čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Pozvánka na gala večer
© Archvi pořadateleCENY JANTAR 2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Autor článku: 
Olga Szymanská

Nominace jsou pro kategorie: Vážná hudba, Populární a alternativní hudba, Balet, Muzikál, Činoherní divadlo, Opera. Nominovaní za Literaturu a Výtvarné umění. budou prezentovat svou tvorbu i veřejně na území Ostravy. – V kategorii Vážná hudba je letos nominován mladý dirigent Jiří Habart nejen za vynikající soutěžní a uměleckou tvorbu. V loňském roce exceloval na světových prestižních soutěžích, kde prokázal svou intuici, svěží muzikalitu a charisma. A triumfoval především v Londýně a Debrecínu. K význačným patří jeho nastudování oper Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower v Ostravě-Dolních Vítkovicích zdobí od podzimu 2023 jméno Eduarda Halberštát. Šestaosmdesátiletý výtvarník se stal tak dalším držitelem Ceny Jantar za celoživotní přínos pro kulturu Moravskoslezského kraje. Schodiště dnes tedy zdobí již devět symbolických hvězd se jmény významných osobností kultury kraje: zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, klavíristy Rudolfa Bernatíka, skladatele Milana Báchorka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, scénografky Marty Roszkopfové, fotografa Viktora Koláře, sbor-mistryně Evy Šeinerové. Autorkou plastik hvězd, jež zde byly postupně odhaleny, je sochařka Šárka Mikesková.

Ceny Jantar 2023 od společnosti ProJantar budou uděleny v Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě dne 22. dubna 2024.


 

Mohlo by vás také zajímat...