čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj

Festival Kino na hranici zahájí životopisný film Jeden život s Anthonym Hopkinsem a Helenou Bonham Carter

ČESKÝ TĚŠÍN - CIEZSYN: Hlavní hrdina filmu Jeden život, označovaný někdy jako britský Schindler, zachraňoval židovské děti v Československu. Diváky netrpělivě očekávaný koprodukční historický snímek zahájí 26. ročník filmové přehlídky Kino na hranici. V Polsku bude tento snímek uveden vůbec poprvé.

od 01.05.2024 do 05.05.2024
Autor článku: 
Alexandra Vysloužilová

Jeden život vypráví skutečný příběh obyčejného člověka, který zachraňoval děti před smrtí v nacistických koncentračních táborech. Příběh o odvaze, sebeobětování a vděčnosti, jež mohou změnit svět. Britský občan Nicholas Winton zorganizoval v roce 1939 transport 669 židovských dětí z okupovaných Čech do Velké Británie. Hlavní postavu si ve filmu zahrál dvojnásobný držitel Oscara Anthony Hopkins. Vedle něj se na plátně objeví mimo jiné Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce či Lena Olin. Uplatnili se i čeští herci Magdaléna Schmidtová, Barbora Černá, Juliana Moska, Martin Bednár, Barbora Váchová, Kateřina Kocichová a Kateřina Dias. Řadu z nich budou moci diváci potkat na festivalu osobně.

„Jsme hrdí na to, že můžeme letošní ročník Kina na hranici zahájit opravdu špičkovým snímkem – první polskou projekcí filmu Jeden život, který se téměř celý natáčel v Praze a je jedním z nejdiskutovanějších britských filmových počinů sezony,“ uvádí s nadšením polský programový ředitel našeho festivalu Łukasz Maciejewski.

„Anthony Hopkins ve filmu ztvárnil roli sira Nicholase Wintona, jemuž se občas přezdívá britský Oscar Schindler. Název filmu Jeden život je odkazem na slavnou větu z Talmudu o tom, že kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět.“

„Dialog kultur, dějinné peripetie, vysoká umělecká hodnota – bylo nám jasné už od začátku, že vhodnější snímek pro zahájení naší přehlídky snad ani neexistuje. Kromě britských hvězd ve filmu hrají i skvělí herci z České republiky, a právě ti budou hosty projekce filmu u příležitosti zahájení Kina na hranici v těšínském Divadle Adama Mickiewicze,“ dodává Lukasz Maciejewski.

Snímek měl světovou premiéru v září na jedné z největších a nejvýznamnějších filmových událostí vůbec – na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Promítá se již v kinech ve Velké Británii a Irsku, Francii, České republice, Itálii a Austrálii. Do polské distribuce vstoupí 31. května. 

 

26. ročník filmové přehlídky Kino na hranici se bude konat od 1. do 5. května 2024 v polském a Českém Těšíně.

 

Více informací

Web: https://www.kinonagranicy.pl/cz

Fcb: https://www.facebook.com/kinonagranicy

Bezplatné komentované prohlídky Památníku na 1. máj

ZLÍN: Oslavte Svátek práce stylově – navštivte Památník Tomáše Bati ve Zlíně, který bude v duchu baťovských tradic spojených s prvomájovými oslavami otevřen formou komentovaných prohlídek s bezplatným vstupem. Přijďte si vychutnat nevšední ukázku funkcionalismu a baťovského stavitelství, začíná se vždy v celou v čase 10:00-17:00 (včetně).

01.05.2024
10:00 - 17:30
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Památník architekta F. L. Gahury je poctou zakladateli obuvnického koncernu a radikálnější stavbu ve Zlíně nenajdete. Na první pohled jde o prázdný prostor, kterému dominuje věrná maketa Junkers F13 – letadla, ve kterém havaroval Tomáš Baťa a pilot Jindřich Brouček. Prohlédnout si můžete také zlaté kapesní hodinky Tomáše Bati umístěné ve vitríně.

Během komentované prohlídky vám průvodce přiblíží to nejzajímavější o stavbě z hlediska historie i architektury a dozvíte se rovněž o osobnostech, které jsou s touto kulturní památkou spojeny. Návštěvu si naplánujte k celé hodině - první komentovaná prohlídka začíná v 10:00, poslední v 17:00 (prohlídka trvá cca 45 minut).

