středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Trasa "Lidského řetězu"
© www.msk.czDoprovodné akce projektu SametOVA!!!

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: V rámci akce SametOVA!!! připravilo Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě na 15. 11. 2019 pro školy Moravskoslezského kraje bohatý vzdělávací a zážitkový program, jimž si také žáci ZŠ a SŠ připomenou specifika pádu komunistického režimu v regionu a podobu 30 let svobody. Projektového dne se zúčastní téměř 2000 žáků z 20 škol MSK.

Autor článku: 
luk

Kraj a město Ostrava se staly partnery unikátní kulturní a vzdělávací akce, která nemá v ČR obdoby! 2000 tisíce žáků škol MS kraje si události listopadu 1989 připomenou besedami s pamětníky, workshopy, projekcemi, ale také jízdou v retro BUSech a pořádáním happeningu Lidský řetěz, jímž se pokusí (jako v listopadu 1989 jejich předchůdci) obejmout centrum města.

Školy si připomenou listopad 1989 netradičně. Happening, výstava vozů VB a LM a retro jízdy historickými BUSy, ale také přednášky, besedy s pamětníky a retro kavárna.

V rámci programu mohou studenti diskutovat s Karlem Olivou (bývalým ředitelem ÚJČ AV ČR) o proměnách naší mateřštiny před rokem 1989 a po něm, vyslechnou si informace o současné podobě totality v KLDR od koreanistky Niny Špitálníkové, nebo se dozvědí o tom, jak se změnil náš každodenní život pohledem sociologa Jiřího Siostrzonka ze Slezské univerzity v Opavě. V besedách vystoupí aktéři událostí roku 1989 Ivo Kaleta, Petr Hruška, Jan Král, Ladislav Vrchovský nebo Ivan Binar.
Diskutovat se ale bude také o projektu EU a politické současnosti, hosty debaty jsou Dana Kovaříková a Jaroslav Miller ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

Součástí vzdělávacího zážitkového projektu je také jízda třemi RETRO BUSy zapůjčenými DPO. Speciální linka č. 30 je již plně rezervovaná a během dne proveze centrem Ostravy 2000 účastníků oslav. Za jízdy provedou historický výklad studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a objasní cestujícím specifika listopadu 1989 v regionu.

V 10:00 se žáci škol pokusí společně s veřejností utvořit v centru města Lidský řetěz (viz přiložená mapka). Program pro školy vyvrcholí ve stanu na Masarykově náměstí. V průběhu dne se všichni mohou občerstvit v retro kavárně Atlantik originální smaženkou, teplým PIGI čajem, banánem nebo pomeranči. Na vše si je ovšem nutné vystát obligátní frontu…

Do projektu, který zaštítil hejtman MSK prof. Ivo Vondrák, CSc. a primátor města Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA, se zapojily také další subjekty, zejména Gymnázium Olgy Havlové, Antikvariát a Klub Fiducia, Educa24 agency, Cinerite, Ostravská univerzita, Národní divadlo Moravskoslezské, Střední umělecká škola v Ostravě, Klub LES, Stará aréna, Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, VŠB-TU, Ostravské muzeum, Centrum PANT, Archiv města Ostravy.

 

ZDROJ

https://www.msk.cz/cz/skolstvi/doprovodne-akce-projektu-sametova!!!-137724/

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020