neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Dordžej s českou učebnicí fyziky
© Brontosauři v Himálajích



Tibetský Dordžej slíbil mámě skončit s pokusy v kuchyni. Češi teď musí zachránit jeho nadšení!

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Autor článku: 
TZ/klapka

Česká věda do Malého Tibetu je projekt neziskovky Brontosauři v Himálajích, jehož cílem je iniciace pravidelné výuky věd v základní škole ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu. V létě 2020 bude dokončena nová školní budova s třídami specializovanými na výuku fyziky, chemie, biologie a informačních technologií. Podobnou školní laboratoř mají pouze školy v hlavním městě Malého Tibetu vzdáleném 5 hodin cesty autem.

Nadšenci pro vědu mohou počátek nové výuky podpořit tím, že pojedou vyučovat děti libovolnou vědeckou disciplínu na začátku srpna 2020 po 14 dní a tím „zaměstnají nezbedného Dordžeje a jeho máma se díky tomu nezblázní“. Pomáhat mohou skutečně všichni – ať už nadšení studenti, renomovaní akademici nebo rodina, jejíž děti rádi programují roboty – avšak přihlášku je potřeba podat do konce ledna. Další možností je věnovat finanční dar na laboratorní vybavení nebo darovat svůj starý mikroskop. Pedagogové mohou jet na 1,5 měsíce školit místní učitele v tom, jak používat nové vybavení jejich laboratoře.

Celý příběh malého Dordžeje můžete vidět na tomto videu: https://www.facebook.com/BrontosaurivHimalajich/videos/2364867890491995/

Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh od roku 2008. Od té doby se zvýšil počet dětí z 80 na 250, studenti se stali nejlepšími z celého okresu a na investice jsme získali 14 mil. Kč, včetně darů od Dalajlámy. Každý ve vesnici Vás pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě Vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr.

„Naše předchozí kampaň měla název Český hokej pro tibetské děti,“ popisuje ředitel Brontosaurů v Himálajích, Jiří Sázel. Její propagační video Jágrláma oslovilo na sociálních sítích 1 milion lidí a vyhrálo „nejlepší reklamu světa 2018 pro neziskovku“ na festivalu v Cannes. Jágr se sice rozhodl jet místo toho do Číny, ale výzvu vyslyšel Dominik Hašek a odjel v zimě 2019 vyučovat děti chytat v brance. „V případě kampaně Česká věda do Malého Tibetu jsme rádi, že teď můžeme zapojit do rozvojové pomoci akademiky, učitele a nadšence pro vědu a jsme zvědaví, kdo z vědců vyslyší naši žádost,“ popisuje cílení této kampaně Jiří Sázel.

Více na webu: www.vedadotibetu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023