neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Já, Hrdina
© DEPO2015



Prožít na vlastní kůži práci policisty, záchranáře či hasiče nabízí dětem výstava Já, Hrdina v DEPO2015

PLZEŇ: V plzeňské kreativní zóně DEPO2015 je k vidění a k prožití nová interaktivní expozice o záchranných složkách integrovaného záchranného systému. Rodiny s dětmi si zde zkusí, jaké to je ocitnout se uprostřed dopravní nehody, a naučí se, jak se v takové situaci správně zachovat.

od 07.09.2019 do 31.12.2019
Autor článku: 
klapka

V další části výstavy si budou moci návštěvníci prohlédnou např. ohořelé artefakty z míst požáru zapůjčené plzeňskými hasiči. Je připraven také doprovodný program ve formě přednášek a ukázek složek IZS, který bude zdarma. Expozice bude přístupná až do konce roku a už nyní je o ni, především mezi školami, velký zájem.

 

Výstava je rozdělena do několika částí, z nichž největší je uměle vybudované dopravní hřiště se silnicí, budovami a zaparkovanými maketami policejního auta, hasičské cisterny a sanitky. Na něm se návštěvníci rozdělí na účastníky nehody, členy jednotlivých složek IZS a centrálu 112. Pro pohyb na hřišti si děti vyrobí vlastní dopravní prostředek v přichystané tvořivé dílně. „Děti si vyzkouší modelové situace, které jsme připravili po konzultaci s IZS. Zkusí si, jak se zachovat při sražení chodce na přechodu pro chodce, co dělat se samovzníceným olejem na pánvi při vaření či při zásahu člověka elektrickým proudem,“ říká kurátorka Kristýna Jirátová, která interaktivní expozice v DEPO2015 tvoří, a doplňuje: „chceme dětem kromě zážitku předat také důležité informace. Pomůžeme jim zopakovat nebo se naučit čísla tísňových linek a ujistíme je, že v případě nouze se nikdo nemusí bát zavolat pomoc.“ Součástí expozice bude také interaktivní hra Tísňomat od organizace Svět záchranářů simulující další nehody. Kromě interaktivní části zde budou vystavené uniformy všech záchranářských sborů, předměty od plzeňských hasičů – např. z míst požáru – a plakát tzv. domečku rizik, kde děti zkusí identifikovat nebezpečná místa a situace, ke kterým může v domácnosti dojít.

 

Díky spolupráci s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému vznikne doprovodný program pro širokou veřejnost. Ta má totiž často o fungování složek IZS jen velmi povrchní informace. Na pěti chystaných přednáškách vystoupí hasiči, policisté i lékaři, věnovat se budou např. prevenci vzniku požáru, vysvětlí, jak se liší práce záchranky v seriálech oproti realitě, jak správně zvládnout tísňové volání či jaká jsou rizika adventu. Mluvit se ale bude i o realitě kyberprostoru. K tomuto tématu se chystá speciální výstava a také divadelní představení se seminářem o pojmech sexting, happy slapping, kybergrooming či kyberstalking.

Vstupné na doprovodný program je zdarma, více informací zájemci najdou na www.depo2015.cz/jahrdina.

 

Výstava Já, hrdina byla poprvé veřejnosti představena ve Sladovně Písek, která ji

připravila ve spolupráci s Detským muzeem Bratislava a BESIP. DEPO2015 v těsné

spolupráci s plzeňskými složkami IZS ke stávající výstavě doplňuje další interaktivní

exponáty, dopolední lektorský program pro školy a zmíněný doprovodný program.

Expozice je určena především rodinám s dětmi od 4 do 12 let. Přístupná bude každý

den od 7. září, kdy se slavnostně otevře v rámci akce Hrdinové Plzně, až do konce

roku.

 

Kreativní zóna DEPO2015 DEPO2015 vzniklo v rámci

Presslova 14, Plzeň projektu Plzeň 2015

www.depo2015.cz Plzeň 2015, zapsaný ústav

IČO: 29109124

Otevírací doba pro veřejnost:

všední dny 13:00-18:00

víkendy 10:00-18:00

Lektorský program pro školy:

Všední dny od 9:00 a od 11:00

Program je určen pro 1. stupně základních škol. Rezervace termínů:

proskoly@depo2015.cz.

Vstupné:

dospělí 90 Kč, děti, senioři a ZTP 60 Kč, rodinné vstupné 200 Kč

S Plzeňskou kartou sleva 20 % na vstupné.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024