pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Z výstavy
© Zdroj: www.expozicejavoricko.czŠkola v Javoříčku přibližuje československý odboj v letech 1939 až 1945

JAVOŘÍČKO: Budova bývalé školy v Javoříčku hostí netradiční výstavu zaměřenou na významné téma z naší historie. Expozice Československý odboj 1939-1945 připomíná 80. výročí paradesantního výsadku, jehož účastníci mimo jiné v květnu 1942 zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Výstava navazuje na úspěšný projekt z minulého roku Českoslovenští legionáři mezi námi. Loňská expozice se věnovala 100. výročí návratu legionářů do vlasti přes Sibiř.

Autor článku: 
Ivo Heger

Expozice přibližuje osudy lidí, kteří se zapojili do organizovaného odporu proti nacistům, ať už jako účastníci domácího nebo zahraničního odboje. Přináší i další méně známé pohledy na odbojovou činnost. Zaměřuje se pak na působení odboje v regionu Olomoucka a Litovelska, včetně úlohy takzvaného četnického odboje. Opomenuta není ani významná osobnost místního domácího odboje legionář, četník a odbojář Jindřich Bombera, rodák z nedalekého Jesence na Konicku.

 
„Snahou autorů výstavy není jen suchý popis historických událostí, ale zájem přiblížení i méně známé stránky protinacistického odboje. Výstava si pak klade za cíl na osudech regionálních osobností prezentovat široké veřejnosti roli těchto událostí na naše dějiny,“ přibližuje za Iniciativu Ivo Heger.

 
Výstavu lze navštívit v rámci prohlídky expozice věnované pohnutému osudu obce Javoříčko v prostorách místní školy, areál nese název Nové Javoříčko. Bližší informace o otevírací době jsou dostupné na internetových stránkách www.expozicejavoricko.cz. Expozice přináší i autentické předměty ze soukromých sbírek pana Jiřího Vaněčka přibližujících „četnický odboj“. Projekt se koná za podpory Ministerstva obrany České republiky.

Zdroj: Iniciativa pro podporu vypálených obcí, z.s.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021