Volné vstupenky lze pořídit i online: Vstupenky/Rezervace, nebo si pro ně můžete zajít před prohlídkou do Infopointu Památníku sídlícím ve vedlejší budově gymnázia (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Památník T. Bati je otevřen i na státní svátek 8. května.

Více na www.pamatnikbata.eu.

Výstava Plicní sanatorium v Jablunkově

JABLUNKOV: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Plicní sanatorium v Jablunkově, která se uskuteční v úterý 23. dubna v 17:00 v Muzeu trojmezí v Jablunkově. Autorkou výstavy je historička Muzea Těšínska Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D.

Výstava připomíná 100. výročí existence plicního sanatoria v Jablunkově. Jeho objekt je dnes jako významná funkcionalistická stavba státem chráněnou kulturní památkou. Současně se vznikem ústavu byl na přilehlých pozemcích zřízen park s arboretem, který byl v roce 1994 registrován jako „významný krajinný prvek – Jablunkovský park“. Od roku 2005 je součástí Unie botanických zahrad ČR.


 

23.04.2024
17:00
Autor článku: 
Lenka Bichlerová

Současně s výstavou o plicním sanatoriu bude prezentována fotografická výstava Bezobratlí v Karpatech, jejímiž autory jsou Mgr. Jiří Procházka, Ph.D., a Vlastimil Mihal.

Fotovýstava nabízí pohled zblízka na fascinující svět bezobratlých živočichů, především hmyzu, na nějž se oba autoři ve své tvorbě rádi zaměřují. Vyobrazeny jsou druhy, na které můžeme narazit během toulek po karpatských pohořích. Některé z nich jsou vázány na tlející dřevo a najdeme je pouze v těch nejzachovalejších pralesích. Jiné zase doprovází člověka a nalezneme je všude tam, kde se v krajině udrželo tradiční extenzivní hospodaření. Vyobrazeny jsou i běžné druhy v nevšedních situacích či drobné a nenápadné druhy, jejichž krása vynikne až při velmi detailním pohledu.

Památník Tomáše Bati v modré

ZLÍN: Nenechejte si ujít netradiční pohled na dominantu Zlína ve slavnostním nasvícení do modré barvy, a to v úterý 30. dubna. Památník Tomáše Bati se tímto gestem připojí do celonárodní připomínky dvacetiletého výročí vstupu ČR do EU. Budova se zahálí do modré v symbolických 20:20 a takto nasvícená zůstane do 22:00.

30.04.2024
20:20 - 22:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Kolemjdoucí si budou moci premiérově vychutnat unikátní pohled na kulturní památku zářící v modrém hávu. Zároveň je to skvělá příležitost k pořízení atraktivních snímků, a to nejen pro profesionální fotografy. Na speciálním nasvícení budovy spolupracuje zlínský fotograf a výtvarník Josef Řezníček alias Jsf Abb. Z Gahurova prospektu mohou zájemci dále pokračovat na náměstí Míru k budově radnice, která bude také svítit v modrém tónu.

Samotný interiér Památníku je pro návštěvníky přístupný formou komentované prohlídky od úterý do neděle v čase 10:00-17:00 (včetně).

Ve středu 1. května budou navíc probíhat prvomájové komentované prohlídky s bezplatným vstupem. Z důvodu očekávaného zvýšeného zájmu je doporučena rezervace volných vstupenek na www.pamatnikbata.eu.

CENY JANTAR 2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Autor článku: 
Olga Szymanská

