neděle
16. června 2024
svátek slaví Zbyněk
Plakát k Něžné
© Zdroj: Aerofilms



Slavný plakát k Něžné se dočkal autorizovaného reprintu ke svému 50. výročí

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

Autor článku: 
Magdaléna Novotná

„Vyjednat autorská práva a vytvořit autorizované reprinty k plakátům je náročný proces, zvlášť když se jedná o tak ikonický plakát jako je Něžná. Jsme moc rádi, že se nám to podařilo a může tak ožít dalším životem,“ říká Pavel Rajčan z Terryho ponožek. Díky souhlasu tvůrkyně se Něžná zařadí k dalším deseti reprintům legendárních plakátů československých umělců. Mezi ně patří plakát Milana Grygara k filmu Zvětšenina, mistrné koláže Zdenka Zieglera k filmům Čelisti, Psycho, Ukradená vzducholoď a Roma. Reprintu se dočkaly i dva slavné plakáty Bedřicha Dlouhého, a to k filmům 8 1/2 a Rašómon, plakát k My Fair Lady od Zdeňka Kaplana, Sladký život od Karla Vaci a Žlutá ponorka Antonína Sládka. Plakáty jsou tištěny nedigitálním, ofsetovým tiskem v limitovaném nákladu 1000 kusů ve snaze co nejvíce dostát barevnosti a povaze tisku plakátů z 60. let.  Každý exemplář je na zadní straně opatřen autorizačním razítkem.

Výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu v kině Světozor (1. září až 30. listopadu)

Další zářijovou novinkou Terryho ponožek je nová výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu ve foyer kina Světozor. Představuje šedesát plakátů k historicky nejúspěšnějším a divácky nejvyhledávanějším filmům světové kinematografie šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Byť se mnohé z nejproslulejších filmů z různých, především ideologických důvodů, na plátnech českých kin neobjevily, přesto jde o reprezentativní výběr představující filmy takových legend světového filmu, jakými byly: Federico Fellini, Ingmar Bergman, Stanley Kubrick, Luchino Visconti, Billy Wilder, Pier Paolo Pasolini, Jean-Luc Godard, Alfred Hitchcock, Sergio Leone, Francois Truffaut, Steven Spielberg, Akira Kurosawa a další. Návštěvníci a diváci se těmito skvosty mohou pokochat v otevírací době kina až do konce listopadu.

O Terryho ponožkách

Sbírka Terryho ponožek je největší plně digitalizovaná sbírka plakátů v České republice přístupná online.  Obsahuje 100 000 plakátů, a to 20 000 různých druhů, z nichž je zhruba 3000 zahraničních a 5000 nefilmových. Většina sbírky je však zastoupena fenomenálními filmovými plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu. Pravidelné výstavy plakátů se konají ve foyer spřízněných kin Světozor, Bio Oko, Aero, Scala v Brně, či Bio Central v Hradci Králové. Plakáty však byly vystavovány i v desítkách zahraničních zemí, a to například v Japonsku, Španělsku a USA. Kromě výstavní činnosti Terryho ponožky nabízejí veřejnosti možnost zakoupit si originální plakáty i kvalitní reprodukce. Prodejní nabídka e-shopu obsahuje tisíce plakátů v cenovém rozpětí od 100 Kč až do 20 000 Kč i další produkty jako jsou třeba knihy, filmové nosiče. Kamenná prodejna sídlí v kině Světozor v pasáži ve Vodičkově ulici, e-shop vše rozesílá po celém světě.

Web: www.terryhoponozky.cz / www.terry-posters.com

Facebook: www.facebook.com/Terryhoponozky

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024