pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Plakát
© Archiv pořadatelePřenosy z Metropolitní opery se vrací do Bio Central. V letošní sezóně uvedou pohádku, klasické kusy i moderní díla

Autor článku: 
Ilona Machová

Metropolitní opera opět rozsvěcuje světla v sále a do nové sezóny 2021/22 vstupuje s plnou vervou, a to se odrazí i na oblíbené sérii přímých přenosů do kinosálů MET: Live in HD na celém světě – ty české nevyjímaje. Sezóna začne v sobotu 9. října ruskou operní klasikou Boris Godunov z pera Modesta Petroviče Musorgského. V hlavní roli cara trýzněného touhou po moci se představí jeden z mistrů této role, basista René Pape. Opera bude uvedena ve své původní podobě z roku 1869 ve výstižné režii Stephena Wadswortha a pod dirigentskou taktovkou Sebastiana Weigleho.

O dva týdny později, 23. října, nastane večer plný premiér. Uvedena totiž bude, poprvé v Metropolitní, opera Fire Shut Up In My Bones, kterou napsal Terence Blanchard, skladatel, jazzový muzikant a nositel ceny Grammy. MET tak poprvé ve své historii uvede operu černošského skladatele. Dílo je bolestnou sondou do života mladého muže, který se pokouší překonat dosavadní traumata a překážky. Nový titul režírují James Robinson a Camille A. Brown, kteří nedávno spolupracovali na opeře Porgy a Bess. V hlavní roli zazáří mladý talent Will Liverman.

V listopadu si přenosy z MET udělají přestávku a naváží až 4. prosince přenosem opery Eurydika mladého amerického autora Matthewa Aucoina v nové produkci v režii Mary Zimmerman a pod dirigentským vedením Yannicka Nézet-Séguina. Starořecká báje byla libretistkou Sarah Ruhl přenesena do 21. století, a i v této aktualizaci si zachovává svou nadčasovou platnost.

Na Nový rok, tedy 1. ledna 2022, myslí Metropolitní opera i na menší diváky, kteří se se světem opery teprve seznamují. Na programu je totiž zkrácená, devadesátiminutová verze Popelky Julese Masseneta a navíc v anglickém zpracování. V pohádkové verzi známého příběhu se v hlavní roli chudé dívenky, která přišla ke štěstí, představí mezzosopranistka Isabel Leonard.

V sobotu 29. ledna se v nové produkci vrátí klasika Rigoletto Giuseppe Verdiho. Režisér Bartlett Sher, držitel ceny Tony, vytvořil odvážné nové pojetí oblíbeného kusu – děj přesunul do 20. století na artdecovou scénu z dílny Michaela Yeargana a do elegantních kostýmů Catherine Zuber. V hlavní roli září barytonista Quinn Kelsey, který se titulní postavy ujal na prknech Metropolitní opery poprvé. Jeho dceru Gildu ztvární sopranistka Rosa Feola a mantovského vévodu si zopakuje Piotr Beczala.

Straussova Ariadna na Naxu se v obnoveném nastudování vrátí do Metropolitní 12. března. A hned s jedním debutem. Poprvé v sérii MET: Live in HD se totiž v titulní úloze představí vynikající sopranistka Lise Davidsen. Hvězdné obsazení doplní mezzosopranistka Isabel Leonard v roli skladatelky, sopranistka Brenda Rae jako bezstarostná Zerbinetta a tenorista Brandon Jovanovich v roli boha Bakcha, do něhož se Ariadna zamiluje.

Na 26. března je v plánu další premiéra. Poprvé v Metropolitní totiž v původní pětiaktové francouzské verzi zazní Verdiho Don Carlos. Verdiho mistrovské dílo uvidíte v novém a monumentálním pojetí Sira Davida McVicara, který se tak se svou zdejší jedenáctou režií řadí mezi nejplodnější a nejúspěšnější tvůrce současné Metropolitní opery. Hvězdami nabitému obsazení vévodí Matthew Polenzani, Sonja Jončeva nebo Elīna Garanča.

Bez Pucciniho Turandot by to snad ani nebyla pořádná sezóna MET: Live in HD. Oblíbeného kusu v dnes již klasické produkci režiséra Franca Zefirelliho. Přímý přenos uvidíte 7. května 2022, v hlavních rolích hvězdná Anna Netrebko a Yonghoon Lee.

