neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav



Vlastivědná revue o Valašsku vychází už 10 let

VSETÍN: První kulaté výročí slaví v těchto dnech vlastivědná revue s názvem Valašsko, kterou vydává vsetínské Muzeum regionu Valašsko. Vychází již deset let pravidelně dvakrát ročně, a tak je nyní právě v prodeji dvacáté číslo. Tentokrát s mimořádnou přílohou – multimediálním DVD plným zajímavých informací o regionu, jež by nebylo možné v tištěné podobě publikovat.

Tento ojedinělý časopis přináší odborné, ale též laické veřejnosti na přibližně padesáti stranách pestré a zajímavé čtení z minulosti i současného života našeho kraje.

 „Lidé zde naleznou odborné i populárně naučné články z oblasti historie, národopisu, přírody, umění, muzejních sbírek, ze života obyvatel a aktuální kulturněspolečenské události,“ přiblížila revue jeho výkonná redaktorka Hana Jabůrková. Časopis navíc obsahuje bohatou fotodokumentaci a barevnou uměleckou přílohu.

V posledním, tj. 20. čísle, se tak čtenáři například mohou dovědět spoustu zajímavostí o vsetínských řeznících za dob dávno minulých, o Janu Antonínu Baťovi, o životě básníka Františka Táborského z Bystřice pod Hostýnem, který by letos oslavil již 150. narozeniny, o léčivých rostlinách na Valašsku či o zajímavých exponátech v muzejních sbírkách. „V pravidelné rubrice Historickým objektivem pak publikujeme nejstarší fotografie Vsetína a Vsetíňanů, jejichž autorem je první profesionální vsetínský fotograf Ludwig Ulrichs, dále přinášíme rozhovor s básníkem žijícím na Vsetíně Karlem Vysloužilem nebo představujeme uměleckého fotografa Miloslava Stibora,“ přibližuje dále redaktorka obsah jubilejního vydání, v němž nechybí ani veselé historky, vyprávění či vzpomínky na mladá léta psaná ve valašském dialektu.

Přílohou posledního vydání je kompletní bibliografie veškerých článků a příspěvků, které byly dosud otištěny ve všech číslech revue, a bonusem je multimediální nosič se spoustou audiovizuálních příspěvků. „Nechybí v něm ani umělecké, dokumentární a reportážní filmy, ukázky vážné, lidové i současné tradicí inspirované hudby, vyprávění, pověsti, pohádky či stále vyhledávanější interaktivní počítačové hry pro zábavu a poučení školní mládeže i dospělých,“ vyjmenovala některé ze souborů na DVD Hana Jabůrková.

Vlastivědnou revue začalo tehdejší Okresní vlastivědné muzeum Vsetín vydávat v roce 1998 jako nástupce muzejního Zpravodaje, který vycházel jednou ročně a nebyl určen pro širší okruh čtenářů. Obsahoval totiž odborné články vztahující se k činnosti muzea, ke sbírkám, k práci přírodovědců a podobně a byl určen pro historiky, etnografy či přírodovědce z jiných muzeí. „Nový časopis jsme tak chtěli více přiblížit veřejnosti a také jsme chtěli navázat na tradici uchovávání minulosti i obrazu přítomnosti ve věstníku Naše Valašsko z 30. let minulého století a v časopise Valašsko z 50. až 60. let,“ vysvětlila redaktorka.

Vlastivědná revue je plně financována z prostředků Muzea regionu Valašsko a je k dostání nejen v historických objektech muzea – na vsetínském zámku či v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, ale také ve vybraných knihkupectvích s regionální literaturou.

Eva Stejskalová

Mohlo by vás také zajímat...

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024