Nominace jsou pro kategorie: Vážná hudba, Populární a alternativní hudba, Balet, Muzikál, Činoherní divadlo, Opera. Nominovaní za Literaturu a Výtvarné umění. budou prezentovat svou tvorbu i veřejně na území Ostravy. – V kategorii Vážná hudba je letos nominován mladý dirigent Jiří Habart nejen za vynikající soutěžní a uměleckou tvorbu. V loňském roce exceloval na světových prestižních soutěžích, kde prokázal svou intuici, svěží muzikalitu a charisma. A triumfoval především v Londýně a Debrecínu. K význačným patří jeho nastudování oper Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower v Ostravě-Dolních Vítkovicích zdobí od podzimu 2023 jméno Eduarda Halberštát. Šestaosmdesátiletý výtvarník se stal tak dalším držitelem Ceny Jantar za celoživotní přínos pro kulturu Moravskoslezského kraje. Schodiště dnes tedy zdobí již devět symbolických hvězd se jmény významných osobností kultury kraje: zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, klavíristy Rudolfa Bernatíka, skladatele Milana Báchorka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, scénografky Marty Roszkopfové, fotografa Viktora Koláře, sbor-mistryně Evy Šeinerové. Autorkou plastik hvězd, jež zde byly postupně odhaleny, je sochařka Šárka Mikesková.

Ceny Jantar 2023 od společnosti ProJantar budou uděleny v Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě dne 22. dubna 2024.


 

34. Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles zahajuje

PŘÍBOR: Národní festival zahajuje svůj 34. ročník 1. etapou v Kulturním domě Příbor. Etapa bude rozložena do dvou dnů a koncerty se odehrají v sobotu 20. dubna 2024 a v neděli 21. dubna 2024 vždy v 18 hod.

od 20.04.2024 do 21.04.2024
18:00
Autor článku: 
Tomáš Čivrný/ika

Na zahajovacím koncertě v sobotu vystoupí Komorní orchestr P. J. Vejvanovského Nový Jičín vedený Anežkou Michálkovou spolu s Pěveckým souborem Musica Priboriensis, sbm. Blanka Hrubá, Swingová partička ZUŠ J. A. Komenského Studénka v čele s Martinem Maléřem a Smyčcový orchestr Nové Město ARCHI CON BRIO, s dirigentem Jaroslavem Rybáčkem.

V neděli se představí Třinecký komorní orchestr, jehož uměleckou vedoucí je Alena Kostková, Klarinetový soubor Prachatice pod vedením Jana Hovorky a Komorní orchestr Iši Krejčího v čele s Josefem Dvořákem. Na repertoáru jsou díla klasiků i současných autorů.

34. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je prestižní každoroční aktivitou oboru komorní a symfonické hudby a umožňuje prezentaci všech typů vyspělých neprofesionálních hudebních těles z Čech i Moravy. Je rozložen do čtyř etap, které se konají mezi dubnem a listopadem v různých městech a regionech ČR (Velký sál Kulturního domu Příbor, Dlouhý sál zámku Bučovice, Rubensův sál zámku Slavkov, Velký sál Filharmonie Hradec Králové a Slavnostní sál Vojenské nemocnice Klášterní Hradisko Olomouc). Zúčastní se ho celkem 19 souborů: 13 komorních orchestrů, 5 malých souborů a 1 pěvecký sbor, což představuje 368 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 6 koncertů v pěti městech ČR.

V letošním roce, v Roce české hudby, je program festivalu zaměřený především na díla českých klasiků, avšak neopomíjí ani soudobé české skladatele. Třetí etapa 34. ročníku festivalu bude např. věnována 100. výročí Houslového ateliéru PILAŘ Hradec Králové.

Koncerty pořádají z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA, a Město Příbor, Komorní orchestr Arthura Nikische Brankovice ve spolupráci s Asociací neprofesionálních komorních a symfonických těles, Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a KO Iši Krejčího Olomouc spolu s Vojenskou nemocnicí Klášterní Hradisko Olomouc.

Nad celým festivalem převzal záštitu ministr kultury Mgr. Martin Baxa.

www.nipos.cz

JANA KLEČKOVÁ: Retrospektiva (1969–2024)

FRÝDEK-MÍSTEK: Autorka představuje široký výběr ze své tvorby – obrazy, kresby, ilustrace, bižuterní šperky, kabelky. Výstava je otevřena od 8. 4. do 8. 5. 2024 v Centru aktivních seniorů.
od 08.04.2002 do 08.05.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská

