pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Vizuál výstavy
© Zdroj: Art Movement



Výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE láká i na praktické mini kurzy animace

PRAHA: Co to je vlastně filmová animace? A kolik má tváří? Na to odpovídá unikátní výstava nazvaná SVĚTY ČESKÉ ANIMACE umístěná v holešovické tržnici v hale č. 17, která přibližuje fascinujících 75 let české animované tvorby. Zároveň nabízí praktické mini kurzy animace. Dílny pod vedením odborných lektorů se konají každou neděli od 14.00 do 17.00 hodin. Uvítají na nich každého většího i malého návštěvníka, ty nejmenší už od 6 let věku.

od 03.02.2022 do 03.07.2022
Autor článku: 
Janka Kellerová/ika

Pořadatelem výstavy je společnost Art Movement, která u nás již představila třeba výtvarnou tvorbu Tima Burtona, Davida Cronenberga či studia Pixar. Markéta Matoušková z téže společnosti říká: „Animaci představují filmy loutkové, kreslené i ty vyrobené už v počítači. Určené dětským divákům i těm dospělým. Za výrobou podobných snímků vždy stáli umělci s unikátními nápady a erudicí, díky kterým je dnes česká animace ve světě podobně vyhlášená jako třeba naše hudba nebo výrobky ze skla.“

Ostatně i animace je velmi křehká nádoba, a nejen proto, že latinsky znamená anima duši. Spojením množství statických obrázků střídajících se rychle za sebou vzniká pro diváka jediný fascinující příběh, iluze, pro niž jinak mrtvé obrázky doslova jako zázrakem ožívají.

Animace propojuje nezměrnou lidskou fantazii s precizní technikou a řemeslem,“ přidává se i sám kurátor výstavy, filmový režisér Jan Bubeníček. „Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Výstava SVĚTY ČESKÉ ANIMACE je však zasvěcená i scenáristům, střihačům, zvukařům, kameramanům a mnoha dalším lidem, kterým se staly filmové ateliéry od roku 1945 dodnes druhým domovem.“

Cílem výstavy je popularizovat českou animovanou tvorbu zejména u mladší generace a poodhalit zákulisí toho, jak vznikaly namátkou třeba oblíbený seriál Chobotnice z druhého patra, nadčasové filmy Karla Zemana či oblíbené večerníčkové seriály. Na začátku takového filmu totiž musel stát nosný námět svojí formou podobný povídce. Překreslený do tzv. storyboardu napohled podobného komiksu, z nějž vyplynulo, kolik bude mít film záběrů a odkud a z jaké vzdálenosti budou snímané kamerou.

I za ni si budou moci stoupnout návštěvníci výstavy, stejně jako si vyzkoušet odlišné animační techniky a optické iluze. Asistovat jim přitom budou ti nejzasvěcenější – tedy sami tvůrci, kreslíři, animátoři a vyprávěči příběhů – ať už při besedách, setkáních nebo na workshopech. Na ty nejmenší návštěvníky pak čeká zóna České televize.

Generálním partnerem výstavy je Nadace PPF, která projekt podpořila, aby umožnila veřejnosti poznat v ucelené koncepci historii i současnost české animace, jež je paradoxně za hranicemi známější než u nás.

Jana Tomas Sedláčková ze správní rady Nadace PPF k tomu říká: „Animace je fascinující disciplína jednak proto, že dokáže oživovat neživé věci, a zároveň pro svou extrémní náročnost vyžadující od tvůrců obdivuhodnou trpělivost i neuvěřitelnou preciznost. Český animovaný film má velkou tradici a světové renomé. V Nadaci PPF věříme, že malá země jako je Česko potřebuje každý talent, který je ochoten pracovat na svém snu. Česká škola animace má takových talentů mnoho, a proto chceme pomoci tuto oblast kultury představit i široké veřejnosti na překvapivě první ucelené výstavě. Koncepce výstavy Světy české animace to dělá s invencí a vtipem a věříme, že tak osloví návštěvníky nejen doma, ale i v dalších zemích, kam v budoucnosti vyjede.“

Program výstavy doplní i projekce 100 českých „Best Of“ filmů, které vybrala sama kurátorská rada pod patronátem prof. Jiřího Kubíčka z FAMU, a dále snímky příznačně pojmenované „Making Of“. Neméně zajímavá je instalace nazvaná „Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti“. Na té se podílely současné osobnosti animované tvorby – Jiří Barta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kashcheeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak, Vojtěch Kiss a Matouš Valchář.

 

Kreativní dílny se pořádají pod záštitou členů Aeroškoly. K animaci se během nich používají speciálně upravené prosvětlovací stoly, moderní technika a software. Zájemci pracují pod vedením zkušených profesionálů, kteří jim postup nejprve teoreticky vysvětlí a následně i prakticky ukážou principy klasické animace kreslené, ploškové a poloploškové, případně i méně tradiční objektové a materiálové.

Účastníci dílny pak mají možnost vytvořit si něco sami. Originální sekvence, jednotlivé animované záběry nebo i krátké klipy, jim budou na konci lekce odeslány na domácí e-mail. Ačkoli lze pracovat jednotlivě, nelze než doporučit činnost v malých skupinkách, které mohou stejně dobře představovat rodiče s dětmi, jakož i třeba sourozenci, nebo pár kamarádů.

Zájemci si mohou „animátorský minikurz“ zakoupit přímo na pokladně při vstupu na výstavu za přidanou částku 80,- Kč ke vstupence.

 

Holešovická tržnice, Praha 7, hala č. 17

Výstava potrvá od 3. února do 3. července 2022

otevírací doba:

 

Po – Pá: 9.00 – 18.00 hod.

So – Ne: 10.00 – 20.00 hod.

 

www.artmovement.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024