pátek
17. května 2024
svátek slaví Aneta
Týniště čp. 27



Voda ve službách člověka

Autor článku: 
Eva Horníčková

<p>ZUBRNICE: Soubor lidové architektury, který spadá pod územní odborové pracoviště Památkového ústavu v Ústí nad Labem, tvoří zachráněné zdejší i z okolí dovezené objekty.</p> <p>Chráněné památkové pásmo v Zubrnicích a v jejich okolí se stále rozrůstá. Je nejmladším skanzenem v Čechách a jeho vedoucí F. Ledvinka sem průběžně umísťuje další zachráněné a zrestaurované stavby či prozatím jen jejich torza. Například jako mlýn Týniště čp. 27, který v roce 1976 od „nových dosídlenců“ zakoupilo tehdejší Okresní vlastivědné muzeum v Ústí n. L. (původní zakladatel a zřizovatel skanzenu). Tento zdevastovaný objekt, který do té doby sloužil již jen pro odkládání nepotřebných věcí a popela, byl zachráněn před další zkázou, a naopak se stal jedinečnou technickou památkou v regionu severozápadních Čech. Dnes se v něm nachází expozice včetně starého českého mlýnského složení a zařízení v podobě odpovídající konci 19. století. Mlýn Týniště byl poprvé otevřen ke dnům evropského dědictví 11. září 2005. Naleznete ho na druhém okruhu prohlídkové trasy Mlýnské údolí, přístupný je od května do září denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin.</p> <p>Za Zubrnicemi, na zhruba dvou kilometrech potoka, se však nacházejí pozůstatky dalších vodních staveb, které ještě na svou úplnou obnovu čekají. Například mlýn Týniště čp. 28. Tento mlýn původně s lisovnou oleje má již dokončenou hrubou stavbu jeho roubené části přenesené z dalšího k demolici původně určeného mlýna, a to z nedaleké Homole pod Pannou. Dále sem již byla z jednoduchého umělého či „uměleckého mlýna“ (jak se tehdy těmto částečně zmechanizovaným mlýnům říkalo) v Hamrech u Hlinska přenesena mlynářská technologie, která se začíná postupně osazovat. V tomto roce budou probíhat především práce zaměřené na mlynářskou technologii a dále svépomocné práce při vymazávání spár roubené části a konzervace některých dřevěných prvků konstrukce. Vlastní mlýn by měl být dokončen v závislosti na finančních prostředcích během dvou až tří let, rekonstrukce lisovny oleje a vodní pily pak v letech následujících, vysvětluje postup prací F. Ledvinka. </p> <p>Vizualizaci celé stavby, jak bude vypadat po dokončení stavebních prací, naleznete zde. Pro ty, kteří mají nainstalovaný příslušný prohlížeč, je zde zpřístupněn zjednodušený 3D interaktivní model, který umožní prohlídku technologie tohoto „uměleckého mlýna“. Model lze libovolně natáčet, posouvat, zvětšovat a měnit způsob jeho zobrazení.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

ČR: Historik Jan Hrubecký se spolu se svým kolegou Ing. Jiřím Vaněčkem rozhodli k půlkulatému výročí vzniku i zániku první československé republiky napsat knihu, která v české historiografii dosud chybí. Knihu o obráncích československého stálého těžkého opevnění, největšího stavebního projektu státu i jeho právních nástupců do dnešních dob. K rozhovoru o mužích s hraničářskými psi na límcích, kteří v roce 1938 stáli na hranicích Československa připraveni bránit republiku, demokracii a jejich vlastní domov, jsme přizvali jednoho z autorů – Jana Hrubeckého.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
15.05.2024

ČR: 332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2024

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024