JANA KLEČKOVÁ
malířka – výtvarnice – básnířka

Narozena 18. 1. 1957 ve Frýdku-Místku. Pochází z umělecké rodiny. Matka, herečka Těšínského divadla a po založení Divadla loutek v Ostravě jeho přední loutkoherečka, dala Janě do vínku geny herecké. Násobeny geny otce, též člena Divadla loutek a zároveň čino-herce, ale taktéž básníka, houslisty a zpěváka, od něhož si zamilovala hudbu a literaturu. Jana navštěvovala dramatický kroužek Lidové školy umění ve Frýdku-Místku. Recitovala poezii: v krajské soutěži v přednesu poezie v Olomouci roku 1970 získala 2. místo. Dnes je přední členkou divadelní společnosti, s níž veřejně vystupuje. Přes casting agenturu se zúčastňuje různých natáčení. Není divu, že její vnuk–hudebník, skladatel a hvězda dirigentského nebe Jiří Habart je letos navržen na prestižní Cenu Jantar 2023 v oblasti vážné hudby, kterou uděluje každoročně Moravskoslezský kraj.

Jana studovala umělecký obor rytectví kovů v Praze. Po návratu do rodného kraje pracovala jako přední rytec drahých kovů v podniku Družstvo umělecké výroby v Ostravě. Poté působila v řadě oborů, i v odd. katalogizace dnešní Městské knihovny ve Frýdku-Místku. To završila na dvacet šest let ve známé soukromé zlatnické dílně s prodejnou ve Frýdku-Místku, kde dnes pracuje i její dcera.
Od dětství Jana ráda kreslila a malovala, a těmto oborům se věnuje průběžně dosud. Zamilovala si ruční tvorbu, zejména práci se dřevem. Léta ji pod rukama vznikají tzv. bižuterní šperky, s užitím škály přírodních materiálů. Dále tašky, kabelky, různé doplňky. Vše výlučně bez užití šicího stroje.
A v poslední době také látkové koláže, reliéfy či objekty z různých materiálů.

Podílí se na tvorbě a prezentaci kulturně-literárních pořadů, v nichž spoluúčinkuje. Přednáší vlastní verše, zahrnuté i ve sbornících Dobré básně, dále Můj svět, kde je provázejí i její ilustrace. Zahrnuta je do knihy Abeceda Beskyd o osobnostech regionu, která má vyjít v roce 2024.
O její šperky, kabelky, doplňky k prodeji má zájem řada soukromníků. I galerií: v Památníku Josefa Kaluse v Čeladné ji sezónní prodej jejich děl umožnil vejít do povědomí široké veřejnosti.
A s ohlasem veřejnosti proběhly i její autorské výstavy: Jana Klečková/Malby, kresby, doplňky v Centru aktivních seniorů Frýdek-Místek (2021), Jana Klečková/Obrazy, ručně šité kabelky, šperky z přírodnin v Knihovně Baška (leden-únor 2024).

Nyní na výstavě pod názvem Jana Klečková: Retrospektiva (1969–2024) představuje autorka v širokém záběru tvorby své obrazy, kresby, ilustrace, bižuterní šperky, kabelky. Výstava je otevřena 8. 4.– 8. 5. 2024 v Centru aktivních seniorů Frýdek-Místek–Anenská 2477, Místek / všední dny: pondělí–pátek 8.30–17.00 hodin (vyjma svátků).

Přijdete-li na výstavu, můžete si zamluvit některé z děl. Při jeho předání v poslední den výstavy samotnou autorkou budete mít možnost setkat se s ní také osobně. A stojí to za to!

Filip Březina králem, Anna Fialová princeznou! Letní shakespearovské slavnosti 2024 odstartuje komedie Marná lásky snaha. Předprodej vstupenek začíná 2. dubna

PRAHA, BRNO, OSTRAVA, BRATISLAVA: Již téměř tři dekády patří léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní ročník shakespearovských slavností, jejichž generálním partnerem je úctyhodných dvacet pět let skupina PPF, otevře komedie Marná lásky snaha. Předprodej vstupenek startuje 2. dubna v 10:00 v síti Ticketmaster a na stránkách festivalu www.shakespeare.cz.

02.04.2024
Autor článku: 
Pavel Turner

TŘI ROZESMÁTÉ PREMIÉRY

Diváci Slavností si tento rok užijí hned tři nové komedie. Nabitý program, čítající více než 160 představení, zahájí na konci června premiérová inscenace Marná lásky snaha. Ostrava pak chystá Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete a bratislavskou novinkou bude Zkrocení zlé ženy.

