pátek
10. května 2024
svátek slaví Blažena
Esovitá ozdoba na dámský oděv byla vyrobena kolem roku 1600 z ryzího zlata. Je opatřena barevným emailem a českým granátem. Šperky tohoto druhu byly našívány na dámské šaty.
© Foto: Městské muzeum Polná (František Mach)



V Polné vystavují vzácné renesanční šperky

POLNÁ: Na zámku v Polné vystavují jedny z nejcennějších renesančních šperků na území České republiky. Kolekce klenotů byla nalezena na začátku 20. století v kryptě tamního kostela. Původně zdobily oděvy šlechticů. Dnes jsou ukryty v trezoru. Veřejnost má jedinečnou možnost si je prohlédnout v rámci oslav 780 let města.

 

od 17.06.2022 do 10.07.2022
Autor článku: 
Jan Štěpánek

Městské muzeum v Polné u Jihlavy uchovává ve sbírkách nejednu vzácnost. Patří mezi ně ojedinělá kolekce šperků z přelomu 16. a 17. století, které byly roku 1916 nalezeny v kryptě šlechtického rodu Zejdliců ze Šenfeldu v tamním kostele. Práce ze zlata a stříbra, zdobené drahokamy a emailem, jsou cenným důkazem renesančního šperkařství střední Evropy. „Po většinu času jsou proto uchovávány v trezoru,“ říká ředitelka muzea Alena Vyskočilová a dodává: „K příležitosti oslav 780 let města jsme se ale ve spolupráci s děkanstvím, jež klenoty z části vlastní, rozhodli tzv. polenský poklad představit veřejnosti.“

Výstava Malý poklad z velkého světa: renesanční šperky rodu Zejdliců ze Šenfeldu, probíhá od 17. 6. do 10. 7. 2022 na zámku v Polné. „Kromě šperků seznámí návštěvníky také s rodem Zejdliců, kterému ozdoby patřily a s okolnosti samotného nálezu,“ zmiňuje autor expozice Jan Štěpánek. Podle jeho slov jde o mimořádně hodnotný soubor, jenž nemá v České republice příliš srovnání. „Podobné práce bychom našli v uměleckoprůmyslovém nebo národním muzeu v Praze. Nedochovaly se ale v takovém množství a kvalitě, jako v Polné.“

V rámci vernisáže, která se uskuteční 16. 6. od 17 hodin, bude představena i stejnojmenná reprezentativní publikace, pojednávající o dějinách rodu Zejdliců ze Šenfeldu, okolnostech nálezu šperků i jejich mezinárodním kontextu. Městské muzeum v Polné považuje za čest, že záštitu nad tímto projektem převzali královéhradecký biskup Jan Vokál, předseda Senátu Miloš Vystrčil a také krajský radní pro oblast kultury Roman Fabeš.

 

Podrobnosti k výstavě:

Výstava prezentuje tzv. polenský poklad, soubor dvaceti sedmi šperků, jež pocházejí z pohřební krypty děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Jeho stěžejní součástí jsou zlaté ozdoby, prsten a řetěz s přívěskem, které na počátku 17. století nosili příslušníci a příslušnice šlechtického rodu Zejdliců ze Šenfeldu, jmenovitě předbělohorský majitel polenského panství Hertvík st. Zejdlic († 1603), jeho snacha Anna Marie, roz. Berková z Dubé († 1619), a její dvě malé dcery Polyxena († 1619) a Alina Eusebie († 1622). Většina klenotů byla nalezena v roce 1916 v cínovém sarkofágu malé Polyxeny Zejdlicové, jenž je umístěn v poslední části výstavy. Dnes jsou částečně v majetku polenského děkanství a Městského muzea Polná a reprezentují kvalitní zlatnickou produkci pozdně renesanční Evropy. Byly totiž určeny nejvyšší vrstvě tehdejší společnosti, mezi kterou Zejdlicové ze Šenfeldu náleželi. Najdeme mezi nimi jak díla pražských zlatníků z okruhu uměnímilovného císaře Rudolfa II., tak importy z Německa či Sedmihradska. Drobné, a přesto do detailu provedené práce s drahými kovy, kameny a emailem, jsou pro lepší představu poodhaleny formou makrofotografií. Součástí prezentace je nejen mnoho doplňkových informací, ale i srovnání polenského pokladu s exponáty z českých i zahraničních sbírek v Mikulově, Budapešti, Londýně, Mnichově nebo Toruni.

 

Podrobnosti k publikaci:

Publikace Malý poklad z velkého světa: renesanční šperky rodu Zejdliců ze Šenfeldu, zpracovává téma tzv. polenského pokladu, souboru manýristických šperků, devocionálií a oděvů, který byl nalezen roku 1916 v hrobce šlechtického rodu Zejdliců v Polné u Jihlavy. Ve třech kapitolách autoři postupně seznamují čtenáře s historií rodiny Zejdliců a jejími nejvýznamnějšími příslušníky, dále okolnostmi samotného nálezu a charakteristikou jednotlivých předmětů, a nakonec uměleckohistorickým zhodnocením nejdůležitější částí pokladu – kolekce zlatých a stříbrných klenotů. Hlavním cílem knihy je poprvé obeznámit odbornou i laickou veřejnost s touto nejlépe dochovanou soupravou šperků z hrobky renesanční nobility na českém území, jejíž význam výrazně překračuje regionální rozměr.

 

Informace o muzeu:

Městské muzeum Polná je příspěvkovou organizací města. Instituce založená roku 1895 sídlí v areálu tamního zámku a spravuje více než 60 000 sbírkových předmětů od 14. století do současnosti. Kromě 4 stálých expozic ve 3 objektech (hrad, zámek a stará škola) nabízí každý rok i řadu výstav a programů pro veřejnost – www.muzeum-polna.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024