úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Divadlo Alfa – O Maričce, která všechno vyzvonila
© Václav ČtvrtníkVe středu 12. 6. začíná Skupova Plzeň, jeden z největších loutkářských festivalů v ČR

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Skupova Plzeň je nejen jedním z největších českých loutkářských festivalů, ale také jedním z nejvýznamnějších a nejstarších kulturních festivalů v Plzni. Dokazuje, že loutkářství v Plzni i celém regionu je významným kulturním fenoménem a kontinuita loutkářské tradice na západě Čech stále pokračuje, o čemž svědčí i zápis českého loutkářství do světového dědictví UNESCO. V letošním roce se opět Plzeň stane na týden mekkou světového loutkářství a pro naše město je velkou ctí uvítat to nejlepší z tuzemské a zahraniční loutkářské scény,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Festivalový program zahájí 12. 6. v 9:00 novinka Divadla ALFA, adaptace dvou ukrajinských pohádek O Maričce, která všechno vyzvonila. První den festivalu nabídne sérii představení a projekcí mezinárodního projektu Connect Up, který propojuje divadlo a lektorskou činnost ve 14 evropských divadlech. Diváci se mohou těšit na chorvatsko-izraelskou koprodukci Wildfire studia Pinklec, slovinsko-srbskou koprodukci Amazonke v podání Lutkovo Gledaliště Ljubljana nebo na projekci nového dokumentu o společném zkoušení Divadla ALFA a sdružení Neratov, které pomáhá lidem s postižením.

V 16 hodin se na plzeňské radnici uskuteční vernisáž výstavy Loutky Indonésie, která představí 35 loutek wayang golek z unikátní soukromé sbírky teatroložky Jany Wolfové. Loutky znázorňují nejdůležitější charaktery z eposů Mahábhárata a Rámájana. „Zahájení výstavy doprovodí ukázky umění původních dalangů z ostrova Bali. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky loutkového a stínového divadla Indonésie, které doprovodí tanec a hudba,“ řekl ředitel festivalu Jakub Hora. „Na festival míří nejvýznamnější indonéská loutkářská skupina Sanggar Paripurna. Vedle vystoupení při vernisáži připravují původní loutkáři z Bali také workshop indonéského loutkářství a na závěr festivalu v neděli 16. 6. od 15 hodin uvede tato unikátní skupina čtrnácti dalangů inscenaci Arjunawiwaha na motivy původních indonéských legend.“

Slavnostní zahájení festivalu se odehraje ve 20:00 ve velkém sále Divadla ALFA a po něm bude následovat inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Společný projekt Divadla Drak Hradec Králové a Bábkového divadla Bratislava byl oceněn jako nejinspirativnější loutkářský kus roku 2023.

Ve čtvrtek 13. 6. pozve festival do světa loutkového filmu. Richard Pickersgill, vedoucí dílny a vedoucí technologií ve společnosti Mackinnon and Saunders, je hlavním tvůrcem loutek pro oscarový film Pinocchio Guillerma del Tora. Pinocchia i hrdiny dalších slavných loutkových filmů, na kterých se podílel, představí Richard Pickersgill v 16:30 v Moving Station.

Z divadelních představení nabídne čtvrtek 13. 6. ráno v 9:30 v Divadle ALFA inscenaci Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni, za hlavní roli získal Jiří Kniha Cenu Thálie. Rodinná inscenace je inspirovaná dobrodružstvími cestovatelky Barbory Markéty Eliášové, která se roku 1912 vydala na svou první cestu kolem světa.

Oblíbené Buchty a loutky představí v Alfě nejprve od 17:30 originální verzi Bludného Holanďana za doprovodu živé hudby a od 21:30 pak ve stanu na zahradě divadla sehrají krutoveselou rakvičkárnu Punch and Judy.

Čtvrteční program nabídne také plzeňské soubory. V Moving Station to bude v 11:00 teenagerovská verze Erbenovy klasiky Kytice vol. 2 v režii Petra Vydareného. Od 20:00 pak mohou diváci navštívit originální verzi opery K. M. von Webera Čarostřelec v podání Divadla ALFA na domácí scéně.

V pátek 14. 6. by si návštěvníci neměli nechat ujít sondu do loutkářské dílny Juana Pereze Escaly a svět jeho magického realismu. Dojemné představení Kazu francouzsko-argentinské skupiny Singe Diesel ověnčené mnoha cenami se uskuteční dvakrát, v 16:00 a 18:15 na Malé scéně Nového Divadla.

S představením Reunion zavítá v pátek na festival osobité výtvarně divadelní uskupení Mehedaha, které existuje od roku 1985. Férii tanečních, hudebních a malířských schopností marionet, strojků a mobilních objektů představí v 17:00 v Divadle ALFA Petr Nikl, František Petrák, Tomáš Volkmer a Tomáš Absolon. Pozoruhodný projekt Třetí ruka, který je pokusem o výzkum specifické vizuality experimentálního loutkářství 90. let, nabídne umělecká skupina Handa Gote Research and Development ve 21:15 rovněž v Alfě.

Vrcholem pátečního programu bude ve 20:00 v Alfě zcela nový divadelní formát ve stylu slam poetry Puppet Slam International. Vznikl v USA a spočívá v řadě unikátních krátkých loutkářských výstupů, zejména jednotlivců nebo malých skupin, přičemž samotný večer je moderován pomocí loutek. V Plzni se představí na jednom jevišti loutkáři z ČR, Slovenska, USA a Japonska v rámci unikátního impro – večera s jedinečnými loutkářskými výstupy. Moderovat bude česko-americká dvojice řezbář Vladimír Sosna a americká loutkářka žijící v Plzni Valerie Meiss.

 

Vstupenky na 35. Skupovu Plzeň jsou k dostání prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka. Více o programu na www.skupovaplzen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024