neděle
21. ledna 2018
Svátek slaví: Běla

ČR: Umělecké obory a obory zabývající se teorií či historií umění je možné studovat na mnoha veřejných fakultách a soukromých školách. Kromě uměleckých škol je najdete na humanitních, technických a ekonomických fakultách, pedagogické fakulty zase nabízejí učitelství umělecky orientovaných předmětů. My jsme se rozhodli zaměřit na obory a školy, které se umění nevěnují jen teoreticky, ale pomáhají se umělcem stát a umění aktivně vytvářet. Přinášíme vám zajímavá data statistik a jejich interpretaci.

17.01.2018
Zpráva týdne >>>

ČR: Mezi dalšími několika statky, které Národní rada pro tradiční lidovou kulturu (poradní orgán ministra kultury) navrhla zapsat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, je rovněž statek s názvem Ochotnické divadlo v ČR. Navrhovatelem a zpracovatelem bylo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu.

22.12.2017
Nepřehlédněte >>>

Práce na 3-letém výzkumném projektu podpořeném z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní kulturní identity na léta 2016-2022 (NAKI II) vyhlášeném Ministerstvem kultury. Projekt je zaměřen na problematiku mezigeneračního dialogu a kulturní participaci seniorů.

12.01.2018

Články


09.01.2018
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky

ČESKÁ REPUBLIKA: V roce 2018 oslavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.


04.01.2018
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj
Články a komentáře
Knihy, literatura, média

ŠUMAVA: Před dvěma lety – během bouřlivé diskuse o budoucnosti Národního parku Šumava – začala práce na publikaci, v níž se čtenář dozví mnohé o lidech, kteří tu žijí, o lese, o národním parku, o kůrovci, i tom, proč je důležité alespoň na malém kousku naší země zachovat divočinu. Teď je hotova. Originální publikace vyšla díky důvěře laskavých předplatitelů. Více v rozhovoru s nakladatelem Ivo Stehlíkem. 


27.12.2017
Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Živé umění

HRADEC KRÁLOVÉ: Jeho otec, Jan Dvořák, legendární principál hradeckého DRAKu, otevřel loutkovému divadlu dveře do světa. Bratr Tomáš, jeden z posledních ortodoxních loutkářů a šéf plzeňského Divadla Alfa, je otevírá i v současnosti. Jan Dvořák junior šel jinou cestou. Zvolil si činohru a místo profesionálů ryzí amatéry. Je pedagogem z libosti na hradecké ZUŠ Střezina (Divadlo Jesličky) a šaškem z nezbytí v jedné osobě. Že to nelze skloubit? Ale ano! Přečtěte si následující rozhovor.


18.12.2017
Hl. m. Praha
Články a komentáře
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Památky

PRAHA:  Pokud obdivujete české památky a rádi byste naši zemi poznali i trochu jinak, například očima dětí, potom vás určitě  může zaujmout poslední kniha od vysokoškolského pedagoga a spisovatele Ondřeje Hníka, který  píše knihy pro děti i dospělé. Mezi jeho poslední projekty patří i kniha Můj atlas Česka, kterou sepsal spolu s dětmi. V rozhovoru mi o této knize a o své práci prozradil více podrobností. 


11.12.2017
Plzeňský kraj
Články a komentáře
Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění

PLZEŇ: V rámci probíhající výstavy "TENKRÁT V EVROPĚ. Čeští umělci v totalitních režimech 1938 – 1953", proběhne 14. prosince od 17 hodin v Západočeské galerii v Plzni doprovodná přednáška historika PhDr. Jakuba Šloufa, Ph.D. (Ústav pro studium totalitních režimů) „Plzeňská revolta proti měnové reformě 1. června 1953“.

EDITORIAL

Časopis Místní kultura si zakládá na privilegiu přinášet dobré zprávy ze společenského a kulturního života, a to ze všech koutů České republiky. V informačně přehlcené době jde o vzácně pozitivní – veřejnoprávní – médium.  Za celou redakci Vám mohu slíbit, že tomu nejinak bude také letos.

16.01.2018

Místní kultura newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!

Přihlásit se k odběru RSS pro Místní kultura newsletter

Co se děje

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: T klub - kulturní agentura musel ve středu 10. ledna vyklidit sál Společenského domu. Skončila zde nájemní smlouva. O pořádání kulturních akcí se ale Rožnované bát nemusí. Přesouvají se do Kina Panorama, Janíkovy stodoly Valašského muzea v přírodě nebo do dalších prostor.

19.01.2018

LIBEREC: Hned čtyři varhaníci včetně známé české virtuózky Katty zahráli v sobotu 6. ledna na premiérovém koncertu unikátních virtuálních varhan v obřadní síni liberecké radnice. Na původní píšťalové varhany staré devadesát let se v obřadní síni hrálo až do listopadu loňského roku. Generální oprava by stála 3,5 mil. Kč, malé školní varhany by se musely nákladně rozšířit. Sami varhaníci se pak jednoznačně přiklonili k virtuálním varhanům a město tuto variantu podpořilo.

19.01.2018

VSETíN: Dvoudenní přehlídka nejzajímavějších evropských filmů loňského roku se v kině Vatra ve Vsetíně uskuteční již po páté. V pátek a sobotu 26. - 27. ledna bude na programu hned devět filmů včetně vítěze Evropských filmových cen i Zlaté palmy v Cannes.

18.01.2018

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Do druhého ročníku vstoupí 26. ledna v českobudějovickém Divadle U Kapličky hudební série Večery S. Jejím cílem je dát prostor začínajícím jihočeským kapelám a písničkářům, kteří hrají folk a spřízněné žánry. Patronem cyklu je Víťa Troníček, kapelník skupiny Marien a spoluzakladatel hnutí Folk žije!

