen českých skladatelů a interpretů, zároveň ale i připomínek hudební tradice, která v minulých desetiletích, a i staletích spoluvytvářela naši národní, kulturní a hudební identitu.

od 17.09.2024 do 19.10.2024
Autor článku: 
Ivo Heger
Festival zahajuje slavnostním koncertem už v úterý 17. 9. od 19 hodin v sálu Reduta Moravské filharmonie Olomouc. Tento orchestr bude také hlavním protagonistou koncertu, který přináší hudbu tří autorů, která je propojena tématem lásky ve smyslu Pavlova Prvého listu Korintským: „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon“. Téma bude připomenuto třemi skladbami autorů různých generací a různé národnosti: zazní Preludium k opeře Tristan a Isolda Richarda Wagnera, orchestrální suita Gabriela Faurého Pelléas a Mélisande a rozměrná kantáta Jana Nováka Dido. Poprvé se na festivalu představí přední český dirigent Tomáš Netopil. “Zpravidla náš festival začínáme nedělním koncertem. Protože jsme ale hodně stáli o účast Tomáše Netopila a on má velmi nabitý program, zvolili jsme tentokrát netradičně úterý,“ říká hlavní organizátorka Podzimního festivalu duchovní hudby Dobromila Hamplová.

Druhým koncertem v neděli 22. září se festival přihlásí k projektu Rakouská sezóna v Olomouci. Interprety dvou významných klavírních trií Antonína Dvořáka a Franze Schuberta bude vynikající vídeňské „sourozenecké“ Eggner Trio Wien, které vystoupí v univerzitním Konviktu, v kapli Božího Těla.

Zakladatelská osobnost festivalu dirigent Stanislav Macura bude tradičně připomenut projekcí jeho vynikajícího nastudování smuteční symfonie Josefa Suka Asrael a působivé skladby Wojciecha Kilara Koscielec z roku 2002 v Arcibiskupském muzeu ve středu 25. září od 19 hodin.

Festival v letošním roce pokračuje v nápadu rozšířit dosah svých koncertů i mimo rámec města a jeden koncert, který je věnován k poctě olomouckých biskupů v souvislosti s inaugurací nového arcibiskupa Mons. Josefa Nuzika v tomto roce, umístil do kostela sv. Mořice v Kroměříži. V neděli 29. září od 19.00 hodin zazní celovečerní skladba Josefa Haydna Stabat Mater, která v díle tohoto mistra vídeňského klasicismu zaujímá zcela výjimečné místo. Nastudování se soubory Czech Virtuosi, Českým akademickým sborem a kvartetem skvělých sólistů se ujal Stanislav Vavřínek.

Koncertem ve středu 2. října v arcibiskupském sále od 19 hodin se dramaturgie festivalu hlásí k letošnímu celorepublikovému Roku české hudby 2024. Klavírní kvarteto Josefa Suka přednese zcela český program z vynikajících děl předních českých skladatelů Bedřicha Smetany, J. B. Foerstera, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Nástrojově jedinečné kvarteto doplní i sopranistka Alžbeta Poláčková.

Koncert 9.10. v kostele sv. Michala renomovaného slovenského souboru starých nástrojů Musica Aeterna, který vede houslista Peter Zajíček, bude věnován patronce hudby sv. Cecilii. Společně s pěticí mladých slovenských zpěváků a komorního sboru Vox Aeterna představí toto seskupení mši Alessandra Scarlattiho, která nese jméno této mučednice a svaté katolické i pravoslavné církve.

Hostem letošního ročníku festivalu bude Dubrovnický symfonický orchestr, který pod vedením Valentina Egela představí v neděli 13. října v kostele sv. Mořice osobitý program složený z jedinečné hudby chorvatských skladatelů a z výběru duchovních skladeb dalších evropských skladatelů včetně Antonína Dvořáka.

Pravidelnými návštěvníky festivalu jsou i sbory, zvláště dětské a chlapecké, které interpretují vokální hudbu od středověku do současnosti. V působivém prostoru baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se v letošním roce ve středu 16. října představí legendární chlapecký sbor Boni Pueri, který v jedinečném aranžmá představí výběr z vokální hudby od renesance k dnešku. Sbormistrem je Marek Štilec.

