pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Kresba Karla Čapka z doby studií na hradeckém gymnáziu
© Archiv Muzea Bratří Čapků v Malých SvatoňovicíchZamilovaný rebel? Karel Čapek žádá o podporu

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Autor článku: 
TZ/jal

„Na Karlově několikaleté zastávce v Hradci je zajímavých více skutečností. V prvé řadě to jsou jeho spisovatelské a redaktorské začátky. Psal totiž hned do několika studentských časopisů. Druhá věc bylo jeho aktivní zapojení do společenského a spolkového života, ať už šlo o pořádání vzdělávacích večerů nebo výlety za město s ostatními studenty. A třetí věc, která ho beze sporu ovlivnila a projevila se i v jeho tvorbě, byla jeho první milostná vzplanutí,“ upozorňuje na spojení s městem autorka projektu Ilona Machová a dodává, že uvedení jeho hry ve světové premiéře je dalším – asi nejvíce zmiňovaným spojením. Letos se o něm hodně mluví v souvislosti s jeho 100. výročím.

Význam Hradce Králové je tedy pro další vývoj v životě mladého spisovatele zásadní. Proto se autorka projektu rozhodla, že Čapkův příběh zpracuje do atraktivní a čtivé formy. Rozhodla se proto vytvořit drobnou publikaci, ve které představí slavného autora jako mladého muže, který už jako student projevoval vzácný literární talent, ale také který aktivizoval své okolí, družil se a rebeloval se spolužáky nebo usiloval o místní dívky. Hradec se také propsal do Karlova díla.

K vytvoření brožury chybí v současnosti jen málo – peníze. Autorka se proto rozhodla požádat o pomoc veřejnost a založila sbírku na platformě Donio. Tam mohou lidé, kteří chtějí projekt podpořit, přispět jakoukoliv částkou. Stránky jsou www.donio.cz/karelcapek. Sbírka potrvá do půlky července.

„Brožuru „Zamilovaný rebel ?“ jak jí zkráceně říkám, připravuji ve svém volném čase a ve spolupráci s místním Společností pro ochranu památek. Nejvíce financí spolkne výroba – tisk. Ráda bych, abychom mohli vytisknout alespoň 3 000 ks, aby ji bylo možné distribuovat po informačních centrech v Hradci a v kraji, na místech spojených s působením Karla Čapka, v knihovnách a podobně. Proto bych chtěla požádat veřejnost o přispění. Jsem si jistá, že brožura bude dělat našemu městu skvělou reklamu,“ vysvětluje Machová. Dodává, že projekt finančně podpořilo i Město Hradec Králové. Částka ale pokryje maximálně 15 % výdajů.

V tuto se chvíli finalizují texty, ilustrace připravuje hradecká výtvarnice Eva Horská a na vizuální úpravě se bude podílet ještě grafička Kateřina Zelingerová.

Sledovat příběh dospívání mladého Karla Čapka mohou zatím zájemci sledovat na facebookové stránce projektu Divá bába, za kterým stojí autorka zamýšlené brožury.

„Snažím se odvyprávět krátké příběhy z Karlova života prostřednictvím Facebooku. Těším se ale, až bude mozaika kompletní a v papírové podobě, a Hradec se tak stane součástí příběhu krátkého, ale naplněného života Karla Čapka,“ uzavírá autorka projektu.

 

www.donio.cz/karelcapek

 

https://www.facebook.com/divaabaaba

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

ČR: Oprava kostela sv. Jana Křtitele, rekonstrukce kostela sv. Václava a proměna ruiny bývalých jeslí, to jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Cenu redakce PROPAMÁTKY získala obnova Boromejské zahrady, finančně nejúspěšnější sbírka se zrodila v Čisté u Litomyšle.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.09.2021

ČR: V roce 2018 „debutoval“ Pavel Taussig ve svých téměř pětaosmdesáti letech v češtině se svými vzpomínkami na to, co prožil jako jedenáctiletý chlapec v Osvětimi, Mauthausenu a dalších koncentračních táborech. Jeho kniha Chlapec, který přežil pochod smrti s podtitulem … a natruc jsem neumřel! se stala bestsellerem a vysloužila si dokonce nominaci na cenu Kniha roku. Nyní v nakladatelství Cosmopolis, součásti Nakladatelského domu GRADA, vychází jeho román V kolektivu oblíbená. Ten vyšel původně ve slovenštině v roce 2012 a byl nominován na cenu Anasoft Litera, slovenskou obdobu Magnesie Litery.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Sedm muzeí a galerií v Hradci Králové k Festivalu muzejních nocí 2021, který se po loňské vynucené přestávce letos uskutečni v rozmezí od 18. června až 19. září 2021 po celé České republice. Pro společnou Královéhradeckou muzejní noc, která je již 14. ročníkem, byl zvolen pátek 17. září 2021. Každá ze zapojených institucí chystá vlastní poutavý program a pro návštěvníky bude přístupná zdarma.


 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.09.2021