pátek
27. dubna 2018
Svátek slaví: Jaroslav

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM: Festival Jakuba Jana Ryby je název nového festivalu, jehož první ročník bude zahájen v pátek 27. dubna. V rámci Slavnostního zahajovacího koncertu vystoupí od 19 h v Galerii rožmitálského Podbrdského muzea Symfonický orchestr plzeňské Konzervatoře. Více v rozhovoru se zakladateli festivalu, aktivními hudebníky ředitelem Šimonem Kaňkou a dramaturgem Zdeňkem Klaudou.

25.04.2018
Zpráva týdne >>>

ČR-PRAHA: NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a s Národním ústavem pro vzdělávání vás zve na pětidenní letní školu 2018! Letní škola se bude konat ve dnech 9. – 13. července 2018 na pražské katedře výtvarné výchovy PedF UK.

23.04.2018
Nepřehlédněte >>>

ČR: V letošním roce, konkrétně ve dnech 19.–27. května, se uskuteční již šestý ročník projektu Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, jehož cílem je upozornit na bohatství a rozmanitost uměleckého vzdělávání i amatérské umělecké tvorby na území celé ČR a podpořit a zviditelnit konkrétní aktivity v této oblasti.

11.04.2018

Články


18.04.2018
Celá ČR
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Vzdělávání, Živé umění

ČR: Začátkem roku byla za účasti autorů a mnoha hostů slavnostně pokřtěna výpravná publikace Malované opony divadel českých zemí II, kterou vydalo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) za finanční podpory MKČR. Po sedmi letech od vydání prvního dílu, kdy byl veřejnosti poprvé představen souhrnný přehled známých i zapomenutých divadelních opon, se tak na světlo světa dostává další kniha, která tu první rozšířila o více než 230 nově objevených a zdokumentovaných artefaktů. Editorovi tohoto svazku PhDr. Milanu Strotzerovi jsme položili několik otázek a požádali ho o představení a přiblížení knihy pro čtenáře Místní kultury.


11.04.2018
Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky

BROUMOVSKO: Bývalý komunistický režim nám vnutil tuhý předsudek, který v leckteré mysli dosud houževnatě přetrvává – totiž, že kultura je pouhá nadstavba, cosi na okraji, co si na sebe nevydělá a co je nutné trpět. V cyklu Když snít, tak o… vám chceme přinášet pozitivní příklady proměny donedávna provinčních lokalit, které se především díky hybatelům z kulturní a umělecké oblasti dočkaly i ekonomického oživení. Tentokrát vás zveme na Broumovsko.


04.04.2018
Karlovarský kraj
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Ostatní, Vzdělávání

ČESKÁ REPUBLIKA: V letošním roce oslavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.


28.03.2018
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Knihy, literatura, média, Živé umění

KUKS: V říjnu letošního roku uplyne 10 let od otevření křížové cesty ve Stanovicích u Kuksu. Inicioval ji akad. sochař Vladimír Preclík (1929-2008) a vytvořil spolu s dalšími čtrnácti předními českými sochaři. Příběh utrpení a nadějí člověka“, patnáct zastavení v pískovci, se stal novodobým poutním místem v krajině. Vladimír Preclík se ho však už nedočkal.


21.03.2018
Plzeňský kraj
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění

PLZEŇ: Pruhovaná trika, kníry jako Salvador Dalí, akrobatky zavěšené v závratných výškách, barevné žonglovací míčky, napětí, strach, smích. Co vám to připomíná? Vítejte ve světě nového cirkusu. S francouzskou elegancí a šarmem proniká od 70. let 20. století do západních zemí Evropy i kontinentů, aby se mohl po roce 1989 uchytit i u nás.

EDITORIAL

Časopis Místní kultura si zakládá na privilegiu přinášet dobré zprávy ze společenského a kulturního života, a to ze všech koutů České republiky. V informačně přehlcené době jde o vzácně pozitivní – veřejnoprávní – médium. Za celou redakci Vám mohu slíbit, že tomu nejinak bude také letos.

16.01.2018

Místní kultura newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!

Přihlásit se k odběru RSS pro Místní kultura newsletter

Co se děje

ČR: Stylová a graficky netradiční kniha s názvem Neradost, jejímž autorem je úspěšný stratég a marketér Karel Novotný, zvítězila v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2017 a odnesla si Cenu Památníku národního písemnictví a Uměleckoprůmyslového musea v Praze pro mladé tvůrce do 30 let.

26.04.2018

ZLÍNSKÝ KRAJ: S cílem oživit filmovou tvorbu v regionu rozhodl Zlínský kraj o udělení podpory šesti filmovým projektům. Dotaci v celkovém objemu 10 milionů korun rozdělí mezi čtyři celovečerní snímky, pohádku a dětský seriál. Podpořené projekty musí vzniknout do konce roku 2019, a to alespoň z části na území Zlínského kraje. Podmínkou je i zapojení místních řemeslníků nebo studentů filmových škol. První klapky lze očekávat už letos v létě.

26.04.2018

ČR: Již sedmým rokem probíhá celostátní projekt MÁME VYBRÁNO, který se zaměřuje na financování obnovy památek. Jeho součástí je nejen stejnojmenná konference, ale také soutěž veřejných sbírek. Soupeří se ve třech kategoriích a o jedné z cen rozhoduje veřejnost. Hlasovat lze až do půlnoci 20. května. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne o devět dní později v dominikánském klášteře v Praze.

