sobota
11. července 2020
svátek slaví Olga
Obří deskové hry
© Archiv pořadatelePremiérová výstava ve 14|15 Baťově institutu

ZLÍN: Snad žádná volnočasová aktivita nepropojuje generace tak dobře jako právě hraní deskových her. Odvěká zábava, která baví děti, mladé, dospělé i seniory. To dobře ví organizátoři letní výstavy s názvem OBŘÍ DESKOVÉ HRY A OPTICKÉ KLAMY, kterou mohou zájemci navštívit kdykoliv během letních prázdnin ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

od 01.07.2020 do 31.08.2020
Autor článku: 
Petra Štrofová

Nová hravá výstava vychází z úspěšného putovního Festivalu IQ Play. Na akci budou k vidění a také k vyzkoušení zvětšené deskové a společenské hry. Ty vznikly speciálně pro tuto výstavu anebo jsou tak vzácné, že jich existuje pouze pár kusů. Ukázky optických klamů byly vyrobeny dokonce přímo pro tuto letní akci. Všechny hry bude možné se naučit pomocí přehledných návodů nebo rad lektorů.

 „14|15 BAŤŮV INSTITUT již několik let spolupracuje s Inspirací Zlín a jsme rádi, že se u nás v letním období opět uskuteční výstava pro děti i dospělé. Máme zde ideální prostory pro hravé expozice včetně možnosti doprovodných programů na platformě. Výstava plná her a optických klamů láká na ukázky novinek, které tu budou mít svou premiéru a je natolik interaktivní, že zaujme každého. Navíc je v institutu k vidění spousta dalšího. Návštěvníci si mohou udělat výlet na celý den. V muzeu i galerii jsou připraveny výstavy, které stojí za to vidět. Zmínila bych novinky - například v muzeu výstava Krysáci podle stejnojmenného večerníčku nebo v galerii - Patrik Hábl – Synchronizace barvy a Rudolf Sandalo – Vize modernosti. V knihovně je možné využít letního čtení, samozřejmě s občerstvením v kavárně. Nabídka kulturních zážitků je opravdu pestrá a pro všechny věkové kategorie.“ uvedla Ing. Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o.

Z deskových her návštěvníci vyzkouší Domino, Pexeso, Kris Kros, Dáma, Mlýn, Puzzle, Šachy nebo Člověče nezlob se. Se společností Mindok vznikla také sada zvětšených smart her. Děti si tak vyzkouší i modernější hry jako je Karkulka, Tři prasátka, King Domino, Goblíci.

Zajímavostí bude výstava Optických klamů od Mindok, které byly vyrobeny unikátně jen pro tuto příležitost. Společnost Efko pro tuto výstavu přiveze zvětšené novinkové deskovky Picaso, Mish Mash a Domalovánky.

V další místnosti bude připravena herna s velkých kostkovištěm a hrací stěnou z chráněné dílny T-Wood. Malí architekti ocení velké množství přírodních i barevných dřevěných destiček Kapla nebo Bioblo. Zvětšené barevné designové stavebnice, které podporují fantazii a zručnost, budou zastoupeny sortimentem společnosti Toypex. Zajímavostí bude také senzorický chodník „Bosá stezka“.

Koutek pro menší děti bude tvořen malými stolečky a hromadou kostiček Sluban ke stavění čehokoliv podle vlastní fantazie.

Organizace a průběh výstavy bude zabezpečen dle aktuálních nařízení v souvislosti s epidemiologickou situací. Organizátoři budou pečlivě dbát o čistotu prostor i her samotných. Prosíme proto také návštěvníky o respektování aktuálních hygienických a epidemiologických opatření.

 

Otevřeno bude od 1. července do 31. srpna, denně od 10 do 18 hodin. Vstupné je jednotné: 50,- Kč (děti do tří let včetně, ZTP, ZTP/P, média zdarma).

Další informace na www.14-15.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: O prvním červencovém víkendu padla v Hošťálkové úvodní klapka k novému česko-polskému filmu Animal Crusaders. Role výkonného producenta se zde poprvé ujala zlínská IS Produkce, která je tak zodpovědná za zdárný průběh natáčení filmu včetně jeho financování. Snímek se odehrává v prostředí ekologických aktivistů a slibuje syrový emocionální zážitek. Do kin bude uveden v roce 2022.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.07.2020

PRAHA: U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice. K malbě v Humpolci se v květnu přidala Praha a v červnu i Plzeň. Díky svému úspěchu u nás se soutěž o velkoformátové malby na industriálních plochách ujala také v Maďarsku.

Hl. m. Praha, Kraj Vysočina, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2020

ZLÍN: Koncem května byl do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně předán depot 74 zlatých mincí, který náhodně našel Tomáš Melich v lesích Hostýnských vrchů. Archeologové ze zlínského muzea společně s nálezcem i svými kolegy z Ústavu archeologické památkové péče v Brně a Muzea Komenského v Přerově na svahu pod místem uložení depotu mincí objevili ještě tři zlaté dukáty. Při prospekci blízkého okolí nálezu pak čekal další poklad...

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
08.07.2020

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020