neděle
17. ledna 2021
svátek slaví Drahoslav
Banner
© Zdroj: Martin Krupa, NIPOSKultura v časech pandemie / Martin Dytrt, Chrudimská beseda

CHRUDIM: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra? Nedojde v příštím roce ke krácení finančních prostředků na tradiční akce, jako je festival loutkového divadla Loutkářská Chrudim? Zeptali jsme se Martina Dytrta, ředitele Chrudimské besedy, městského kulturního střediska.

Autor článku: 
Irena Koušková

Zřejmě nejvýznamnější akce ve městě, kterou pořádáte, je tradiční Loutkářská Chrudim, letos 69. ročník festivalu loutkového divadla. Jak jste si poradili s omezeními doby pandemie a vládními nařízeními kvůli šíření koronaviru? Museli jste měnit program? Nebáli jste se, že diváci ztratí o akci zájem?

Štěstěna nám přála a termín Loutkářské Chrudimi na počátku letních prázdnin byl obdobím, kdy platila mírnější opatření. U představení na vnitřních scénách jsme zvyšovali frekvenci úklidu a dezinfikování, ale počet diváků jsme omezovat nemuseli. Venkovní akce a večerní koncerty korekci vyžadovaly, ale v konečném důsledku byl těmito opatřeními zasažen pouze jeden koncert, na který se kvůli omezení počtu diváků nedostalo cca 100 zájemců.

Co se týče obav z nezájmu diváků, byl to jen hodně hluboko uložený strašák. A už předprodej, kdy se ještě před zahájením festivalu velká část představení vyprodala, nás přesvědčil.

 

Řadu akcí jste ale museli jako městské kulturní středisko úplně zrušit nebo výrazně omezit. Vnímáte coby pořadatelé rozdíl mezi první a druhou vlnou pandemie?

Velký rozdíl to není, ať v první či druhé vlně jsme museli programy a průběhy akcí přizpůsobovat nebo řešit náhradní termíny. Některé jsme i zrušili. V druhé vlně bylo logisticky a časově náročnější včas a přehledně informovat veřejnost o změnách a možnostech vrácení vstupného. Pro řadu z nás je to neobvyklá situace a provést vše výborně na první dobrou by bylo sice skvělé, ale v reálném množství dílčích úkonů a jejich návazností nepravděpodobné. Při zpětném pohledu můžu konstatovat, že až na drobné nesrovnalosti jsme situaci zvládli se ctí.

 

Povedlo se vám během pandemie nastartovat něco nového, co se setkalo se zájmem Chrudimáků?

Je těžké zhodnotit úspěšnost nových „akcí“, když je nemáte s čím porovnat. Jaký počet sledovaní on-line přenosu je úspěchem, když doposud máme jen čísla z reálných akcí? Bude vždy záležet na úhlu pohledu. Většina dění se přesunula do virtuálního světa, a my jsme této možnosti využili a zveřejňujeme na našich stránkách odkazy na on-line kulturní akce nejen z ČR, aby případný návštěvník nemusel ztrácet čas jejich vyhledáváním. Spustili jsme předvánoční kvíz o kultuře v Chrudimi a zároveň menší naučný blok Kulturní střípky, kde publikujeme zajímavosti z historie i současnosti chrudimského kulturního dění. A vůbec nejviditelnějším počinem v tomto předvánočním čase je adventní kalendář v oknech muzea, kdy stejně jako děti otvírají postupně jednotlivá políčka, tak my rozsvěcíme jedno okno s číslem dne a 24. prosince nám bude zářit celá budova.

 

Nemáte obavy z budoucnosti? Je možné, že kvůli daňovému balíčku budou městské rozpočty zkráceny a v důsledku toho zbyde i méně financí pro Loutkářskou Chrudim?

Nevím, zda obavy. Je to spíše jistota, že rozhodně nedojde k navýšení finančních prostředků na kulturu obecně. Už nyní víme, že jsou pozastaveny nebo zrušeny některé dotační tituly, které jsme při financování našich akcí využívali. I z naší strany bude muset dojít k redukci počtu nebo rozsahu akcí, abychom mohli udržet minimálně na stávající úrovni ty tradiční, jako je Loutkářská Chrudim, Letní barokní scéna, Dožínky, Vánoční trhy a další. A protože Loutkářská Chrudim bude v nadcházejícím roce slavit 70 let, směřujeme a upravujeme veškeré plány tak, aby festival oslavil své kulatiny se ctí a grácií tomu odpovídající.

Zároveň musím poděkovat městu Chrudim, že při řešení rozpočtu na rok 2021 nedošlo ke krácení finančních prostředků Chrudimské besedy oproti roku 2020.

 

Vizitka

Martin Dytrt - původní profesí sociální pracovník a zároveň tanečník, trenér, porotce a choreograf. V roce 2008 založil MD dance studio Chrudim. Je několikanásobným mistrem a vicemistrem ČR plesových choreografií, parketových tanečních kompozic, contemporary a show dance. Dlouhodobě je členem prezidia Czech Dance Organization, největší taneční organizace v ČR, a profesionálním členem Svazu učitelů tance. Od roku 2019 ve funkci ředitele Chrudimské besedy, městského kulturního střediska.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak zasáhla velice smutná zpráva, 14. ledna zemřel náš milovaný kolega Václav Poul. (20. 8. 1951 – 14. 1. 2021) Patřil mezi nejvýraznější herecké osobnosti českého loutkového divadla. Studium herectví na katedře loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvoval v roce 1979. Ještě během závěrečného ročníku nastoupil společně s Tomášem Dvořákem a Blankou Josephovou - Luňákovou do plzeňského Divadla Alfa, kde strávil čtyři sezony. Po nich přijal na tři roky angažmá v Naivním divadle Liberec a v roce 1985 se stal členem souboru Divadla Drak.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

LUHAČOVICE: S originální nabídkou pro učitele a rodiče dětí školou povinných přichází Městské divadlo Zlín. Máte své oblíbené herce? Zapojte je do hodiny! Rádi vám pomůžou oživit či ozvláštnit distanční výuku.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Co se děje
15.01.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů a jeho mladší část Open Air Program patří již více než čtvrt století mezi nejvýznamnější kulturní události královéhradeckého regionu a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Po červnu 2020, kdy se festival uskutečnil v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, připravují pořadatelé na rok 2021 plnohodnotný 26. ročník. Ten se poprvé představí pod inovovaným názvem a novou vizuální identitou. V termínu od 18. do 25. června 2021 se tak uskuteční REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

ČR: Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Menšiny a cizinci
Co se děje
14.01.2021