úterý
4. října 2022
svátek slaví František

Archiv textů

30.09.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Jana Malíková, tiskový odbor MK

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2023. Kapitola Ministerstva kultury činí 18,498 miliardy korun. Jde tedy o více než jednadvaceti procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2022, který činil 15,23 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2023 je tak o 3,3 miliardy korun vyšší než v roce 2022.

26.09.2022
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Architektura, Soutěže a festivaly
Anna Mašátová

ČR, SR: Ve dnech 29. 9. – 4. 10. představí mezinárodní festival Film a architektura již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst krátké a celovečerní snímky s tematikou architektury a urbanismu. Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

22.09.2022
zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
UNESCO

ZAHRANIČÍ: Ilegální ruská útočná válka na Ukrajině pro mnohé představuje pro německou komisi pro UNESCO zlom. Ruská federace, stálý člen Rady bezpečnosti OSN, napadla suverénní sousední stát a dopouští se tam nevýslovných zvěrstev. Mezi četnými a protichůdnými pokusy ruské vlády ospravedlnit invazi se kromě imperialistických tvrzení objevila i četná nepravdivá tvrzení o ukrajinské historii, dědictví, umění, jazyce a identitě. Důrazně odsuzujeme tuto instrumentalizaci kultury.

26.08.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Jindřiška Gregoriniová

ČR-PRAHA: Zveme vás na mezinárodní konferenci Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR, která se uskuteční ve dnech 5. – 6. října 2022 v Praze. Konferenci pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury. Senioři tvoří v ČR zhruba 20% populace a tento podíl se bude dále zvyšovat. Tato demografická proměna zásadně ovlivní všechny sféry života, kulturu nevyjímaje. Jak by na tuto skutečnost měla reagovat veřejná správa a neziskový sektor? A co každý z nás osobně může v této oblasti udělat? Jak stárnout aktivně a tím předcházet negativním vlivům, které stárnutí provází?

19.08.2022
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Ondřej Roubínek

KUKS: Multižánrový festival THEATRUM KUKS na konci srpna už po jednadvacáté oživí krásné prostředí kukského údolí. Letošní 21. ročník se uskuteční od 24. do 28. srpna a bude věnován vodě, aby připomněl výročí 330 let od založení lázní Kuks. Barokní a barokem inspirované umění se ale bude ochutnávat všemi smysly. Diváky čeká divadlo, vážná hudba, tanec na vodě, programy pro děti a spousta dalších neopakovatelných zážitků, třeba barokní hostina s finalistou MasterChefa.

17.08.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Hudba, Menšiny a cizinci
Zuzana Kantorová

PRAHA: 21. srpna 2022 tomu bude již čtyřiapadesát let od doby, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy a násilně ho obsadila. Výročí událostí 21. srpna 1968 letos vedle každoročních vzpomínkových akcí připomene také benefiční koncert NeverMore 68 na pražském Výstavišti, který poukáže na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny. V roli headlinera se objeví jedna největších ukrajinských indie rockových kapel Brunettes Shoot Blondes, jež je momentálně součástí domobrany. Vedle ní vystoupí popová r'n'b zpěvačka a producentka Birdsy z Ukrajiny, domácímu publiku dobře známá Lenka Dusilová a česká alternativní kapela Nylon Jail. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

08.08.2022
Celá ČR
Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Lucie Šplíchalová

ČR: Autorská fotografická kniha Báry Prášilové s názvem Circles je souhrnem autorčiny více než dvacetileté úspěšné práce na poli vizuálního umění. Ke klasické podobě knižní přidala Prášilová edici 15 exkluzivních sběratelských boxů, jejichž součástí jsou kromě knihy 3 signované archivní fotografie. Editor knihy, newyorský kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel, její tvorbu charakterizuje jako „obrazy úžasu“ balancující na hraně krásy a divnosti, skutečnosti a fantazie, něhy a násilí, které vychází z autorčina smyslu pro absurditu. Imaginativní fotografie této vizuální umělkyně vznikají jako pečlivě naplánované inscenace na základě skic a s použitím rekvizit, které si sama navrhuje a často také vyrábí. Vyjadřují její touhu přenést svět snů a iluzí do hmatatelné reality. V její tvorbě, za niž získala řadu mezinárodních ocenění, najdeme mnoho motivů, které se obsesivně opakují nejen v jejích fotografiích, ale i videích či objektech.

25.07.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Ostatní, Soutěže a festivaly
Robin Suchánek

HRONOV: Od pátku bude Hronov hostit 92. ročník tradičního předního divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který během následujícího týdne nabídne bohatý divadelní i hudební program, semináře, výstavy i diskusní panely. Novinkou letošního ročníku bude promítání letního kina.

14.07.2022
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Divadlo Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Galerie Labyrint je nedílnou součástí Divadla Drak od roku 2010. Unikátní prostory vznikly rekonstrukcí přilehlé budovy původních Tereziánských kasáren a skleněným mostem jsou přímo propojeny s budovou divadla. Projekt galerie si od samého počátku klade za cíl nebýt jen výstavním prostorem, ale otevřenou a živou platformou, místem kde dochází ke spojení umění se vzděláváním.


 

08.07.2022
Moravskoslezský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Antikvariát a klub Fiducia

OSTRAVA: Výtvarná dílna pro děti i rodiče s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou. Přijďte si k nám vyrobit ukrajinskou motanku, tentokrát si budete moci vytvořit jinou, jejímž ústředním motivem je kříž namotaný na tvář. Motanka je ukrajinská lidová panenka, symbol ženské moudrosti, rodinný amulet. Od nepaměti sloužila jako talisman v každé rodině, symbol moudrosti, strážce rodu, symbol spojení mezi generacemi, jedna z nejstarších hraček a posvátných bytostí ukrajinského národa.