středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Za tradiční rukodělnou výrobou
© Petra VidomusováZa tradiční rukodělnou výrobou I - Lidový textil

PŘÍBOR: V prostoru Beskyd žijí lidé, kteří se zabývají výrobou lidový krojů. Ruční práce, vyšívání, paličkování, šití a výroba různých krojových součástek je práce, která je zároveň jejich koníčkem. Často pracují na zakázku například pro muzea či pro folklórní soubory. Do Centra tradičních technologií se můžete přijít podívat na současné výrobce lidových krojů z oblasti Valašska a Těšínského Slezska, kteří představí svou práci na pořadu
Za tradiční rukodělnou výrobou I.

28.01.2023
09:00 - 13:00
Autor článku: 
Mgr. Monika Chromečková

Z Košařisk přijede Lenka Koždoňová, která ukáže výrobu kopyce (gorolské ponožky) a notkonči (šňůry zakončující obuv zvanou krpce omotané kolem kopyce a lýtka).

Výrobu jemné paličkované krajky a vyšívání krojů skvěle ovládá Ivana Di- Giustová  z Jablunkova.

Zpracováním ovčí vlny a výrobou teplých ponožek se zabývá Viera Kranz- JADOLI ze Solance pod Soláněm.

Vladislava Hrubešová z Velkých Karlovic bude prezentovat glancování černého plátna na zadní sukně krojů,  šňůrování (zdobení mužských soukenných krojových součástí). A vrapování sukní, vyšívání hedvábím, jiný typ výšivky, pikýrování klop mužského lajbíku.

Po celý den bude hrát Potaš – muzika z Těšínského Slezska

Pořad je vhodný nejen pro dospělé, ale také pro rodiny s dětmi.

Vstupné: 40,-

 

Zároveň se v tento den uskuteční slavnostní předání ocenění „Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje“ za rok 2022

10:00 – 10:30 předání ocenění v refektáři Piaristického kláštera v Příboře

Nominaci představí PhDr. Václav Michalička, Ph.D., Centrum tradičních technologií Příbor- Muzeum Novojičínska, který zároveň nominaci zpracoval.

Ocenění „Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje“ předá náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023

ČR: Jiří Kylián, jeden z nejvýznamnějších choreografů své generace, je od letošního roku patronem Pražského komorního baletu. Rodák z Prahy strávil většinu svého života (od roku 1975) v Nizozemsku, celých čtyřiadvacet let (1975-1999) byl uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. Pavel Šmok téměř před padesáti lety založil nezávislý taneční soubor Pražský komorní balet – a zůstal mu věrný až do své smrti. Kruh se uzavřel: Jiří Kylián vždy vyzdvihuje nejen originalitu a uměleckou kvalitu Šmokova díla, ale i jeho statečný boj s totalitní mocí. Jeho patronát symbolicky propojil to, co totalitní režim rozdělil – taneční divadlo, které lehce překračuje hranice, nezná jazykovou bariéru, umění pro každou lidskou bytost kdekoliv na světě, umění budoucnosti.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
31.01.2023