pátek
9. června 2023
svátek slaví Stanislav
Obálka monografie o Karlu Vacovi
© Zdroj: terryposters.comTerryho ponožky vydávají monografii o Karlu Vacovi, autorovi více než 300 filmových plakátů

ČR: Největší sbírka filmových plakátů v Česku vydává v pořadí druhou publikaci. Terryho ponožky, které mají za sebou více než 200 výstav po celém světě, se starají o databází asi 20 000 autorských výtvarných plakátů. Nová kniha kurátora sbírky Pavla Rajčana je monografií jednoho z nejvýznamnějších autorů československého filmového plakátu, který jich vytvořil více než 300. Knihu Karel Vaca: Filmové plakáty a další užitá tvorba si mohou zájemci už nyní koupit z limitované edice výhradně na stránkách Terryho ponožky.

Autor článku: 
Filip Linhart

Karel Vaca byl malíř, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník. Kniha sleduje jeho tvorbu v letech 1959 až 1989 a je doplněna o kompletní katalog všech 362 plakátů, které navrhl. Součástí jsou také ukázky z Vacových dalších prací v oblasti užitého umění (knižní obálky, ilustrace a scénografie).

240stránkovou publikaci dal dohromady kurátor sbírky a vedoucí prodejny Terryho ponožky, Pavel Rajčan: „Karel Vaca patří mezi nejvýznamnější autory filmových plakátů a tuhle knížku si rozhodně zaslouží. V červnu 2009 jsme v rámci výstavního cyklu ‚Zlatá éra československého filmového plakátu‘ představili VIII. plakátovou tvorbu Karla Vaci na samostatné výstavě v pražském kině Světozor,“ dodává kurátor výstav v kinech. Cena nové knihy je 490 Kč a exkluzivně si ji můžete zakoupit na stránkách e-shopu Terryho ponožky.

Karel Vaca se narodil se 21. července 1919 v Prostějově, zemřel 31. března 1989 v Praze. Od roku 1959 až do své smrti vytvořil více než 300 filmových plakátů. Studoval na Rotterově škole reklamní grafiky v Praze a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1958 spolupracoval s Ústřední půjčovnou filmů Praha, pro kterou do roku 1988 vyrobil 287 filmových plakátů.

Karel Vaca má na svědomí také 130 ilustračních souborů a knižních obálek, navrhoval divadelní a výstavní plakáty. Stal se jedním z předních českých afišistů, což dokládají
významné ceny, které mu byly u nás i ve světě uděleny.

Mezi jeho ocenění za filmové plakáty patří třeba druhá cena na MFF v Karlových Varech 1964 (Sladký život a Obžalovaný); Zvláštní cena The Hollywood Reporter 1977 (Bílá odysea); Grand prix na MFF v Chicagu 1980 (Závod o velkou cenu); Stříbrná medaile na MFF v Chicagu 1984 (Prachy v prachu) či Čestné uznání „Nejkrásnější plakát roku 1988“ (Velká filmová loupež).

Karel Vaca – O filmových plakátech: „Jsou plakáty dobré a špatné. Špatných si většinou nikdo nevšimne, ty dobré provokují, dráždí, a tím nutí k zamyšlení. Nezlobme se na ně, když na nás pokřikují drze a berou na sebe bizarní podobu, činí tak jen proto, aby nás oslovily a nežily nadarmo. Vždyť jejich život je tak krátký na plakátovacích plochách, i když se někdy podaří, že si je pamatujeme po celý život. To jsou ty, které svou funkci dokonale splnily.“


O sbírce Terryho ponožky
Terryho ponožky zahájily svou činnost v listopadu roku 2005, kdy ho slavnostně otevřel režisér Terry Gilliam. Za 18 let činnosti se ze sbírky stala nejen největší on-line databáze filmových plakátů, ale také jejich největší prodejce v ČR. Kurátor sbírky Pavel Rajčan má na starosti také originální výstavy ve foyer kin Světozor, Aero a Bio Oko.
Více informací na http://www.terryhoponozky.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Na 600 umělců, 130 koncertů, 50 představení či debat - to je historicky největší 27. ročník festivalu Rock for People, který již od tohoto čtvrtka promění na čtyři dny Hradec Králové v centrum kulturního života a nezapomenutelných zážitků. Festival, který vystoupal mezi první ligu i v rámci evropských festivalů, přiváží do Parku 360 světové hvězdy v čele s jednou z největších rockových kapel současnosti MUSE, králi metalu Slipknot, fenoménem Machine Gun Kellym a čerstvými držiteli Brit Awards The 1975. Fanoušci se mohou těšit ale i například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent, Nothing But Thieves nebo Hollywood Undead. “Už se nemůžeme dočkat, až za dva dny otevřeme brány festivalu a opět po roce přivítáme první nadšené fanoušky, kteří mají ještě živě v paměti loňský legendární vyprodaný ročník,” říká Michal Thomes a dodává: “Snový areál nám roste před očima, finalizujeme přípravy a ladíme vše k dokonalosti. Už teď je jasné, že nás opět čeká přelomový ročník.” Organizátoři v posledních dnech pocítili enormní nárůst prodejů vstupenek. Některé druhy vstupenek jako VIP a Comfy+ jsou již zcela vyprodané.

Královéhradecký kraj
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
07.06.2023

PRAHA-ČR: V úterý 6. června 2023 byla otevřena Celostátní galerie kreativců. Je určena pro registraci kreativních profesionálů, kteří chtějí nabízet své služby v rámci dotační výzvy Kreativní vouchery financované z Národního plánu obnovy. Malé a střední podniky, které se do této výzvy rozhodnou zapojit, si pak v této databázi budou moci vybrat partnera pro kreativní spolupráci.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
07.06.2023

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ-ZAHRANIČÍ: Zástupci Divadla Drak a Regiony Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové Tomáš Jarkovský a Barbora Kalinová navštívili díky podpoře Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře Edinburgh International Children's Festival. Tento festival je jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku, Během svého třídenního pobytu zde navštívili šest divadelních představení, dvě debaty na témata Queer tvorba pro mladé publikum a Klimatická úzkost a zúčastnili se setkání s promotéry s celého světa.

Děkujeme za podporu Královéhradeckému kraji, Divadlo Drak a Regiony Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.06.2023

ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.

Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).

Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“  

Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.

Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
08.06.2023