pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Foto: P. Konečný/ olomouc.eu



Olomouc očima studentů architektury

OLOMOUC: Kladné posudky a pozitivní vibrace, takové jsou hlavní dojmy z výstavy prací studentů architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) v oranžerii ve Smetanových sadech. V jejich hledáčku je město Olomouc.

 

od 20.09.2019 do 13.10.2019
Autor článku: 
luk

Práce 14 talentovaných studentů nižších ročníků a čtyř diplomatů se zabývají detailem i velkými městskými celky. Zabývají se zastavěním proluky mezi Moravským divadlem a hotelem Trinity na třídě Svobody, stavbou nové Vědecké knihovny na ploše parkoviště po bývalém autobusovém stanovišti u tržnice, stejně jako zástavbou za kinem Metropol – ovšem až tam jednou nebude depo dopravního podniku.

Jiná perspektiva

„Líbí se mi nadhled, se kterým do toho šli. Řada řešení je nadčasových a překračujících současný rámec vidění a vnímání ulic a veřejného prostranství. I laik musí být udiven, že takto jde pracovat s konkrétním prostorem,“ zhodnotil výstavu i práce primátor Mirek Žbánek. Podle něj je jasné, že se většinou jedná o vize, které se nenaplní z veřejných prostředků ani v horizontu nejbližších let.
Ale dávají nám náhled, až se budeme zamýšlet nad aktualizací územního plánu nebo budeme vytvářet územní studie, budeme se moci dívat z jiné perspektivy. Z urbanistického hlediska, z práce s veřejným prostorem nebo s výškovými budovami jsou tyto návrhy promyšlené a udělané pod vedením špičkových architektů,“ řekl primátor Žbánek.

Spolupráce s fakultou architektury

Těmi špičkovými architekty myslel Michala Kohouta a Davida Tichého z Fakulty architektury ČVUT. „Vždy se snažíme, aby tato zadání měla podporu v realitě, i když tyto projekty pomíjí některé ‚maličkosti‘ jako jsou majetkoprávní vztahy nebo vedení sítí. Od toho musíme abstrahovat. Ale zdůrazňujeme jiné aspekty, které jsou důležité pro tvorbu městského prostředí,“ objasnil Kohout. Za ně považuje snahu nezabírat volnou krajinu, ale využívat proluky, brownfieldy a vnitřní rezervy. „Snažíme se fragmenty spojovat do jednoho smysluplného celku,“ dodal.

Plná oranžerie svědčila o zájmu lidí. Dotazy se týkaly kvalit a záporů města Olomouce, ale i konkrétních projektů. „Je to sice studentská vize, ale je analyzovaná, není to jenom touha,“ odpovídal auditoriu Tichý. Spolupráce s fakultou architektury ukázala, že olomoucká samospráva chce dbát na solidní architekturu a chce se o ní bavit s veřejností.

 

 

Zdroj a celá TZ ZDE

 

​Výstava Jak by Olomouc změnili studenti architektury

20. září – 13. října | Smetanovy sady – oranžerie
úterý, středa, čtvrtek, pátek 15-18 hodin
sobota, neděle 14–18 hodin

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024