neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Plakát k akci
© Archiv pořadateleStředočeská vědecká knihovna v Kladně slavnostně otevře výstavu věnovanou Miroslavu Horníčkovi

KLADNO: Středočeská vědecká knihovna zve na vernisáž výstavy věnované stoletému výročí narození Miroslava Horníčka, laskavého humoristy, vtipného glosátora, skvělého vypravěče, herce, dramatika, spisovatele, fotografa a dobrého společníka svých přátel, která se koná dnes 6. 9. od 18. 30 h v Malé galerii a studovně. Vstup zdarma.
 

06.09.2018
18:30
Autor článku: 
Jitka Hrušková

Díky panu Milanu Svobodovi, který zakoupil část pozůstalosti od dědiců, se z Horníčkova oblíbeného Vinohradského útočiště dochovalo mnoho artefaktů z jeho soukromého archivu. A zásluhou paní Vladimíry Šplíchalové, bývalé dlouholeté ředitelky Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, která se s energií sobě vlastní pustila do uspořádání této pozůstalosti do tematických celků, mohla vzniknout kvalitní a zajímavá výstava představující Horníčka jako průvodce vlastním domovem, divadlem, tvorbou i vztahy s přáteli.

Mezi exponáty nebude chybět pověstné křeslo se stolkem, psací stroj či fotoaparát zn. Yashika, ale také autorské koláže.

Knihovna si jako součást slavnostního otevření výstavy na tento den pro návštěvníky připravila překvapení v podobě vzpomínkového pořadu na Miroslava Horníčka v podání herce divadla Semafor Václava Kopty (někdejšího dívčího idolu z filmu Sněženky a machři), kterého bude zpovídat moderátor Petr Voldán. Návštěvníci se tak mohou těšit na příjemně strávený večer plný inteligentního humoru.

Knihovníci po dobu trvání výstavy připravili pro čtenáře výběr z Horníčkových knih, které si samozřejmě bude možno vypůjčit. Výstavu je možno zhlédnout do 9. 10. 2018.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023