pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Banner
© Zdroj: https://www.facebook.com/svataludmila1100letVyvrcholení svatoludmilského roku a Národní oslavy na Tetíně

TETÍN, BEROUN: Tento týden vyvrcholí významné výročí spojené s českými dějinami. Osobnosti, poutníci i milovníci historie v čele s papežským legátem si připomenou nejstarší českou doloženou ženu, panovnici, světici a babičku v českých dějinách sv. Ludmilu a její osud. Tisíc sto let po její tragické smrti uctí památku kněžny, která se stala svatou a dodnes inspiruje všechny generace. Tetín a Beroun budou hostit pouť od 17. do 19. září 2021.

od 17.09.2021 do 19.09.2021
Autor článku: 
Hana Tietze/ika

Národní oslavy na Tetíně začnou v pátek 17. září v 17.45 příjezdem lebky sv. Ludmily a následně přivítáním papežského legáta Arcibiskupa a kardinála Christopha Schönborna na radnici v Berouně. Ten bude hlavním celebrantem slavnostní mše svaté v sobotu 18. září v 11 hodin. „Ludmila je branou do křesťanství pro naši vlast. Stojí na prahu nové éry, ve které se křesťanská víra stala formující silou ve společnosti. Evropa dodnes stále nese tento základ hodnot. Nesmíme ho ztratit. Je příznačné, že na počátku křesťanské éry v Čechách a na Moravě byla žena. Skutečnost, že se stala obětí násilí, je připomínkou naší doby, ve které tolik žen trpí násilím,“ upozorňuje český rodák, vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn a dodává: „Svatá Ludmila je babička svatého Václava. Vychovala největšího vládce Čech. Prarodiče jsou dodnes často nositeli tradic a prostředníky víry v dalších generacích.“

Ludmila – podle legendy matka šesti dětí, babička a vychovatelka sv. Václava, ovládala soudobou politiku a tím významně ovlivnila budoucnost naší země. Za 1100 let od své mučednické smrti (15.9.921) se stala legendou. „Chci všechny srdečně pozvat na oslavy letošního svatoludmilského výročí. Myslím, že do naší země je zapotřebí vnést nejen svatoludmilský prvek vychovatelské lásky a něžnosti, ale také výchovy ke slušnosti a vzájemné toleranci. Rád bych proto veřejnost pozval nejen na Tetín, kde oslavy 18. září vyvrcholí, ale i do baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, kde bude už 16. září od 17.00 sloužena mše svatá ke cti svaté Ludmily. Srdečně zvu i do svatovítské katedrály, kde tentýž den od 20.15 začíná oratorium svatá Ludmila od Antonína Dvořáka,“ zve kardinál Dominik Duka.

Oslavy na Tetíně a v Berouně připomenou příběh i legendu sv. Ludmily a připraví setkání Ludmil a Bořivojů

Jako starosta vím, že Tetín bez Ludmily by byl jen obyčejnou středočeskou vískou. Výročí 1100 let od mučednické smrti této matky českého národa právě u nás, je pro naši obec největší událostí století. Proto se na Národní Svatoludmilskou pouť na Tetín 2021 připravujeme již několik let. Vážím si, kolik institucí, obcí a vůbec lidí se dalo dohromady, a to i přesto, že se v řadě témat rozcházejí. Je krásné, když v dnešní rozhádané době, jsou schopni spolupráce. To je podle mě ten pravý význam evangelia. Láska k Bohu a člověku nebo také že Ludmila spojuje. Těšíme se na všechny poutníky,“ říká Martin Hrdlička, starosta Obce Tetín a předseda spolku Svatá Ludmila 1100 let.

V pátek 17. září zazní od dvaceti hodin na open air koncertu na Husově náměstí Má vlast v provedení Českého symfonického orchestru. V sobotu 18. září se koná Národní svatoludmilská poutní mše svatá na louce u fotbalového hřiště na Tetíně. Chybět nebude bohatý program pro všechny generace, zahrají mimo jiné revivaly skupin Beatles a Abba. Návštěvníci se mohou seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění, pobavit u klaunsko-mimického vystoupení v čele s Vandou Hybnerovou, získat informace o Cyrilometodějské stezce napříč republikou, účastnit se vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů, komunitní centrum sv. Ludmily nabídne také panelovou diskusi s odborníky z Univerzity na téma, Co by tomu řekla sv. Ludmila? a mnoho dalšího.

Lebka sv. Ludmily bude vystavena v sobotu 18. září v kostele sv. Ludmily na Tetíne v době od 14 do 18 hodin.

V neděli 19. září pak pokračuje program pro veřejnost mší v kostele sv. Ludmily a v pravé poledne Tetínským trhem, na kterém se mohou bavit návštěvníci poutě až do 20 hodin.

Sv. Ludmila opředená legendami

O osobě sv. Ludmily toho příliš nevíme. Jisté není například místo, odkud pocházela, zda to skutečně bylo z okolí Mělníka. Kosterní pozůstatky historikům ukázaly, že to musela být silná žena, což prozrazuje i věk její tragické smrti – na tu dobu jí bylo zhruba 60 let. „Antropologové zjistili z náznaků, že měla mírný předkus, což je typický jev pro nejstarší generace Přemyslovců – pravděpodobně to tedy byla ona, kdo výrazně ovlivnil vzhled rodu. K tomu i navenek neznatelné, ale rovněž pro Přemyslovce typické srůsty lebečních švů,“ upřesňuje zajímavosti Jakub Izdný z Univerzity Karlovy. Legendy hovoří o tom, že se Ludmila vdávala asi v 15 letech a měla asi šest dětí (3 syny a 3 dcery). Po Čechách existuje mnoho drobných kaplí a míst spojených se sv. Ludmilou. Přestože není možné historicky doložit konkrétní souvislosti, svědčí to o oblibě kultu této osobnosti.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021