Druhým květnovým kinopřenosem bude Donizettiho Lucie z Lammermooru. Jedné z nejklasičtějších tragických hrdinek operní historie se ujala sopranistka Nadine Sierra. Příběh bude poprvé prezentován v oslnivé nové výpravě australského divadelního a filmového režiséra Simona Stonea a pod taktovkou dirigenta Riccarda Frizzy. Dále se představí tenorista Javier Camarena v roli Luciina milého Edgarda, barytonista Artur Ruciński jako její bratr Enrico a basista Matthew Rose coby učitel Raimond.

Tečkou za sezónou 2021/22 se stane Hamlet australského skladatele Bretta Deana. Britský Guardian po premiéře v roce 2017 napsal: „Nové opery obvykle nemají tak skvělý zvuk. (...) Shakespeare je hozenou rukavicí mnoha skladatelům, kteří by ji neměli vždycky zvedat, ale Deanův Hamlet to zvládl s grácií.“ Neil Armfield, který režíroval již premiérové uvedení, s sebou do MET přivedl i několik původních protagonistů, včetně Allana Claytona v titulní roli. Debut je ale naplánován i za dirigentským pultem – poprvé se představí Nicholas Carter.

 

Trailer k sezóně zde.

Informace o předprodejích zde.

Program zde.

Ceny vstupenek a předplatného zůstávají stejné jako v minulé sezóně.

 

 

MET: Live in HD

Sezóna 2021/22

 

9. října 2021

M. P. Musorgskij: Boris Godunov

režie: Stephen Wadsworth

dirigent: Sebastian Weigle

účinkující: David Butt Philip, Maxim Paster, Alexej Markov, René Pape, Ain Anger, Stanislav Trofimov

 

23. října 2021

T. Blanchard: Fire Shut Up In My Bones

režie: James Robinson a Camille A. Brown

dirigent: Yannick Nézet-Séguin

účinkující: Angel Blue, Latonia Moore, Will Liverman

 

4. prosince 2021

M. Aucoin: Eurydika

režie: Mary Zimmerman

dirigent: Michele Mariotti

účinkující: Erin Morley, Jakub Józef Orliński, Barry Banks, Joshua Hopkins, Nathan Berg

 

1. ledna 2022

J. Massenet: Popelka

režie: Laurent Pelly

dirigent: Emmanuel Villaume

účinkující: Jessica Pratt, Isabel Leonard, Emily D’Angelo, Stephanie Blythe, Laurent Naouri

 

29. ledna 2022

G. Verdi: Rigoletto

režie: Bartlett Sher

dirigent: Daniele Rustioni

účinkující: Rosa Feola, Varduhi Abrahamyan, Piotr Beczała, Quinn Kelsey, Andrea Mastroni

 

12. března 2022

R. Strauss: Ariadna na Naxu

režie: Elijah Moshinsky

dirigent: Emmanuel Villaume

účinkující: Lise Davidsen, Brenda Rae, Isabel Leonard, Brandon Jovanovich, Sean Michael Plumb, Johannes Martin Kränzle, Thomas Allen

 

26. března 2022

G. Verdi: Don Carlos

režie: David McVicar

dirigent: Yannick Nézet-Séguin

účinkující: Sonja Jončeva, Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Etiene Dupuis, Günther Groissböck, John Relyea

 

7. května 2022

G. Puccini: Turandot

režie: Franco Zeffirelli

dirigent: Marco Armiliato

účinkující: Anna Netrebko, Michelle Bradley, Yonghoon Lee, Ferruccio Furlanetto

 

21.května 2022

G. Donizetti: Lucie z Lammermooru

režie: Simon Stone

dirigent: Riccardo Frizza

účinkující: Nadine Sierra, Javier Camarena, Artur Ruciński, Matthew Rose

 

4. června 2022

B. Dean: Hamlet

režie: Neil Armfield

dirigent: Nicholas Carter

účinkující: Brenda Rae, Sarah Connolly, Aryeh Nussbaum Cohen, Christopher Lowrey, Allan Clayton, David Butt Philip, William Burden, Jacques Imbrailo. Rod Gilfry, John Tomlinson

 

The Met: Live in HD o projektu

Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

 

 

 

Kontakt pro média: Ilona Machová, pr@biocentral.cz, 777 447 566

www.biocentral.cz

www.biocentral.cz/cz/cyklus/metropolitan-opera-live-in-hd-185

 

 

The Met: Live in HD online

Oficiální stránky přenosů z Met http://www.metopera.cz/

Veškerý program přímých přenosů do kin čtěte sledujte na našem webu vicnezfilm.cz

Baví Vás přímé přenosy do kin? Sledujte náš facebookový profil Víc než film

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021