sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka
Jedna z realizací
© Zdroj: www.facebook.com/malamistavevelkemmesteÚstí nad Labem má potenciál. Stačí mu jen pomoci vyklubat se ven

ÚSTÍ NAD LABEM: Skupina mladých iniciativních lidí z Ústí nad Labem se rozhodla uskutečnit odvážný streetartový projekt v ulicích města s názvem Malá místa ve velkém městě. Do letošního léta tak vznikly celkem tři realizace — pod Mariánskou skálou, na Střekově a v centru města. Šedivé zdi, zanedbané fasády domů, praskliny v chodnících, plevel bojující v asfaltu. Vše, co se zdá být na první pohled nehezké, může být možným objektem pro výtvarnou aktivitu.

Autor článku: 
Malá místa ve velkém městě

Zatímco takové prostředí může někoho demotivovat, tak pro tým pěti mladých lidí z projektu Malá místa ve velkém městě pod vedením Martiny Liškové a za podpory koučky Michaely Valáškové je to zcela opačně. 

Tento solidární projekt, který vznikl pod záštitou Dobrovolnického centra, z.s. a finanční podpory Evropského sboru solidarity, cílí na probarvení veřejného prostoru a omezení městské šedi skrze lokální umělce.  Mezi ně patří i studenti či absolventi Fakulty umění a designu při UJEP nebo výtvarník Štěpán Jirák. Autorkou první velkoplošné malby v Přístavní ulici je Lina Skorobogatchenko, která za pomocí Olega Zářeckého, zpodobnila na opěrné zdi v majetku Správy železnic, s.o. pod Mariánskou skálou Ústí jako ambiciózní a rozvíjející se město. Postavy běžců, kanoisty, zamilovaného páru na kole nebo paničky venčící své domácí mazlíčky ztělesňují krásy ústecké lokality. 

Dalším objektem se stala téměř 30 metrová zeď společnosti KB-Blok systém, s.r.o. u dětského hřiště na Střekovském nábřeží, na níž ilustrátor a malíř Štěpán Jirák ve spolupráci s Jakubem Palánem zpřístupnili krajinu plnou pudinkových kopců posetých lízátkovými stromy a houbami z marcipánu. Během jízdy v autě s pendrekovými pneumatikami po čokoládových horách může divák ochutnat skvělou šlehačku nebo vanilkovou zmrzlinu. Pokud si však držíte linii, doporučujeme se nedotýkat stěny. 

Jako tečka za projektem Malá místa ve velkém městě je práce ilustrátorky Anety Bendákové, která mezi Veřejným sálem Hraničář a spolkovým domem metaforicky uzavřela svou malbou za několikaměsíční prací týmu doslova vrata. Zpodobnila důležitou složku společnosti, a tím je neziskový sektor. Spolkový dům totiž nabízí řadu sociálních služeb orientující se na nevidomé, ohrožené patologickými jevy, rozvodem, zaměstnávající osoby s duševními poruchami nebo zajišťující dobrovolnické aktivity.

Složením podobný tým také stojí za dalším probíhajícím projektem Ne/známí hrdinové v Ústí nad Labem, který se věnuje nepříliš proslaveným významným osobám z města a blízkého okolí. V současnosti je realizována malba absolventy FUD UJEP, Aleksem Hue a Ilyou Bazhanovem, vyobrazující nejčastější motivy prací Heinze Edelmanna, ústeckého rodáka a dvorního výtvarníka The Beatles.

Výsledné realizace i jejich proces můžete sledovat na:

Facebook www.facebook.com/malamistavevelkemmeste 

Instagramu www.instagram.com/mala_mista_ve_velkem_meste.

Střekovské nábř., 400 03 Ústí nad Labem-Střekov

Přístavní, 400 11 Ústí nad Labem-Severní Terasa

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
30.10.2020

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Co se děje
28.10.2020

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.10.2020

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.10.2020