středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
© www.mkcr.czV Dolních Vítkovicích vznikne nová příspěvková organizace státu

OSTRAVA: MUSEUM+ v Dolních VÍítkovicích zachrání vysoké pece 4 A 6, které jsou součástí národní kulturní památky Dolní Vítkovice.  MUSEUM+ využije sbírky národních muzeí a prostřednictvím originálních exponátů seznámí návštěvníky se světem přírody, historie, techniky, designu a umění.

Autor článku: 
luk

Na vzniku nového státního muzea se před několika dny shodlo ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Dolní Vítkovice. Výsledkem je Memorandum o společném postupu při přípravě a realizaci projektu.


Ministerstvo kultury ČR zřizuje v republice celkem 15 muzeí a galerií. Pět z nich sídlí v Praze, tři v Brně, jedno v Olomouci. Další pak například v Táboře, Chrudimi, Jablonci nad Nisou. Jediné státní muzeum v Moravskoslezském kraji je Slezské zemské muzeum v Opavě. „V Ostravě – třetím největším městě země, není jediná kulturní instituce zřizovaná ministerstvem kultury. Chováme se macešsky k regionu a lidem, kteří v minulosti odvedli obrovský kus práce ve prospěch nás všech. To musí skončit, státní prostředky nemohu pomáhat pouze Praze, musíme ten systém změnit, když se podíváte na areál Dolních Vítkovic, na to, co se tady vykonalo, jakou přeměnou prošel, vidíte obrovský kus práce místních lidí. Je na čase, aby i stát přispěl svým dílem k záchraně tohoto monumentálního průmyslového dědictví, které nám tady zůstalo. Záchranou vysokých pecí 4 a 6 a jejich přeměnou v MUSEUM+ vdechneme nový život nejenom jim, ale celému regionu,“ uzavřel ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek. 
 

„Proměna, kterou prošel areál Dolních Vítkovic, je ve světě vnímána jako ukázkový příklad dobré praxe, z chátrajícího brownfieldu se stalo prestižní multikulturní centrum. Tento přerod dokonale souzní s vizí transformace Moravskoslezského kraje, ze kterého se stává znalostní a inovativní region. Proto musíme intenzivně usilovat o jeho další rozvoj a o maximální využití jeho potenciálu. Vznik nového muzea jako unikátního výstavního a vzdělávacího konceptu s přispěním světových kurátorů, ve kterém budou zpřístupněny sbírky národních i zahraničních muzejních institucí, je bezesporu krok správným směrem,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj už zadal na své náklady zpracování studie proveditelnosti, kterou předá ministerstvu kultury jako další podklad pro realizaci projektu. Studie proveditelnosti zpřesní celkové náklady, které jsou zatím odhadované na dva a půl miliardy korun. Také určí možné termíny realizace.

Nové muzeum vznikne revitalizací vysokých pecí číslo 4 a 6 v Dolních Vítkovicích. Jeho výstavbu i provoz bude financovat stát ze státního rozpočtu s přispěním evropských zdrojů. „Naše město lidem nabízí nesčetně možností se vzdělávat, ovšem velké univerzální muzeum nám chybí. Vnímám to vůči Ostravě jako dluh státu, který má nyní skvělou příležitost u nás tuto vzdělávací a kulturní infrastrukturu vybudovat. Navíc se bude revitalizací vysokých pecí 4 a 6 podílet na obnově národní kulturní památky a stane se spolugarantem dlouhodobé udržitelnosti Dolních Vítkovic. Všechny okolnosti do sebe hezky zapadají, takže věřím, že se projekt zdárně dotáhne k realizaci,“ řekl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura a upozornil, že MUSEUM+ je skvělou příležitostí pro stát vyslat zřetelný signál zájmu o dění v regionu.

 

Celá tisková zpráva ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020