pátek
24. ledna 2020
svátek slaví Milena

Archiv textů

24.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

PRAHA: Festival popkultury Comic-Con Prague odtajnil seznam hlavních hvězd z řad spisovatelů, scenáristů a komiksových tvůrců, kteří se zúčastní besed a diskusí v rámci literárního a komiksového programu. Historicky první Comic-Con Prague proběhne v termínu 7.– 9. února 2020 v pražském O₂ universu.

23.01.2020
Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PRAHA: Francouzský institut v Praze ve spolupráci s CEFRES, Francouzskými aliancemi v Brně, Ostravě, Pardubicích a Plzni, IPR, CAMP, Českou ženskou lobby a iniciativou Jsme fér pořádá diskusní večer Noc myšlenek na téma „Žít město“. U této příležitosti proběhnou debaty, kreativní ateliéry, čtení, nebo rozhovory s cílem diskutovat o tom, co znamená žít a jednat v kontextu města.

23.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Hudba, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PRAHA: Mezinárodní festival Mladí ladí jazz opět rozproudí hudební jaro v Praze.  Festival odstartuje 5. dubna v Paláci Akropolis jeden z nejzajímavějších britských elektronických mágů James Holden společně s polským freejazzovým talentem Wacławem Zimpelem. Nově pořadatelé oznamují i vzrušující mix experimentálního hip-hopu, jazzu, funku a progresivního soulu v podání The Lesson GK, elitní sestavy vzešlé z newyorské undergroundové hip hopové scény. Na The Lesson GK se můžeme těšit 7. dubna v Rock Café. Na oba koncerty začíná předprodej dnešním dnem.

23.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
TZ/ika

PRAHA: Jednou z největších devíz českého uměleckého skla je, že z každé generace vzejdou tvůrci, kteří dokáží vzbudit nejen zájem teoretiků, ale i milovníků umění a sběratelů. Vladimir Klein, absolvent a svého času ředitel sklářské školy v Kamenickém Šenově, žák prof. Libenského na pražské UMPRUM, patří k celosvětově respektovaným a vyhledávaným českým sklářským umělcům. Vernisáž jeho výstavy se bude konat ve čtvrtek 23. 1. 2020 od 18 hod. v břevnovské Galerii Kuzebauch.

23.01.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Veronika Jurčová/jal

ZLÍN-SLOVENSKO: Záznam inscenace Masaryk/Štefánik odvysílá v neděli 26. ledna ve 22.10 hodin slovenská televize RTVS. Hru napsal pro Městské divadlo Zlín a slovenské divadlo Aréna Peter Pavlac a premiéru v režii zlínského uměleckého šéfa Patrika Lančariče měla při příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČSR na podzim 2018.

22.01.2020
Plzeňský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Vzdělávání
TZ/klapka

PLZEŇ: Největší příběhy českého fotbalu představí v DEPO2015 nová interaktivní výstava pro děti. GÓÓÓL, jak se expozice jmenuje, vytrénuje návštěvníky ve fotbalových dovednostech a současně představí i hrdinské činy tuzemských hráčů. Součástí výstavy bude síň slávy s předměty od FC Viktoria Plzeň, ve které budou k nahlédnutí historické dresy, kronika klubu a další. Tváří výstavy je hráč FC Viktoria Plzeň Daniel Kolář. Výstava se do Plzně stěhuje ze Sladovny Písek, kde ji navštívilo přes 30 000 lidí. 

22.01.2020
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

22.01.2020
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Jana Bryndová

ČR: Mengeleho dvojče A-782. Tak zní název knihy publicisty Pavla Barocha vyprávějící příběh Jiřího Fišera, posledního žijícího dvojčete v Česku, které zažilo a přežilo koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tehdy osmiletého Jirku a jeho o necelou půlhodinu mladšího bratra Josefa si tam pro své nelidské pokusy vyhlédl doktor Mengele, přezdívaný Doktor Smrt. Barochova napínavá, čtivě napsaná kniha vychází 27. ledna – na Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

22.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Handicap, Menšiny a cizinci
TZ/ika

PRAHA: Pražskému publiku se 24. ledna 2020 představí v odvážné souhře v jediném večeru na jevišti Divadla U Hasičů experimentální divadelní soubory, které pracují s herci se zdravotním postižením. Jedná se o unikátní social specific projekt s podporou programu EU Kreativní Evropa: Herci "s hendikepem" ze čtyř zemí vypráví příběhy migrace. 

22.01.2020
Celá ČR
Články a komentáře
Ostatní, Vzdělávání
Dana Guthová-Seidlová /Pirátka

ČR: Stopy v písku je název našeho nového cyklu, který oživuje vzpomínky na dávno zapomenuté události či osobnosti, které jsou přesto tak či onak významnými pro naši současnost. Anebo jsou významné i jen soukromě, pro některé z nás, kteří z nich čerpáme pro svůj další život.

O své vzpomínky se s námi tentokrát podělila paní Dana Seidlová (tak řečená Pirátka), významná osobnost českého exilového skautingu, s níž jsme nedávno přinesli delší rozhovor na téma Česká kultura před Sametem a po Sametu. V textu byla jen kratičká zmínka o tom, že je vnučkou Jiřího Gutha-Jarkovského, proslulého strážce etikety na Pražském hradě v době prezidenta Masaryka. Poprosili jsme paní Seidlovou, zda by na svého dědečka zavzpomínala. Souhlasila, ale pojala naši výzvu jako připomenutí dávno zapadlé události z jeho života, na kterou narazila při probírání rodinného archivu. Její dědeček se totiž zdaleka nezabýval jen hradními ceremoniemi nebo školením o společenském chování v nové Československé republice…