středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Logo Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR
© Logo SKIPZabraňte rušení poboček knihoven v Ústí nad Labem

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyzval dopisem primátora Ústí nad Labem, Petra Nedvědického a hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, aby zabránili zrušení poboček Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem Kamenný vrch a Krásné Březno k datu 1. 1. 2020 a pobočky Hornická k datu 30. 6. 2020.

Autor článku: 
Vít Richter

Uzavřením poboček dojde k omezení dostupnosti knihovnicko-informačních služeb pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit Kamenný vrch a Krásné Březno. Rušení poboček je důsledkem sporu o jejich financování, kdy město odmítá zvýšit financování poboček, které plní městskou funkci. Příspěvek na její činnost je z magistrátu Ústí nad Labem pouze symbolický. Celkové náklady na provoz krajské knihovny se ročně pohybují kolem 57,3 mil. Kč ročně, z této částky činí provoz na městskou funkci za rok 2018 přibližně 17 mil. Kč. Město na činnost přispívá částkou pouze 0,6 mil. Kč.

Podílet se na financování krajské knihovny, pokud město nezřizuje vlastní knihovnu, ukládá knihovní zákon /1/. Skutečnost, že krajská knihovna v Ústí nad Labem plní současně úlohu městské knihovny, je pro město Ústí nad Labem jednoznačně výhodné. Pro srovnání uvádíme výdaje na městskou knihovnu v krajských městech, kde město samo knihovnu provozuje a financuje: Brno (377 131 obyv.) dává ročně na svou městskou knihovnu 90,4 mil. Kč, Ostrava (298 331 obyv.) dává 77,9 mil. Kč, Plzeň (175 614 obyv.) dává 42,9 mil. Kč, Olomouc (102 791 obyv.) dává 22,3 mil. Kč, Hradec Králové (94 165 obyv.) dává 40,3 mil. Kč.

 

Občané Ústí nad Labem organizují proti rušení poboček knihovny petici, viz:

https://www.petice.com/petice_proti_zrueni_provozu_poboek_knihovny_kamenny_vrch_krasne_bezno_a_hornicka_v_usti_nad_labem

 

Petice proti zrušení provozu poboček knihovny Kamenný vrch, Krásné Březno a Hornická v Ústí nad Labem

Vážení, my, níže podepsaní občané, nesouhlasíme s uzavřením poboček knihovny Kamenný vrch, Krásné Březno a Hornická na území Statutárního města Ústí nad Labem, které provozuje příspěvková organizace Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem, jejímž zřizovatelem je Krajský Úřad Ústeckého kraje. Zastupitelstvo Ústeckého kraje rozhodlo 9. 12. 2019 o zrušení poboček Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, p. o. Kamenný vrch na adrese Rubensova 29 a Krásné Březno na adrese Krčínova 6 k datu 1. 1. 2020 a pobočky Hornická na adrese V Kutišti 7 k datu 30. 6. 2020. Jako občané Statutárního města Ústí nad Labem nesouhlasíme se zrušením výše zmíněných poboček zejména proto, že bude i tímto krokem dále klesat kulturní vybavenost krajského města a zejména proto, že knihovnické služby budou pro mnoho občanů města, kteří navštěvují výše zmíněné pobočky, obtížně dostupné. Jde především o děti, osoby s omezenou hybností a seniory.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Články a komentáře
26.01.2022