úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Z představení Divadla Drak
© Archiv divadlaDivadlo Drak prezentovalo ve spolupráci s Českým střediskem ASSITEJ Českou republiku na 21. světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež v Havaně

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Autor článku: 
Barbora Kalinová
Dále se zde zástupci Divadla Drak ředitel Tomáš Jarkovský a vedoucí produkce Barbora Kalinová, spolu s dalšími členy výboru Českého střediska ASSITEJ, předsedou Luďkem Horkým, Barborou Látalovou, Zuzanou Sikačovou, Karolou Štěpánovou, tajemnicí Veronikou Nádeníčkovou a vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce IDU Martinou Peckovou Černou, zúčastnili zasedání světového kongresu a dalších odborných akcí. Jednotliví zástupci české delegace se zapojili i do specializovaných oborových setkání věnovaných divadlu pro nejmenší, tanci, práci se specifickými skupinami, výzkumu divadla pro děti a mládež (konference ITYARN), setkání se slovanskými zeměmi střední a jižní Evropy ad.
Jedním z bodů oficiálního programu kongresu byla také prezentace českého střediska ASSITEJ a aktivit PerformCzech pro odbornou veřejnost z celého světa.
 
 
„Vracíme se po velmi intenzivním týdnu a plni zážitků. Účast na takto obrovské mezinárodní akci ve specifických podmínkách pro nás byla opravdu výjimečnou zkušeností. Výjezd se neobešel ani bez technických komplikací na celnici, ale vše se podařilo vyřešit díky rychlému zásahu a podpoře Velvyslanectví České republiky v Havaně. Naše speciální poděkování proto patří panu velvyslanci Petru Kavánovi, Martině Kavánové a jejich kolegům. Vše nakonec dobře dopadlo a my už těšíme se na další příležitosti a výzvy, které Draku a českému divadlu pro děti a mládež obecně účast na kubánském festivalu a kongresu přinese.“ uvedl ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.
 
 
Inscenace Do hajan! byla mezinárodním publikem i kubánskými dětmi přijata velmi vstřícně, jelikož je dle slov členky ASSITEJ Cuba, která se podílela na dramaturgii festivalu, snadno srozumitelná všem. Vychází totiž z jednoduché a dobře známe situace, kdy už by děti měly jít spát, ale najednou v sobě objeví netušenou zásobu energie
a zjišťují, že se jim ještě ani trochu spát nechce. Inscenace je určená dětem od tří let
a stojí na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky. Všichni tři herci Petra Cicáková, Luděk Smadiš i Dominik Linka v ní prokazují výrazný pohybový talent i smysl pro gag. To vše podtrhuje výtvarně čisté provedení scény Marianny Stránské, light design Michala Kříže a hudba Jana Čtvrtníka.
 
Součástí kongresu byla i volba nového výkonného výboru ASSITEJ International, jehož první výjezdní zasedání v novém složení bude hostit právě naše české středisko
a proběhne 27. 9. – 3. 10. 2024 v Praze ve spolupráci s festivalem pro nejmenší KUK v pražském Vzletu i dalších českých divadlech pro děti a mládež.
 
Výjezd a prezentace Divadla Drak a Českého střediska ASSITEJ na 21. světový kongres ASSITEJ a Festival scénického umění pro děti a mládež v Havaně byly realizovány ve spolupráci s PerformCzech / Oddělením mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu a za podpory Ministerstva kultury a Národního plánu obnovy. 
Děkujeme.
 
 
 
 
 
 
 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024