Slavnostní závěr festivalu připomene 100. výročí úmrtí italského skladatele Giacoma Pucciniho uvedením rozsáhlé Messa a quatro voci (Messa di Gloria) na koncertu v dómu sv. Václava v sobotu 19. 10. od 19 hodin. Dvojici mužských sólistů (Peter Berger, Martin Gurbaľ), doplní Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, které bude řídit italský dirigent Paolo Gatto.

Festival tradičně spolupracuje s televizí NOE, která bude v letošním roce zaznamenávat a přenášet koncerty 29. září a 19. října a také s Českým rozhlasem, který zpřístupní svým posluchačům koncerty také závěrečný festivalový koncert 19. října.V letošním roce festival zaštítil a finančně podpořil arcibiskup olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzik, ministr kultury ČR Mgr. Martin Baxa, hejtman olomouckého kraje ing. Josef Suchánek a primátor města Olomouc Mgr. Miroslav Žbánek.
 

Další informace najdete na webu https://podzimni-festival.cz/

Zlínský salon mladých 2024 v krajské galerii představí umělecké talenty nové generace

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně slavnostně zahájí v úterý 17. září v 17 hodin devátý ročník prestižní výstavy Zlínský salon mladých 2024 s podtitulem Trienále současného umění. Projekt je pořádán jednou za tři roky a jedná se o přehlídku tvorby českých a slovenských umělkyň a umělců nastupující generace, kteří přinášejí nové a inovativní přístupy v oblasti výtvarného umění. Výstava bude k vidění v přízemí galerie ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU do 10. listopadu 2024.

 

od 18.09.2024 do 10.11.2024
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Zlínský salon mladých je nedílnou součástí širší prezentace našeho současného výtvarného umění ve zlínské galerii, která navazuje na tradice slavných baťovských přehlídek soudobého umění, Zlínských salonů z let 19361948. Jeho hlavním cílem je objevovat osobnosti mezi nastupujícími výtvarníky a zprostředkovávat jejich tvorbu zejména zlínskému publiku,“ vysvětluje Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Letošní ročník představí širokou škálu uměleckých děl včetně soch, obrazů a instalací, které reflektují současné trendy a témata ve světě umění. „Po předchozím ročníku, který se konal v roce 2021 a byl koncipován jako kurátorská výstava, se vracíme k původnímu způsobu konsensuálního výběru vystavujících, a to na základě rozhodnutí odborné jury,“ upřesňuje ředitel. Výstavní jury tvoří kurátoři soudobého umění z tuzemska i Slovenska a letos v ní zasedli Jana Babušiaková, Jakub Frank, Adam Galko, Zuzana Krišková, Lumír Nykl a Noemi Purkrábková. Jejich výběr zajišťuje vysokou úroveň a rozmanitost prezentovaných prací. Mezi vystavujícími umělci se objeví Anna-Marie Berdychová a Samuel Stano, Dominik Styk, Dominika Dobiášová, Eliška Konečná, Erika Velická, Ester Sabik, Jakub Hájek a František Hanousek, Helen Tóth, Jáchym Šimek, Judita Levitnerová, Klára Kusá, Marika Krčmářová, Markéta Slaná, Martin Hrvol, Olbram Pavlíček, Sofie Tobiášová, Šimon Chovan, Šimon Sýkora a Tomáš Moravanský/Institut.

Výstava nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do tvůrčího světa mladých talentů, jejichž díla často překračují hranice tradičních výtvarných technik a experimentují s novými formami uměleckého vyjádření. Návštěvníci se mohou těšit na rozmanitost a originalitu, která je výsledkem osobitého přístupu každého z vystavujících umělců,“  doplňuje kurátor výstavy Aleš Vrtal. Zlínský salon mladých 2024 tak v sobě snoubí nejen umělecký zážitek, ale vytváří i prostor k úvaze, jakým směrem se současné umění ubírá, nebo jaké otázky a problémy rezonují mezi mladými tvůrci.

