neděle
19. května 2024
svátek slaví Ivo
Kaplička Pustyňa



Bohumínská kaplička Pustyňa dostává nový kabát

Autor článku: 
Lucie Balcarová

<p>BOHUMÍN: Kaplička Pustyňa v Bohumíně, která pochází z roku 1733, přešla konečně po letech nevyjasněných vlastnických vztahů do majetku města. To se hned pustilo do její komplexní opravy. Předtím se o její údržbu starali starobohumínští nadšenci.</p> <p>Nová bude střecha, štít, drenáž i venkovní omítky. Rekonstrukce přijde na 160 tisíc korun. Většinu, a to 127 tisíc, uhradí dotace z Ministerstva kultury na obnovu kulturních památek, 30 tisíc přidalo město ze svého rozpočtu. „V tuto chvíli už je hotová střecha z pravého dřevěného šindele. Takovou nemá v Bohumíně žádná jiná kaplička. Řemeslníci teď pracují na nové omítce. Vše by mělo být hotovo do konce října,“ sdělil Jan Przeczek z odboru rozvoje a investic. </p> <p>Pustyňa stojí v podstatě „uprostřed pole“ a v minulosti k ní byl poměrně obtížný přístup. To se však v posledních letech změnilo. Díky naučné stezce Hraniční meandry Odry, která začíná právě u Pustyně, je kaplička vyhledávanou turistickou atrakcí. Dosud k ní však vedla cesta pouze od hlavní silnice na Polsko. Teď už je přístupná i po novém mlatovém chodníku ze strany od starobohumínského hřbitova. „Chodníček má 170 metrů a vede podél hřbitovní zdi. Kvůli problémům s vlastnictvím pozemků v okolí kapličky však nekončí přímo u ní, ale dostatečně blízko, aby se lidé k Pustyni pohodlně dostali,“ doplnil Przeczek. Jeho vybudování je součástí projektu, který propojuje českou i polskou naučnou stezku přes chráněné meandry. Ten navíc finančně podpořila i Evropská unie částkou 240 tisíc korun.</p> <p>Město získalo z Operačního programu přeshraniční spolupráce prostředky na propojení české a polské naučné trasy v chráněných meandrech i vybudování mlatové stezky k Pustyni ze strany od starobohumínského hřbitova. Součástí tohoto propojení je i nové značení stezek a také informační tabule o meandrech přímo na náměstí ve Starém Bohumíně. Kromě toho vznikla i dvojjazyčná česko-polská brožurka o naučných stezkách, ve které nechybí mapka naučné trasy či zajímavé fotografie. „Součástí projektu je také společná enviromentální akce pro osmdesát školáků ze Zabelkowa a Bohumína.<br />
Na děti čeká ve středu 17. října výlet přes meandry i soutěžní kvíz ze znalostí, které získají právě při procházce naučnou stezkou,“
uvedla Miroslava Šmídová z organizačního odboru bohumínské radnice. Projekt, na nějž město získalo prostředky z EU, vyjde na 290 tisíc korun. Dotace z toho pokryje většinu nákladů, a to 240 tisíc.</p> <p>Kaplička Pustyňa, která se oficiálně jmenuje kaple sv. Kříže, je od roku 1958 kulturní památkou. Lidový název Pustyňa si vysloužila kvůli poustevně, která vyrostla v roce 1756 v její těsné blízkosti. Postavili ji a obývali dva bohumínští poustevníci – bratr Antonín a bratr Felix z III. řádu svatého Františka z Assisi. Řád, do kterého oba muži vstoupili, byl ovšem na základě císařského dekretu v roce 1782 zrušen a s ním i všechny poustevny. Ta bohumínská se rozpadla a zanikla ve druhé polovině 19. století. Kaplička však přetrvala dodnes. </p> <p>Lucie Balcarová<br />
tisková mluvčí</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

ČR: Historik Jan Hrubecký se spolu se svým kolegou Ing. Jiřím Vaněčkem rozhodli k půlkulatému výročí vzniku i zániku první československé republiky napsat knihu, která v české historiografii dosud chybí. Knihu o obráncích československého stálého těžkého opevnění, největšího stavebního projektu státu i jeho právních nástupců do dnešních dob. K rozhovoru o mužích s hraničářskými psi na límcích, kteří v roce 1938 stáli na hranicích Československa připraveni bránit republiku, demokracii a jejich vlastní domov, jsme přizvali jednoho z autorů – Jana Hrubeckého.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
15.05.2024