neděle
3. března 2024
svátek slaví Kamil

Archiv textů

01.03.2024
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Vendula Krejčová

ČR: Týden s operami Bedřicha Smetany začne v České televizi přesně na den 200. výročí narození tohoto významného hudebního skladatele. V sobotu 2. března ČT art odvysílá přímý přenos slavnostního koncertu z jeviště historické budovy Národního divadla. Od 3. do 10. března kulturní stanice ČT mění pravidelné schéma a každý den odvysílá vždy ve 20:15 jednu operu Bedřicha Smetany v pořadí, v jakém je složil.

26.02.2024
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Magdalena Bičíková, Jana Bryndová

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

22.02.2024
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Tereza Šindlerová

PRAHA, ČR: Rok české hudby a související projekt Smetana 200 ve svých dramaturgických plánech na rok 2024 reflektují také příspěvkové organizace Ministerstva kultury České republiky. Dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomenou výstavy, operní premiéry i taneční soutěž.

19.02.2024
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Silvie Marková

ČR-PRAHA: Letošní 14. ročník Dne architektury se uskuteční s podtitulem „Proces proměny“. Odkazuje tak mimo jiné na 100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Další z programových sekcí budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty a Karla Hubáčka a jejich spolupracovníků.

02.02.2024
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Hana Tietze, ika

PRAHA: Světově uznávaná operní pěvkyně Eva Urbanová se připravuje na svůj životní koncert v O2 Areně – Grande Finale aneb opožděné jubileum. Jedinečný nadžánrový koncert se uskuteční 29. února 2024 a ukáže Evu Urbanovou v mnoha zajímavých hudebních polohách. Rockové a pop-operní světové hity hudebně nastudovali Martin Kumžák a Jiří Škorpík. Scénické režie se ujal Michal Caban a pěvkyně vystoupí za doprovodu Epoque symphony orchestra. Producentem je Ságl Production.

30.01.2024
Plzeňský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Martina Drbušková/ika

PLZEŇ: V letošním ročníku Roku české hudby oživí Divadlo J. K. Tyla odkaz Bedřicha Smetany uvedením celého cyklu jeho operní tvorby, velkolepým koncertem Smetanových sborů, na kterém se budou podílet hudební tělesa z celé republiky, a představením všech skladatelových písní i jeho deváté nedokončené opery Viola. K oslavám Roku české hudby se připojí všechny čtyři umělecké soubory, které dohromady nabídnou přes 200 představení, koncertů a akcí připomínající české skladatelské osobnosti.

22.01.2024
Celá ČR
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání

PRAHA: Stipendijní akademie MenART, zaměřená na mentoring uměleckého vzdělávání, oznamuje spuštění přihlášek do sedmého ročníku. Akademie přináší možnost talentovaným žákům uměleckých škol rok spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény, a to společně se svými pedagogy. Zaměřuje se na vyhledávání a podporu talentu a na podporu a inspiraci pedagogů. Akademie se věnuje tématu citlivé a vhodné podpory talentu v raném stadiu a jeho rozvoji. Stipendisté získají cenné zkušenosti předávané špičkovými profesionály ve čtyřech uměleckých oborech – hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.

19.01.2024
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Lenka Netušilová

PRAHA: Celosvětově úspěšné turné Harry Potter a Kámen mudrců in Concert se po více než pěti letech vrací do České republiky! Unikátní velkolepý koncert, který propojí ikonické filmové melodie Harryho Pottera pocházející z pera slavného skladatele Johna Williamse s Filharmoniky města Prahy se uskuteční ve dvou koncertech 10. února 2024 v O2 Universum v Praze! Jedinečná audiovizuální podívaná nabídne nejen dokonalý požitek z živé hudby umocněné podáním 90členného symfonického orchestru Filharmoniků města Prahy, v čele s dirigentem Ernstem van Tielem, ale umožní divákům znovu prožít kouzlo celého filmu Harry Potter a Kámen mudrců na velkém 16metrovém plátně ve vysokém rozlišení. Film bude navíc promítán s českým dabingem, díky němuž si i děti budou moci tento neopakovatelný zážitek naplno užít! Dokonalé a nepopsatelné propojení filmu, hudby a živého hraní symfonického orchestru se uskuteční už v únoru v Praze, hned ve dvou koncertech během jediného dne.

17.01.2024
Celá ČR
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

ČR: Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes představila nominace pro 31. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali v 1. kole z celkem 86 snímků včetně televizních děl, jejichž společným jmenovatelem bylo premiérové uvedení v roce 2023. Do závěrečného klání o sošku Českého lva postoupilo 26 titulů v 19 statutárních kategoriích. Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy BratřiÚsvitBod obnovyPřišla v nociNěmá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Slavnostní předávání cen Český lev se uskuteční 9. března od 20.10 hodin v přímém přenosu České televize z pražského Rudolfina na ČT1. Moderátorem večera bude Marek Eben.

Více informací na www.ceskylev.cz.

15.01.2024
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Vladana Brouková

ČR: Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) přijímá od začátku prosince 2023 přihlášky knih, které se mohou ucházet o Cenu Jiřího Ortena 2024. Podmínkou, aby kniha mohla být nominována v 37. ročníku soutěže, je knižní vydání díla během roku 2023 autorem mladším třiceti let věku. Termín uzávěrky přihlášek je 31. ledna 2023. Cena bude podobně jako v předchozích ročnících spojena s finanční prémií pro vítěze ve výši 50 000 Kč a stejně jako v minulém ročníku budou 10 000 Kč odměněni i dva další nominovaní.  Ukázky z vítězné knihy budou přeloženy do AJ, NJ a FJ.