čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie

Archiv textů

18.04.2019
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Radek Babička

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

18.04.2019
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/jal

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

18.04.2019
Liberecký kraj
Co se děje
Lidová kultura
Milan Turek

ČR-ZAHRANIČÍ: Do sousedního Německa se o Velikonocích vydávají návštěvníci, aby se potěšili pohledem na stovky jezdců na koních, kteří o velikonoční neděli již po staletí projíždějí na deseti místech v Horní Lužici. Většina okružních jízd se koná v okolí Budyšína a účastní se jich stovky jezdců, jako např. v v obci Ralbic. Zpravidla objíždějí třikrát kolem kostela a pak za zpěvu kěrluší (nábožné lužicko-srbské písně) pokračují okolím obcí. Podle pověst zahánějí nekalé živly, jinak jde o jízdy zvěstující zmrtvýchvstání Krista.

18.04.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Památky, Soutěže a festivaly
luk

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

18.04.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež
luk

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

18.04.2019
Ústecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Muzeum města Ústí nad Labem

ÚSTÍ NAD LABEM: Pozoruhodný muž celoevropského významu, jehož heslo INVITA INVIDIA (Závisti navzdory) bylo sebevědomou výzvou, se bezprostředně po své tragické smrti stal předmětem pozornosti historiků, spisovatelů, dramatiků, pamfletistů i výtvarných umělců bez ohledu na jejich národnost. Tento zájem ještě vzrostl koncem 18. století zásluhou dramatické trilogie Friedricha Schillera a nevymizel ani v následujících staletích. 

18.04.2019
Královéhradecký kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Martina Váňová

MEZIMĚSTÍ: Na Květnou neděli 14. dubna, připravilo město Meziměstí v Centru Walzel Velikonoční jarmark, který se konal již podruhé, a to v rámci projektu –
Pod jednou střechou 2 / Pod jednym dachem 2 CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000098
Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

 
18.04.2019
Ústecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Lucie Jehličková

ÚSTÍ NAD LABEM: Roční pilotní akci s názvem Interiér v exteriéru realizuje statutární město Ústí nad Labem ve spolupráci se spolkem Veřejný sál Hraničář od listopadu 2018. Pilotní akce je součástí tříletého projektu Forget Heritage, zaměřeného na kulturní dědictví.

17.04.2019
Celá ČR, zahraničí
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
TZ/ika

ČR, ZAHRANIČÍ: Novým českým přírůstkem v kolekci evropských filmů vzdělávacího projektu CinEd je loutkový klenot Jiřího Trnky a Miloše Makovce Císařův slavík, od jehož premiéry uběhlo v pondělí 15. dubna 70 let. Císařův slavík následuje Oukropcův rodinný film Modrý tygr, který byl v CinEdu doposud jediným zástupcem české kinematografie.  

17.04.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
TZ/ika

PRAHA: Práce renomovaného nizozemského studia Benthem Crouwel Architects bude od 17. dubna prezentovat Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě BNTHMCRWL: INFRASTRUCTURE, PUBLIC BUILDINGS AND WORKSPACE. Navíc Benthem Crouwel Architects možná ovlivní i tvář našeho hlavního města. Aktuálně postoupili do druhého kola mezinárodní architektonické a urbanistické soutěže Residence Nádraží Žižkov, jejímž cílem je najít nejlepší návrh na projekt u bývalého nákladového nádraží.