čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Šrámkův Písek - program
© Zdroj: www.nipos.czŠrámkův Písek 2024

PÍSEK: Ve dnech 31. května – 2. června 2024 se uskuteční 63. celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek 2024. Přehlídka se bude konat v Divadle Pod čarou, Divadle Fráni Šrámka a v Palackého sadech. Šrámkův Písek je otevřená celostátní přehlídka neprofesionálních divadelních souborů, které využívají experimentální a alternativní postupy na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů.

od 31.05.2024 do 02.06.2024
Autor článku: 
Tomáš Čivrný

Hlavními cíli přehlídky jsou dialog, vzájemná inspirace a otevření hranic mezi různými metodami a formami práce v divadelních souborech. Přehlídka nemá věkové ani žánrové omezení – pouze není určena dětským souborům do patnácti let. Celostátní přehlídce předcházelo deset krajských postupových přehlídek. Vzdělávací část Šrámkova Písku je realizována samostatně v termínu od 16. do 25. srpna jako Setkání mladých amatérských divadelníků v Šumperku S.M.A.D. 2024.

Z letošních dvaceti doporučení bylo do programu přehlídky přijato třináct inscenací amatérských souborů z celé republiky a jeden host:

ANSUV, Heřmanice: Návštěva u malé smrti; Mámení, Brno: Antigona; Reservé, ZUŠ F. L. Gassmanna, Most: Deset malých kurvísků; Divadlo Drejg, Náchod: Juani/y; Úplněnahé Divadlo, Veselí nad Moravou: Bürgermeister náš; Valouny, Valašské Meziříčí: Metsys; SDrhli, ZUŠ Jana Štursy, Nové Město na Moravě: Pustoplno; D.R.E.D, Náchodsko Kladsko Pražsko: Empúsy cumlají němě; Je to tajný!, Kolegium hraběte Šporka, Jaroměř: Rusalje2022; Thea, Svitavy: Modlitba; LÁHOR/Soundsystem, Praha: Perfektní den; Dveře dokořán, Pelhřimov: X+?=!; Jensena Třásá, Praha: Egoniášovo proroctví; Naboso, ZUŠ J. Rosinského, Nitra, Slovensko: Slovo o Jankovi (host přehlídky).

Přehlídku obohatí v pátečním dopoledni inspirativní představení pro písecké školy.

Všechna představení budou hodnocena ve čtyřech veřejných diskusích lektorským sborem, jehož členy budou Viktorie Čermáková, Vladimír Hulec, Petr Váša a Tomáš Žižka.

Tradičně je v sobotu 1. června v Palackého sadech připraven na celý den doprovodný program „Šrámkův Písek – Písku“, který je určen široké veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na tvůrčí dílny Domu dětí a mládeže, lanový park Lezeto, malým divákům jsou určeny i tři pohádky. V programu vystoupí dva pěvecké sbory z Volyně mladších a starších dětí a tři kapely – ARRA a PERMANENT z DDM Písek, a pardubická kapela ROOST, hrající reggae.

Celostátní přehlídka Šrámkův Písek se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a města Písku, pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a starosty města Michala Čapka. Přehlídku pořádá NIPOS, útvar ARTAMA, ve spolupráci s Centrem kultury města Písek, Divadlem Pod čarou Písek a Společností Amatérské divadlo a svět, z. s.

Více informací naleznete na: https://blog.sramkuvpisek.cz/; https://www.nipos.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024