středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Pamětní bankovka
© Archiv pořadateleVýročí osvobození Plzně připomenou pamětní bankovky

PLZEŇ: Pandemie koronaviru zabránila konání letošních jubilejních Slavností svobody. Vedle online přenosu, který připravuje město jako náhradní program, si budou zájemci moci zakoupit také pamětní bankovky vydané k 75. výročí osvobození města americkou armádou. Prodej prostřednictvím emailových rezervací bude zahájen symbolicky 6. května.

06.05.2020
Autor článku: 
Helena MAŘANOVÁ

 „Když jsme na podzim zvažovali, jaké suvenýry připravit pro letošní Slavnosti svobody, nenapadlo nás, že plánovaný program bude muset být o rok odložen. Víme, že pro obyvatele Plzně a nejbližšího okolí jsou květnové oslavy výjimečným svátkem, a proto jsme rádi, že se nám i v této složité situaci podařilo dotáhnout projekt pamětních bankovek do konce. A doufáme, že případné zájemce potěší,“ uvádí Dalibor Linda, vedoucí Turistického informačního centra, které bude jediným prodejním místem.

Motiv na pamětní bankovce připomínající 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou dokumentuje atmosféru v ulicích Plzně 6. května dopoledne, kdy nadšení Plzeňané společně s povstalci vítají posádku amerického tanku Sherman.

Vzhledem k současné situaci byla organizace Plzeň – TURISMUS nucena přistoupit ke změně způsobu prodeje. „Abychom předešli frontám a zbytečnému shromažďování lidí, připravili jsme rezervační systém. Jeho prostřednictvím bude možné si na emailu info@visitplzen.eu  rezervovat požadovaný počet bankovek. Spuštění rezervací je naplánováno na středu 6. května od 8:00 hodin. Maximální počet bankovek na osobu je patnáct. Objednávky budou vyřizovány v pořadí, v jakém došly,“ upřesňuje Dalibor Linda.

Spolu s potvrzením rezervace a referenčním číslem obdrží každý pokyny k vyzvednutí zásilky. Zájemci budou mít možnost nechat si zásilku poslat také poštou. V tomto případě bude požadována platba předem. Volný prodej odstartuje pravděpodobně až 25. května. Vše bude záviset na vývoji situace.

Cena bankovky je 80 korun za kus. Podrobná pravidla prodeje a pokyny jsou zveřejněny na webu www.visitplzen.eu. Podobně jako bankovka s motivem katedrály, která byla v prodeji na podzim, jsou také pamětní bankovky k 75. výročí osvobození Plzně vydávány v řadě Eurosuvenýru. Jejich limitovaná edice byla vytištěna v nákladu 15 tisíc kusů.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020