V Inscenaci Marná lásky snaha, komedii intelektu a lásky, na jejímž počátku stojí čtyřnásobná přísaha askeze, se v režii Filipa Nuckollse představí charismatický Filip Březina jako král navarský. Roli francouzské princezny, která přiměje krále zpochybnit svá rozhodnutí, si zahraje Anna Fialová, která vzpomíná na své první účinkování na Slavnostech: „Bylo mi tam tenkrát moc dobře a letos je tu tedy neskutečně boží parta lidí. Je to skvělé a společně pracovat je sen. A hraje se na Purkrabství, to se dost těším. Baví mě letní večery, vlastně i ty studenější a klidně i malinko deštivější.“ Aniččin herecký partner Filip Březina si naopak v plenéru zahraje úplně poprvé a k nabídce Letních shakespearovských slavností říká: „Nerozmýšlel jsem se ani vteřinu, protože jsem si hraní na Slavnostech chtěl vždycky vyzkoušet. Láká mě to. Navíc jsem vždy hrál pouze v Shakespearových tragédiích. Takže vyzkoušet si komedii pro mě bude příjemná změna.“ V dalších rolích se můžeme těšit na Petra Čtvrtníčka, Václava Koptu, Jiřího Vyorálka, Annu Kameníkovou, Lukáše Příkazkého, Leoše Nohu nebo Lucii Polišenskou.

HAMLET VOLÍ „NEBÝT”

Po osmi letech se rozloučíme s Hamletem, oblíbeným králevicem dánským, v režii Michala Vajdičky. V sedmi srpnových termínech si tak mohou diváci naposledy vychutnat herecké mistrovství Jaroslava Plesla, Hynka Čermáka, Veroniky Khek Kubařové, Veroniky Čermák Mackové či Lenky Vlasákové.

NA PROGRAMU JSOU I POPULÁRNÍ STÁLICE A MEZINÁRODNÍ HOST

A co dalšího je na repertoáru? Dočkáme se loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu zažijeme magickou Bouři, nesmí chybět krutovládce Macbeth, příjemně nás ovane Zimní pohádka a od srdce se zasmějeme s Veselými paničkami windsorskými. A spolu se svými existenciálními otázkami se ještě jednou objeví Hamlet, a to v neotřelé inscenaci z produkce Prague Shakespeare Company, Bremer Shakespeare Company a Oděského akademického ukrajinského divadla Vasyla Vasylka.

Letní shakespearovské slavnosti 2024 se konají od 26. června do 7. září v Praze (Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a Letní scéna HAMU na Malostranském náměstí), Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je 13 titulů a více než 160 představení. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespeare.cz nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. Aktuality a zajímavosti najdete také na instagramu a facebooku.
 

Partneři Letních shakespearovských slavností 2024

Generální partner: skupina PPF

Hlavní partneři: HOME CREDIT, CETIN

Hlavní mediální partneři: PRÁVO, FREKVENCE 1, NOVA

Partneři: HOFFMANN A ŽIŽÁK – OFICIÁLNÍ DEALER MERCEDES-BENZ, LAUNDRYLAND PRAHA, HOTEL BELVEDERE PRAHA, URBANLUXOREA HOTELS & RESORTS

Mediální partneři: iGLANC, VLASTA, NOVINKY.CZ, SCENA.CZ

Spolupořadatelé: SPRÁVA PRAŽSKÉHO HRADU, HLAVNÍ MĚSTO PRAHA, MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1

 

 

Jiří Šigut - HUKVALDY

HUKVALDY: Narozen 14. května 1960 v Ostravě–Vítkovicích. Studoval technický směr. Konceptuální umělec: zabývá se malbou, záznamy hudebních či teoretických textů. Nestor české fotografie.

V Ateliéru Josefa Sudka v Praze (Újezd) vystavuje Jiří Šigut svůj fotografický cyklus sudkovských a janáčkovských rezonancí pod názvem HUKVALDY (2013-2023) – do 12. května 2024.


 

od 28.03.2024 do 12.05.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská s pomocí textu Monografie 2018

Více nežli třicet let se věnuje intenzivnímu průzkumu tohoto oboru, v němž neváhá překračovat hranice. Velmi originální formou je uvádí do širších souvislostí vizuálního umění. Patří k předním českým umělcům, například Josef Sudek, František Drtikol, Josef Funke, Jindřich Štyrský, Emila Medková, Jan Svoboda, Josef Koudelka, kteří dokázali prosadit posun ve vnímání uměleckých možností fotografie.