26.04.2018

ÚSTÍ NAD LABEM: Město je opět ve spolupráci s Filmovou kanceláří Ústeckého kraje atraktivním místem pro kamery. Tentokrát bude hostit česko-německý festival ELBE DOC.K, který město podpořilo: Kapitalismus na ruský způsob, bezvýchodný život českých teenagerů, střet civilizací nebo uprchlická krize – to jsou témata pětice českých dokumentárních filmů, která letos usiluje o dvanáctou Cenu Pavla Kouteckého

26.04.2018

BRNO: Krev, pot a slzy na plátně a velkou party s českými i zahraničními celebritami mimo plátno – to slibuje první festival TV a online seriálové tvorby ve střední a východní Evropě Serial Killer. Mezinárodní soutěžní přehlídka zaměřená na TV tvorbu a webové seriály ze střední a východní Evropy představí aktuální trendy televizní produkce. Zaměří se také na Dánsko a především jejich seriály. 

26.04.2018

BRNO: U příležitosti 100letého výročí založení Československa proběhne v Brně akce, jaká tady ještě nebyla! Oslava století! Festival RE:PUBLIKA otevře na celé tři týdny brány brněnského výstaviště. Vstup do areálu bude zdarma, otevřeno ve všední dny i o víkendech a všechny pavilony nabídnou program pro dospělé i děti.

26.04.2018

ČR-LYSÁ NAD LABEM: Vyhlášení výsledků již 3. ročníku soutěžní přehlídky turisticko-progačních materiálů TURISTPROPAG proběhlo v pátek 13. dubna 2018 na výstavišti v Lysé nad Labem během slavnostního galavečera, který se konal jako součást veletrhu Regiony, Narcis a Elegance 2018.

25.04.2018

Ve zkratce

PAMÁTKY UNESCO: Máte rádi památky UNESCO? Rádi soutěžíte či navštěvujete kulturní, sportovní či společenské akce ve městech UNESCO? Chcete se podělit o své zážitky z cestování - doporučit či naopak nedoporučit určité místo či službu? Sdílejte na Facebooku ZDE.

 
26.04.2018 - 09:03

ČR: Na 30. duben připadá Mezinárodní den jazzu. Připomene historickou roli jazzu ve 20. století; v Americe byl vnímán s podtextem segregované hudby černých otroků, v Evropě jako muzika pronásledovaná z ideologických důvodů. Více informací o konaných akcích najdete ZDE. ZDROJ

26.04.2018 - 08:55

NÁRODNÍ SOUTĚŽ MUZEÍ GLORIA MUSAEALIS 2017: Do XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis se přihlásilo 62 muzeí a galerií s rekordním počtem 99 soutěžních projektů. Vyhlášení vítězů proběhne ve čtvrtek 17. května 2018 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Více info zde.
 

25.04.2018 - 09:26

POŠTOVNÍ ZNÁMKA: Česká pošta ve spolupráci s Nadačním fondem Kaplicky Centre a Národní knihovnou ČR představila začátkem dubna příležitostnou poštovní známku z edice Český design, která připomíná nedokončené dílo světově uznávaného architekta Jana Kaplického. Grafický designér Alan Záruba zpracoval původní skicu poštovní známky z deníku Jana Kaplického, v níž architekt v roce 2007 navrhnul možnou podobu Národní knihovny. ZDROJ

24.04.2018 - 09:31

FOTOSOUTĚŽ: Od 1. 4. do 28. 10. 2018 se mohou návštěvníci litomyšlského zámku zapojit do nové fotografické soutěže, letos na téma Litomyšl – kouzlo sgrafit. PODROBNOSTI

24.04.2018 - 08:59

DEN NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN: V  Brně v lužáneckém parku se v neděli 20. května 2018 od 11 do 17 hodin představí národnostní menšiny žijící v Jihomoravském kraji. Den národnostních menšin se koná pod záštitou JUDr. Bohumila Šimka, hejtmana Jihomoravského kraje. Cílem tohoto tradičního kulturního setkávání, které se poprvé uskutečnilo v roce 2003, je představit návštěvníkům jejich národnostní kultury. ZDROJ

23.04.2018 - 10:59

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Červeném Kostelci rozhodovala odborná porota o nejlepších filmech krajského kola celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Český videosalon. PODROBNOSTI

23.04.2018 - 10:13

KNIHA ROKU LIBERECKÉHO KRAJE:  Na Světový den knihy a autorských práv, v pondělí 23. dubna v 16 h, předá hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová v Krajské vědecké knihovně v Liberci ocenění vítězům soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Více informací ZDE

23.04.2018 - 09:46

VÝZVA: Program na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 vyhlašuje výzvu k účasti v soutěži o nejlepší video:
„TO JE EVROPA V ČESKU A SASKU”. PODROBNOSTI

23.04.2018 - 09:42

SEMINÁŘ: Kancelář Kreativní Evropa – Kultura pořádá seminář pro nakladatele u příležitosti vyhlášení výzvy na podporu literární překladů z programu EU Kreativní Evropa – Kultura. Seminář se koná v pondělí 23. dubna od 14.00 (registrace) do 16.30. Více ZDE

19.04.2018 - 08:28

Nově přidané akce

od 16.05.2018 do 20.05.2018 - Ústecký kraj, zahraničí
od 02.05.2018 do 05.05.2018 - Jihomoravský kraj
od 26.05.2018 do 27.05.2018 - Středočeský kraj
od 03.05.2018 do 02.06.2018 - Celá ČR, Hl. m. Praha
od 27.04.2018 do 29.04.2018 - Hl. m. Praha
od 03.05.2018 do 03.06.2018 - Ústecký kraj
od 14.05.2018 do 30.05.2018 - Hl. m. Praha
28.04.2018 - Liberecký kraj
02.05.2018 - Jihomoravský kraj

Nejbližší tiskové konference

  • V tuto chvíli bohužel nevíme o žádných připravovaných tiskových konferencích.

Mediálně podporujeme

Partnerské weby