pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl
© Zdroj: terryposters.com



Terryho ponožky vydávají monografii o Karlu Vacovi, autorovi více než 300 filmových plakátů

ČR: Největší sbírka filmových plakátů v Česku vydává v pořadí druhou publikaci. Terryho ponožky, které mají za sebou více než 200 výstav po celém světě, se starají o databází asi 20 000 autorských výtvarných plakátů. Nová kniha kurátora sbírky Pavla Rajčana je monografií jednoho z nejvýznamnějších autorů československého filmového plakátu, který jich vytvořil více než 300. Knihu Karel Vaca: Filmové plakáty a další užitá tvorba si mohou zájemci už nyní koupit z limitované edice výhradně na stránkách Terryho ponožky.

Autor článku: 
Filip Linhart

Karel Vaca byl malíř, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník. Kniha sleduje jeho tvorbu v letech 1959 až 1989 a je doplněna o kompletní katalog všech 362 plakátů, které navrhl. Součástí jsou také ukázky z Vacových dalších prací v oblasti užitého umění (knižní obálky, ilustrace a scénografie).

240stránkovou publikaci dal dohromady kurátor sbírky a vedoucí prodejny Terryho ponožky, Pavel Rajčan: „Karel Vaca patří mezi nejvýznamnější autory filmových plakátů a tuhle knížku si rozhodně zaslouží. V červnu 2009 jsme v rámci výstavního cyklu ‚Zlatá éra československého filmového plakátu‘ představili VIII. plakátovou tvorbu Karla Vaci na samostatné výstavě v pražském kině Světozor,“ dodává kurátor výstav v kinech. Cena nové knihy je 490 Kč a exkluzivně si ji můžete zakoupit na stránkách e-shopu Terryho ponožky.

Karel Vaca se narodil se 21. července 1919 v Prostějově, zemřel 31. března 1989 v Praze. Od roku 1959 až do své smrti vytvořil více než 300 filmových plakátů. Studoval na Rotterově škole reklamní grafiky v Praze a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1958 spolupracoval s Ústřední půjčovnou filmů Praha, pro kterou do roku 1988 vyrobil 287 filmových plakátů.

Karel Vaca má na svědomí také 130 ilustračních souborů a knižních obálek, navrhoval divadelní a výstavní plakáty. Stal se jedním z předních českých afišistů, což dokládají
významné ceny, které mu byly u nás i ve světě uděleny.

Mezi jeho ocenění za filmové plakáty patří třeba druhá cena na MFF v Karlových Varech 1964 (Sladký život a Obžalovaný); Zvláštní cena The Hollywood Reporter 1977 (Bílá odysea); Grand prix na MFF v Chicagu 1980 (Závod o velkou cenu); Stříbrná medaile na MFF v Chicagu 1984 (Prachy v prachu) či Čestné uznání „Nejkrásnější plakát roku 1988“ (Velká filmová loupež).

Karel Vaca – O filmových plakátech: „Jsou plakáty dobré a špatné. Špatných si většinou nikdo nevšimne, ty dobré provokují, dráždí, a tím nutí k zamyšlení. Nezlobme se na ně, když na nás pokřikují drze a berou na sebe bizarní podobu, činí tak jen proto, aby nás oslovily a nežily nadarmo. Vždyť jejich život je tak krátký na plakátovacích plochách, i když se někdy podaří, že si je pamatujeme po celý život. To jsou ty, které svou funkci dokonale splnily.“


O sbírce Terryho ponožky
Terryho ponožky zahájily svou činnost v listopadu roku 2005, kdy ho slavnostně otevřel režisér Terry Gilliam. Za 18 let činnosti se ze sbírky stala nejen největší on-line databáze filmových plakátů, ale také jejich největší prodejce v ČR. Kurátor sbírky Pavel Rajčan má na starosti také originální výstavy ve foyer kin Světozor, Aero a Bio Oko.
Více informací na http://www.terryhoponozky.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022