neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Z výstavy
© Archiv pořadatele



Výstava SILVA artis představí 18 umělců z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru v Praze se bude od úterý 12. července konat výstava SILVA artis. Jedná se o rakousko-český umělecký projekt u příležitosti 100. výročí spolkové země Dolní Rakousko. Výstava potrvá do 22. září 2022, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin (kromě rakouských a českých svátků). Koncept SILVA artis je tvořen řadou výstav a akcí oslavujících společný kulturní prostor zvaný Severní les, Nordwald či Silva Nortica, jenž dlouhá léta spojoval to, co člověk kdysi rozdělil. Historická realita radost z přírody nezahubí.


 

od 12.07.2022 do 22.09.2022
Autor článku: 
Petr Buček

V rámci aktuální výstavy, která se představí v Rakouském kulturním fóru v Praze, se sešlo 18 umělců a umělkyň z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny. Svými díly interpretují překrásnou přírodu a krajinu našich regionů jako společný základ našich životů a zdroj naší identity. Jedním z existenciálních rysů kultivovanosti člověka je to, že ze sklíčenosti všedního dne stále znovu a znovu hledá únik do tušeného ráje. Takovou rajskou zahradou na Zemi je les. Výstava nás orientuje na vnitřní zákonitosti, které prostor lesa skýtá. Umožňuje návštěvníkovi, aby se ponořil do jeho atmosféry.

Zájem o les je aktuálnější než kdy dříve, ať už z pohledu ekonomického, ekologického nebo uměleckého. Těší nás, že se tohoto silného, aktuálního a programového tématu chopilo tolik rakouských i českých umělců, každý svým osobitým způsobem a každý z jiné perspektivy. Jednotícím prvkem jim je láska k lesu a přírodě.

Společná výstava rakouských a českých umělců a umělkyň nám připomíná, jaký je původní význam slova cultura/colere. Kulturní práce znamená chránit, pečovat, budovat, rozšiřovat. Umělecké muzeum Waldviertel se považuje za nadregionální centrum, z nějž tato práce vychází. Díky vynikající spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě, spolkovou zemí Dolní Rakousko a Rakouským kulturním fórem v Praze mohla vzniknout tato fascinující expozice, která je zároveň skvělou příležitostí k uctění dobrého sousedství a sousedské spolupráce v rámci oslav jubilea 100 let Dolního Rakouska.

 

Seznam vystavujících:

Makis Warlamis (AT)

Heide Warlamis (AT)

Jitka Chrištofová (CZ)

Sára Skoczková (CZ)

David Tureček (CZ)

Bernhard Antoni (AT)

Hans Sisa (AT)

Erich Giese (AT)

Daniel Černý (CZ)

Hana Sommerová (CZ)

Antonia Hinterreitner (AT)

Peter Weber (AT)

Petr Gruber (CZ)

Alice Waisserová (CZ)

Jakub Myslín (CZ)

Karin Antoni (AT)

IDEA Team (AT)

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

www.rkfpraha.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024