pondělí
20. května 2024
svátek slaví Zbyšek
Silo Tower
© Foto: archiv Studio Zlamal



Galerie Jaroslava Fragnera zaostří na rekonstrukce i proměny veřejného prostoru a vzdá poctu Ricardu Bofillovi

PRAHA: Galerie Jaroslava Fragnera se v nadcházející výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměří na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Od 16. listopadu představí více než pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervencí do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností. Návštěvníci se budou moci blíže seznámit například s oceňovanou rekonstrukcí hradního komplexu Helfštýn, Centrem současného umění DOX v Praze, Silo Tower v Olomouci, stanicí lanové dráhy na Pustevnách nebo depozitářem Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Samostatná sekce bude ve výstavě věnována poctě architektu Ricardu Bofillovi (1939–2022), jehož realizace výrazně ovlivnily současný ráz Karlína. V den vernisáže 15. listopadu se od 19.00 uskuteční ve Svatováclavském sále Betlémské kaple přednáškový večer věnovaný jeho tvorbě za účasti Serge Borensteina, Aleše Marka, Olega Hamana, Jiřího Řezáka a Davida Wittasska. Moderátorem bude Petr Kratochvíl.

od 15.11.2022 do 28.12.2022
Autor článku: 
Silvie Marková/ika

Výstava Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill potrvá do 28. prosince. Více informací je k dispozici www.gjf.cz.

Téma současné architektury v historickém prostředí bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři. „Toto zjednodušení je bohužel velmi zavádějící a v jistém smyslu brání oběma stranám v navázání smysluplného dialogu. Potenciální konflikt totiž nevzniká mezi novým a starým, ale mezi kvalitním a nekvalitním. Architektura je nekonečným příběhem, který nelze přerušit nebo dokonce uzavřít. Stejně jako je nesmyslné novou architekturu do historického města nevpouštět, nelze ani architekty zbavit odpovědnosti vůči němu,“ vysvětluje Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Výstava navazuje na projekt Nové ve starém, který Galerie Jaroslava Fragnera uvedla před jedenácti lety. Tentokrát však nepředkládá návštěvníkům dlouhý výčet povedených i nepovedených realizací, ale zaměřuje se na pozitivní příklady staveb a intervencí, které s respektem přistupují právě k dialogu a propojovaní historie s moderní architekturou. Představí řadu zdařilých rekonstrukcí. Vedle již zmíněného hradu Helfštýn od studia ateliér-r, v níž se podařilo propojit středověkou stavbu s prvky moderní architektury, nabídne i pohled na nově vzniklé výstavní prostory v Ostravě – Galerii současného umění PLATO Roberta Konieczného a Muzeum potravin a zemědělských strojů NZM ateliéru Josefa Pleskota. Mezi další nedávné počiny patří také rekonstrukce a přístavba depozitáře Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem ateliéru AVN nebo nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, která vznikla přestavbou menzy v režii Kuba & Pilař architekti. Nové využití industriálních objektů prezentují například konverze Silo Tower v Olomouci Studia Zlámal nebo areálu bývalé keramičky Kocanda v Kravsku od ateliéru ORA.

Moderní novostavby citlivě vsazené do krajiny či městského prostředí na výstavě prezentují například oceňované realizace nového parkovacího domu v Dolních Břežanech od studia Fránek Architects, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách od Kamil Mrva Architects, Archeopark Pavlov, jehož autorem je Architektonická kancelář Radko Květ, nebo nové sídlo firmy Lasvit v Novém Boru z dílny ov-a architekti. Své zastoupení má na výstavě i pražské Centrum současného umění DOX, za kterým stojí Ivan Kroupa architekti, a také novější DOX+ s multifunkčním sálem od Petr Hájek Architekti.

Revitalizace veřejného prostoru zastoupí v Galerii Jaroslava Fragnera například rekonstrukce hlavního chebského bulváru od A69 architekti, revitalizace pražských náplavek, za kterou stojí Petr Janda a jeho ateliér Brainwork, nebo úprava nábřeží řeky Loučné v Litomyšli v režii AP ateliéru.

Samostatnou část výstavy tvoří pocta nedávno zesnulému světovému architektu Ricardu Bofillovi, který jako první zahraniční architekt ve spolupráci s českými architekty, inženýry a investory vstoupil do nelehkého dialogu s géniem loci historických kulis Prahy. Ricardo Bofill se významně podílel na proměně pražského Karlína a na výstavě budou představeny například jeho architektonické proměny industriálních dominant Corso Karlín I a II, Palác Karlín, Karlín Hall nebo nerealizovaný návrh Crystalu Karlin.

 

►VYSTAVUJÍCÍ ATELIÉRY A ARCHITEKTI

A69 architekti, A8000, AED project, AP ateliér, ARCHITEKTI D.R.N.H., Architekti Hrůša & spol., Atelier Brno, architekti chmelík & partneři, ARCHITEKTONICKÁ KANCELÁŘ RADKO KVĚT, ARCHTEAM, atelier AVN, Atelier zahradní a krajinářské architektury Sendler, atelier-r, CASUA, EHL & KOUMAR ARCHITEKTI, ellement architects, Fránek Architects, Henkai architekti, HŠH architekti, CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS, Ivan Kroupa architekti, Kamil Mrva Architects, Kuba & Pilař architekti, KWK Promes, Létající inženýři, MCA atelier, OK PLAN ARCHITECTS, ORA, ov architekti, Pavel Hnilička Architects+Planners, Pavel Mudřík architekti, Pavel Rydlo, Pavel Tůma, Petr Šulc, Petr Hájek ARCHITEKTI, petrjanda/brainwork, Projektový ateliér DAVID, QARTA Architektura, Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, Strnadová - Girsa, Štěpán Děnge, TaK Architects, TRANSAT architekti, Zlámal architekti

http://www.gjf.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024