sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar

Archiv textů

15.11.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Živé umění
Zdena Selingerová

PRAHA: Zpěvák JEN přizval ke společné spolupráci rappera ABDEho a natočili skladbu “1989”. Kombinací popu s hip/hopovými prvky si tak nevšedně připomínají ty, kteří demonstrací dali najevo svůj nesouhlas s nesvobodou. Také si klade za cíl upozornit mladou generaci, aby na tuto událost nezapomínala a věděla, proč se slaví.

11.11.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
TZ/jal

PRAHA: Na symbolické adrese Revoluční 30 bude stejnojmenná výstava účtovat s uplynulou dobou. Kde jinde než na symbolické adrese Revoluční 30 připravit výstavu, která by měla reflektovat třicetileté výročí sametové revoluce. Jak jinak než osvědčeným způsobem z 90. let, tedy jen lehce řízenou intervencí do vyklizené kancelářské budovy, kterou v dohlednu čeká demolice. Kurátoři Radek Wohlmuth a Čestmír Suška přizvali tři desítky umělců, jejichž práce během uplynulých desetiletí mnohdy nevybíravým způsobem komentovaly to, co se tady dělo.

01.11.2019
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Živé umění
luk

PLZEŇ: Osoba prezidenta Václava Havla je s rokem 1989 neodmyslitelně spjata, proto si jej budete moci připomenout při scénickém čtení, které připravil Plzeňský kraj. Tato postava zde totiž bude „hrát" hlavní roli. Přijďte si do DEPO2015 odposlechnout „Vaňkovky“ a pochopíte...

29.10.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Ostatní, Památky
luk

ČR: V letošním roce slaví Česká republika 10. výročí přístupu k Úmluvě UNESCO o zachování nemateriálního kulturního dědictví. Tímto aktem byla v roce 2009 významně posílena péče o dosud opomíjenou součást kulturního dědictví v ČR a díky tomu se za uplynulé období rozvinula velmi plodná a účinná spolupráce v oblasti péče o nehmotné kulturní dědictví na úrovni veřejné správy, odborných institucí i samotných nositelů tradic.

22.10.2019
Kraj Vysočina
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
luk

JIHLAVA: Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Z toho 91 ve světové premiéře, 47 v premiéře mezinárodní a 17 premiér evropských. Přihlášených filmů bylo celkem 3700.

11.10.2019
Jihomoravský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Jaroslav Blecha

BRNO: Výstava věnovaná řezbáři, sochaři, scénografovi a loutkáři Františku Vítkovi k jeho devadesátým narozeninám představí i autorovu méně známou volnou sochařskou tvorbu. Vedle toho uvede i autorovy loutky stěžejního významu. Pořádá Moravské zemské muzeum Brno. Výstava, jejímž kurátorem je znalec Vítkova díla Phdr. Jaroslav Blecha, bude zahájena vernisáží 22. října a potrvá do 12. ledna.

 

07.10.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
TZ/jal

ČR-HRADEC KRÁLOVÉ: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS a Svaz českých fotografů, z. s., ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové vás zvou na výstavu Rok 1989 – sametová revoluce a co jí předcházelo očima fotografů. Vernisáž se uskuteční 18. 10. v 16:30 hod. v galerii Dokola ve 4. NP.  Výstava potrvá v Hradci Králové do 7. listopadu, poté ji bude možné shlédnou v Praze a v dalších městech ČR.

07.10.2019
Celá ČR
Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
luk

ČR: Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR 2019 se chýlí ke konci. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi.  Pro vyhlášené finalisty můžete hlasovat do 10. 10. 2019. Slavnostní vyhlášení proběhne v Senátu dne 11. 11. 2019. 

01.10.2019
Liberecký kraj
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
luk

VYSOKÉ NAD JIZEROU: Čas padajícího barevného listí, větrů a plískanic patří v Krkonoších již tradičně přehlídce venkovských ochotnických souborů Krakonošův divadelní podzim. Jeho letošní, již padesátý ročník, se ve Vysokém nad Jizerou uskuteční od 11. do 19. října. Hlavním hostem festivalu bude herec Tomáš Töpfer. 

23.09.2019
Pardubický kraj
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
luk

CHRUDIM: U příležitosti oslav třicátého výročí sametové revoluce pořádá Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi ve spolupráci s Chrudimskou besedou ve dnech 18. a 19. října 2019 festival nezávislého (nejen) loutkového divadla nazvaný Bez drátů/Loutkové divadlo bez hranic.