sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Umírající labuť
© Zdroj: archiv ČT



Umírající labuť: intimní portrét baleríny ovládl Zlatou Prahu

ČR: Strach z odchodu do tanečního důchodu, zdravotní komplikace, tělo, které potřebuje čím dál delší čas na regeneraci – s tím vším se musí vyrovnávat bývalá primabalerína Královského baletu Zenaida Yanowsky. Britský režisér Glen Milner o ní natočil intimní portrét a ovládl s ním letošní šestapadesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Oceněn byl rovněž snímek o dirigentu Jiřím Bělohlávkovi.

Autor článku: 
TZ/ika

Zenaida Yanowsky plánuje podstoupit operaci kolene a zregenerovat své tělo natolik, aby mohla zatančit svou labutí píseň, jedno z nejznámějších baletních sól – Umírající labuť.  „Režiséru Glenu Milnerovi se podařilo prostřednictvím prostého způsobu vyprávění dosáhnout výjimečného vhledu do vnitřního světa baleríny. Umírající labuť je intimním portrétem umělkyně v emočně náročné životní etapě. S výrazovou úsporností, ale zároveň nesmírně působivě dokument přináší silný a dojemný příběh,“ odůvodnila své rozhodnutí pětičlenná porota v čele se švédským režisérem Jonasem Hermanssonem. Film, který zvítězil v konkurenci dalších šestaosmdesáti snímků z devatenácti zemí světa, vznikl ve spolupráci s předním londýnským tanečním divadlem Saddler’s Wells a byl odvysílán BBC.

Vítězný snímek mohli vidět diváci programu ČT art bezprostředně po skončení slavnostního ceremoniálu. V průběhu následujícího roku nabídne kulturní stanice České televize i další z oceněných filmů.

Přihlášené snímky od jedenapadesáti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly i v dalších třech kategoriích: cenu Český křišťál – Záznamy hudebních koncertů si odnáší Rakousko za zprostředkování letního nočního koncertu ze Schönbrunnu, na němž vídeňští filharmonici vystupovali s hvězdnou Annou Netrebko. Kategorii dokumentů o hudbě, tanci a divadle vyhrál snímek Nezodpovězený Ives, který je prvním filmem o Charlesovi Ivesovi, skladateli moderního věku v Americe. A Český křišťál za Záznamy inscenačního umění putuje do Švédska za snímek Představení v Garnier, jež dle odůvodnění poroty vystihuje nejen tvořivost choreografa Alexandera Ekmana, ale i radost tanečníků na jevišti.

Dohromady jedenáct bylo letos soutěžních snímků, na nichž se podílela Česká televize. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 obdržel Roman Vávra za koprodukční dokument Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“. Porota vyzdvihla intimnost portrétu zachycujícího bývalého šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka ve významné a bohužel i závěrečné etapě jeho života. Film na pozadí zkoušek, koncertů, rozhovorů a úvah, ale i dosud nezveřejněných archivních záběrů přibližuje osudový vztah Jiřího Bělohlávka k České filharmonii a přináší svědectví o umělcově celoživotní vášni a oddanosti hudbě a své profesi.

Syrový norský dokumentární snímek Pánský klub o křehkosti života ilustrovaný na příběhu pánského pěveckého sboru pětadvaceti drsných mužů často s vizáží stárnoucích rockerů si odnesl Cenu České televize. Ze Zvláštního uznání za mimořádný umělecký počin se těší německý režisér Joachim A. Lang, který stojí za odvážnou filmařskou interpretací Brechtovy Žebrácké opery.

Plných sto dva hodin trvalo pětičlenné porotě, než zhlédla všech sedmaosmdesát soutěžních snímků, mezi které v letošním ročníku festivalu Zlatá Praha rozdělila výsledných osm cen.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024