pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Hlavní představitelé filmu Tichý společník
© Zdroj: www.zlin-film.czPrvní hraný český film po znovuotevření kin bude Tichý společník Pavla Göbla

UHERSKÉ HRADIŠTĚ, ČR: Boleslav Polívka, Ondřej Malý a Klára Issová se představí v poetické tragikomedii Tichý společník režiséra Pavla Göbla. Život na vsi kdesi na Slovácku naruší situace, kdy na hřbitově dojde místo. Otec hlavní hrdinky se navíc rozhodne potopit na dno přehrady pro starou slivovici. Film Tichý společník natočil režisér Pavel Göbl podle své vlastní stejnojmenné novely, za níž získal literární cenu Magnesia Litera a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého. Snímek vstoupí do kin 10. června a stane se tak prvním českým hraným filmem uvedeným do kin po jejich znovuotevření.

10.06.2021
Autor článku: 
Edita Růžičková

Lenka se vrací z Prahy do své rodné vesnice na Slovácku. Život i čas tady plynou trochu jinak a Lenka si po rozvodu potřebuje oddychnout a dobít baterky. Trefí se do doby, kdy se její otec rozhodne potopit na dno přehrady, aby ve svém domě našel bednu se slivovicí. A na místním hřbitově právě navíc došlo místo. Rozšíření není možné, zpopelnění zcela nemyslitelné! Nečekané řešení nabídne místní pobuda. Navrhne začít pohřbívat na stojáka – ušetří se tím místo a hřbitov déle vydrží. A rozproudí se debata, ve které se nečekaně odrazí duchovní krize současného Západu. V podání našich hrdinů ovšem s nadhledem a humorem. Takže, jaká poloha tedy nakonec čeká dalšího nebožtíka? A hlavně – kdo a kdy to bude?

„Film je nenápadnou komedií o lidech, které jinde nepotkáte, a pro lidi, kteří se jich nebojí, kteří nezapomněli myslet bez návodu a tuší, že ztráta toho, co svazuje, je může osvobodit,“ říká k filmu režisér Pavel Göbl V hlavní roli hrobníka, námezdního drvoštěpa a opilce Miry Maliny se představí Ondřej Malý. V rolích Lenky a jejího otce Klára Issová a Boleslav Polívka. Ve filmu hrají rovněž herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti a souboru Pod lampů z Bánova.

Pavel Göbl a Roman Švejda natočili v polovině 90. let jako společný absolventský film na zlínské filmové škole snímek o hrobníkovi, který se z lenosti rozhodl hroby nekopat, ale vrtat a pochovávat nebožtíky svisle. Göbl motiv později začlenil do scénáře, který napsal před více než deseti lety, poté jej přepsal na oceňovanou novelu.

„Tichý společník je opravdu „moravský“ film, žádná představa Pražáků o něm. Při předpremiérových projekcích na Moravě se lidi baví, v Praze jsem viděl kyselé obličeje,“ dodává Göbl, který se na Slovácku narodil, vyrůstal i žil, část života strávil i na Valašsku. Lidi a místo, kde se film odehrává, má přímo v sobě, ze slováckého a valašského dialektu dokonce vytvořil svůj vlastní jazyk a nářečí, kterým postavy mluví. Naučit se ho proto museli i herci. „Pro Ondru Malého a Bolka to není žádný problém, oba jsou Moraváci jako poleno. Postava Kláry se po dlouhé době vrací z Prahy, přirozeně už mluví jinak a Klára se proto s tím mým nářečím trápit nemusela,“ směje se režisér Göbl.

Kromě známých tváří hrají ve filmu i místní neherci, významnou roli má potom i samotná krajina. Natáčelo se v magickém kraji Bílých Karpat ve Zlínském kraji v okolí Uherského Brodu v malebných vesnicích pod Lopeníkem.

Göbl režíroval mimo jiné snímky „Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí“, pohádku „Kovář z Podlesí“ nebo „Odborný dohled nad východem slunce“ a „Odborný dohled nad výkladem snu“.

Tichý Společník vznikl v produkci společnosti Czech Film za podpory Fondu Kinematografie v koprodukci s Českou Televizí a společností Europeana, love.Frame, WCP, Bonton Film Studios, Sound4Film, PFX. Distributorem filmu je Bonton Film.

Zlín Film Office uveřejnil informace o natáčení a také chystaném castingu.

 

https://tichy-spolecnik.cz/

www.zlin-film.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021