Oceňuji, že Krajská galerie výtvarného umění dává pravidelně prostor mladým autorům. Z této krásné tradice již vzešla řada umělců, kteří se svou tvorbou prosadili a my můžeme být hrdí, že jejich díla vlastníme ve sbírkách,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Zajemci jsou srdečně zváni i na kurátorské komentované prohlídky. První se uskuteční ve středu 2. října od 17 hodin. Další termíny i doprovodný program k výstavě se postupně objeví i na webu galeriezlin.cz nebo na sociálních sítích krajské galerie.

Záštitu nad Zlínským salonem mladých 2024 převzali ministr kultury České republiky Martin Baxa, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová a náměstkyně primátora statutárního města Zlína Martina Hladíková. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Zlínského kraje, statutárního města Zlína.

galeriezlin.cz

Jedinečný příběh automobilové značky Ferrari představí Technické muzeum v Brně na výstavě Legenda z Maranella

BRNO: Příběh slavné automobilové značky Ferrari nabídne Technické muzeum (TMB) svým návštěvníkům prostřednictvím sbírky unikátních papírových modelů závodních vozů Ferrari v měřítku 1 : 6. Ucelenou, zcela výjimečnou sbírku modeláře Milana Pauluse veřejnost poprvé uvidí 18. září 2024 na výstavě s názvem „Legenda z Maranella“ v hlavní budově TMB, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli.

od 18.09.2024 do 29.12.2024
Autor článku: 
TZ TMB

„Jednou z domén Technického muzea v Brně je dokumentace historie dopravy, kterou muzeum nabízí návštěvníkům formou stálých expozic či v rámci mnoha akcí pořádaných pro veřejnost. Stejně tak se s historií dopravních prostředků mohou zájemci setkat i na tematických výstavách prostřednictvím unikátních modelů“, uvádí Zbyněk Rederer, kurátor oborů Technické hračky a Didaktické pomůcky v TMB. „Po úspěšné výstavě Jízdenky, prosím!, která se zabývala fenoménem železničního modelářství, nyní představíme originální modely závodních automobilů, a to italské značky Ferrari. Název výstavy – Legenda z Maranella – odkazuje na italské město, v jehož blízkosti Enzo Ferarri před 52 lety otevřel soukromou testovací dráhu vozů Ferrari.“

Autorem vystavených modelů vozů Ferrari je karvinský modelář Milan Paulus. První papírový model složil ve svých deseti letech. Od modelů publikovaných v legendárním časpopisu ABC přešel postupně k vlastním, jichž má na svém kontě více než 90. Jedná se o precizní modely automobilů, letadel a člunů značky Ferrari, z nichž každý je svého druhu jediný na světě. Milan Paulus vyzkoušel mnoho variant a měřítek, ale nakonec zůstal u prověřeného měřítka 1 : 6, v němž jsou zhotoveny všechny vystavené modely výstavy Legenda z Maranella. Ač se jedná o modely dosahující délky až kolem jednoho metru, jsou mistrovsky zpracovány do nejmenších detailů – návštěvníci nahlédnou rovněž do motorů a prozkoumají i vnitřní vybavení kabin vozů. Za svou práci získal Milan Paulus mnoho ocenění na národních či mezinárodních modelářských výstavách, a dokonce byl zapsán i do České knihy rekordů.

Na výstavě návštěvníci uvidí také model dvouplošníku Spad XIII Francesca Barracy. Právě na jeho letadle se poprvé objevil emblém slavného černého vzpínajícího se koně, jejž následně převzal jako značku na své automobily Enzo Ferrari. Výstava ukáže i model vozu CMN 15/20, na němž zakladatel slavné automobilky debutoval jako závodník v roce 1919. Další zajímavostí k vidění jsou např. modely závodních speciálů Ferarri, které se od 50. let 20. století úspěšně účastnily nejslavnějšího závodu světa – 24 hodin Le Mans. Zájemci ocení rovněž modely závodních člunů – hydroplánů Castoldi, které byly v 60. letech vybaveny motory z formule a byly koncipovány k lámání rekordů na vodě. V neposlední řadě budou vystaveny modely závodních automobilů, které proslavili legendární jezdci Formule 1: Niki Lauda (F 312) či Michael Schumacher (F 310 a F 2000).

