pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Pozvánka k výstavě
© Archiv muzeaNová výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

ZLÍN: Krátce po svém znovuotevření připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně novou výstavu VĚJÍŘŮ SLADKÁ TAJEMSTVÍ, která se pro veřejnost otevře v pátek 11. června 2021, tentokrát bez vernisáže. Doplní tak další dvě muzejní výstavy, u nichž byla prodloužena doba trvání: JIŘÍ HANZELKA 100 LET a POSLOVÉ Z VESMÍRU, METOERITY A TEKTITY.

Autor článku: 
Silvie Lečíková

Jak už název napovídá, výstava se věnuje kdysi nezbytnému módnímu doplňku, vějíři. Pilířem výstavy jsou předměty zapůjčené od soukromé sběratelky Dagmar Klingerové z Prahy, které doplňuje několik kusů ze sbírek muzea. „Jedná se o vějíře pevné i skládací, především z Evropy a Asie 2. poloviny 19. a 20. století,“ uvedla kurátorka výstavy Silvie Lečíková. „Zastoupeny jsou různé materiály – od spletených travin a palmového listí přes celuloid až po hedvábí, želvovinu a slonovou kost.“

Panelová část výstavy nabízí výlet do historie vějířů a kromě bohatého obrazového materiálu nabízí informace o jeho vývoji od starověkého Egypta k současnosti, věnují se například i tragickému dopadu obrovské poptávky po peří exotických a obyčejných ptáků, které se k výrobě vějířů a v oděvním průmyslu obecně po staletí používalo. „Je zajímavé, že všechny staré kultury používaly vějíř původně spíš jako odznak božství a královskou standardu panovníka, a teprve postupem staletí se z něj vyvinul módní doplněk. Ten vymizel z módy až ve 20. letech 20. století, kdy elegantní žena už v ruce častěji držela cigaretu a volant, než vějíř,“ doplnila kurátorka výstavy.

Přestože je tedy vějíř už dávno pasé, přitahuje dodnes ženy všeho věku. Na to pamatovali i ve výstavě, kde je pro návštěvnice připraven koutek s kostýmy z různých historických období a s řadou vějířů k vyzkoušení. Speciální vitrínu zde najdou ale i pánové. Nabízí raritky jako vějíř ukrytý v doutníku či vějíř filatelistický.

K výstavě jsou plánovány i prázdninové dílny s výrobou pevného vějíře s malbou na hedvábí pro starší děti a dospělé a s výrobou jednoduchého péřového vějíře pro menší tvořílky. Více informací najdete na webu muzea www.muzeum-zlin.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021