sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Obálka monografie o Karlu Vacovi
© Zdroj: terryposters.com



Terryho ponožky vydávají monografii o Karlu Vacovi, autorovi více než 300 filmových plakátů

ČR: Největší sbírka filmových plakátů v Česku vydává v pořadí druhou publikaci. Terryho ponožky, které mají za sebou více než 200 výstav po celém světě, se starají o databází asi 20 000 autorských výtvarných plakátů. Nová kniha kurátora sbírky Pavla Rajčana je monografií jednoho z nejvýznamnějších autorů československého filmového plakátu, který jich vytvořil více než 300. Knihu Karel Vaca: Filmové plakáty a další užitá tvorba si mohou zájemci už nyní koupit z limitované edice výhradně na stránkách Terryho ponožky.

Autor článku: 
Filip Linhart

Karel Vaca byl malíř, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník. Kniha sleduje jeho tvorbu v letech 1959 až 1989 a je doplněna o kompletní katalog všech 362 plakátů, které navrhl. Součástí jsou také ukázky z Vacových dalších prací v oblasti užitého umění (knižní obálky, ilustrace a scénografie).

240stránkovou publikaci dal dohromady kurátor sbírky a vedoucí prodejny Terryho ponožky, Pavel Rajčan: „Karel Vaca patří mezi nejvýznamnější autory filmových plakátů a tuhle knížku si rozhodně zaslouží. V červnu 2009 jsme v rámci výstavního cyklu ‚Zlatá éra československého filmového plakátu‘ představili VIII. plakátovou tvorbu Karla Vaci na samostatné výstavě v pražském kině Světozor,“ dodává kurátor výstav v kinech. Cena nové knihy je 490 Kč a exkluzivně si ji můžete zakoupit na stránkách e-shopu Terryho ponožky.

Karel Vaca se narodil se 21. července 1919 v Prostějově, zemřel 31. března 1989 v Praze. Od roku 1959 až do své smrti vytvořil více než 300 filmových plakátů. Studoval na Rotterově škole reklamní grafiky v Praze a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1958 spolupracoval s Ústřední půjčovnou filmů Praha, pro kterou do roku 1988 vyrobil 287 filmových plakátů.

Karel Vaca má na svědomí také 130 ilustračních souborů a knižních obálek, navrhoval divadelní a výstavní plakáty. Stal se jedním z předních českých afišistů, což dokládají
významné ceny, které mu byly u nás i ve světě uděleny.

Mezi jeho ocenění za filmové plakáty patří třeba druhá cena na MFF v Karlových Varech 1964 (Sladký život a Obžalovaný); Zvláštní cena The Hollywood Reporter 1977 (Bílá odysea); Grand prix na MFF v Chicagu 1980 (Závod o velkou cenu); Stříbrná medaile na MFF v Chicagu 1984 (Prachy v prachu) či Čestné uznání „Nejkrásnější plakát roku 1988“ (Velká filmová loupež).

Karel Vaca – O filmových plakátech: „Jsou plakáty dobré a špatné. Špatných si většinou nikdo nevšimne, ty dobré provokují, dráždí, a tím nutí k zamyšlení. Nezlobme se na ně, když na nás pokřikují drze a berou na sebe bizarní podobu, činí tak jen proto, aby nás oslovily a nežily nadarmo. Vždyť jejich život je tak krátký na plakátovacích plochách, i když se někdy podaří, že si je pamatujeme po celý život. To jsou ty, které svou funkci dokonale splnily.“


O sbírce Terryho ponožky
Terryho ponožky zahájily svou činnost v listopadu roku 2005, kdy ho slavnostně otevřel režisér Terry Gilliam. Za 18 let činnosti se ze sbírky stala nejen největší on-line databáze filmových plakátů, ale také jejich největší prodejce v ČR. Kurátor sbírky Pavel Rajčan má na starosti také originální výstavy ve foyer kin Světozor, Aero a Bio Oko.
Více informací na http://www.terryhoponozky.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024