Na počátku vlastní tvorby autor zachycoval především takové činnosti jako jsou cesty autobusem, vlakem, výtahem, procházky, nákupy. V devadesátých letech již zcela programově záznamy realizoval přímo na citlivou vrstvu fotografického papíru, kde zdrojem světla a energií byla a je příroda: denní světlo, hvězdy, měsíc, oheň, světlušky. A vkládání fotopapírů do volné přírody v řádu dnů, týdnů nebo i měsíců spojoval s určitými rituály – osobními a zejména intimními nočními performancemi. Sám se stal tzv. kamerou, kdy fotocitlivou vrstvu aplikoval na své oblečení, čímž vznikaly unikátní 4D foto-gramy. Dnes bravurně ovládá finesy digitální fotografie. A zkouší nalézat základnu pro svůj nejnovější autorský průzkum: v něm rozkládá obraz na elementární jednotky.

Jiří Šigut nám svou nevšední a neústupnou invencí ve zkoumání samé podstaty jevů dokazuje, že cesta odpoutání se od zažitých stereotypů ve vnímání obrazů může přinášet silný prožitek a soustředění se na vnitřní kvalitu světa, který nás obklopuje.

10. ročník Mladí ladí dětem: Oceňovaný jazzman Oran Etkin vystoupí v Praze, Ostravě a Litvínově s hravými koncerty pro nejmenší posluchače

PRAHA, OSTRAVA, LITVÍNOV: Již po desáté se do České republiky vrací interaktivní koncerty Timbalooloo v rámci projektu Mladí ladí dětem, opět s vynikajícím klarinetistou a spoludržitelem Ceny Grammy, Oranem Etkinem. Newyorský jazzman je zakladatelem hudební metody Timbalooloo, která nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. První z koncertů se koná 27. března od 17 hodin v prostoru kulturní křižovatky Vzlet v Praze. Další zastávky budou v Ostravě 2. dubna v Klubu Parník a v Litvínově 9. dubna ve Schole Humanitas, oba koncerty začnou v 16:30 hodin. Vstupenky jsou k dispozici na GoOut.cz a další informace lze sledovat na sociálních sítích festivalu Mladí ladí jazz, pod který projekt Mladí ladí dětem spadá.

27.03.2024
Autor článku: 
Vladana Brouková

Metoda TIMBALOOLOO, se kterou se malí posluchači a jejich rodiče seznámí na koncertech, je postavena na hravosti, příbězích, hudbě, rytmu a emocích, které jsou blízké dětem od útlého věku. Díky této formě výuky si hravě osvojují základy hudebního a kulturního světového dědictví a zároveň mohou rozvinout svou vlastní osobnost a přirozenost. Díky hudebním lektorům osobně vyškolených Oranem Etkinem se daří aplikovat vzdělávací programy Timbalooloo v čím dál větším množství českých škol v rámci projektové výuky.

“Má desetiletá spolupráce s projektem Mladí ladí dětem na koncertech Timbalooloo  je pro mě jednou z nejhlubších zkušeností, jak daleko je možné s tímto netradičním přístupem k hudebnímu vzdělávání zajít. Vše začalo mou účastí na festivalu Mladí ladí jazz, pak pokračovalo malým turné, a postupně jsme zvětšovali počet zastávek v českých městech a přidali také workshop pro pedagogy a přeložili celou metodiku do češtiny. Jsem nadšený z hraní se svou československou kapelou, jsme opravdu na stejné vlně. Všem nám záleží na zážitku, který si odnesou naši dětští posluchači z koncertů. A také se snažíme na hudbu dívat jejich očima, a to nám i po deseti letech hraní přináší do vystupování svěžest a hravost. Kolem Timbalooloo se v Česku vytvořil oddaný tým, s nímž moc rád pracuji a který mě svými podněty dodává skvělou energii i inspiraci. Rád bych vyzdvihl zásluhy vedoucí projektu Kláry Břeňové, která s vizí interaktivních koncertů sama přišla a pak ji začala uskutečňovat. Jsem nesmírně vděčný, že se do Česka mohu pravidelně se svou metodou Timbalooloo vracet,” říká Oran Etkin.

