úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Ukázka z fotografických reportáží Bohumila Žďárského
© Archiv autorůSenior představuje své turistické cíle v Libereckém kraji

LIBEREC: Většina obyvatel si pod pojmem knihovna představí svazky knih v tištěné podobě.  V dnešní době však knihovny pro své uživatele  shromažďují také písemná díla v podobě elektronických záznamů. Nemusí jít jenom o zobrazení textů ve filmové podobě, ale o čtené texty nejen pro slabozraké. Moderní možnosti mají svou výhodu v možnostech využití minimální plochy při uložení jakékoliv velikosti textu.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková

Krajská vědecká knihovna v Liberci vedle běžné klasické literatury dnes již v rozsahu více než milionu svazků umožňuje nahlédnout uživatelům do dalších milionů různých grafických záznamů. Již několik let nabízí půjčování písemných děl v elektronické podobě. Vedle poskytování klasických dokumentů umožňuje přístup k netradičním formám pramenů. Již delší dobu je možné nejen si prohlédnout, půjčit, ale i tvořit nejrůznější druhy dokumentů. Knihovna umožnila návštěvníkům, aby  vytvářeli vlastní dokumenty pro  využití uživatelům knihovny. Moderní služba knihovny umožňuje po dohodě s vedením vstoupit s vlastní tvorbou do fondu knihovny. Jakoukoliv tvorbu dokumentů svých uživatelů zpřístupňuje ve svých fondech. Prosazují se zde nejen profesionální tvůrci literárních nebo odborných dokumentů, ale také amatéři. Jedním z posledních je soubor vlastivědných fotografií libereckého seniora Bohumla Žďárského.

Pětaosmdesátiletý senior Bohumil  Žďárský pochází ze Svatobořic na Moravském Slovácku. Povinnou vojenskou službu absolvoval na severu Čech, kde také založil rodinu a začal pracovat v podniku Elitex v Chrastavě  jako technolog. Mimo svoje pracovní vytížení se věnoval turistice v kraji, který ho okouzlil svou ještě tehdy přírodní panenskou krásou. Své zážitky se pokusil brzy zachycovat obrazem pomocí fotoaparátu. První digitální fotoaparát Olympus si pořídil v roce 2006 a v témže roce vytvořil první prezentaci své zahraniční dovolené ve Španělsku. Brzy se však věnoval zobrazování okolního prostředí ze svých četných turistických a cykloturistických výletů. Vedle prvních reportáží ze severočeských hor a později i dalších oblastí vytvářel rozsáhlé tematické soubory především z oblasti Jizerských hor, které jsou jeho domovem. Během první prezentace z tohoto prostředí,  představil v roce 2012 přehradu Mlýnice. Snímky jizerskohorské krajiny začal využívat jako soubory pro provázení krajinou, k čemuž mu posloužilo zařízení GPS.  Některé z těchto souborů vytvářel společně se svými přáteli, které získal díky rozesílání svých prezentací.

Jizerské hory zachytil v mnoha podobách a výběrem nejrůznějších známých i méně známých tras a cílů. Prezentace doplnil i vhodnou klasickou hudbou a rozesílá je zájemcům  nejen v naší republice, ale i do zahraničí. Internetové přátele má i v Kanadě, Americe, na Slovensku, v Itálii, ve Španělsku a v dalších zemích.

Prezentace nabízí především prostřednictvím internetových stránek, ale po navázání kontaktu s Krajskou vědeckou knihovnou v  Liberci mohou její  návštěvníci sledovat reportáže amatérského fotografa ve studijním oddělení.  V těchto reportážích vysílaných denně po dobu otevření knihovny nacházejí inspiraci ke svým výletům.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022