pátek
7. května 2021
svátek slaví Stanisla
V ateliéru Davida Strausse
© Foto: RozhoňPragovka otevře výstavu KO-LABORACE a chystá také online Kolben Open

PRAHA: I přes stále trvající omezení Pragovka připravuje velkou, „bienálovou“ výstavu svých rezidentů, tentokráte s názvem KO-LABORACE. Kurátor Petr Vaňous se rozhodl k vystavení co největší škály rezidentských prací, a tak se diváci mohou těšit na známá jména umělecké scény, a letos poprvé také na vizuální dialog a kolaboraci celkem 51 umělců. Výstava bude zahájena ONLINE 8. 5. v rámci velkolepého benefičního streamu Kolben Open a potrvá do 26. 8. Veřejnosti bude fyzicky zpřístupněna ve chvíli, kdy se uvolní stávající opatření.

od 08.05.2021 do 26.08.2021
Autor článku: 
Eva Janovská/ika

Rezidentská výstava KO-LABORACE pod kurátorským vedením Petra Vaňouse představí na bezmála 2000 metrech čtverečních díla 51 rezidentů Pragovky, mezi nimiž jmenujme například Filipa Černého, Matouše Hášu, Anežku Hoškovou, Annu Hulačovou, Jakuba Janovského, Jiřího Matějů, Vladimíra Mertu, Karímu Al- Mukhtarovou, Pastu Onera, Davida Pešata, Janu Prekovou, ale i Adama Štecha. Téma kolaborace, které si kurátor zvolil, se opírá rovněž o současnou společenskou situaci. Kolaboraci Petr Vaňous pojímá jako entitu, kterou lze chápat (a prožívat) dvěma možnými způsoby. „Zatímco v angličtině jde o standardní označení běžného druhu spolupráce, v češtině název vykazuje jednoznačně rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. „Kolaborace“ je sice spolupráce, ale s historickými asociacemi na činnost spojenou se zrádným, zrazujícím jednáním, či přímo se zradou (přiznanou či skrytou). Konotace názvu je tedy subversivní sama o sobě. Má sama v sobě umístěnou významovou rozbušku, pro každého ovšem jinak silnou,“ vysvětluje svůj záměr kurátor. Výstava KO-LABORACE je třetí z řady velkých rezidentských výstav, pořádaných každý druhý rok za účelem prezentace děl umělců, kteří dlouhodobě patří k umělecké komunitě Pragovky. První dva ročníky se odehrály pod kurátorským vedením Karla Srpa a stejně jako tato, byly spojeny s uměleckou slavností Kolben Open určenou veřejnosti.

Při výběru rezidentů hledal kurátor řešení, jak vystavit co nejvíce umělců. „Vycházel jsem ze statu quo rezidenční situace a vytvořil z ní jakousi arénu, kde spolu díla a umělci mohou jak souznít tak se dostávat do vzájemné konfrontace“, dodává kurátor. Výstava tak ukáže 51 umělců napříč věkovými kategoriemi, a to ve třech velkorysých prostorách Art Districtu Pragovka (celé přízemní Pragovka Gallery, The White Room i jindy nepoužívaná bývalá Jídelna). Diváci se mohou těšit na práce rezidentů, kteří jsou stálicemi české výtvarné scény i pravidelnými vystavujícími v již zmiňované tradici rezidentských výstav. V rámci sondy do uměleckého života si výstava klade za cíl jít hlouběji pod pomyslný povrch než předchozí výstavy: ukáže díla těch, kteří Pragovkou prošli a zanechali nesmazatelnou stopu (např. Zbyněk Linhart, David Pešat, Jiří Matějů), ale i umělců, kteří z různých důvodů na rezidentských výstavách dosud neparticipovali, přestože jsou neodmyslitelnou součástí Pragovky (např. Jana Preková, Matěj Hrbek).

Prostorově je pragovácká výstava s názvem KO-LABORACE rozdělena do dvou částí, přičemž obě části od sebe odděluje rezidenční patro, vyhrazené ateliérům. Do přízemní části, tvořené tradičnějšími galerijními prostory Pragovka Gallery (Entry, Rear, Pop-Up a Foyer, cca 700 m2) umístil kurátor převážně malířská a sochařská díla. Prostory bývalé jídelny, jež se nachází ve druhém patře budovy, uchopil kurátor jako plochu pro vzájemně navazující site-specific projekty. Dlouhodobě pro projekt galerií v Pragovce používaná paralela umělecké „kuchyně“ a „jídelny“, v níž rezidenti servírují umělecký pokrm veřejnosti, nabyla doslovných rozměrů v části instalace nazvané „Studený bufet“. Dlouhý stůl, na který kurátor umístil díla vybraných autorů, tvoří dominantu prostoru a vybízí umělce ke ko-laboraci a nabízí zajímavé srovnání uměleckých děl, která by se v jiném kontextu vedle sebe měla jen málo šancí ocitnout.

Výstava KO-LABORACE bude probíhat od 9. 5. do 26. 8. 2021. Po dobu omezení bude přístupná nahlédnutím zvenčí či online a po uvolnění opatření se také fyzicky otevře veřejnosti. Výstavu zahájí kurátor Petr Vaňous v rámci ONLINE benefičního streamu Kolben Open 8 v sobotu, 8. 5. 2021, na který bude možné v jeho průběhu přispět v rámci sbírky na podporu kultury.

Vystavující: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová,  Daniel Hanzlík, Matouš Háša, David Helán, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Anna Hulačová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, Kryštof Kaplan,Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Veronika Landa, Zbyněk Linhart, Matouš Lipus, Václav Litvan, Jiří Matějů, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Karíma Al-Mukhtarová, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Richard Nestler, Lucie Nováčková, Pasta Oner, David Pešat, Jana Preková, Veronika Přikrylová, Ondřej Roubík, Marcel Rozhoň, Zuzana Růžičková, David Strauzz, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Hynek Vacek, Pavla Vachunová, Martin Vlček, Ladislav Vlna, Helena Volejníková, Lawrence Wells, Pavla Zábranská.

http://www.pragovka.com/cs/pragovka-gallery

https://www.pragovkaonline.com/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
05.05.2021

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
05.05.2021

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021