18.01.2018

BRNO: Projekční tým podepsal s vedením Brna smlouvu o novém koncertním sále. Vítězný tým vzešel z dvoukolového výběrového řízení, do kterého se přihlásili čtyři účastníci, do soutěžního kola se kvalifikovali dva z nich. Prvním úkolem budou nyní projekční práce na propojení podzemní a nadzemní časti stavby. Pokud vše půjde podle plánu, přibližně za rok by měla stavba začít růst nahoru a otevřít v sezoně 2020/21.

 

 

18.01.2018

HRADEC KRÁLOVÉ: Open Air Program Hradec Králové je od roku 2000 tradiční součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Letos proběhne v termínu od 22. do 29. června. Jedná se o osmidenní nesoutěžní přehlídku tuzemského a zahraničního převážně divadelního umění, která má pro svou uměleckou otevřenost a diváckou přístupnost v rámci území ČR zcela výlučný charakter.

 

18.01.2018

ČR: Novela zákona o dani z příjmu od 1. ledna 2018 umožňuje, že zaměstnanci firem mohou obdržet daňově zvýhodněný příspěvek na knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů a poskytovatelé firemních benefitů proto očekávají v příštích letech další růst oživení poptávky po knihách, jichž se u nás ročně prodá za 7,8 miliardy korun.

18.01.2018

Ve zkratce

POZASTAVENÍ DOTAČNÍHO PROGRAMU MK: Ministerstvo kultury pozastavilo dotační program na podporu podpořených projektů programem Kreativní Evropa - Kultura, které administruje Samostatný odbor Evropské unie, v souvislosti s novelou zákona o rozpočtových pravidlech. O obnovení řízení budou žadatelé informováni na webových stránkách Ministerstva kultury a Kanceláře Kreativní Evropa - Kultura zhruba do 2 měsíců. ZDROJ

18.01.2018 - 09:59

STÁTNÍ KULTURNÍ POLITIKA: Vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše schválila v pondělí 8. ledna novou verzi programového prohlášení. Ve vztahu ke kultuře se kabinet zavazuje respektovat a rozvíjet záměry a opatření Státní kulturní politiky na léta 2015 – 2020 s výhledem do roku 2025. Více se dočtete ZDE

 

18.01.2018 - 09:49

LITERÁRNÍ CENA: Svaz českých knihkupců a nakladatelů přijímá přihlášky knih, které budou kandidovat na Cenu Jiřího Ortena 2018. Tato prestižní literární cena se uděluje již od roku 1987 za prozaické či básnické dílo, napsané v českém jazyce. Autorovi v době vydání díla nesmí být více než třicet let. ZDROJ

18.01.2018 - 09:29

NADACE ŽIVOT UMĚLCE: Výzva v r. 2018 se týká projektů zaměřených na využití umění ke zlepšení prostředí zdravotnických a sociálních zařízení. Projektů realizovaných studenty uměleckých škol. Kulturně vzdělávacích a výchovných projektů pro mládež. Kulturně výchovných projektů a uměleckých akcí pro zdravotně postižené občany a seniory. Žádosti zasílejte do 28. 2. 2018 na adresu sídla nadace U Demartinky 7, Praha 5. ZDROJ

18.01.2018 - 08:23

STŘEDOČESKÝ KRAJ:  Kraj vypisuje každoročně dotační programy, které jsou prioritně zaměřeny na vyvážený rozvoj Středočeského kraje. Letos je lhůta pro podávání žádostí o dotace ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek od 22. ledna 2018 od 9 h do 31. ledna 2018 do 16 h. Více ZDE

18.01.2018 - 08:14

TEREZÍN: Ve středu 24. ledna uctí Den památky obětí holocaustu v Terezíně předseda saské vlády, saský premiér a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Smyslem akce je předat odkaz obětí nacizmu mladé generaci. PODROBNOSTI

 

 

18.01.2018 - 07:39

NIZOZEMÍ: Jihočeský kraj výborně reprezentovali tanečníci klubu TCS Louisiana z Písku. Na  mezinárodním Mistrovství světa v Line dance, které se uskutečnilo ve dnech 2 - 7. 1. 2018 v Nizozemí,  změřili své taneční umění s 300 tanečníky z 22 zemí a odnesli si celkem pět titulů Mistra světa. ZDROJ

16.01.2018 - 09:45
 
VÍDEŇ: Jihočeská centrála cestovního ruchu představí na letošním vídeňském veletrhu Ferien-Messe 2018 nejen nové produkty a aktuální nabídku pro návštěvníky, ale současně i zcela nový přeshraniční projekt „Památky žijí“. ZDROJ
16.01.2018 - 09:41

UNESCO: Nominace Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam UNESCO bude předložena Centru světového dědictví v Paříži k 31. lednu 2018. ZDROJ

 
16.01.2018 - 08:33

REGISTRACE: Dne 10. 1. 2018 byla pro české nakladatele a další subjekty z oblasti knižního trhu otevřena registrace do národní expozice ČR na knižních veletrzích v Bologni a Londýně. Kontakt pro případ zájmu o registraci: PhDr. Soňa Šinclová, t: 732 51 72 93, e: sinclova@mzk.cz. ZDROJ

16.01.2018 - 08:24

Nově přidané akce

od 24.01.2018 do 06.05.2018 - Středočeský kraj
od 26.01.2018 do 27.01.2018 - Zlínský kraj
24.01.2018 - Hl. m. Praha
od 03.01.2018 do 27.01.2018 - Jihočeský kraj
od 05.01.2018 do 31.01.2018 - Liberecký kraj
03.03.2018 - Olomoucký kraj

Nejbližší tiskové konference

  • V tuto chvíli bohužel nevíme o žádných připravovaných tiskových konferencích.

Mediálně podporujeme

Partnerské weby