úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Logo
© Archiv pořadateleVýstava Cen Stanislava Libenského představuje na Pražském hradě sklářské umění z celého světa

PRAHA: V barokně-klasicistních prostorách Rožmberského paláce na Pražském hradě byly v úterý 27. září slavnostně předány Ceny Stanislava Libenského. Soutěž, které se také přezdívá „Oskar pro mladé skláře“ už po 13. ocenila talentované sklářské výtvarníky z celého světa. Odborná porota vybírala z 39 finalistů ze 14 zemí. Hlavní cenu si odnesla lotyšská umělkyně Renate Zeimule za minimalistické dílo „Mizení“ z lehaného skla, které uměleckou formou zpracovává téma deprese a duševního zdraví. Všichni výherci společně s finalisty se představují v prostorách Rožmberského paláce v rámci doprovodné výstavy, která probíhá do 22. října.

od 27.09.2022 do 22.10.2022
Autor článku: 
Stanislav Libenský Award 2022

Šestičlenná porota složená ze sklářských teoretiků a pedagogů z Česka i ze zahraničí ocenila druhým místem nizozemskou výtvarnici Hilde de Rooij za dílo „Zachycené vzpomínky“, sérii 16 objektů, které ve svém materiálu zpracovávají emocionální trauma z dětství. Třetí místo obsadila polská výtvarnice Ula Goldasz za dílo „Zabíjení“, které přináší kritiku současného plýtvání s potravinami a masového zabíjení zvířat.

Zvláštní cenu poroty obdržela slovenská umělkyně Katarína Pozorová za geometrické dílo „Vztahy mezi hmotami“, které spojuje ve formě tavené broušené sklo s betonem. Zvláštní cena předsedy poroty Bena Wrighta zamířila k absolventce Technické univerzity v Liberci Anežce Stupkové za hravé dílo s multimediálními prvky, které kromě skla kombinuje i dřevo a textil. Zvláštní cenu udělil také člen poroty Ricardo Hoineff. Tu získal polský umělec Gregorz Bibro, který ve skle foukaném do formy zpracoval citlivou formou tématiku láskyplných a křehkých jednopohlavních vztahů.

O sklářskou ceny letos soutěžilo 122 výtvarníků, do úzkého výběru se dostalo 39 finalistů ze 14 zemí. Výherci společně se všemi finalisty se také představují v rámci doprovodné výstavy Cena Stanislava Libenského, která probíhá v Rožmberském paláci na Pražském hradě do 22. října.

Mezinárodní soutěž Cena Stanislava Libenského je určena absolventům sklářských studií, kteří do soutěže mohou přihlásit své závěrečné školní práce. Za dobu své existence si přitom vydobyla přízvisko „Oskar pro mladé skláře“. Cíl soutěže je nadaným tvůrcům otevřít cestu na souborné výstavy po celém světě a podpořit je na začátku jejich profesionálního uměleckého života. Vítěz také získává zdarma školné na letní škole v americkém Pilchucku.

Soutěž založena roku 2009 nese jméno Stanislava Libenského, který společně s Jaroslavou Brychtovou věnoval svůj život bohaté tvůrčí práci i obětavé pedagogické činnosti. Oba se zasadili zejména o rozvoj technik taveného skla, pravidelně tvořili díla zásadního významu a stali se jedním z pilířů moderního světového sklářského umění, kteří zůstávají inspirací pro nastupující generace sklářských výtvarníků. 

Online galerie

Společně se zahájením výstavy byla uvedena do ostrého provozu také online galerie, kde lze rezervovat a případně i zakoupit některé z vystavených uměleckých děl. Online galerie cílená především na sběratele a milovníky umění završuje snahu organizátorů Cen Stanislava Libenského v podpoře talentovaných sklářských výtvarníků: od jejich prezentace až po možnost nabídnout svá díla veřejnosti. Galerie je dostupná na webových stránkách praguegallery.com.

