středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
© BannerProjekt CerDee má přispět k rozvoji porcelánového průmyslu

LJUBLAŇ: Ve slovinské Lubljani odstartován projekt CerDee – Kreativní průmysl v oblasti keramiky – rozvoj, vzdělávání, podpora. Na jeho realizaci se pod vedením německého Porzellanikons – Státního muzea pro porcelán v Selbu podílí osm partnerů ze střední Evropy, mimo jiné Západočeská univerzita v Plzni.

Autor článku: 
luk

Jak nastínil Jan Tlučhoř, který je jedním z hlavních řešitelů projektu, jeho cílem je sdílet zkušenosti z podnikání v oblasti porcelánového průmyslu a podpořit mladé umělce v rozvoji jejich tvorby i podnikání. 

Porcelánový průmysl představuje tradiční odvětví v mnoha evropských regionech, přičemž zaměstnává cca půl milionu lidí. Kvůli globalizaci a dynamickému vývoji chování spotřebitelů je však vystaven silným strukturálním změnám. O existenci podnikatelských subjektů, mezi něž patří hlavně  individuální podnikatelé nebo malé a střední podniky, není dostatečně velké povědomí. V rámci projektu CerDee by proto mělo dojít k jejich zviditelnění pomocí výstav, účasti na mezinárodních veletrzích nebo online marketingu. Sdílení nápadů a zkušeností jednotlivých umělců a designerů budou podporovat nově vytvořená školící a dokumentační střediska v Selbu a Kranji.

Západočeská univerzita v Plzni, konkrétně Fakulta ekonomická ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara, provede za podpory asociovaných partnerů, mezi něž patří Krajský úřad Karlovarského kraje a Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje, průzkum příslušného odvětí pro vytvoření databáze současných i potenciálních podnikatelských subjektů, a to včetně analýzy jejich aktuální situace a potřeb pro budoucí rozvoj. „Na základě těchto průzkumů vzniknou marketingové strategie, které by měly podpořit nové obchodní příležitosti pro podnikatele v tomto kreativním odvětví. A samozřejmě se zapojí do dalších aktivit projektu, které mimo jiné zahrnují workshopy, mapování sbírek porcelánu a keramiky. Projekt tak přispěje k posílení odvětví porcelánu a keramiky v karlovarském regionu,“ přiblížil Jan Tlučhoř.

Projekt CerDee byl podpořen v rámci 3. výzvy programu Interreg Central Europe. „Jsme přesvědčeni, že výstupem tohoto projektu na konci dubna 2022 bude efektivně fungující síť podporující podnikatelské subjekty v oblasti keramického průmyslu a větší povědomí veřejnosti o tom, jak a kdy tyto podnikatele najít a kontaktovat,“ doplnil Jan Tlučhoř.
 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022