sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© Logo pořadatele



V Opavě se bude hovořit o proměnách současné dramaturgie

OPAVA: Oddělení audiovizuální tvorby pořádá 23. listopadu konferenci Proměny dramaturgie. Akce, kterou podpořilo Ministerstvo kultury, proběhne v aule Fakulty veřejných politik. Téma letošního ročníku zní: pedagogická východiska dramaturgie. Do Opavy tak přijedou špičkoví aktivní dramaturgové, kteří zároveň působí jako pedagogové na FAMU, JAMU, FAMO i VŠMU v Bratislavě.

Autor článku: 
Mgr. Daniel Martínek

Aktivní dramaturgové, kteří se konference zúčastní, nejen přispějí k reflexi a definování úkolů současných televizních, rozhlasových či filmových dramaturgů, ale také aby sdíleli svoji dobrou pedagogickou praxi a postupy, které při práci se studenty používají. „Nečekaný zájem oslovených řečníků o aktivní účast na konferenci mě velmi mile překvapil. Ze vstřícných reakcí kolegů dramaturgů-pedagogů z ostatních uměleckých škol, zaměřených na audiovizuální a dramatickou tvorbu, vyplývá, jak je potřeba o proměnách dramaturgie mluvit, reflektovat je, sdílet a zpřesňovat, míní členka organizačního týmu Irena Kocí, „Říká se, že psaní se nedá naučit. Jak je to ale s dramaturgií? V něčem podobně - řemeslné zákonitosti a struktury celků jsou – při své proměnlivosti – dané, pojmenované, a tedy naučitelné. Ale dobrý dramaturg je ještě něco víc než jen perfektní řemeslník... V čem ovšem jeho talent spočívá? Jak jej rozvíjet? Propojení mezi jednotlivými uměleckými školami, které mimo jiné nabídne i naše konference, může podle mě přinést nové možnosti i našim studentům – nové kontakty, nové horizonty.

Auditorium se může těšit nejen na příspěvky dramaturgů-teoretiků, ale i na dramaturgy z praxe a také na zástupce Státního fondu kinematografie. Své příspěvky na konferenci mimo jiné představí takové osobnosti, jako jsou Marek Loskot, Miloslav Klíma, Jan Gogola st., Kamila Zlatušková či Ľudovít Labík. „Řeč bude o aktuální dramaturgické praxi, strategii dramaturgie, dramaturgii témat, dramaturgii veřejné služby, konkurenceschopnosti českého filmu, vyprávěcích strukturách a jejich proměnách, funkci dramaturgie nebo třeba o tvorbě dramaturgického plánu na vysokých uměleckých školách, upřesňuje vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Monika Horsáková. „Dramaturgie bylo pro mě vždy tajemné slovo. Co ten člověk asi dělá? Copak tam nestačí režisér a scenárista? Až jsem začal brát rozum o těchto věcech při práci v rozhlase, pochopil jsem význam té činnosti a začal si jí hluboce vážit. Není snad komplexnější profese ve scénických uměních než je právě dramaturg/dramaturgyně. Potřeba rozhleděnosti, obzíravosti, vzdělanosti, ale také schopnosti taktické komunikace s profesemi mnohem ješitnějšími, svěřuje se další z organizátorů Miroslav Zelinský.

 

Konference začíná v 9.00 hodin a je volně přístupná všem zájemcům. Její program si můžete stáhnout zde.

 

Mgr. Monika Horsáková
vedoucí oddělení audiovizuální tvorby
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Slezská univerzita v Opavě
Telefon: 553 684 422
E-mail: monika.horsakova@fpf.slu.cz

 

Mgr. Daniel Martínek
tiskový mluvčí, vedoucí oddělení vztahů s veřejností
Slezská univerzita v Opavě
Na Rybníčku 1, 746 01 Opava
telefon: 553 684 647
mobil: 777 586 266
e-mail: daniel.martinek@slu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024