Kromě vlastních modelů vozů výstava nabídne rovněž příběhy nejslavnějších jezdců a míst, kde se závodilo. Jelikož je Brno neodmyslitelně spjato s automobilovou historií a závodním Masarykovým okruhem, hraje toto téma ve sbírkách Technického muzea v Brně významnou roli. Několik vozů, které výstava nabídne, představuje právě ty, které se účastnily závodů v Brně, konkrétně Alfa Romeo P3 v letech 1935–1937, Ferrari 125 GP v roce 1949 a Ferrari 488 GT 3 v roce 2019.

„Součástí výstavy je také modelářský koutek“, dodává Zbyněk Rederer, který v TMB působí současně i jako muzejní edukátor. „Nejen děti, ale i dospělí si mohou zkusit vystřihnout a slepit jednoduché modely vozů Ferrari 599 GTB Fiorano a Ferarri Enzo. A ti se soutěživým duchem si zde zazávodí na stolní elektrické autodráze.“

Výstavu Legenda z Maranella si mohou návštěvníci prohlédnout v Technickém muzeu v Brně až do 29. prosince 2024.

Další informace naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/legenda-z-maranella/

Spray ´n´ chill - změna v programu (14/9 večer v kavárně a 22/9 snad u mostu)

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Autor článku: 
Ilona Mach

Zde jsou v krátkosti shrnuté změny:

14/9 

- venkovní část akce u mostu U Soutoku se ruší z důvodů mimořádné výstrahy
- akce v kavárně proběhne: sprejování ve virtuální realitě od 17 hodin, přednáška a projekce filmu s Janem Glínem od 21 hod

PŘESUN AKCE:

aktuálně se snažíme venkovní program přesunout na další týden - pravděpodobně na 22/9 odpoledne - opět most U Soutoku

- v tuto chvíli čekáme na povolení záboru na daný termín
- také samozřejmě uvidíme, jak se bude vyvíjet předpověď počasí

Předem Vám děkujeme, jestliže najdete prostor, kam byste mohli zařadit informace o změnách v naší akci.

Ostravští loutkáři absolvovali mezinárodní pracovní stáž v Japonsku

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Autor článku: 
Lucie Blažek Mičková
„Japonští kolegové nám předvedli kromě opravdu vzácného know-how i svoji pověstnou preciznost, smysl pro detail a mimo jiné také pro pořádek. Jejich tradiční loutky mají obdivuhodné mechanismy a výjimečnou pohyblivost a my jsme opravdu vděční, že jsme jejich umění mohli poznat zblízka a něco z jejich zručnosti snad i pochytit,“ hodnotí Jan Špaček, absolvent sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity, který je pátým rokem šéfem ateliéru výroby.
Průvodcem a zprostředkovatelem kulturní výměny byl Noriuki Sawa, japonský loutkář, herec, režisér a pedagog, který dlouhodobě působí v České republice. Sawa v minulosti režíroval několik inscenací v Divadle loutek Ostrava a vedl také workshop na mezinárodním loutkářském festivalu Spectaculo Interesse. Cesta byla uskutečněna za finanční podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR a Moravskoslezského kraje.
„Tato stáž pro nás znamená významný krok v prohlubování znalostí a zkušeností v oblasti loutkářského umění, a zároveň posiluje mezinárodní spolupráci a kulturní výměnu mezi Českou republikou a Japonskem. Věříme, že spolupráce touto první výměnou nekončí a že třeba někdy v budoucnu přivítáme japonské kolegy u nás v divadle,“ uzavírá ředitelka Divadla loutek Ostrava Alena Punčochářová.

Festival dřeva/ Den v lese, změna termínu

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Autor článku: 
Milan Glista

FESTIVAL DŘEVA - DEN V LESE, NEJVĚTŠÍ LESNICKÁ AKCE V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

sobota 28. září 2024, Bělský les, Ostrava - Zábřeh od 11:00 hodin do 16:30 hodin.

