pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Korzo Národní
© zdroj: www.dikyzemuzem.cz



Unikátní pop-up výstavy představí na Korzu Národní syrovost života v totalitě

PRAHA: V rámci akce Díky, že můžem – Korzo Národní při příležitosti oslav 17. listopadu vznikne unikátní pop-up se čtyřmi výstavami odkazujícími na dobu před rokem 1989. Výstavu fotografií ze série Heavy Metal Milovice, zobrazující odchod sovětských vojáků z tohoto posádkového města, představí na vernisáži v salónku DRNu hudebník Vladimír 518. Výběr snímků z cyklu Osmdesátky zase uvidí návštěvníci Korza Národní při netradiční projekci na obchodní centrum Máj. Výtvarné umění zastoupí i Opráski sčeskí historje.

17.11.2018
Autor článku: 
Dominika Antonie Skalová

Fotografie Jana Jindry z obou zmiňovaných sérií budou v Praze k vidění v podobném formátu poprvé. Ovšem pouze velmi krátce, a to po dobu trvání akce Korzo Národní.

Vernisáž výstavy Heavy Metal Milovice s hostem Vladimir 518 proběhne v salonku DRNu v 16:30. Jan Jindra ve svém cyklu ze začátku devadesátých let ukazuje život posádkového města Milovice. Snímky nabízejí nevšední a intimní pohled na toto období i sovětskou okupaci Československa. Fotografie odchodu sovětských vojsk z Milovic vydalo v roce 2016 knižně vydavatelství BiggBoss.

Druhá vystavovaná série – Osmdesátky – zase, jak už název napovídá, ukáže, jak vypadala v Československu osmdesátá léta minulého století. Objektivem Jana Jindry znamenala tato kapitola naší historie období rozkladu hodnot, který zapříčinila normalizace. Jeho fotografie tak kontrastují s oficiálním výkladem komunistů, na československou společnost se dívá kriticky a s ironií.

Kniha Osmdesátky, která vyšla rovněž pod vydavatelstvím BiggBoss, obsahuje 99 fotografií syrově popisujících období normalizace. Výběr z nich bude k vidění na Korzu Národní při netradiční projekci – snímky se totiž budou promítat na obchodní dům Máj.

Kromě těchto výstav si návštěvníci budou moct prohlédnout další dvě. Ve spolupráci s Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravili organizátoři i letos velkoformátovou panelovou výstavu s názvem Události listopadové, mapující průběh listopadů 1989 i 1939. Humorný komiks z období socialismu s nadsázkou sobě vlastní představí Opráski sčeskí historje.

Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy 17. listopadu začali pořádat poprvé už před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. Výročí sametové revoluce slaví tak, že se snaží společnosti ukázat, jak lze naložit s nabytou svobodou – v umění, vzdělávacím programu i diskusích.

My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví “Díky, že můžem”, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet,” dodává mluvčí iniciativy Martin Pikous.

Více informací najdete na webu www.dikyzemuzem.cz,
foto a video na facebookových stránkách fb.com/dikyzemuzem.cz.

Zdroj: MgA. Dominika Antonie Skalová, www.dikyzemuzem.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024