čtvrtek
18. října 2018
Svátek slaví: Lukáš

PLZEŇ: Čínský disident, spisovatel Liao I-wu v září tohoto roku navštívil festival Divadlo v Plzni, kde bylo uvedeno scénické čtení jeho veršů (společně s verši plzeňského básníka Ivo Hucla). O týden později vystoupil na festivalu Svět knihy Plzeň, kdy byla čtena jeho poezie (i poezie čínské disidentky Liou Sia). Právě během těchto dvou akcí jsme se setkali a uskutečnili následující rozhovor. Koncem září převzal Liao I-wu v New Yorku cenu Václav Havel Library Foundation – Cenu pro odvážné spisovatele v ohrožení (Award for a Courageous at Risk).

11.10.2018
Zpráva týdne >>>

PRAHA: Na pražském nádraží Bubny se v úterý 16. října od 17 h uskuteční akce Bubnování pro Bubny. Veřejný happening připomene první den, kdy začaly organizované deportace židovského obyvatelstva z Prahy v roce 1941. Lidé se na bývalé nástupní stanici transportů budou moci po 77 letech od prvního pražského transportu zároveň rozloučit se stávající podobou tohoto historicky důležitého místa. V následujících letech tu totiž vyroste Památník ticha.

15.10.2018
Nepřehlédněte >>>

BRNO: Dvoudenní konference bude věnovaná výzvám a příležitostem pro umělecké vzdělávání v budoucnosti a jeho nezastupitelné roli při rozvoji kreativity. Jejím smyslem je setkání učitelů, umělců a odborné veřejnosti. Konference poskytne účastníkům informace o scénářích možného vývoje vzdělávání v ČR, o nových technologických možnostech využitelných ve výuce, o smyslu inkluze v uměleckém vzdělávání a kreativních metodách vzdělávání.

11.10.2018

Články


05.10.2018
Jihomoravský kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání

ČESKÁ REPUBLIKA: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.


26.09.2018
Celá ČR, Ústecký kraj, zahraničí
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Živé umění

VARNSDORF-ČR-NĚMECKO: V roce 2016 uběhlo 200 let od narození slavného rodáka z Varnsdorfu, sochaře Vincenze Pilze. Němec, který dobyl uměleckou Vídeň a jehož díla dodnes zdobí slavné paláce, zámky, kostely a další budovy a veřejná prostranství po celé Evropě a dokonce i v Americe, je v Čechách prakticky neznámý. O nápravu se pokusil projekt „200 let Vincenze Pilze“, jehož součástí je také česko-německá putovní výstava Život a dílo Vincenze Pilze, kterou je stále ještě možné navštívit. Na krásné dobrodružství, jímž bezesporu bylo znovuobjevování rakouského sochaře německé národnosti narozeného v Čechách, jenž upadal v zapomnění především po odsunu německých obyvatel po 2. světové válce, jsme se ptali jednoho z autorů výstavy, PhDr. Martina Musílka, varnsdorfského patriota a ředitele Městského divadla.


20.09.2018
Celá ČR
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.


13.09.2018
Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Památky

PŘEPYCHY: Setkání s mistry ve svém oboru patří vždy mezi výjimečné okamžiky a takovým se stalo i to s Petrem Rudolfem Manouškem, třetím pokračovatelem výroby zvonů v rodině. Sledovat tohoto zvonaře při zavěšování zvonu sv. Jiří v Přepychách bylo opravdovým zážitkem – na zemi s fortelem upevnil téměř šestisetkilový kus na hák na konci ramena jeřábu, symbolicky zvon pohladil a pak už spěchal nahoru do věže kostela sv. Prokopa, aby ho tam „přivítal“ a bezpečně zavěsil na místo určení. Stejné mistrovství však prokázal i během následujícího rozhovoru, kdy se projevil jako skvělý vypravěč a znalec zvonařské historie.


05.09.2018
Moravskoslezský kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky

ČESKÁ REPUBLIKA: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

EDITORIAL

Časopis Místní kultura si zakládá na privilegiu přinášet dobré zprávy ze společenského a kulturního života, a to ze všech koutů České republiky. V informačně přehlcené době jde o vzácně pozitivní – veřejnoprávní – médium. Za celou redakci Vám mohu slíbit, že tomu nejinak bude také letos.

16.01.2018

Místní kultura newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!

Přihlásit se k odběru RSS pro Místní kultura newsletter

Co se děje

PRAHA: Národní filmový archiv se již popáté připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která upozorňuje na důležitost rodinných filmů. Ty v sobě skrývají svědectví o každodennosti života a jsou tak kulturně a historicky cenným pramenem. Akce na oslavu Dne rodinných filmů se konají 20. října v pražském kině Ponrepo a 10. listopadu v brněnském kině Art.

17.10.2018

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak na hlavní scéně uvede první premiéru nové divadelní sezóny. Autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského Mimoň vypráví příběh malého chlapce, jediného obyvatele planety Mimo. Hra je symbolickým podobenstvím dítěte trpícího Aspergerovým syndromem.

17.10.2018

PLZEŇ: Nedělní projekce dokumentů z uplynulých ročníků festivalu Jeden svět, organizované plzeňskou pobočkou Člověka v tísni, jsou v plném proudu. Již tuto neděli 21. října od 20 hodin v Univerzitní kavárně Družba čeká návštěvníky snímek Město duchů o syrském válečném konfliktu. Po projekci bude následovat debata s Tomášem Kociánem, vedoucím mise Člověka v tísni v Sýrii. 