Vstup zdarma.

 

Pódium EUROJACK Original Extreme sport:

13:30 EUROJACK Original Extreme Sport - napínavá dřevorubecká show

Hudební zóna - Pódium u lesa:

12:00 Cimbálová muzika ALDAMAŠ

13:45 WIND

15:30 VOXEL

 

V průběhu celého dne bude probíhat doprovodný program v areálu Bělského lesa:• Dřevěná akademie SOŠ, podpoří oblast lesnicko-dřevařského sektoru, děti si vyzkouší práci se dřevem

• LESY ČR, lesní pedagogika, edukační program ,,Z domova do lesa"

• SVOL, ,,Kouzlo lesa" pro příští generace

• Lenzing Biocel Paskov s programem Les - dřevo - viskózová buničina - textilní vlákna - oděvy

• ABEX substráty, představí odvětví své činnosti

• Ostravské městské lesy, Lesostavby FM, Lesy Beskydy přiblíží těžební práce a další činnosti

• Sokolnická show, ukázka dravých ptáků

• Podzimní prezentace lesní a zahradní techniky Stihl a Husqvarna

• Dřevosochaři a jarmark řemesel

• Koňské taxi

• Hry, soutěže

Botanická zahrada Praha ruší víkendové vinobraní na Vinici sv. Kláry

PRAHA: Z důvodu plánovaného vinobraní na Vinici sv. Kláry  na základě doporučení Vlády ČR a aktuálních meteorologických předpovědí se vedení Botanické zahrady hl. m. Prahy rozhodlo pro zrušení víkendového programu vinobraní, které se mělo uskutečnit 14. a 15. září. Botanická zahrada neplánuje náhradní termín. „Osobně je mi velmi líto, že jsme z důvodu nepříznivého počasí byli nuceni upustit od konání oblíbeného vinobraní na Vinici sv. Kláry. Nicméně bezpečí návštěvníků a jejich pohodlí je pro nás na prvním místě. Z provozních důvodů nemůžeme vinobraní uskutečnit v náhradním termínu, nicméně se na návštěvníky těšíme u sklenky vína u nás ve znovu otevřené Vinotéce sv. Kláry a během podzimních akcí a výstav,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Expozice zahrady včetně skleníku Fata Morgana budou pro návštěvníky otevřené během standardní otevírací doby od 9 do 19 hodin, nicméně doporučujeme sledovat stránky botanické zahrady ohledně opatření z důvodu nepříznivého počasí.

od 14.09.2024 do 15.09.2024
Autor článku: 
Darina Miklovičová

 

 

 

 


 

ZRUŠENÍ AKCE SEMILSKÝ MONTMARTRE

SEMILY: S ohledem na doporučení Vlády ČR byla městem Semily zrušena akce Semilský pecen, jejíž součástí měl být v sobotu 14. září i muzejní „Semilský Montmartre“. I tuto akci, která se částečně měla odehrávat venku, rušíme. Zároveň měla proběhnout i vernisáž výstavy 2 x 100 = Jiří Šlitr + Jiří Bažant. Výstava bude zpřístupněna bez vernisáže v plánovaném termínu v sobotu 14. září, a to od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin. Slavnostní setkání nad výstavou pak uspořádáme až v pátek 27. září od 17:30 hodin. V ten den bude také odhalena pamětní deska Jiřímu Bažantovi (16:30), proběhne vernisáž výstavy Michal Tomek – Perníková benzinka a jiné obrazy (17:00) a koncert na památku Jiřího Šlitra a Jiřího Bažanta (18:30). 

Pokud byste chtěli v sobotu navzdory počasí někam vyrazit, muzeum bude otevřené. Už jen do 22. září můžete navštívit přírodovědnou výstavu Stromy jako domy a výstavu květinových zátiší Za tichem květin.

Aktuální informace sledujte na www.muzeumsemily.cz

Těšíme se na setkání s vámi a děkujeme za pochopení.

14.09.2024
Autor článku: 
Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, p. o.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Co se děje