pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Kiara Golvere, 10 let, Limbažu 3. Vidusskola, Limbaži, Lotyšsko
© zdroj: archiv pořadatele



47. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

LIDICE: Již po 47. bude v Památníku Lidice otevřena Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice. Jedna z nejstarších a zároveň největších výtvarných soutěží pro děti na světě letos návštěvníky slavnostně přivítá 28. května. Hlavní část výstavy bude opět umístěna v Lidické galerii a druhou, menší část letošního ročníku hostí Národní technické muzeum. Důvod tohoto spojení je jednoduchý – Památník Lidice ve spolupráci s UNESCO pro letošek vybral téma CHEMIE.

28.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V Lidicích se sešlo více než 15 000 tisíc dětských prací ze 70 zemí světa. Z tohoto neuvěřitelného množství bylo vybráno, vystaveno a oceněno 1 200 nejlepších.

Slavnostní vernisáž proběhne 28. května v Lidické galerii Památníku Lidice, kde budou také předána ocenění desítkám dětí. Druhá část vernisáže proběhne následně v Národním technickém muzeu, kam se účastníci přemístí několika historickými autobusy. Jak v Památníku Lidice, tak v Národním technickém muzeu, bude pro všechny připraven doprovodný program, který ovšem bude pokračovat řadou dalších akcí během roku až do konce trvání výstavy, tedy do listopadu.

PROGRAM:

Od brzkých ranních hodin se bude připravovat to nejpodstatnější - začátek slavnostní výstavy v Lidicích a předávání ocenění. Od 7:30 do 8:45 se budou moci medailisté registrovat v Lidické galerii, aby se od 9:00 mohli zúčastnit nácviku předávání cen v zahradě. V 11:00 proběhne slavnostní předávání oceněným medailistům z České republiky i pozvaným zahraničním hostům na zahradě Lidické galerie. Vystoupí zde Dětský sbor International School of Prague a žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Praha 9 - Čakovice. V čase „poobědovém“, tedy ve 13 hodin, se slavnostně otevře 47. ročník výstavy a návštěvníci tak budou moci shlédnout instalaci, kterou koncipovala artdirectorka Dagmar Šubrtová. V 14:00 se účastníci přesunou zmiňovanými historickými autobusy do Národního technického muzea.

Od 8:00 až do 15 hodin je na zahradě Lidické galerie připraven zábavný vzdělávací program s tematikou chemie. Mimo dalších mnoho aktivit si děti užijí „Trampolínu pro bubliny“, kdy si budou bubliny z bublifuku poskakovat jako na trampolíně, byť domnělou trampolínu rozhodně neuvidí. Dále účastníky nadchne „Mrazivá chemie“ – jedinečná příležitost zažít studenou chemii na vlastní kůži a odnést si třeba i trofej v podobě zmrzliny vyrobenou pomocí kapalného dusíku. V neposlední řadě připadne řada na mladé detektivy – děti se totiž naučí snímat otisky prstů, což se jim bude v partě podobně mladých kolegů vždycky hodit. Jestli se budete chtít na vlastní oči přesvědčit, jestli hoří mouka nebo cukr, neřekneme Vám to ani za mák.

Na program v Památníku Lidice naváže slavnostní zahájení výstavy v Národním technickém muzeu.  Od 15 hodin si mohou ocenění účastníci a další hosté prohlédnout samotnou výstavu a potěšit se svými pracemi, otevřeny budou expozice muzea Doprava, Fotografický ateliér, Interkamera, Chemie kolem nás, Měření času, Astronomie a výstavy Made in Czechoslovakia a Pražské vzorkové veletrhy. Pro porotu a VIP účastníky jsou připraveny komentované prohlídky Dopravní haly s odbornými pracovníky. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v 16.00. Na 16.45 je naplánovaná zpáteční jízda do Lidic historickými autobusy.

Jinými slovy – zúčastněné čeká velkolepý, bohatě vytvořený program na míru s příjemnou atmosférou, kterou jako každoročně podtrhne radost spontánních dětských tváří, dost možná budoucích chemiků či malířů.

„Odborná porota se věnuje každému dílu osobně, všechna dostávají svoji zaslouženou péči. Je zajímavé sledovat vždy jinou perspektivu dané země na dané téma. Česká tvorba je dlouhodobě založená na tradici Základních uměleckých škol, což se promítá na tom, že se díla od českých dětí odlišují od těch zahraničních. Velice si však ceníme každé tvorby o to víc, že v letošním roce bylo téma pro děti poměrně obtížné, nicméně se toho zhostily na výbornou,“  Mgr. Lenka Zmeková, kurátorka Mezinárodní dětské výtvarné výstavy

Několikaměsíční výstava bude k vidění od 29. 5. až do 24. 11. 2019 v Lidické galerii a v Národním technickém muzeu. Budeme se těšit na shledanou!

Více info v přiložené TZ.

Zdroj: Mgr. Roman Škoda

www.lidice-memorial.cz

www.lezaky-memorial.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024