17.10.2018

ZLÍN: Jak se první světová válka dotkla rodin na Zlínsku a jak se následně vyvíjel život v tomto regionu, mapuje právě vydaná kniha historičky Yvony Činčové Zlínsko na cestě od Rakouska-Uherska k samostatnému Československu. Ke stému výročí založení republiky ji vydalo ve Zlíně Muzeum jihovýchodní Moravy.

17.10.2018

BRNO: Při příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky Technické muzeum v Brně otevře výstavu s názvem Průmysl na Moravě 1918. Výstava se zaměřuje na nejvýznamnější podniky a osobnosti moravského průmyslu, které se zasloužily o jeho rozvoj. Cílem autorů výstavy je prezentovat toto období netradiční interaktivní formou a prostřednictvím vícerých vizualizací přiblížit danou dobu tak, aby se stal návštěvník součástí tehdejšího života.

16.10.2018

PRAHA: Mezinárodní konference SACRUM 2018 - sakrální stavby v dnešním světě proběhne ve dnech  8. – 9. listopadu 2018 od 9:00 hodin Staré Purkrabství NKP Vyšehrad, Program konference bude simultánně tlumočen. Vstupné je 300 Kč

16.10.2018

ČR: "Jednoho dne se mě Jack zeptal: Jakou barvu má pondělí? Cože? odpověděla jsem udiveně. Ty vidíš dny barevně?" ptala jsem se. Výchova pěti dětí může být pro většinu rodičů velkou výzvou, ale pokud jedno z dětí dostane diagnózu porucha autistického spektra, život začne být chaotičtější, emotivnější, plný fascinujících momentů s dítětem, jehož způsob myšlení je jiný. Carrie Cariello ve své knize nabízí pohled na to, jak probíhal a probíhá rodinný život v situaci, kdy jedno z dětí prožívá věci jinak.

16.10.2018

Ve zkratce

EAST DOC PLATFORM: Přihlašujte své dlouhometrážní, krátké i interaktivní projekty na East Doc Platform 2019! Uzávěrka pro přihlašování: 12. listopadu 2018! Více informací včetně přihlašovacího formuláře najdete ZDE.

 

16.10.2018 - 15:38

ČÁSLAV: Mobiliář Městského muzea Čáslav byl prohlášen za kulturní památku. ZDROJ

 

16.10.2018 - 09:33

KLADRUBY NAD LABEM: Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem postoupila do dalšího kola projednávání pro zápis na seznam UNESCO. To pokračovalo oficiální návštěvou expertky Mezinárodní rady pro památky a historická sídla (ICOMOS), která se uskutečnila v Kladrubech koncem srpna. ZDROJ

15.10.2018 - 09:19

PAMĚTNÍ MINCE: Česká mincovna rozšířila svou řadu platinových pamětních mincí o zámek a zámecký areál Litomyšl. Jedná se tak již o pátou z plánovaných dvanácti emisí v rámci řady České památky UNESCO. Mince byla pokřtěna koncem září při příležitosti oslav 450. výročí založení zámku v Litomyšli za účasti autorky Lenky Nebeské. ZDROJ

15.10.2018 - 09:06

ČR: Národní muzeum v letošním roce slaví významné jubileum, které je doprovázeno řadou výjimečných událostí. Jednou z nich je vydání pamětní stříbrné mince a příležitostné poštovní známky, které připomínají 200. výročí založení této muzejní instituce. VÍCE

15.10.2018 - 08:02

EVROPSKÁ UNIE: EU se připojila k Marrákešské smlouvě WIPO, jewjímž cílem je usnadnit přístup k vydaným dílům osobám nevidomým, zrakově postiženým či s jinou poruchou čtení. Více informací ZDE

15.10.2018 - 07:57

ČR: Ministr kultury se 11. 10. 2018 setkal v Nostickém paláci s novináři, aby jim sdělil, co se za tři měsíce pod jeho vedením Ministerstvu kultury podařilo dosáhnout a jaké úkoly rezort dále čekají. PODROBNOSTI

15.10.2018 - 07:52

ČR: Státní fond kinematografie (SFKMG) podpořil osm filmových koprodukcí s minoritní účastí českých tvůrců a rozdělil mezi ně celkem 20 milionů korun. Největší podporu 4,5 milionu korun získal slovensko-český hraný snímek Spisovatel režiséra Martina Šulíka. Hned tři podpořené koprodukční filmy cíli na děti a mladší diváky. ZDROJ

11.10.2018 - 08:27

ČR: 200. výročí založení Národního muzea připomínají pamětní mince a poštovní známka. Více ZDE

11.10.2018 - 08:25

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj vyhlásil výzvu k předkládání návrhů na udělení Ceny hejtmanky  za zachování a rozvoj lidových tradic Jihočeského kraje na rok 2019. Návrhy na udělení ceny lze podávat písemně na odbor kultury a památkové péče krajského úřadu od 1. října 2018 až do 31. prosince 2018. ZDROJ

09.10.2018 - 09:45

Nově přidané akce

20.10.2018 - Královéhradecký kraj
od 19.10.2018 do 20.10.2018 - Hl. m. Praha
od 23.10.2018 do 21.04.2019 - Jihomoravský kraj
od 08.11.2018 do 09.11.2018 - Celá ČR, Hl. m. Praha
od 17.10.2018 do 02.11.2018 - Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, zahraničí
21.10.2018 - Pardubický kraj

Mediálně podporujeme

Partnerské weby