 

Vítězové 13. ročníku Cen Stanislava Libenského

1. místo

Renate Zeimule

Absolventka Lotyšské akademie umění v Rize za dílo „Mizení“, sérii čtyř minimalistických objektů z lehaného malovaného a rytého tabulového skla, ve kterém se autorka zabývá uměleckým znázorněním deprese a také otázkami duševního zdraví. Dílo se vyznačuje krásně jednoduchou kompozicí tvarů a linie, a také jednoduchostí skrývající technickou složitost provedení díla. Porota ocenila zjednodušení ženské figury a schopnost vyjádřit těžké vnitřní duševní rozpoložení.

2. místo

Hilde de Rooij

Sklářská výtvarníce z Nizozemska a absolventka belgické Instituut voor Kunst en Ambacht v Mechelenu za dílo „Zachycené vzpomínky“, sérii 16 uměleckých objekt ze za horka taveného skla, textilu, pletiva a měděných drátů, které objekty propojují v jeden celek. Dílo je intimní a melancholické zpracování vzpomínek z dětství autorky, které efektivně překládá emocionální trauma do materiálu.

3. místo

Ula Goldasz

Absolventka polské Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi za dílo „Zabíjení“, které poukazují na problém plýtvání potravinami na příkladu zvířat jakožto vnímajících tvorů, ze kterých po zpracování zbytou jen neforemné červenožluté kusy. Autorka pro použila techniku foukaného a nad kahanem tvarovaného, stavovaného a broušeného skla, které doplnila taktéž o keramiku. „Chaos objektu zobrazuje náš přesycený svět. Chválíme odvahu udělat sklo ošklivé, aby popsalo nepříjemná témata,“

Zvláštní cena poroty

Katarína Pozorová

Absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě za dílo „Vztahy mezi hmotami“, které spojují ve formě taveného broušeného skla a betonu a které představují jednoduché geometrické formy komunikující v dialogu dvou materiálů. Díla dobře reflektují kvalitu skla, jehož čtvrtou dimenzí je světlo.

Zvláštní cena předsedy poroty Bena Wrighta

Anežka Stupková

Absolventka Technické univerzity v Liberci za dílo „Život na stěně – skleněná instalace s intermediálními prvky“. „Ve světě umění a vzdělávacích systémů, které podporují sebejistotu, vždy hledám umělce, kteří přijímají vrozenou moudrost svého vnitřního dítěte,“ uvedl předseda poroty Ben Wright.

Zvláštní cena člena poroty Ricarda Hoineffa

Grzegorz Bibro

Absolvent polské Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi za dílo „Odloupnuté z těla (trup, kolena, boky)“, ve kterém sklo foukané do formy v odkazu na svlékání kůže některých plazů představuje metaforu láskyplných jednopohlavních vztahů. Autor v sochařsky barokními sklářskými formami prezentuje gay tematiku v atmosféře současného konzervativního Polska.

 

Odborná porota Ceny Stanislava Libenského 2022

Ben Wright, americký sklářský výtvarník a pedagog

Mare Saare, estonská sklářská výtvarnice a pedagožka

Zuzana Kubelková, česká sklářská výtvarnice a malířka

František Janák, český sklářský výtvarník a pedagog

Ricardo Hoineff, scénograf a sklářský výtvarník původem z Brazílie

Milan Hlaveš, český teoretik umění

 

Výstava Cena Stanislava Libenského

28. září–22. října 2022, 10:00 - 18.00, Rožmberský palác, Pražský hrad

Vstupenky na místě nebo: https://goout.net/cs/listky/stanislav-libensky-award-2022/yuao/

 

Pražská galerie českého skla, o.p.s.

Pražská galerie vznikla v roce 2007, jako nezisková organizace, jejíž vizí je pomáhat mladým začínajícím sklářským výtvarníkům v začátcích jejich kariéry. Již dvanáct let pořádá Cenu Stanislava Libenského, kde se v Praze představilo více než čtyři sta výtvarníku ze 41 zemí světa. Letos má v plánu zahájit činnost specializované online galerie a pomoci tím výtvarníkům nabízet svá díla přímo sběratelům, investorům a milovníkům výtvarného umění. Děkujeme našim podporovatelům, jednotlivcům i organizacím na libenskyaward.org/supporters.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023