“Poprvé jsem zpívala na českém tour s Oranem Etkinem v roce 2019. Byla jsem tehdy překvapená, že existuje ještě jiná možnost, jak mohou děti poznávat hudbu, než jen v povinných hodinách hudební výchovy ve škole. Na koncertech a při workshopech ráda pozoruji nadšení dětí. Je naplňující vidět, že je hudba tolik baví a že si ji užívají v roli velmi aktivních posluchačů a vlastně mnohdy i spolutvůrců. Timbalooloo podporuje bezprostřednost, která je dětem tolik vlastní. Mohou poznávat hudbu beze strachu. A v neposlední řadě jsem nadšená ze spolupráce s Oranem - je skvělý multiinstrumentalista a inspirativní muzikant a svou metodu propracoval tak, že je smysluplná a v dětech opravdu “něco” zanechává,” doplňuje zpěvačka Izabela Chalupníková.

Termíny a místa Timbalooloo tour 2024:

Koncerty jsou určené pro děti od 3 do 10 let a jsou vedeny v angličtině s českým překladem. V česko-slovenské kapele vystoupí na koncertech po boku Orana Etkina Dušan Černák (bicí), Martin Konvička/ Jan Pudlák (piano), Taras Vološčuk (kontrabasista), Izabela Chalupníková (zpěv).

Workshop pro pedagogy a hudební lektory s Oranem Etkinem:

  • 6. 4. 9:00 - 12:00  - Praha, Sál U Minuty, Skautský institut

Tříhodinový workshop určený pedagogům a lektorům hudby pracujícím s dětmi v MŠ a na 1. stupni ZŠ, ve kterém se seznámí s hudební výukou Timbalooloo s jejím zakladatelem  jazzovým muzikantem Oranem Etkinem, se uskuteční 6. dubna od 9 hodin v sále U Minuty ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze. Téma workshopu je podpora emočního rozvoje dítěte prostřednictvím hudby s důrazem na empatii, well-being a sociální vztahy nejen mezi dětmi.

Účastníci kurzu se naučí několik praktických příkladů z Timbalooloo, které následně mohou implementovat do své vlastní výuky. Workshop je strukturován tak, aby byl přínosný a pochopitelný jak pro ty, kteří budou workshop absolvovat poprvé, tak pro ty, kteří již naše workshopy absolvovali a tento přístup již znají. Pro plné zapojení do workshopu je nutná základní znalost hry na hudební nástroj a angličtina alespoň na úrovni B2. Vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut.

Sbírka na Donio.cz na podporu dalších aktivit Mladí ladí dětem

Workshopy, koncerty a výuka metody TIMBALOOLOO osloví každý rok tisíce dětí a rodičů. Neziskový projekt Mladí ladí dětem se snaží tyto aktivity směřovat mimo jiné do vyloučených lokalit, kde se nacházejí sociálně ohrožené rodiny. Podpořit realizaci dalších koncertů a workshopů je možné prostřednictvím sbírky na portále Donio.

Medailonek Orana Etkina:

Oran Etkin je známý nejen jako výborný jazzman a spoludržitel Ceny Grammy, ale také díky svému interaktivnímu konceptu hudební výuky pro děti, kterou realizuje po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny a tím, že hodně cestuje a v zahraničí spolupracuje s místními umělci, což se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Před třemi lety vydal album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích od Zimbabwe, přes Čínu až po Českou republiku. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.

Timbalooloo tour se uskuteční za podpory:

Ministerstvo kultury ČR, MHMP, Financováno Evropskou unií – Next Generation EU, Národní plán Obnovy

Spolupracující organizace:

Society for All, z.s. (projekt Signály),  Člověk v tísni, o. p. s., Vzájemné soužití o.p.s, Proxima Sociale o.p.s., Jahoda, z.ú., Europe Jazz Network, Klub Parník, ŠOŠ Schola Humanitas (Litvínov), Městské divadlo Chomutov, Vzlet - Vršovická kulturní křižovatka

Užitečné odkazy:

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Moravskoslezský kraj