čtvrtek
6. května 2021
svátek slaví Radoslav
Logo Českého literárního centra
© Zdroj: www.czechlit.czStipendia pro české autorky a autory v celkové výši 1 520 000 korun

ČR: České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny v Brně (MZK), vypisuje z pověření Ministerstva kultury ČR a na základě společné iniciativy s Asociací spisovatelů stipendia pro autorky a autory z České republiky ve výši 1.520.000 Kč. Podpoří tak jejich tvůrčí psaní v domácím prostředí v čase pandemie, kdy jsou rušeny rezidenční pobyty, autorská čtení a vystoupení na mezinárodních festivalech a veletrzích.

Autor článku: 
Klára Přibylová

„Iniciativu Asociace spisovatelů jsme velmi přivítali a ceníme si i vstřícnosti ministerstva kultury. České literární centrum tím může již podruhé během pandemie podpořit domácí autorky a autory v jejich složité situaci. Výše stipendií se oproti těm loňským ztrojnásobila a nově jsme mezi žánry zařadili drama,“ uvedl Martin Krafl, pověřený řízením Českého literárního centra.

Česky píšící autor může požádat o dvouměsíční stipendium v celkové výši 40.000 Kč. Stipendium mu bude proplaceno jednorázově a může ho čerpat v měsících červen, červenec nebo srpen, má tedy dva konkrétní měsíce na výběr. Uchazeči o stipendia mohou žádosti zasílat v rámci pěti žánrových sekcí: umělecká próza, poezie, komiks, literatura pro děti a mládež, drama. Žádosti posoudí odborní spolupracovníci ČLC. Celkem ČLC podpoří 38 stipendistů.

Pro udělení stipendia platí následující podmínky:

  • povinnou součástí žádosti o stipendium je vyplněný formulář, kde žadatel, mimo jiné, popíše literární projekt, na kterém bude po dobu stipendia pracovat (max. 500 slov). Doporučenou součástí žádosti je ukázka daného projektu v rozsahu dvou normostran, popř. tří až čtyř panelů či ilustrací. Dokumenty žadatel pošle elektronicky na adresu residencies@czechlit.cz;  
  • hlásit se mohou jen autoři, kteří neobdrželi autorské stipendium ČLC v roce 2020;
  • autor musí mít v době podání žádosti alespoň jednu publikovanou knihu;
  • každý autor může žádat o stipendium jen v jedné z pěti žánrových sekcí;
  • vybraní žadatelé nesmí v období, za které jim bude vyplaceno autorské stipendium od ČLC, pobírat zároveň i finanční prostředky z programu přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením covidu, ani mít jiný příjem od státu poskytovaný v souvislosti s pandemií.

Autoři, jimž bude stipendium uděleno, mohou být v návaznosti na podaný projekt vyzváni ČLC / MZK k prezentaci, autorskému čtení apod. v průběhu roku 2022 v Česku či zahraničí. V případě, že tomu nebrání smluvní podmínky mezi autorem a vydavatelem či nakladatelem, měla by publikace, na níž autor v rámci stipendia pracoval, být v tiráži opatřena poznámkou „Publikace vznikla s podporou Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, v rámci autorského stipendijního programu 2021.”

Nejzazší termín pro zaslání elektronických žádostí: pondělí 17. května 2021, 12.00 hod.

Složení komise, jež bude žádosti posuzovat:

Eva Klíčová + Petr. A. Bílek / umělecká próza

Blanka Činátlová + Jana Čeňková / literatura pro děti a mládež

Pavel Kořínek + Martin Foret / komiks

Olga Stehlíková + Michal Jareš / poezie

Petr Christov + Michal Zahálka / drama

Martin Krafl / předseda

 

Veškeré informace na www.czechlit.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
05.05.2021

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
05.05.2021

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021