úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Plakát k akci
© Archiv pořadateleStředočeská vědecká knihovna v Kladně slavnostně otevře výstavu věnovanou Miroslavu Horníčkovi

KLADNO: Středočeská vědecká knihovna zve na vernisáž výstavy věnované stoletému výročí narození Miroslava Horníčka, laskavého humoristy, vtipného glosátora, skvělého vypravěče, herce, dramatika, spisovatele, fotografa a dobrého společníka svých přátel, která se koná dnes 6. 9. od 18. 30 h v Malé galerii a studovně. Vstup zdarma.
 

06.09.2018
18:30
Autor článku: 
Jitka Hrušková

Díky panu Milanu Svobodovi, který zakoupil část pozůstalosti od dědiců, se z Horníčkova oblíbeného Vinohradského útočiště dochovalo mnoho artefaktů z jeho soukromého archivu. A zásluhou paní Vladimíry Šplíchalové, bývalé dlouholeté ředitelky Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, která se s energií sobě vlastní pustila do uspořádání této pozůstalosti do tematických celků, mohla vzniknout kvalitní a zajímavá výstava představující Horníčka jako průvodce vlastním domovem, divadlem, tvorbou i vztahy s přáteli.

Mezi exponáty nebude chybět pověstné křeslo se stolkem, psací stroj či fotoaparát zn. Yashika, ale také autorské koláže.

Knihovna si jako součást slavnostního otevření výstavy na tento den pro návštěvníky připravila překvapení v podobě vzpomínkového pořadu na Miroslava Horníčka v podání herce divadla Semafor Václava Kopty (někdejšího dívčího idolu z filmu Sněženky a machři), kterého bude zpovídat moderátor Petr Voldán. Návštěvníci se tak mohou těšit na příjemně strávený večer plný inteligentního humoru.

Knihovníci po dobu trvání výstavy připravili pro čtenáře výběr z Horníčkových knih, které si samozřejmě bude možno vypůjčit. Výstavu je možno zhlédnout do 9. 10. 2018.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

ČR: Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, s jakými hygienickými opatřeními a tak podobně , ale my v Kašparu si myslíme, že lepší než spekulovat nad nejasnou budoucností je lepší se podívat, co vše se od 25. května, kdy se znovu otevřela divadla, povedlo a odehrálo. A co chystáme do konce prázdnin?

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2020